انواع بیماری های مقاربتی و راه‌ های انتقال و درمان آن

20 2,115

بیماری‌های مقاربتی واژه‌ایست که این روزها بیش از پیش به گوش ما می‌خورد، و متاسفانه روز به روز در حال افزایش است. بیماری‌های مقاربتی مجموعه‌ی بیماری‌هایی هستند که از طریق تماس و رابطه جنسی در افراد انتقال می‌یابد و افرادی که از لحاظ جنسی فعال هستند در معرض این بیماری‌ها قرار دارند. سبک زندگی و تابوهای موجود در جامعه ما باعث شده که سطح اطلاعات عمومی درباره بیماری‌های جنسی پایین باشد. کمبود آگاهی، بخصوص در میان جوانان ممکن است سبب خطرات بیشتری شود، از این روی برای پیشگیری از رفتارهای پرخطر که این روزها سلامت جامعه را به شدت تهدید می‌کند بهتر است اطلاع رسانی دقیق‌تر و درستی درباره‌ی این مسئله داشته باشیم!

بیماری‌های مقاربتی را جدی بگیرید!

مقدمه

مقدمه

بیماری‌هایی که از طریق جنسی منتقل می‌شوند (STDs)،  عفونت هایی هستند که از طریق تماس جنسی از یک فرد به فرد دیگر منتقل می‌شوند. این بیماری‌ها به عنوان عفونتهای مقاربتی (STIs) یا بیماریهای آمیزشی (VD) نیز شناخته می‌شوند. در این مقاله قصد داریم درباره‌ی انواع بیماری‌های مقاربتی و راه‌های انتقال آن صحبت کنیم!

بهتر است پیش از انجام هرگونه رابطه‌ای، آزمایشات لازم در این زمینه را انجام دهید تا از سلامت فردی خود و فرد مقابل اطمینان حاصل کنید!

چه افرادی در خطر بیماری‌های مقاربتی قرار دارند؟

چه افرادی در خطر بیماری‌های مقاربتی قرار دارند؟

هر کسی که از نظر جنسی فعال باشد در خطر بیماری مقاربتی قرار دارد و فرقی نمیکند چه جنسیت، نژاد، طبقه اجتماعی یا جهت گیری جنسی داشته باشد. نوجوانان و جوانان راحت‌تر از افراد با سن بیشتر به این بیماریها گرفتار میشوند. 

در سن ۲۵ سالگی نیمی از بزرگسالانی که از نظر جنسی فعال هستند، دچار یک بیماری مقاربتی میشوند. داشتن چند شریک جنسی خطر بیماریهای مقاربتی را افزایش میدهد.

آیا افرادی که تاکنون رابطه جنسی نداشته‌اند، ممکن است به بیماری‌های مقاربتی مبتلا شوند؟

آیا افرادی که تاکنون رابطه جنسی نداشته‌اند، ممکن است به بیماری‌های مقاربتی مبتلا شوند؟

بله

بسیاری از این بیماریها از طریق هر نوع فعالیت جنسی از جمله تماس پوستی یا دهانی میتواند گسترش یابد. به خصوص در مورد بیماری‌های مقاربتی که ضایعات یا زخم‌های تناسلی ایجاد می‌کنند این امر صادق است. از طرفی برخی از این بیماری‌ها به طرق دیگر (غیر جنسی) نیز گسترش می‌یابند.

پیشنهاد میکنیم مطلب «بهداشت جنسی؛ مهمترین اصول بهداشتی در روابط زناشویی» را بخوانید

ویدئو

علائم بیماری‌های مقاربتی در زنان

علائم بیماری‌های مقاربتی در زنان

در بسیاری از موارد، بیماری های مقاربتی علائم قابل توجهی را ایجاد نمی‌کنند. علائم رایج بیماری های مقاربتی در زنان عبارت‌اند از:

 • درد یا ناراحتی در طول رابطه جنسی یا ادرار کردن
 • زخم‌ها، تب خال یا خارش در اطراف واژن، مقعد، باسن، ران یا دهان
 • تخلیه غیرمعمول یا خونریزی از واژن
 • خارش در اطراف واژن

علائم بیماری‌های مقاربتی در مردان

علائم بیماری‌های مقاربتی در مردان

بسیاری از بیماری‌های مقاربتی فاقد علائم بوده یا نشانه‌های ناچیزی دارند و از این‌رو تشخیص ابتلا به آنها کار ساده‌ای نیست. برخی از علائم رایج بیماری های مقاربتی در مردان عبارت‌اند از:

 • درد یا ناراحتی در طول رابطه جنسی یا ادرار کردن
 • زخم‌ها، زگیل یا بثورات(جوش، زخم، لکه‌های پوستی و …) در اطراف آلت تناسلی، بیضه‌ها، حنجره، باسن، ران یا دهان
 • تخلیه غیرمعمول یا خونریزی از آلت تناسلی
 • بیضه‌های دردناک یا متورم شده

 بیماری‌های مقاربتی آمیزشی درمان‌پذیر

 بیماری‌های مقاربتی آمیزشی درمان‌پذیر

بیماری‌های مقاربتی درمان‌پذیر، بیماری‌هایی هستند که روش درمان آنها کشف شده و قابل درمان هستند و نسبت به بیماری‌های دیگر کم خطرتر هستند.

۱- سوزاک (Clap)

۱- سوزاک (Clap)

سوزاک به راحتی گسترش می یابد و در صورتی که درمان نشود، هم در مردان و هم در زنان میتواند به ناباروری منجر شود.

آنتی بیوتیک‌ها میتوانند این عفونت را از بین ببرند.

روش انتقال:

از طریق ارتباط دهانی، مهبلی، مقعدی و همچنین از طریق مادر آلوده به فرزند در هنگام بارداری

علائم:

 • برای مردان: ترشحات زردرنگ و غلیظ آلت تناسلی، احساس سوزش به هنگام دفع ادرار
 • برای خانم ها: افزایش ترشحات مهبلی، سوزش به هنگام خروج ادرار و خونریزی‌های نا‌مرتب قاعدگی

۲- سفیلیس (Syphilis)

۲- سفیلیس (Syphilis)

اکثر مردم متوجه علائم اولیه سیفلیس نمی‌شوند. این بیماری در صورتی که درمان نشود ممکن است منجر به فلج، کوری و مرگ گردد.

سفیلیس را با آنتی بیوتیکها می‌توان درمان کرد. بهتر است قبل از مصرف هرگونه دارو حتما با دکتر مربوطه در ارتباط باشید.

روش انتقال:

ارتباط دهانی، مهبلی(واژن)، مقعدی و یا از طریق لمس کردن قسمت‌های عفونی

علائم:

اولین نشانه آن معمولا زخم بدون درد، گرد و سفت در ناحیه تناسلی یا مقعد است. این بیماری از طریق تماس مستقیم با زخم گسترش پیدا می‌کند. در مراحل بعدی ممکن است جوش‌هایی روی کف دست‌ها، کف پا یا بخش‌های دیگر بدن ظاهر شود، غدد متورم شوند، تب، ریزش مو یا خستگی اتفاق بیوفتد. در مراحل آخر علائم شامل آسیب به اندامهایی مانند قلب، مغز، کبد، عصبها و چشمها می‌شود.

۳-کلامدیا (Chlamydia)

۳-کلامدیا (Chlamydia)

کلامیدیا یک بیماری مقاربتی شایع است که، در صورت عدم درمان میتواند به ناباروری منجر شود. کلامیدیا میتواند موجب عفونت راست روده یا گلو شوند.

این بیماری با درمان آنتی بیوتیکی کاملا برطرف میشود، اما اغلب فرد متوجه بیماری اش نمیشود، چون علائم یا وجود ندارند یا مبهم هستند. 

روش انتقال:

ارتباط دهانی، مهبلی، مقعدی

علائم:

در مردان: احساس درد به هنگام خروج ادرار، ترشحات آلتی و بروز گلو درد در صورت وجود ارتباط دهانی
در زنان: دفع ادرار همراه با درد شدید، ترشحات مهبلی(واژن) و گلو درد در صورت ارتباط دهانی

 بیماریهای مقاربتی غیرقابل درمان

 بیماریهای مقاربتی غیرقابل درمان

بیماری‌های مقاربتی غیرقابل درمان، بیماری‌هایی هستند که تاکنون روش درمان قطعی برای آنها کشف نشده و صرفا میتوان سرعت رشد بیماری را در بدن کنترل کرد.

۱- ویروس تبخال انسانی(هرپس سیمپلکس) نوع ۱(HSV-1)

۱- ویروس تبخال انسانی(هرپس سیمپلکس) نوع ۱(HSV-1)

برخی افراد گاهی اوقات بر روی لب تبخال می‌زنند. تبخال به واسطه ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ (HSV-1) ایجاد می‌شود. این ویروس معمولا بیماری مقاربتی ایجاد نمیکند. ویروس به سادگی در بین اعضای خانواده یا از طریق بوسیدن منتقل میشود. ممکن است این ویروس از طریق تماس دهانی یا تناسلی فرد آلوده به ناحیه تناسلی فرد دیگر راه یابد.

دارو هایی برای درمان موضعی تجویز می شوند مثل آسایکلویر و یا والاکسیکلویر. به خاطر داشته باشید که این روش های درمانی تنها رشد بیماری را متوقف و یا کند می کنند ولی بیماری به طور کامل درمان نمی شود و از بین نمی رود.

روش انتقال:

لمس کردن، بوسیدن و یا برقراری تماس جنسی با نقاط حامل ویروس مثل جوش‌ها و خراش‌ها. ارتباط دهانی

علائم:

زخم‌های سرد و جوش‌های خیلی گرم که بر روی لب‌ها، داخل حفره دهان، گلو و در موارد نادر بر روی آلت تناسلی ظاهر می‌شود.

۲- ویروس تبخال انسانی (هرپس سیمپلکس) نوع ۲(HSV-2)

۲- ویروس تبخال انسانی (هرپس سیمپلکس) نوع ۲(HSV-2)

بیشتر موارد تبخال تناسلی به واسطه ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۲ (HSV-2) ایجاد میشود. این ویروس به شدت مسری بوده و از طریق رابطه جنسی یا تماس مستقیم با تبخال هرپس منتقل میشود.

داروهای تجویز شده توسط پزشک معالج از قبیل آسایکلویر، فامسیا کلویر و والاکسی سایکلویر. به خاطر داشته باشید که مصرف این داروها تنها رشد این بیماری را متوقف می کنند و به منزله نوعی درمان قطعی جوش های آلت تناسلی به شمار نمی‌روند.

روش انتقال:

ارتباط دهانی، مهبلی و یا مقعدی. این بیماری ممکن است در ارتباط دهانی منتقل شود

علائم:

ایجاد برآمدگی های قرمز رنگ و دردناک در اطراف آلت تناسلی، پایین باسن و رانها. البته ممکن است این برآمدگی ها در خانم ها درون مهبل و رحم نیز پدید آیند. دفع ادرار همراه با درد شدید، تب، درد و ورم سینه ها و سایر غدد از دیگر نشانه های این بیماری می باشند.

۳- ویروس هپاتیت

۳- ویروس هپاتیت

ارتباط جنسی به ویژه ارتباط مقعدی (و یا تماس با مدفوع آلوده) که بیشتر مربوط به نوع A است، تزریق خون آلوده ( به ویژه در نوع C,B ). هپاتیت B ویروس پنهانی است که، آسیب شدیدی به کبد وارد میکند. این ویروس از طریق تماس با خون و مایعات دیگر بدن فرد آلوده گسترش می یابد.

استراحت مطلق، مصرف مایعات و گاهی اوقات نیز مصرف آنتی بیوتیک برای جلوگیری از بروز باکتری‌های نهفته موثر است. برای هپاتیت B نوعی واکسن درست شده است اما باید توجه داشت که واکسنها تنها از ابتلا به بیماری جلوگیری می کنند و نوعی روش درمانی به حساب نمی آیند.

روش انتقال:

 • رابطه جنسی ناامن
 • استفاده از سرنگ های غیراستریل
 • سیخونک خوردن ناگهانی توسط یک شی تیز آلوده به ویروس
 • نوشیدن شیرعفونی پستان
 • گاز گرفته شدن توسط فردی با هپاتیت B

علائم:

نشانه های این بیماری تقریبا شبیه به آنفلونزاست و در موارد شدیدتر با تب، دردهای شکمی، استفراغ، یرقان (زردی پوست و چشم ها) همراه است.

۴- ایدز(سندرم اکتسابی فقدان ایمنی بدن) وHIV (ویروس انسانی کمبود مصونیت بدن)

۴- ایدز(سندرم اکتسابی فقدان ایمنی بدن) وHIV (ویروس انسانی کمبود مصونیت بدن)

ویروس ایدز عملکرد دفاعی بدن در مقابل عفونتها را دچار ضعف و اختلال می‌کند. این بیماری سالها بدون علامت باقی می‌ماند بنابراین آزمایش خون بهترین راه اطلاع یافتن از وجود این بیماری است.

مخلوطی از داروهای ضد ویروس و آنهایی که رشد سلول‌های بیماری را متوقف می کنند یکی از راه‌های جلوگیری از پیشروی بیماری است. به خاطر داشته باشید که این روش‌های درمانی تنها رشد بیماری را متوقف و یا کند می‌کنند ولی بیماری به طور کامل درمان نمی شود و از بین نمی رود.

اگر HIV بدون درمان پیشرفت کند و به مرحله ۳، معروف به ایدز، برسد، می تواند کشنده باشد. با این حال ، باور طب مدرن این است که HIV نباید امید به زندگی را کاهش دهد.

به نقل از وبسایت medicalnewstoday

روش انتقال:

ارتباط جنسی، تزریق خون آلوده، و همچنین انتقال بیماری از مادر آلوده به جنین در طول زمان بارداری، وضع حمل و یا شیر دادن به نوزاد.

علائم:

HIV نشانه‌هایی شبیه به آنفلونزای خفیف را دارد و ممکن است پیش از اینکه ایدز آشکار شود برای سال های متمادی نهفته باقی بماند. نشانه های ایدز نیز شامل تب، کاهش وزن، خستگی بیش از اندازه، اسهال و عفونت هایی که در برخی موارد نادر منجر به بروز سرطان (مثل تومور سرطانی کاپوسیز) و ذات الریه می‌شود.

۵- زگیل تناسلی (عفونت HPV) 

۵- زگیل تناسلی (عفونت HPV) 

زگیل تناسلی یا کوندیلوما آکومیناتا (Condylomata Acuminata) یا عفونت HPV، یکی از رایج‌ترین انواع عفونت‌های آمیزشی است که به وسیله‌ی نوع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می‌شود. زگیل‌های تناسلی در روی بافت‌های مرطوب ناحیه‌ی تناسلی دیده می‌شوند. عفونت ویروس پاپیلومای انسانی در بسیاری از افراد علائم بالینی ایجاد نمی‌کند، اما برخی از انواع HPV باعث سرطان دهانه‌ی رحم و دستگاه تناسلی می‌شوند.

 زگیل‌ها را می توان از طریق انجماد، سوزاندن و جراحی لیزیک برداشت. اما هیچ تضمینی برای عدم رشد مجدد آنها وجود ندارد

واکسن‌ها میتوانند به محافظت و تا حد زیادی پیشگیری از ۴ نوع خطرناک ویروس HPV و هپاتیت نوع B کمک کنند! پس توصیه می‌شوند با مشاوره با پزشک واکسن‌های مربوطه در این زمینه را حتما بزنید!

به نقل از وبسایت medicalnewstoday

روش انتقال:

از طریق ارتباط جنسی و یا تماس با حوله و لباس‌های آلوده.

علائم:

برای مردان: ظاهر شدن زگیل های بدون درد (معمولا شبیه به گل کلم) بر روی آلت، پوست ختنه گاه، بیضه ها و مجرای پیشاب داخلی.
در خانم‌ها: این زگیل ها بر روی فرج و لب‌های واژن، دیواره مهبل و داخل رحم ظاهر می‌شوند. همچنین این امکان وجود دارد که زگیل‌ها در اطراف مقعد و یا حتی در روده نیز هم در مردان و هم زنان پدید آیند.

اگر این مقاله برایتان مفید بود، حتما آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید. همچنین اگر در این زمینه دانش و تخصص دارید، تجربه‌ها و دانش خودتان را برای بهبود این مقاله با ما در میان بگذارید.

مقاله‌های دیگر از این نویسنده

منابع

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
20 نظرات
 1. Siavash sohrabi می گوید

  aaaaaaaaaaali

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام با تشکز از شما دوست عزیز

   1. رزیتا می گوید

    از نظر اطلاعات و محتوا این بینظیر بود،،ساده و روان ،مطالب شما رو میشه گفت کپسول اطلاعات.
    خسته نباشید

    1. سارا حقگو می گوید

     سلام ممنون از شما مخاطب عزیز که مقاله براتون کاربردی بوده.

 2. Sahar می گوید

  بسیار جامع و کامل بود ، سپاس 🙏🏻👌🌺

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما دوست عزیز که نظراتتون رو برامون مینویسید

 3. سجاد یوسفی می گوید

  سلام ای کاش مینوشتین که استفاده از کاندوم چقدر در پیشگیری از این بیماری ها تاثیر داره.
  ممنون به خاطر مطالب مفیدی که گذاشتین🌹🌺🌷

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، در مقاله بعدی راجع به بهداشت جنسی خواهم نوشت و حتما درباره ی این مسئله هم مینویسم . ممنون که نظراتتون رو ثبت میکنید

 4. محسن می گوید

  ممنون بابت اطلاع رسانی. بلکه جامعه مطلع تر بشه تا این نوع بیماری ها کمتر بشه

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، انشالله که این اتفاق بیوفته

 5. امیر صالحی می گوید

  سلام مرسی بسیار جامع وکامل مثل همیشه

  1. سارا حقگو می گوید

   ممنون از شما مخاطب عزیز که برامون نظراتتون رو مینویسید

 6. میکائیل می گوید

  یکی از دلایل امار بالای بیماری های مقاربتی در ایران کمبود اطلاعات در این زمینه هستش .
  ممنون از مطلب جامع

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام ممنون از شما که نظراتتون رو برامون مینویسید.

 7. فاطمه تقوی می گوید

  برای دونستن از این بیماری‌ها باید به چندین سایت مراجعه میکردیم و اینکه خیلیم اطلاعات در اختیارمون نمیذاشتن
  ممنونم بابت اطلاع رسانی جامع و عالیتون👌🏻

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، چقدر خوب که براتون مفید بوده، ممنون از ثبت نظراتتون.

 8. عاطفه می گوید

  خیلی مفید بود، کاش آگاهی از این موضوع تو جامعه بالا بره

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، انشالله این اتفاق بیوفته.

 9. sooroosh می گوید

  مرسی از مطالب خوبتون!!!

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما مخاطب عزیز

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021