قدردانی مدیرکل سازمان بهداشت جهانی از ایران

قدردانی تدروس
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط جی نیوز

مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، تدروس آدهانوم در طی سخنرانی خود در روز چهارشنبه 21 اسفند اظهار داشت: ما کروناویروس را همه گیر اعلام کردیم اما کلمه همه گیر “Pandemic” چیزی نیست که بتوان به راحتی استفاده کرد؛ چراکه در این صورت باعث ترس بی دلیل و یا تسلیم در اثر قبول اینکه مقابله فایده ای ندارد، خواهد شد.

ما قبلاً هیچ مورد همه گیری از خانواده کرونا ویروس ها ندیده بودیم و این اولین مورد است. همچنین ما هیچقوقت مورد همه گیری را ندیده ایم که آن را کنترل کرده باشیم.

ما مسئله را کاملاً جدی گرفته ایم و زنگ هشدار را به صدا درآورده ایم. همچنین به کشورها نیز اعلام کرده ایم که اقدامات فوق العاده قوی و جدی در پیش بگیرند.

او همچنین از ایران، ایتالیا و کره جنوبی برای انجام اقدامات پیشگیرانه در کاهش سرعت شیوع ویروس و کنترل همه گیر بودن آن، تشکر کرد.

او در ادامه افزود؛ ما میدانیم که این اقدامات بار سختی روی دوش جوامع و اقتصادهاست. اما کشورها باید تعادل خوبی بین حفظ سلامت و کاهش اخلال ها در اقتصاد و اجتماع خود ایجاد کنند و به حقوق انسانی نیز احترام بگذارند. اولویت اول سازمان بهداشت جهانی سلامت افراد است اما در عین حال این سازمان در بخش های مختلف جهان با مجموعه های مختلف کار میکند تا عواقب اجتماعی و اقتصادی این بحران را کاهش دهد.

آدهانوم گفت که بیش از ۹۰ درصد از ۱۱۸ هزار نفری که در سراسر جهان مبتلا به این بیماری شده‌اند، تنها در چهار کشور هستند و دو مورد از این کشورها – چین و کره جنوبی – شاهد کاهش شیوع این ویروس بوده‌اند.

وی تاکید کرد که در صورتی که دولت‌ها اقدام به شناسایی، آزمایش، معالجه، قرنطینه، ردگیری موارد ابتلا و بسیج مردم خود برای مقابله با کرونا کنند، آن دسته از کشورها که هنوز آمار پایین از مبتلایان دارند، می‌توانند از تبدیل این موارد به خوشه‌ها و اجتماع‌های انتقال بیماری جلوگیری کنند.

او تصریح کرد که شیوع کرونا در جهان تنها یک بحران سلامت عمومی نیست، بلکه بحرانی است که به همه بخش‌ها آسیب می‌زند و از همین رو، همه بخش‌ها و همه افراد باید در این مبارزه مشارکت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021