روحانی گفت: برنامه‌ریزی برای مرحله سازگاری با کرونا با رعایت کامل دستورالعمل‌ها ضروری است

سازگاری با کرونا
زمان مطالعه: 3 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط جی نیوز

روحانی رئیس جمهور ایران گفت:‌ ایران جزو اولین کشورهایی بود که توانست با برنامه ریزی برای مرحله سازگاری با کرونا و تدوین دستورالعمل های بهداشتی فشار بر زندگی و کسب و کار مردم را کاهش دهد.

به گزارش تسنیم، جلسه روسای کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله و برنامه ریزی برای مرحاه سازگاری با کرونا روز پنجشنبه به ریاست آقای حسن روحانی تشکیل شد.

روحانی در این جلسه با اشاره به شروع مرحله سوم مدیریت مقابله با کرونا در برخی از مناطق کشور گفت:‌ مرحله اول با ایجاد محدویت های وسیع در تعطیلی بسیاری از کسب و کارها اجرا شده و مرحله دوم نیز با فاصله گذاری هوشمند اجتماعی که منجر به بازگشایی کسب و کارها و تقسیم بندی شهرها به سه سطح قرمز، زرد و سفید همراه بود.

حسن روحانی با بیان اینکه مرحله سوم مدیریت مقابله و سازگاری با کرونا با رعایت کامل دستورالعمل ها است، ادامه داد: این مرحله در حالی شروع می شود که هم متخصصان داخلی و هم سازمان های بین المللی اعلام کرده اند فعلا هیچ پایانی را نمی توان برای کرونا مشخص کرد و باید با استفاده از تجربه فاصله گذاری هوشمند وارد مرحله تامین سلامت مردم با رعایت دستورالعمل های بهداشتی در روال فعالیت های لازم اقتصادی-اجتماعی بشویم.

 رئیس جمهور افزود: برنامه ریزی برای مرحله سازگاری با کرونا با رعایت کامل دستورالعمل ها ضروری است که این سازگاری بر اساس تعریف متخصصین تغییر در شیوه ها و سبک زندگی و نحوه فعالیت است.

حسن روحانی خاطر نشان کرد: خوشبختانه ایران جزو اولین کشورهایی بود که توانست با تدوین دستورالعمل های بهداشتی فشار بر زندگی و کسب و کار مردم را کاهش داده و مسیر منطقی و تدریجی بازگشت به فعالیت های ضروری با حفظ سلامتی را برای مردم تامین کند.

رئیس جمهور بر لزوم تلاش مسوولان برای آموزش و اطلاع رسانی همگانی به مردم با همکاری صدا و سیما در زمینه رعایت دستورالعمل های بهداشتی تاکید کرد و گفت: تولید و توزیع ماسک به عنوان وسیله لازم برای جلوگیری از شیوع بیماری به مرحله نسبتا مطلوبی رسیده و باید وزارت صمت تولید ماسک ارزان را در دستور کار فوری قرار دهد.

سید حسن روحانی گزارش های ارائه شده در مرحله بازگشایی و شروع به کار مراکز پر رفت و آمد در سطوح طبقه بندی شده سفید، ‌زرد و قرمز بویژه در مراکز مذهبی را به فال نیک گرفت و با قدردانی از مسوولان این مراکز در مورد بازگشت دیگر مراکز پر رفت و آمد و پر جمعیت به روال عادی اظهار امیدواری کرد.

 رئیس جمهور اظهار داشت: مسوولان کمیته های مرتبط موظفند برای مراکزی که در سطح نگران کننده قرار دارند از جمله متولیان اصناف و کسب و کارها جلسات توجیحی برگزار کرده و آنان را ملزم به رعایت و نظارت بر اجرای دقیق دستورالعمل ها کنند و در صورت نیاز با مراکز متخلف برخورد قانونی صورت گیرد.

سید حسن روحانی تاکید کرد: مردم شریف باید بدانند دولت و مسوولان تلاش می کنند با سیاست ها و برنامه‌های مدون کشور را وارد مرحله مقابله با عوارض اقتصادی کنند؛ اگرچه در حال حاضر با همت تولید کنندگان، کارگران، کارمندان، کشاورزان ودیگر دست اندرکاران بخش ضروری صنعت،‌ کشاورزی و خدمات چرخه اقتصادی کشور هرگز متوقف نشده است .

رئیس جمهور در ادامه گفت:عوارض کرونا بر اقتصاد کشور پدیده غیر قابل انکار جهانی است و ما نیاز داریم قدم به قدم وارد مرحله جبران خسارت های اقتصادی کرونا شویم که این مرحله نیز نیازمند داشتن اطمینان از سلامتی مردم و رعایت مطلوب مقررات بهداشتی از سوی مردم است.

چگونگی و زمان بازگشایی فعالیت مشاغل پر خطر که رابطه مستقیمی با اجتماعات دارند، مثل برگزاری نمایشگاه های تخصصی، قهوه خانه‌ها، کتابخانه ها، تالارهای پذیرایی و همچنین زمان ونحوه سفر گردشگران خارجی به کشور از جمله مباحثی بود که در این جلسه مطرح شد و ضوابط بازگشایی این مراکز پس از بررسی در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید