روسیه ترامپ را به تلاش برای استعمار فضا متهم کرد

رقابت معدنکاران
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط جی نیوز

آژانس فضایی روسیه، روسکوموس، با انتشار اطلاعیه‌ای فرمان اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با هدف تشویق استخراج تجاری منابع معدنی موجود در ماه و سایر کرات آسمانی را محکوم کرد و دولت روسیه نیز آن را تلاش برای آغاز دوره جدیدی از استعمار فضا تعبیر کرد.

دونالد ترامپ دوشنبه گذشته با صدور فرمانی اجرایی اعلام کرد که آمریکایی‌ها باید حق مشارکت و فعالیت در زمینه اكتشاف تجاری و استفاده از منابع در فضا را داشته باشند.

هر چند ترامپ در این دستورالعمل تصریح کرده که پیمان فضایی سال ۱۹۶۷ استفاده از منابع موجود در ماه، مریخ و سایر کرات را امکان پذیر می‌کند ولی روسیه با یادآوری عدم الحاق ایالات متحده به پیمان بین‌المللی سال ۱۹۷۹ با عنوان پیمان ماه تاکید دارد که هر گونه بهره برداری از منابع و فعالیت تجاری در فضا باید بر پایه معاهدات بین‌المللی انجام شود.

البته همزمان با خیز دوباره آمریکا برای فرود در ماه، روسیه نیز اعلام کرده که در تلاش است تا با تاسیس یک پایگاه ویژه برای دو دهه در کره ماه حضور مستمر داشته باشد.

همچنین ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز از سازمان فضایی کشورش خواسته تا در اسرع وقت عازم ماموریتی ویژه به مریخ شوند.

آژانس فضایی اروپا هم قصد دارد از سال ۲۰۲۵ استخراج منابع از ماه را آغاز کند. چین، هند و کانادا هم برای استخراج منابع موجود در فضا در حال برنامه ریزی هستند.

زمین‌شناسان معتقدند ارزش سنگ آهن، نیکل و برخی فلزات گرانبهای موجود در اجرام آسمانی تریلیون‌ها دلار ارزش دارد و ذخایر آنها در فضا بسیار بیش از منابع شناسایی شده در کره زمین است.

این نخستین باری نیست که دولت آمریکا با صدور دستوری به دنبال آغاز معدنکاری در فضاست؛ در سال ۲۰۱۵، باراک اوباما با تایید مصوبه کنگره قانونی را نهایی کرد که به شرکت‌ها و شهروندان اجازه می‌داد هرگونه مواد معدنی فضایی را تحت مالکیت درآورند و پس از استخراج به فروش برسانند.

دونالد ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود علاقه زیادی به قدرت فضایی آمریکایی نشان داده و سال گذشته نیز با صدور فرمانی دستور تشکیل نیروی فضایی را در ارتش آمریكا صادر کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید