اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!

۵ ترانه موسیقی که موجب خودکشی شده اند

13 73,287

در چند روز گذشته خواننده آن ور آبی ساسی مانکن موزیکی منتشر کرد به اسم دکتر که باعث شد خیلی ها در مورد آن صحبت کنند محتوای این آهنگ برای سنین کودک و البته نوجوانان که عمده طرفداران او را تشکیل می دهند اصلا مناسب نیست همین امر باعث شده تا انتقادات زیادی به او وارد شود. عده ای معتقدند موزیک های او بدآموزی دارد و عده ای معتقدند موزیک های او صرفا برای شاد بودن است و محتوایش اهمیتی ندارد. این خواننده قبلا هم با آهنگی به نام جنتلمن که باعث شد ویدئوهایی از بچه های مدرسه ای با همین آهنگ منتظر شود حاشیه هایی به همراه داشت. ساسی مانکن های خارجی کدامند؟ و کدام آهنگ ها در دنیا حاشیه ساز ترین بودند ؟ برای دانستن این سوالات این مطلب را از دست ندهید.

آهنگ هایی که باعث خودکشی شدن
آهنگ ممنوعه

مروری بر لیست آهنگ‌هایی که موجب خودکشی در جهان شدند!

ساسی مانکن‌های خارجی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید آهنگ هایی در دنیا وجود دارد که چیزی فراتر از حاشیه داشته اند تا حدی که افراد زیادی با شنیدن آنها خودکشی کرده اند. همه ما خوب می دانیم که این اتفاقات فقط در کشور ما و خواننده های ایرانی نمی افتد و نظیر این ها در تمام دنیا حتی به مراتب وحشتناک تر اتفاق افتاده و می افتد. باورش سخت است اما لیست موزیکی در دنیا وجود دارد که باعث شده تا تعداد زیادی دست به خودکشی بزنند .با هم چند مورد از این لیست را مرور میکنیم.

آهنگ یکشنبه غمگین

آهنگ یکشنبه غمگین
رژو شرش

موسیقی یکشنبۀ غمگین (Gloomy Sunday) را که به خودکشی مجارستانی هم معروف است، اولین‌بار پیانیست و آهنگساز مجارستانی، رژو شرش (Rezső Seress) این موزیک راساخت. پس‌از‌آن پال کالمار (Pál Kalmár) شروع به خواندن روی این موسیقی کرد و این ترانه را برای اولین‌بار در سال ۱۹۳۳ منتشر کرد. عنوان شعر اصلی، جهان رو به پایان بوده که دربارۀ ناامیدی ناشی از جنگ است. لازلو جاور (László Jávor) اشعارش را با عنوان یکشنبۀ غمگین سروده است که شخصیت داخل شعر قصد دارد پس‌ از مرگ معشوقش، خودکشی کند. یکشنبه غمگین را برای اولین‌بار در سال ۱۹۳۶ هال کمپ (Hal Kemp) به‌همراه اشعار انگلیسی سام لوئیس (Sam M. Lewis) به‌صورت استدیویی ضبط کرد. گرچه این آهنگ را افراد مختلفی خوانده‌اند، معروف‌ترین نسخۀ آن با صدای بیلی هالیدی (Billie Holiday) است که در سال ۱۹۴۱ اجرا شد. با مشهور شدن آهنگ در اروپا، خودکشی های مرتبط با آن به خارج از مرزهای مجارستان سرایت کرد. در شهرهای مختلف اروپا کسانی پیش از اقدام به خودکشی، وصیت کردند که در مجلس خاکسپاریش یکشنبه غمگین نواخته شود.پخش موسیقی بیلی هالیدی به‌ خاطر هم‌زمانی با حال‌وهوای ایام جنگ‌ جهانی ممنوع شد. ممنوعیتی که در سال ۲۰۰۲ برداشته شد. اولین بار ماموران پلیس بوداپست فوریه ۱۹۳۶ هنگام تحقیق روی پرونده خودکشی کفاشی به نام جوزف کلر به قدرت این آهنگ پی بردند. آنها متوجه شدند که متوفی به جای وصیتنامه یا متنی که دلیل خودکشی اش را توضیح دهد، کاغذی با چند بیت شعر از ترانه ای گمنام به جا گذاشته. آنها گمان کردند که این ترانه برای جوزف کلر، خاطره ای شخصی را تداعی می کرده است. پس از مرگ جوزف کلر، خودکشی های دیگری در مجارستان اتفاق افتاد که در تمام آنها رد پای یکشنبه غمگین وجود داشت.

بعضی از درگذشتگان، شعر این ترانه را به جای وصیتنامه از خود باقی میگذاشتند و بعضیها قبل از مرگ به تأثیر این آهنگ بر تصمیمشان به خودکشی اشاره کرده بودند. خبر رسید که دو نفر در دو شهر مختلف (بدون اینکه از دیگری خبری داشته باشند) از نوازندگان دوره گرد خواسته بودند تایکشنبه غمگین را ( که حالا مشهور شده بود ) برایشان بنوازند و سپس خود راخلاص کرده بودند. روزنامه ها نوشتند که مردی از دسته ارکستر یک کلوب شبانه میخواهد تا این آهنگ را برایش بزند و سپس جلوی در کلوپ به صورت خود شلیک میکند. ماهیگیران هم میگفتند که هر چند گاه یک بار، بدن بیجانی را از دانوب بالا میکشند که در انگشتهای به هم چفت شده اش کاغذی را چنگ زده و همیشه در تکه هایی از کاغذ که در مشت جنازه از آب محفوظ مانده است، ابیاتی از یکشنبه غمگین را پیدا میکنند.

آهنگ مورات ککیلی

آهنگ مورات ککیلی
مورات ککیلی

آهنگ عاشقانۀ مورات ککیلی (Murat KEKİLLİ) به نام همین امشب می‌میرم (Bu Akşam Ölürüm) باعث خودکشی حدود ۴۳نفر در سراسر ترکیه شد. آماری که پیش‌ از این به‌خاطر اختلاف‌نظرها بین جامعه‌شناسان، روان‌شناسان در خبرها کمتر یا بیشتر اعلام شده بود. این خبرها باعث شد که پخش ترانه‌های مورات برای مقطعی در ترکیه ممنوع اعلام شود؛ اما مورات با حضور در یکی از بزرگ‌ترین و پربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیونی دربارۀ عشق عمیقی که باعث سرودن این ترانه شده بود صحبت کرد و صحبت‌های او باعث شد موضع‌گیری‌ها دربارۀ این قطعۀ موسیقی از بین برود و مورات به یکی از خواننده‌های بسیار محبوب ترکیه‌ای تبدیل شود.

موسیقی این اثر جزو تأثیرگذارترین موزیک‌های دنیا شناخته شده است که تأثیرگذاری عمیقی در شنونده ایجاد می‌کند و مخاطب را با خودش همراه می‌کند. پیش‌ از مورات، این رکورد با ۳۲ مورد خودکشی در اختیار آهنگ «درد‌کشیدۀ من» (Belalım Benim) از امراه اردوغان (Emrah Erdoğan) بود که ترانۀ معروف مورات، توانست در مدت‌زمان خیلی کم این رکورد را بشکند.

آهنگ بازی پوکمون

آهنگ بازی پوکمون
پوکمون

داستان از سال ۱۹۹۶، بعد از انتشار بازی Pokémon Red and Blueشروع شد. شایعاتی بودند که طبق آن‌ها هنگامی که این بچه‌ها به مرحله‌ای از بازی به نام شهر اسطوخدوس (Lavender Town) می‌رسیدند، اقدام به خودکشی کرده و اکثر بچه‌ها خودشان را حلق‌آویز می‌کردند یا از ارتفاع به پایین می‌انداختند. البته به‌خاطر بنفش‌ رنگ‌ بودن اسطوخدوس به این مرحله شهر بنفش هم می‌گویند. بررسی‌های موجود نشان داد که فرکانس‌های موجود در موسیقی و آهنگ این مرحله عامل خودکشی این کودکان هستند!

درواقع فرکانس‌هایی در این آهنگ وجود داشتند که تنها گوش کودکان کم‌سن‌وسال که حساس‌تر است، قادر به شنیدنشان بود. این فرکانس‌ها روی بافت‌های مغزی کودکان تأثیر منفی گذاشته و درنهایت موجب خودکشی ناخواستۀ آن‌ها می‌شده است. بقیۀ کودکانی هم که از خودکشی جان سالم به در بردند، از شنیدن فرکانس‌های موجود در آهنگ ساعت‌ها دچار سردرد شده بودند.

شهر اسطوخدوس در آخر باعث خودکشی بیش از ۲۰۰ کودک شد و تعداد زیادی از کودکان را به سردرد و آسیب‌های مغزی دچار کرد. این وقایع ناخوشایند ناشی از نسخۀ اصلی و اولیۀ Pokémon بود و بعد از این وقایع ناگوار، موسیقی متن مرحلۀ شهر اسطوخدوس ویرایش شد و آن خودکشی‌های عجیب پایان یافت.بعد از این جریانات، در سال ۲۰۱۲ ویدئوهایی منتشر شد که نشان می‌داد افراد دارند تلاش می‌کنند نسخۀ اصلی موسیقی متن شهر اسطوخدوس را بررسی کنند؛ اما در آخر تنها نوشته‌هایی به خط Unown (الفبایی ابداعی در دنیای پوکمون) نمایان شد که پس‌ از ترجمه، عبارت «LEAVE NOW» از آن نوشته استخراج شد با ‌معنای «همین حالا اینجا رو ترک کن!»

لیست آهنگ های ممنوعه در دنیا

مقاله‌های دیگر از این نویسنده

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
13 نظرات
 1. خودخلاصی می گوید

  مرسی

  1. سارا حقگو می گوید

   ممنون از شما که نظراتتون رو مینویسد برامون.

 2. دختر خسته می گوید

  به نظرم اهنگا نیستن که باعث خودکشی میشن این متن و درکین که تو خود اهنگا وجود داره و حسی که خواننده داره
  حتی یه قطعه بیکلام موسیقی میتونه باعث خودکشی بشه حتی برای یه بچه که هنوز یه دهه از زندگیش نگذشته!
  این یکسان بودن شرایط زندگی و فشار و مشکلاتی که فرد تو زندگیش تحمل میکنه و نحوه انتقال حس خواننده به شنوندس که مجبور به انجام کاری میکنتش که تا به حال بهش فکر میکرده ولی جرعتشو نداشته….

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، دقیقا همینطوره

 3. علی می گوید

  سلام خواهشا لینک دانلود اهنگارم بزارین بتونیم گوش کنیم

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام چشم حتمااا

 4. سس ماست می گوید

  کامنت من چرا تایید نشد!!!!!!!!!!!!

  1. سارا حقگو می گوید

   مطلبتون تایید شده مخاطب عزیز. بله فرکانس ها موضوع بسیار مهمیه.

 5. سس ماست می گوید

  “مطلبتون تایید شده مخاطب عزیز”

  چی!؟؟ تاییدیه تو را میخوام چیکار سارا !! مگه من کامنت گذاشتم که تو تایید کنی یا رد کنی؟ ها!
  من نظرمو گفتم و دوس دارم نظرم منتشر شه!
  نویسنده عزیز لطف کن کامنت منو منتشر کن, مرسی
  موفق باشی…

 6. سس ماست می گوید

  کامنت من عمو!!!

 7. سس ماست می گوید

  اااه شت بابا……

 8. ali می گوید

  چند تا از آهنگهای محسن چاووشی بودن که جوونهای خودمون باهاشون دست به خودکشی زدن…..

 9. 484 می گوید

  چه جالب! احساسی نبودن اینجا اونقدم بد نیست😅

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021