کاخ‌ سفید طرح کمک نقدی مستقیم به آمریکایی‌ها برای کرونا را ارائه کرد

کمک کاخ سفید
زمان مطالعه: 3 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط جی نیوز

استیو منوچین، وزیر خزانه‌ داری آمریکا گفته کاخ‌ سفید طرحی در پاسخ به مشکلات معیشتی ناشی از شیوع ویروس کرونا و مساعده نقدی برای شهروندان آمریکایی به کنگره ارائه کرده است. در صورت نهایی شدن، دولت بنا دارد ظرف دو هفته آینده چک‌های حمایتی را از طریق پست برای همه آمریکایی‌ها ارسال کند.

به گزارش ایسنا، منوچین روز سه‌شنبه، در کاخ سفید و در حالی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری در کنار او ایستاده بود، به خبرنگاران گفت: ما در پی آنیم که فورا ارسال این چک‌ها را آغاز کنیم.

کمک نقدی بخشی از طرح جامع کاخ‌ سفید برای مقابله با مشکلات اقتصادی ناشی از شیوع کرونا است.

دولت آمریکا می‌گوید این طرح شامل یک بسته بودجه‌ای ۱۰۰۰ میلیارد دلاری است که در حال حاضر دولت و کنگره در حال رایزنی درباره جزئیات آن هستند.

این تازه‌ ترین تصمیم دولت دونالد ترامپ برای کاستن از خسارات ناشی از شیوع ویروس کرونا ۲۰۱۹ است.

مقامات آمریکایی در حال تحقیق و بررسی برای پیدا کردن بهترین روش تزریق بسته‌های حمایتی هستند چرا که اقدامات سراسری برای توقف آمد و شدهای روزانه و تعطیلی دانشگاه ها، مدارس، رستوران‌ها و مغازه‌ها صدها میلیون آمریکایی را خانه‌ نشین کرده و بزرگترین اقتصاد جهان را به حالت سکون کشانده است.

به گزارش بی.بی.سی کلیه ۵۰ ایالت آمریکا اکنون مواردی از ابتلا به این ویروس را گزارش کرده‌اند.

ایالت نوادا در غرب این کشور هم دستور بستن قمارخانه‌ها، رستوران‌ها و کلیه کسب و کارهای غیرضروری را داده است.

هرچند شماری از کازینوها قبلا کار را متوقف کرده‌اند اما دستور تازه باعث خوابیدن بخش عمده فعالیت‌ها در شهر لاس وگاس خواهد شد.

این دستور از ظهر روز چهارشنبه و فعلا برای ۳۰ روز اجرا خواهد شد.

در یک هفته گذشته طرحی که اندرو ینگ، نامزد کنار کشیده انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها، آن را بارها در مناظره‌های تلویزیونی تبلیغ کرده بود، طرفداران فراوان پیدا کرده و همچنین چند سناتور و چهره برجسته سیاسی و مدیریتی از این طرح حمایت کرده‌اند.

این که برای هر آمریکایی یک چک هزار دلاری به طور ماهانه و بدون قید و شرط ارسال شود. الگویی از طرح‌های مشابهی که در چند کشور اسکاندیناوی طی یک دهه گذشته به اجرا گذشته شده و از آن به عنوان درآمد پایه همگانیUniversal Basic Income – یاد می‌شود.

میت رامنی، سناتور جمهوری خواه و نامزد قبلی این حزب در سال ۲۰۱۲ که انتخابات را به باراک اوباما باخت، آخرین چهره سیاسی معروف است که روز دوشنبه به جمع حامیان طرح اندرو ینگ پیوست.

طرحی که از سوی کاخ سفید ارائه شد و اکنون به نظر میرسد دست کم نسخه فوری و موقت آن مورد توجه دونالد ترامپ هم قرار گرفته است، طرحی بلندپروازانه است و البته نوعی سیاست هم به شمار میرود و علاوه بر اینکه میتواند از نگرانی میلیون ها آمریکایی بکاهد، در سالی که انتخابات ریاست جمهوری برگزار میشود نیز، همۀ آمریکایی ها را راضی و حامی نگاه میدارد.

بخشی از این بسته پیشنهادی به ارزش 250 میلیارد دلار، در صورت تصویب به صورت چک‌های فردی به آدرس پستی شهروندان این کشور ارسال خواهد شد.

استیو منوچن همچنین اشاره کرد، در طرح ارایه شده دولت چندین میلیارد دلار کمک حمایتی به خطوط هواپیمایی آمریکا، صنعتی که از زمان گسترش جهانی ویروس کرونا زمین‌گیر شده هم در نظر گرفته شده است.

همچنین دولت آمریکا در این طرح، با تمدید مهلت پرداخت مالیات‌ها تا ۹۰ روز موافقت کرد.

ترامپ ابتدا پیشنهاد بخشش مالیات بر حقوق را طرح کرده بود؛ یعنی کارفرمایان مجاز باشند در فیش حقوقی آتی کارمندان خود مبلغ معمول مالیات بر درآمد را کسر نکنند.

اما بسیاری از کارشناسان اقتصادی این پیشنهاد را نقد کردند و گفتند فرآیند اجرایی شدن چنین طرحی آهسته خواهد بود و همزمان کسانی که به علت تعطیلی کارخانجات و فروشگاه ها شغل روزمزد خود را از دست می دهند از فواید چنین طرحی بهره مند نخواهند شد در حالی که ممکن است آنها آسیب‌ پذیرترین قشر جامعه آمریکایی باشند.

جیسون فورمن، اقتصاددان در دانشگاه هاروارد که از مشاوران ارشد باراک اوباما هم بوده از این طرح استقبال کرده و گفته: این طرح به مردم اجازه می دهد که مجبور نباشند کار کنند و آنها را از هراس عقب افتادن اجاره خانه و دیگر قبوض ماهیانه نجات می‌دهد. ضمن این که هزار راه برای خرج کردن این پول بدون نیاز به خارج شدن از خانه وجود دارد.

بسته حمایتی کاخ سفید در حالی ارائه شده که بازارهای سهام این کشور بدترین روزهای خود پس از رکود جهانی اقتصاد در سال ۲۰۰۸ را می‌گذرانند و صابون اخراج‌ها و تعدیل کارگران از همین حالا به تن صدها هزار کارگر ساده آمریکایی خورده است.

ریچارد موراویتز، نایب رئیس مودی، نهاد اقتصادی و اعتباری مرجع در آمریکا، گفت: دامنه تبعات اقتصادی کرونا به مدت زمان این بحران بستگی دارد.

مدت زمانی که هنوز کسی برای آن نقطه پایانی متصور نیست. دونالد ترامپ روز گذشته، دوشنبه، گفت که مشاوران او از ماه‌های ژوئیه و اوت و “بلکه بیشتر” سخن به میان آورده‌اند.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا ۲۰۱۹ در ایالات متحده آمریکا روز سه شنبه، ۱۷ مارس، به ۵۲۰۰ نفر رسید و شمار جان باختگان آن هم از مرز ۱۰۰ نفر گذشت.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید