کشف جدید محققان چینی؛ دو نوع کرونا وجود دارد!

زمان مطالعه: 2 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 10 تیر 1400 توسط سارا حقگو

براساس آخرین یافته های دانشمندان در روزاهای اخیر که در نشریه «نشنال ساینس ریویو» منتشر شد، به نظر می رسد ویروس کرونا به دو گونه‌ی اصلی تقسیم میشود.

ویروس تهاجمی تر با شیوع گسترده تر و ویروس خفیف تر با شیوع کمتر

این دو گونه بر اساس موقعیت جغرافیایی و نوع انتقال در کشورهای مختلف اثری متفاوت از مرگ و میر را ثبت می کنند. دانشمندان چینی در این تحقیق جدید دریافته اند که دو نوع مجزا از کرونا تاثیر متفاوتی بر بدن دارند: یکی از آنها تهاجمی تر از دیگری است و می تواند باعث آلوده شدن افراد به شکل گسترده شود.

کشف جدید محققان چینی؛ دو نوع کرونا وجود دارد!

مطالعه اولیه که توسط محققان دانشکده علوم زیستی دانشگاه پکن و مؤسسه پاستور شانگهای تحت نظارت آکادمی علوم چین انجام شده است ، نشان داد که این عفونت به دو نوع اصلی تبدیل شده است، که نام آنها« L» و«S» است.

نوع L، تهاجمی تر است و در ابتدا در ووهان با آغاز بیماری شیوع بیشتری داشت و حدود 70 درصد از داده های آنالیز شده را به خود اختصاص داده است. حدود 30 درصد از داده ها با نوع S مرتبط بوده‌اند ، که کمتر تهاجمی به حساب می آیند. محققان دریافتند شیوع نوع L پس از اوایل ژانویه کاهش یافته است. نوع S، که نسخه قدیمی تر کرونا ویروس محسوب می شود اکنون بیشتر رایج است.

کشف جدید محققان چینی؛ دو نوع کرونا وجود دارد!

محققان خاطرنشان کردند كه این مسئله می تواند کمک کند که بیمارستانها و یا درمانگاهها، ضمن شناسایی نوع کرونا، درمان بیماران آلوده به ویروس نوع «L» را که مرگبارتر محسوب می شود در اولویت درمانی خود قرار دهند.

اگر نوع L از نوع S پرخاشگرتر است، چرا شیوع نوع L نسبت به نوع S در ووهان کاهش یافته است؟

اگر نوع L از نوع S پرخاشگرتر است، چرا شیوع نوع L نسبت به نوع S در ووهان کاهش یافته است؟

پژوهشگران معتقدند که یک توضیح احتمالی این است که از ژانویه سال ۲۰۲۰، دولت های مرکزی و محلی چین اقدامات پیشگیری و کنترل سریع و جامعی را انجام داده اند. این گروه از دانشمندان پس از تجزیه و تحلیل ۱۰۳ ژنوم کرونا و شناسایی جهش ویروس در ۱۴۹ سایت در سراسر داده ها به نتایج فعلی رسیده‌اند. محققان گفتند ، برای ایجاد درک بهتر از تکامل و شیوع ویروس ، مطالعات بیشتری لازم است.

دیگر مقاله‌های مرتبط در این زمینه

منابع

3 دیدگاه برای “کشف جدید محققان چینی؛ دو نوع کرونا وجود دارد!

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021