معرفی پرفروش ترین و جذابترین کتاب های جهان

17 13,977

همانطور که هر انسانی چهره، ظاهر و اثر انگشتی متفاوت دارد، سلیقه‌ی هر فردی نیز نسبت به دیگری متفاوت است. انتخاب و معرفی کتابی با عنوان «بهترین» شاید کمی سلیقه‌ای باشد، چون هر فرد براساس معیارها و سلیقه خود می‌تواند یک کتاب را قوی و یا کتاب دیگری را ضعیف تلقی کند. با این حال در این مقاله قصد دارم کتاب‌هایی که شایسته توجه بیشتری هستند و از طرف افراد زیادی مورد تایید قرار گرفته‌اند معرفی کنم.

مقدمه

همانطور که در پارت اول این مقاله اشاره کردم هدف من از نوشتن این مقاله معرفی تنها ۴۰ کتابی است که اگر فرصتی بیش از ۴۰ سالگی نداشته باشم، حتما مجدد آن ها را بخوانم. در طول سال‌های گذشته بیشتر کتاب‌هایی که خوانده‌ام یا حوصله سربر بوده‌اند یا کوتاه قامتی در قاب بزرگ و یا گذر بیهوده زمان! اما برخی از آن‌ها به نقل از «بیکن»، جویدنی هستند نه مزه کردنی و یا چشیدنی.

با برخی از کتاب‌ها باید زندگی کرد و به جای تجربه واقعی آنچه در کتاب هست،‌ کافیست آن را چندبار خواند.

۱- رمان عقاید یک دلقک

درباره‌ نویسنده:

«رمان عقاید یک دلقک» یکی از آثار معروف نویسنده‌ی آلمانی، هاینریش بل است. او این کتاب را در سال ۱۹۶۳،‌ یعنی تقریبا دو دهه پس از جنگ جهانی دوم نوشته است. هاینریش بل با نوشتن این کتاب موفق به دریافت جایزه نوبل ادبیات در سال ۱۹۷۲ شد . هم‌چنین در سال ۱۹۷۶ «ووکش یاسنی» کارگردان اهل«جمهوری چک» فیلمی از این رمان ساخته است.

خلاصه داستان:

این کتاب روایت دلقکی به نام «هانس شینر» است. شینر در حین یک اجرا زمین می خورد و همین باعث صدمه دیدن زانویش می شود. او که از دلقکی مشهور و معروف به دلقکی ساده نزول پیدا کرده و عملا در شغلش دچار شکست شده به روایت داستانش می پردازد و به صورت پراکنده از زندگیش می گوید. از دوران کودکیش از خانواده اش از همسرش ماری و…

هانس به ملی‌گرایی مردم در زمان حکومت حزب نازی و بعد از آن انتقاد جدی وارد می‌کند؛ افرادی که در زمان جنگ جهانی کاملا وفادار به حزب آلمان نازی بوده‌اند و پس از سقوط آن،‌ به یکباره همگی به مخالفین آن بدل گشته‌اند.

هانس دید خوبی نسبت به سرمایه‌داری ندارد؛ خانواده‌ی او جزء طبقه‌ی سرمایه‌داران هستند، اما هانس علاقه‌ی زیادی به تفریحات آنها ندارد، هانس در بیان خاطراتش از اینکه معمولا در خانه (با وجود ثروتمند بودن خانواده) غذای خوبی نخورده است گله می‌کند و سرانجام چون شغل نامناسب (دلقکی) با شأن خانوادگی‌اش را انتخاب کرده است از خانواده‌اش طرد می‌شود.

بیشتر مخاطبان و طرفداران عقاید یک دلقک، بر این باورند که با خواندن این کتاب با داستان حیرت انگیز و جدیدی رو به رو نشده اند؛ چرا که داستان تنها با قلم و هنر نویسندگی هانریش بل جذاب شده است. نویسنده ساده ترین تصاویر را به بهترین و جذاب ترین حالت به تصویر کشیده است. بدین ترتیب می توان راز موفقیت بل را در تصویر سازی جذاب و بی نظیر او دانست.

یک زن قادر است خیلی چیزها را با دستهایش بیان کند یا اینکه با آن ها تظاهر به انجام کاری کند. در حالی که وقتی به دست های یک مرد فکر میکنم. همچون کنده ی درخت بی حرکت و خشک به نظرم می رسند. دست های مردان فقط به درد دست دادن، کتک زدن و یا  تیراندازی و چکاندن ماشه ی تفنگ و امضاء کردن میخورند. اما به دستان زنان در مقایسه با دست های مردان باید به گونه ای دیگر نگاه کرد؛ چه موقعی که کره روی نان می مالند و چه موقعی که موها را از پیشانی کنار میزنند.

بخشی از کتاب عقاید یک دلقک

۲- رمان آبلوموف

درباره‌ نویسنده:

ایوان گنچاروف رمان «آبلوموف (Oblomov)» را سال ۱۸۵۹ در روسیه تزاری نوشت. آن زمان نظام طبقاتی روسیه ارباب و رعیتی بود و بسیاری از اشراف به سبب داشتن زمین و عواید بسیار زندگی بدون تحرک و کسالت‌باری را می‌گذراندند و تنها از آنچه که به خاطر مقام و پیشینه‌ خانوادگی‌شان در اختیار داشتند استفاده می‌کردند.

خلاصه داستان:

ابلوموف داستان زندگی مرد جوانی به نام ایلیا ایلیچ آبلوموف است. رمان در حالی آغاز می‌شود که ابلوموف روی مبل لمیده است. او دوستی به نام آندره اشتولتز دارد که پدری آلمانی و مادری روس دارد و از کودکی با ابلوموف بزرگ شده است. اشتولتز  کاملا در نقطه‌ی مقابل ابلوموف قرار دارد و تلاش می‌کند او را به شخصیتی فعال تبدیل کند. در ادامه‌ی داستان ابلوموف به دیدن خانواده‌ای به نام ایلینسکی(ILINESKY) می‌رود و عاشق الگا می‌شود. الگا نیز دل‌بسته‌ی ابلوموف می‌شود و رابطه‌ای عاشقانه میان آن‌ها شکل می‌گیرد. الگا تلاش می‌کند ابلوموف را از خمودی در بیاورد ولی تلاش‌هایش ثمره‌ی زیادی ندارد….

رمان گنچاروف باعث شد مفهومی تحت عنوان ابلومویسم به وجود بیاید که به نوعی تنبلی، خمودگی، بی‌حالی، بی‌انگیزگی و بی‌تفاوتی نسبت به زندگی گفته می‌شود. گنچاروف این انفعال شخصیت را به شخصیت‌هایی نسبت داده است که بسیار کم‌هوش و ناکارآمدند اما عضوی از طبقه‌ی بالای جامعه‌اند.

منتقدان معتقدند ایوان گنچاروف در این کتاب تلاش کرده است نقش عشق را در ایجاد انگیزه در زندگ آدمی نیز نشان دهد. هرچند در نهایت عشق نیز شخصیت اصلی رمان را تغییر نمی‌دهد اما تنها چیزی است که اندکی بارقه‌های امید را در ذهن مخاطب نسبت به شخصیت و زندگی قابل ترحم آبلوموف روشن می‌کند.

آبلوموف در خانه هرگز نه کراوات می‌بست و نه جلیقه می‌پوشید زیرا به فراخیِ مجال و فراغ بال خود دل‌بسته بود. کفش‌هایی که به پا می‌کرد دراز و نرم و گشاد بودند و هر وقت نگاه نکرده پاهایش را از تختخواب فرو می‌نهاد پاها بی‌سر مویی انحراف در آنها جای می‌گرفتند.

بخشی از کتاب ابلوموف

۳- رمان بیگانه

درباره‌ نویسنده:

«بیگانه» با عنوان اصلی L’Étranger و با عنوان انگلیسی The Stranger یکی از معروف‌ترین کتاب‌های آلبر کامو و در عین حال یکی از بهترین رمان‌های اوست. این رمان که در سال ۱۹۴۲ منتشر شد.

خلاصه داستان:

داستان کتاب بیگانه به دو قسمت تقسیم می شود. در قسمت اول مرسو در مراسم تدفین مادرش شرکت می‌کند و در عین حال هیچ تأثر و احساس خاصی از خود نشان نمی‌دهد. در واقع با بی تفاوتی با موضوع برخورد می کند. داستان با ترسیم روزهای بعد از دید شخصیت اصلی داستان ادامه می‌یابد. مرسو به عنوان انسانی بدون هیچ اراده به پیشرفت در زندگی ترسیم می‌شود. او هیچ رابطهٔ احساسی بین خود و افراد دیگر برقرار نمی‌کند و در بی تفاوتی خود و پیامدهای حاصل از آن زندگی اش را سپری می‌کند. او از این که روزهایش را بدون تغییری در عادت‌های خود می‌گذراند خشنود است.

طی یک سری از ماجراها و اتفاقات مرسو مرتکب قتل می شود و  بعد قسمت دوم کتاب که محاکمهٔ مرسو است، آغاز می‌شود. در این جا شخصیت اول داستان برای اولین بار با تأثیری که بی اعتنایی و بی تفاوتی برخورد او بر دیگران می‌گذارد رو به رو می‌شود. اتهام راست بی خدا بودنش را بدون کلامی می‌پذیرد. او به اعدام محکوم می‌شود.

آلبر کامو از بنیان گذاران اگزیستانسیالیسم است. اگزیستانسیالیسم فلسفه ای است که بر روی یگانگی و انزوای فرد، و تجربیات او در یک جهان خصومت آمیز و بی تفاوت تمرکز می کند. می توان گفت کتاب بیگانه به خوبی این موضوع را نشان می دهد.

اولی که زندانی شدم سخت ترین چیز این بود که فکرهایی که می کردم فکرهای یک آدم آزاد بود. مثلا یک دفعه بدجوری دلم می خواست در ساحل باشم و کنار دریا قدم بزنم. وقتی صدای اولین موج هایی که به کف پایم می خورد از خیالم می گذشت و حس کردن آبی که به تنم می خورد و احساس راحتی و آزادی ام از این حال، یک دفعه متوجه می شدم چه قدر دیوارهای سلولم تنگ به من چسبیده اند . اما این حال چند ماهی بیشتر دوام نداشت.  بعد از آن همه ی فکرهای من، فکرهای یک آدم زندانی بود. به انتظار هواخوری روزانه در حیاط یا ملاقات با وکیلم می نشستم.

بخشی از کتاب بیگانه

پیشنهاد میکنیم بخش اول این مقاله «معرفی ۴۰ کتابی که قبل از ۴۰ سالگی باید خواند» را حتما بخوانید

۴- رمان موش‌ ها و آدم ‌ها

درباره‌ نویسنده:

کتاب موش‌ها و آدم‌ها با عنوان اصلی Of Mice and Men رمان کوتاهی از جان استاین‌بک – John steinbeck – نویسنده آمریکایی است. جان استاین‌بک در سال ۱۹۶۲ به خاطر آثارش و به‌خصوص به خاطر دو کتابِ خوشه‌های خشم و موش‌ها و آدم‌ها توانست برنده جایزه نوبل شود.

خلاصه داستان:

این داستان سرگذشت غم‌انگیز دو کارگر مزرعه مهاجر، جورج میلتون و لنی اسمال است که در رکود بزرگ آن روزگار در کالیفرنیا به دنبال یافتن کار به هر سمت و سویی روانه می‌شوند. جورج، قهرمان اصلی داستان، مردی ریزاندام و چابک است. در مقابل، لنی مردی است دست و پا چلفتی، عظیم‌الجثه و از نظر ذهنی عقب افتاده. مهربانی بیش از حد لنی و از طرفی حماقت و بی‌احتیاطی‌های او باعث می‌شود که مخاطب نسبت به او احساس ترحم کند. رؤیایی که هم چون زنجیر این دو را به هم مربوط می‌کند، داشتن زمینی است که به خود آنها تعلق داشته باشد. این همان رؤیای کارگر آمریکایی استثمار شده است.

موش در این داستان نماد کارگر است، کارگری که مورد استثمار قرار گرفته و حق و حقوق ناچیزی دارد. عنوان این کتاب، برگرفته از شعری از رابرت برنز است.

زن پرسید: «خرگوشا مگه چی دارن که تو این‌جور دیوونه‌شونی!»

لنی مدتی فکر کرد تا ببیند چه جواب بدهد. با احتیاط به زن نزدیک شد و گفت: «من چیزای قشنگو دوس دارم ناز کنم. یه روز تو یه بازار مکاره از اون خرگوشای موبلند دیدم. انقد قشنگ بود که خدا می‌دونه! بعضی‌وقتا اگه چیز قشنگ‌تری گیرم نیاد موشارم دوس دارم ناز کنم.»

بخشی از کتاب موش‌ها و آدم ها

۵- رمان جزء از کل

درباره‌ نویسنده:

«جزء از کل» به انگلیسی (A Fraction of the Whole)، نخستین رمان «استیو تولتز» نویسنده استرالیایی است که نوشتنش ۵ سال طول کشید و بعد از انتشار،نامزد دریافت جایزه بوکر شد.

خلاصه داستان:

جاسپر دین پسر مارتین دین و همچنین برادرزادهٔ تری دین است. بیشتر اتفاقات در رمان توسط او تعریف می‌شود. روابط تیره و تار جاسپر با پدرش موضوع اصلی رمان را تشکیل می‌دهد، و او به دلیل تربیت عجیب و زخم زبان‌های پدرش دوران کودکی گیج کننده‌ای را پشت سر می‌گذارد. او همیشه از اینکه به پدرش شبیه شود هراسناک است و سعی می‌کند دور از پدرش زندگی و کار کند.

این رمان در مدت زمانی کوتاهی به بزرگ‌ترین رمان تاریخ استرالیا تبدیل شد.

به طور کلی درون‌مایه این کتاب فلسفی و پلیسی است.

این داستان در تاریخ پس از جنگ جهانی دوم تا اوایل دهه ۲۰۰۰ و در جاهایی مثل استرالیا ، پاریس و تایلند روایت شده است.

چیزی که سبب پر رنگ شدن کتاب جز از کل شده است تفاوت تفکر و عقیده این پدر و پسر است.

مطمئنا هر کسی این رمان را خوانده باشد شگفت زده است از اینکه استیو تولتز چقدر استادانه و به زیبایی داستان را کش می دهد. نویسنده اتفاقات را صرفا برای اینکه به حجم کتاب خوب اضافه کند روایت نمی کند، بلکه از هر چیزی که نقل می کند می خواهد به نکته ای برسد و ای کاش این کتاب تعداد صفحات بیشتری داشت.

«هیچ‌وقت نمی‌شنوید ورزشکاری در حادثه‌ای فجیع حس بویایی‌اش را از دست بدهد. اگر کائنات تصمیم بگیرد درسی دردناک به ما انسان‌ها بدهد، که البته این درس هم به هیچ درد زندگی آینده‌مان نخورد، مثل روز روشن است که ورزشکار باید پایش را از دست بدهد، فیلسوف عقلش، نقاش چشمش، آهنگساز گوشش و آشپز زبانش. درس من؟ من آزادی‌ام را از دست دادم…»

بخش از کتاب جزء از کل

۶- کتاب نبرد من

درباره‌ نویسنده:

نبرد من (به آلمانی: Mein Kampf) کتابی، که توسط «آدولف هیتلر» نوشته شده‌است، و بیانگر اندیشه‌های سیاسی هیتلر و ناسیونال سوسیالیسم است.

خلاصه داستان:

در سال ۱۹۲۴ آدولف هیتلر به اتهام خیانت به کشور، در قلعه لندربرگ زندانی بود و کتاب نبرد من را که در آن دیکتاتوری آلمان و آینده واصول اساسی وسیاسی و اصطلاحات داخلی را شرح داده شده به کمک منشی خود «رودلف هس» که با او در زندان همبند بود به رشته تحریر در آورد. جلد دوم، پایان همان سال پس از آزادی زودهنگام او از زندان نوشته شد. در سال ۱۹۴۳، بیش از ۱۰ میلیون نسخه از این کتاب در آلمان پخش شد.

از سال ۱۹۴۵ چاپ کتاب نبرد من که در واقع زندگینامه، عقاید و نظرات آدولف هیتلر بود، متوقف شد. انتشار میلیون‌ها نسخه کپی باعث شد که این ممنوعیت غیر رسمی همیشه ناقص باشد. ممنوعیت کتاب همچنین به اسطوره شدن آن نیز کمک کرد.

این کتاب در زمان بعد جنگ جهانی اول برای آلمانی‌ها به عنوان پنجره‌ای برای دمیدن هوای تازه قلمداد می‌شد. با این حال، این اثر قطعه‌ای از اسنادی است که نشان می‌دهد چگونه یک دیکتاتور می‌تواند فکر کند و شما را وادار به باور آن کند. ساختار اجتماعی در آلمان و بخش‌های جامعه به وضوح از طریق چشم‌اندازهای شخصی هیتلر در کتاب شرح داده شده است.

بسيارى از معلمين تاريخ هنوز هم نمى دانند مقصود از تدريس تاريخ فقط دانستن حوادث جنگى نيست و اگر مقصود همين باشد، براى شاگرد مدرسه چه فايده دارد كه بداند فلان جنگ در چه تاريخ واقع شده يا فلان سردار در چه تاريخ بدنيا آمده؟ يا چه زمانى مرده است؟ بلكه شاگرد بايد بطور تحقيق از علت اين نبردها و حوادث تاريخى آگاه شود.

بخشی از کتاب نبرد من

۷- کتاب دختر استالین

درباره‌ نویسنده:

رزماری سالیوان، شاعر و زندگی نامه نویس کانادایی، پنج سال از عمر خود را برای نوشتن این کتاب صرف کرد و بسیار تحقیق و پژوهش نمود و کتاب درواقع حاصل گفتگوی او با اعضای خانواده، دوستان، آشنایان سوتلانا در نقاط مختف جهان از مسکو و گرجستان گرفته تا هند و بریتانیا و آمریکا است.

خلاصه داستان:

این کتاب سرگذشت سوتلانا علیلویوا، دختر دیکتاتور قرن بیستمی(او نام خانوادگیش را تغییر داد تا بلکه بعد از خروج از زیر پرچم پدرش، زندگى به او روى خوش نشان دهد.)، جوزف استالین را از زمان تولد تا لحظه مرگش روایت می‌کند. سوتلانا همه عمر خود را صرف این کرد که از زیر سایه ترسناک پدر بیرون بیاید و این داستان، داستان جنگیدن او برای رهایی از این سایه شر است؛ نوعی از وابستگی خونی که سرنوشتی تلخ را برای انسان رقم می‌زند. او می خواست انسان بماند و مانند همه انسان ها، عشق و آرامش درونی داشته باشد.

استالین، رهبر کبیر شوروى، دیکتاتور مخوفى که اگرچه توانست اتحاد جماهیر شوروى را به یک ابرقدرت تبدیل کند و جنگ علیه آلمان نازى را بِبَرد، اما زندگى میلیون ها نفر را به خاطر سیاست هاى بى رحمانه اش به مخوف ترین شکل ممکن دستخوش تغییر کرد. برپایى اردوگاه هاى کار اجبارى در دل سیبرى شاید یکى از مخوف ترین سیاست هاى او باشد.

کتاب دو جلدی «دختر استالین» از کتاب‌های بسیار موفق زندگی‌نامه‌ای در سال ۲۰۱۶ بوده و جوایز بسیاری را نصیب نویسنده‌اش کرده است؛ از جمله جایزه پلوتارک، جایزه آر.بی.سی. تیلور، جایزه هیلاری وستون و علاوه بر این‌ها، کتاب فینالیست جایزه معتبر پن/بوگارد ولد، و فینالیست جایزه نشنال‌ بوک کریتیکس سیرکل هم بوده و در فهرست بهترین کتاب‌های روزنامه دیلی‌میل مقام اول را به خودش اختصاص داده است.

سوتلانا در عمق وجودش قمارباز بود. او در سرتاسر زندگى‌اش تصمیم‌هاى سرنوشت‌ساز را کاملا به صورت ناگهانى مى‌گرفت و سپس با نوعى بى‌خیالم سبکسرانه به عواقب آن تن مى‌داد. همیشه مى‌گفت از بین داستان‌هاى داستایفسکى، قمارباز را بیش از همه دوست دارد.

بخشی از کتاب دختر استالین

۸- کتاب طاعون

درباره‌ نویسنده:

رمان طاعون با نام اصلی «The Plague» توسط آلبر کامو در سال ۱۹۴۷ نوشته شده است. طاعون پس از «سه گانه پوچی» کامو، یعنی کتاب‌های «بیگانه»، «کالیگولا» و «افسانه سیزیف» که هر سه در مورد پوچی زندگی و بی معنایی زندگی انسان‌ها بودند نوشته شد. آلبر کامو، متولد الجزایر، نخستین نویسنده زاده‌ی آفریقاست که موفق به کسب جایزه نوبل شده است.

خلاصه داستان:

طاعون روایتگر جامعه‌ای است که طاعون‌زده می‌شود. شهر آرام و ساکتی که به ناگاه مورد هجوم موش‌های ناقل بیماری طاعون قرار می‌گیرد و رفته رفته این سیاهی روی تمام شهر سایه می‌افکند. ما در طاعون شاهدِ عینی بازخورد و واکنش‌های متفاوت هر یک از مردم شهر، نسبت به مصیبتی واحد و یکسان هستیم.

کامو درباره این کتاب در نامه‌ای به رولان بارت می‌نویسد: « در مقایسه با رمان بیگانه، طاعون بی گفتگو گذاری است از سرکشی انفرادی به جهان اجتماعی، اجتماعی که باید در مبارزه‌هایش شرکت کرد. اگر از بیگانه تا طاعون راهی در راستای تحول باشد، این تحول در جهان همبستگی و مشارکت است.»

پیشنهاد میکنیم مقاله «از کرونا تا بازگشت دوباره‌ی طاعون در جهان» را حتما بخوانید!

«فهمیده‌ام که همه‌ی بدبختی انسان‌ها ناشی از این است که به زبان صریح و روشن حرف نمی‌زنند. ازاین‌‌رو من تصمیم گرفته‌ام که صریح حرف بزنم و صریح رفتار کنم تا در راه درست بیفتم.»

بخشی از کتاب طاعون

۹- رمان شب‌ های روشن

درباره‌ نویسنده:

شب های روشن از فئودور میخائیلوویچ داستایوفسکی، نویسنده‌ی نام آشنای روس، متولد ۱۸۲۱ است. این نویسنده‌ی صاحب سبک و بکر نویس، رمان‌های زیادی دارد. از مشهورترین آثار او جنایات و مکافات، برادران کارامازوف، ابله، قمارباز، تسخیرشدگان و … است. شب‌های روشن یا شب‌های سپید، از داستان‌های کوتاه اوست .

خلاصه داستان:

مانند خیلی از داستان‌های داستایفسکی، شب‌های روشن داستان یک راوی اول شخص بی‌نام و نشان است که در شهر زندگی می‌کند و از تنهایی و این که توانایی متوقف کردن افکار خود را ندارد، رنج می‌برد. این شخصیت نمونهٔ اولیهٔ یک خیال باف دائمی‌ست. او در ذهن خود زندگی می‌کند، در حالی که خیال می‌کند پیرمردی که همیشه از کنارش رد می‌شود اما هرگز حرف نمی‌زند یا خانه‌ها، دوستان او هستند. این داستان به شش بخش تقسیم می‌شود.

نام کتاب به پدیده‌ای فیزیکی اشاره می‌کند که هر ساله در تابستان اتفاق می‌افتد. کشورهایی که در نواحی شمالی کره‌ی زمین و نزدیک به قطب شمال هستند، شب‌ها تا صبح آسمان تاریک ندارند و هوا در شب تا طلوع آفتاب مانند شروع غروب، روشن است.

کتاب که از زبان اول‌شخص و قهرمان داستان روایت می‌شود، درباره‌ی داستانی عاشقانه در شهر سن پترزبورگ و شب‌های روشن این شهر در روسیه است که در چهار شب اتفاق می‌افتد.

وای که چقدر شادی و شیرین‌کامی انسان را خوشرو و زیبا می‌کند. عشق در دل می‌جوشد و آدم می‌خواهد که هرچه در دل دارد در دل دیگری خالی کند. می‌خواهد همه شادمان باشند، همه بخندند، و این شادی بسیار مسری است.

بخشی از کتاب شب های روشن

۱۰- رمان سفر به انتهای شب

درباره‌ نویسنده:

«سفر به انتهای شب» شاهکار لویی «فردینان سلین» نویسنده ی فرانسوی است که در سن ۳۸ سالگی آن را نوشته است. این رمان تاحدودی داستان خود سلین است و اثری است نیمه-خودزندگی‌نامه و نیمه‌تخیلی.

خلاصه داستان:

این کتاب داستان شوربختی زیستن در جهان است. داستان انسان هایی چون ما است که در فضایی آکنده از دروغ و بی وفایی، فقر و نکبت و جنگ و مرگ زندگی می کنند و همچنان آن را ادامه می دهند تا رنج بیشتری نصیبشان شود. سلین صادقانه و با صراحت روابط پر فریب انسان ها را در جهانی بی اعتنا روایت می کند. جهانی که سرانجام آن مرگ است. قهرمان های کتاب، فقیران و خانه به دوشانی اند فاقد جایگاه اجتماعی و البته همگی پست و رذل !

این داستان برنده جایزهٔ «نودو» شد.

چارلز بوکوفسکی، شاعر و نویسندهٔ آمریکایی دربارهٔ این اثر می‌گوید: «سفر به انتهای شب بهترین کتابی‌ست که در دوهزار سال گذشته نوشته شده‌است.»

« پولدارها مجبور نیستند برای نان خوردن آدم بکشند. به قول خودشان آدم را به کار وا می دارند. به کسی صدمه نمی زنند. پول می دهند. همه برای خوشامدشان هر کاری می کنند و همه هم راضی اند. زن های تو دل برو دارند، در حالیکه زن های فقرا همه شان بی ریختند. از چسان فسان شان که بگذریم می شود گفت که این نتیجه ی قرن هاست . » « ماها می توانیم با رضایت خاطر پیر شویم ! مرگ دیروز آش دهن سوزی بود ؟ یا مثلا پارسال ؟ عقیده ات غیر از این است ؟ افسوس چه را بخوریم ؟ ها ؟ جوانی ؟ ماها هرگز جوان نبوده ایم ! »

بخشی از کتاب سفر به انتهای شب

۱۱- کتاب رمان شغل پدر

درباره‌ نویسنده:

کتاب «شغل پدر» اثر «سُرژ شالاندون» بانام اصلی Profession du père در سال  ۲۰۱۵ منتشر شد. سرژ شالاندون نویسنده تونسی الاصل فرانسوی ست که رمان های اش راوی خشم است از حقیقت. او پیش از رمان نوشتن، خبرنگار روزنامه لیبراسیون بوده و توانست به شهرتی هم در این مسیر برسد.

خلاصه داستان:

داستان کتاب به ظاهر ساده، اما با پیچیدگى‌هاى ژرف روانشناسانه، داستانِ زندگى امیل شولان است، پسرى که در سرتاسر داستان، به اعتبار نام پدرش شناخته مى‌شود، اما نه از آن رو که پدرش جاه و مقامى دارد بلکه او مرد فرانسوى گمنامى بیش نیست و همین گمنامى او، مایه عذاب و دردسر این خانواده کوچک است. پدر امیل مردى همه‌کاره و در واقع هیچ‌کاره است، او ادعا مى‌کند کشیش، چترباز، مامور مخفى و دروازه‌بان و… است اما تا صفحه پایانى کتاب و پیش از آخرین غافلگیرى هم مشخص نمى‌شود که هویت واقعى او چیست. از لحاظ روانشناسى او مردى مبتلا به پارانویا است و تنها فکرش کشتن ژنرال دوگل است.

کتاب شغل پدر با داستانى خیره‌کننده و اعجاب‌آور خودش خواننده را میخکوب مى‌کند. این رمان قابلیت این را دارد که شما را در جایتان برای ساعت‌ها نگاه دارد و نفس را در سینه تان حبس کند. تجربه خواندنِ کتاب شغل پدر مثل فشار دادن آرامِ پونزى توى دستتان است! همینقدر دردناک، همینقدر آگاهانه.

خود من به تنهایى می‌خواستم دوگل را بکشم. مى‌خواستم پدرم را غافلگیر کنم، خوشحال کنم، کارى کنم که به من افتخار کند.

بخشی از کتاب شغل پدر

۱۲- کتاب راز سایه

درباره‌ نویسنده:

کتاب راز سایه را در سال ۲۰۰۹ توسط «دبی فورد» نویسنده‌، روان‌شناس، سخنران و روانکاو آمریکایی به تحریر در آمده است.

خلاصه داستان:

این کتاب روایت زندگی پر پیچ و خم و پر رمز و راز دبی فورد است. داستان ۱۳ سال مصرف داروهای غیرمجاز و بدون نسخه و ۲۵ سال خودناباوری و تنفر از خود، کتاب راز سایه را می‌سازد. او در کتاب راز سایه استراتژی‌ها و راهکارهایی را برای پذیرش خود- به ویژه نیمه‌ی تاریک خود (سایه)- ارائه می‌دهد. دبی فورد در کتاب رازسایه به خواننده آموزش می‌دهد چگونه تیرگی‌های وجودش را به اندازه‌ی نور درونی‌اش دوست داشته باشد و آن را بپذیرد؛ چطور تمام شکست‌ها را تبدیل به پیروزی کند.

دبی فورد در کتاب راز سایه درباره‌ی پذیرش کامل خود و ساختن داستان زندگی خود حرف می‌زند. در این عنوان واژه سایه به منظور خاصی و تحلیل یونگی به کار رفته است. با وجود این‌که یونگ، روانشناس سوئیسی، اولین کسی نبود که درباره‌ی مفهوم «سایه» حرف زده، اما نخستین کسی است که کامل‎ترین تعریف را از «سایه» ارائه داده است. یونگ «سایه» را بخشی از شخصیت انسان معرفی می‌کند که پشت ماسک هرروزه‌ی آن‌ها قرار داد. او «سایه» را مسئول رفتارهای شیطانی و شرارت‌آمیز انسانی می‌داند و معتقد است که باید انسان‌ها برای پذیرش این بخش از شخصیت خود بکوشند.

پذیرش مسئولیت بابت آنچه هستیم، بزرگ ترین محبتی است که می توانیم در حق خودمان بکنیم زیرا به این صورت می توانیم خود را به کمال برسانیم، به نیرویی عظیم دست یابیم و این پذیرش از ما حمایت می کند تا جلو برویم و توانایی هایمان را بروز دهیم.

بخشی از کتاب راز سایه

۱۳- کتاب ۲۱ درس برای قرن ۲۱

درباره‌ نویسنده:

۲۱ درس برای قرن بیست و یک کتابی است که توسط نویسنده پرفروش یووال نوح هراری نوشته شده‌است و در سال ۲۰۱۸ توسط اسپیگل و گرا در ایالات متحده و توسط جاناتان کیپ در انگلستان منتشر شده‌است.

خلاصه داستان:

این کتاب سومین کتاب یووال نوح هراری است که تمرکز آن روی زمان حال و جایی که در آن زندگی می‌کنیم است. دو کتاب اول نویسنده، یعنی کتاب انسان خردمند گذشته انسان را بررسی کرد و نشان داد که انسان چگونه به فرمانروای زمین تبدیل شده است. کتاب دوم نویسنده یعنی کتاب انسان خداگونه آینده را بررسی کرد و تلاش داشت مقصد نهایی هوش و وجدان بشر را به تصویر بکشد. اما این کتاب – کتاب سوم یووال نوح هراری – به مسائل حال حاضر بشر و آینده نزدیک می‌پردازد.

وقتی تلاش می‌کنید پیچیدگی واقعی جنگ را با استفاده از آمار و داده‌های دقیق برای مردم توضیح بدهید، کسی به شما گوش نمی‌دهد، اما داستانی شخصی درباره سرنوشت یک کودک، مجراهای اشک را فعال کرده، خون را به جوش می‌آورد و قطعیت اخلاقی کاذبی ایجاد می‌کند. 

بخشی از کتاب ۲۱ درس برای قرن ۲۱

۱۴- کتاب غرور و تعصب

درباره‌ نویسنده:

غرور و تعصب (به انگلیسی: Pride and Prejudice) (به معنی تفاخر و پیش‌داوری) رمان مشهوری اثر جین آستن، نویسندهٔ انگلیسی است. این اثر دومین کتاب جین آستن است. او این داستان را در سال ۱۷۹۶، درحالی که تنها ۲۱ سال داشت، نوشت، اما تا سال ۱۸۱۳ چاپ نشد. اکثر منتقدان «غرور و تعصب» را بهترین اثر جین آستن می‌دانند.

خلاصه داستان:

جین آستن در تمام کارهایش و به ویژه در غرور و تعصب، زندگی اجتماعی و خانوادگی جامعه‌ی انگلیس را به تصویر کشیده است و از جایگاه زنان، نحوه‌ی تصمیم‌گیری‌ها و …. سخن می‌گوید. در غرور و تعصب با خانواده‌ی بنت آشنا می‌شویم. خانواده‌ی بنت پنج دختر دارند و مادری که تمام فکر و ذکرش، ازدواج دخترانش است. در این میان، جین و الیزابت، دو خواهر بزرگتر با آقای بینگلی ثروتمند و خوش‌اخلاق و آقای دارسی مغرور آشنا می‌شوند. آشنایی که زندگی متفاوتی را برای هر کدام رقم می‌زند. جین مطمئن است که آقای بینگلی دیر یا زود به او پیشنهاد ازدواج می‌دهد. مادرشان نیز از اینکه قرار است چنین وصلتی صورت بگیرد خوشحال است و از هیچکاری برای به وقوع پیوستن آن دریغ نمی‌کند. اما آقای بینگلی از شهر می‌رود و همه را حیرت‌زده می‌کند…

غرور و تعصب نمونه‌ای عالی از یک رمان کلاسیک است. در غرور و تعصب به خوبی می‌توان با فرهنگ انگلستان سده‌ی نوزده آشنا شد و از داستانی زیبا و عاشقانه لذت برد. اگر به چنین رمان‌هایی علاقه دارید، از خواندن غرور و تعصب لذت می‌برید.

از این رمان بارها فیلم‌سازی شده‌است، که یکی از معروف‌ترین نسخه‌های آن متولد سال ۲۰۰۵ با بازی کیرا نایتلی(در نقش «الیزابت») و متیو مک فادین (در نقش «آقای دارسی») بوده‌است. در سال ۲۰۰۴ هم بالیوود برمبنای این کتاب، فیلم عروس و تعصب را با بازی آیشواریا رای ساخت.

۱۵- کتاب شور زندگی

درباره‌ نویسنده:

شور زندگی نام یک کتاب ادبی دربارهٔ زندگی ونسان ون گوگ است که توسط «ایروینگ استون»، نویسندهٔ آمریکایی نوشته شده‌است.

خلاصه داستان:

کتاب شور زندگی – داستان پرماجرای زندگی ون گوگ، نقاش هلندی است، که ۲۱ سالگی تا ۳۷ سالگی او را روایت می کند. ون گوگ ای که در زمان حیاتش تنها یکی از تابلوهایش به فروش رفت و هرگز پیش از مرگ به شهرت نرسید، ون گوگ ای که در سن ۳۷ سالگی به دلیل مشکلات روحی و جسمی خودکشی میکند.

راز معروفیت امروز او به دلیل نقاشی های ارزشمندش نیست بلکه بیشتر بخاطر بزرگی شخصیت اش بوده است. مردم او را فوقو (دیوانه مو سرخ) می نامیدند و خانواده اش او را بیکار و علاف می دانست و هرکجا که میرفت همه او را طرد میکردند و در این بین تعداد کمی از دوستانش و مهم تر از همه برادرش «تئو» پشتیبان او بود. ون گوگ به برادرش تئو نامه های زیادی مینویسد که منبع نویسنده برای نوشتن این کتاب بوده است.

ببین ونسان، هیچ وقت در مورد هیچ چیز نمی‌تونی کاملا مطمئن باشی. فقط باید شجاعتشو داشته باشی تا اون کاری رو که فکر می‌کنی درسته انجام بدی. ممکنه بعدها بفهمی که اشتباه کردی ولی لااقل آن چه را که فکر می‌کردی درسته انجام دادی و این مهمه.

بخشی از کتاب شور زندگی

۱۶- رمان ناتور دشت

درباره‌ نویسنده:

کتاب ناتور دشت با عنوان اصلی «The Catcher in the Rye» اثر بسیار مشهور و برجسته جروم دیوید سلینجر است که در سال ۱۹۵۱ منتشر شد و طبق آخرین آمارها تاکنون بیشتر از ۶۵ میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رفته است. این رمان کتابی شاخص در ادبیات آمریکا محسوب می‌شود و به بیش از ۳۵ زبان نیز ترجمه شده است.

خلاصه داستان:

ناطور دشت به معنی نگهبان دشت است. قصه از آنجایی شروع شد که نوجوان کتاب از مدرسه اخراج می شود! هولدن کانفیلد شخصیت ۱۷ ساله رمان ناطور دشت در کمال ناباوری از مدرسه اخراج می شود. این موضوع باعث بسیاری از مشکلات برای هولدن می شود. او نمی خواهد خانواده‌اش متوجه شوند که به چه روزی افتاده است. در نتیجه چند روز بعد از اخراج آواره و سرگردان در نزدیکی شهرش به سر می برد.

جالب این‌که این کتاب بعد از انتشارش در بسیاری از مدارس ممنوع شد.

نمی‌خوام بهت بگم فقط آدمای تحصیل‌کرده و محقق می‌تونن چیزای باارزشی به دنیای ما اضافه کنن. اصلا این‌جوری نیس. ولی معتقدم که آدمای تحصیل‌کرده و محقق، اگه هوش و خلاقیت داشته باشن – که متاسفانه بیش‌ترِشون ندارن – احتمالا آثارِ بی‌نهایت باارزشی از خودشون به‌جا می‌ذارن تا اونایی که هوش و خلاقیتِ نصفه‌نیمه دارن. اونا معمولا نظرشونو روشن‌تر بیان می‌کنن و معمولا هم مشتاقن که پی افکارشونو تا آخر بگیرن. و از همه مهم‌تر، در اکثر موارد از متفکرای غیرمحقق و تحصیل‌نکرده متواضع‌ ‌تَرن. می‌فهمی چی می‌گم؟

بخشی از کتاب ناطور دشت

۱۷- رمان مغازه خودکشی

درباره‌ نویسنده:

رمان مغازه خودکشی اثری از «ژان تولی»، نویسنده، طراح و کارگردان فرانسوی است که در سال ۱۹۵۳ به دنیا آمد. این رمان معروف‌ترین اثر ژان تولی است که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد و تاکنون به بیش از بیست زبان ترجمه شده است.

خلاصه داستان:

در شهری نامعلوم در دوره‌ای آخرالزمانی، خانواده‌ی تواچ نسل در نسل با افتخار مشغول تجارتی پرمتقاضی هستند؛ آن‌ها با راهنمایی مشتریان‌نشان در انتخاب ابزارآلات خودکشی، شعار خانوادگی‌شان را عملی می‌کنند: «آیا در زندگی شکست خورده‌اید؟ لااقل در مرگتان موفق باشید». همه‌چیز در این خانواده با مرگ گره خورده است. هرچه‌قدر فرزندان خانواده بیشتر به استقبال مرگ می‌روند، بیشتر از طرف والدینشان تشویق می‌شوند. انحطاط، روان‌پریشی، غم و گمگشتگی  مردم شهر به رونق روزافزون کسب‌وکار این خانواده دامن می‌زند، تا این‌که تولد فرزند سوم خانواده همه چیز را برهم‌ می‌زند.

روند امید به زندگی و جنگیدن علیه ناخوشی‌ها در سراسر کتاب وجود دارد و آلن به ما یاد می‌دهد که عشق به زندگی بیشتر از خودکشی طرفدار دارد. اما خواننده وقتی به جملات پایانی کتاب می‌رسد، به شدت غافلگیر می‌شود. جملات پایانی کتاب ضربه‌ای خردکننده به مخاطب وارد می‌کند، ضربه‌ای که غیرقابل پیش‌بینی است و ممکن است همه آنچه را که خواننده در ذهن ساخته‌، ویران کند.

«ما خودکشی رو تضمین می‌کنیم. اگه نمُردید، پول‌تون رو پس می‌دیم. حالا بفرمایید، از این خرید پشیمون نمی‌شید. ورزشکاری مثل شما! فقط یه نفس عمیق بکشید و برید سمت هدف‌تون. در ضمن همون‌طور که همیشه می‌گم، شما فقط یک‌بار می‌میرید، پس کاری کنید که اون لحظه فراموش‌نشدنی باشه.»

بخشی از کتاب مغازه خودکشی

۱۸- رمان سال‌ های سگی

درباره‌ نویسنده:

رمان سال‌های سگی اثر ماریو بارگاس یوسا، یکی از مهم‌ترین رمان‌نویسان و مقاله‌نویسان معاصر آمریکای جنوبی و از معتبرترین نویسندگان نسل خود است. یوسا در سال ۲۰۱۰ برنده جایزه نوبل ادبیات شد.

خلاصه داستان:

وقایع رمان سالهای سگی در دبیرستان نظام جریان دارد(همان مدرسه‌اى که نویسنده مدتى دانشجوى آن بوده مى‌گذرد)، این مکان جایی است که هم دبیرستان است و هم پادگان، و همین به خودی خود نزدیک به فاجعه است. چند تن از دانش آموزان سال آخر می خواهند سوالات امتحان شیمی را بدزدند. قرعه کشی می کنند و کسی که می بایست نقشه را عملی کند مشخص می شود. این کار انجام می شود اما ردپایی برجا می ماند و پایه ای می شود برای اتفاقات سلسله وار بعدی و بنای داستان…

موفقیت یوسا در این کتاب چنان است که برخى معتقدند هیچ نویسنده‌اى تا آن زمان نتوانسته در اثرى رئالیستى جامعه آمریکاى لاتین را در قالب داستان به تصویر بکشد.

به اتاق نشیمن برگشتند و آلبرتو اجازه گرفت سیگار بکشد. زن سر تکان داد اما وقتی دید که آلبرتو سیگارش را روشن کرد، های‌هایِ گریه‌اش را سر داد و گفت که زمان چطور سپری می‌شود. بچه‌ها چطور در یک چشم به هم زدن قد می‌کشند و زندگی چه زود می‌گذرد! 

بخشی از کتاب سال های سگی

۱۹- جاناتان مرغ دریایی

درباره‌ نویسنده:

جاناتان مرغ دریایی (به انگلیسی: Jonathan Livingston Seagull) حکایتی است در قالب رمان کوتاه که «ریچارد باخ» آن را نوشته‌است. این رمان در سال ۱۹۷۰ منتشر شد.

خلاصه داستان:

ریچارد باخ در کتاب جاناتان مرغ دریایی، داستان پرنده‌ای را روایت می‌کند که با بقیه همنوعان خود تفاوت دارد. این مرغ دریایی سرشار از امید است و می‌خواهد تندتر و بالاتر پرواز کند؛ اما سایر همنوعانش حاضر به پذیرش این تغییر نیستند و او را از جمع خود طرد می‌کنند. این کتاب الهام‌بخش انسان‌هایی است که به دلیل تفاوت، جامعه حاضر به پذیرش آن‌ها نیست. کسانی که به دنبال معنای تازه‌ای از زندگی هستند و بدون ترس در مسیر تحقق هدف خود گام بر می‌دارند. باید خاطرنشان ساخت که باخ در کتاب جاناتان مرغ دریایی، مفاهیم والایی چون خودشناسی، عشق و آزادی را مطرح می‌کند.

جاناتان مرغ دریایی یک کتاب معمولی نیست، کتابی است که به‌عنوان الهام‌بخش‌ترین کتاب عصر ما شناخته می‌شود. این کتاب کوتاه و دوست‌داشتنی داستان شکستن حصارهاست. داستان لذت‌بخشی که حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. ریچارد باخ در کتاب جاناتان مرغ دریایی از مخاطب می‌خواهد کلیشه‌ هاو حصارها را کنار بگذارد و به خود واقعی و منحصربه ‌فردش دست پیدا کند.

جاناتان مرغ دریایی روزهای بعد را در انزوا سپری کرد، ولی پروازکنان تا دوردست و فراسوی صخره‌های بلند می‌رفت. از تنهایی غصه نمی‌خورد، فقط از این بابت اندوهگین بود که سایر مرغان دریایی حاضر نیستند به شکوه پرواز، که در انتظارشان است، باور بیاورند؛ حاضر نیستند چشمان‌شان را باز کنند و ببینند.

بخشی از کتاب جاناتان مرغ دریایی

فکر می‌کنید جای کدام کتابها در این میان خالی است؟ لطفا شما هم با معرفی کتاب خوب به کامل‌تر شدن این مطلب کمک کنید. این مطلب هرچند وقت یک‌بار به‌روز‌رسانی خواهد شد تا لیست کتاب‌های خوب از دیدگاه شما کابران گرامی کامل شود.

مقاله‌های دیگر از این نویسنده

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
17 نظرات
 1. عاطفه می گوید

  خیلی ممنون ای‌کاش مطالعه روزانه حتی شده نیم ساعت تو برنامه مردم کشورمون بود

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما مخاطب عزیز

 2. امیر صالحی می گوید

  این مقالت شاهکار خلقته دوست داشتنی وجذاب

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، مچکرم! چقدر خووووب که دوست داشتین! ممنون از شما که میخونید

 3. Sahar می گوید

  عالیی مثل همیشه👌🥰

  1. سارا حقگو می گوید

   ممنون از شما مخاطب عزیز

 4. محسن می گوید

  از نوع نوشتارتان واضحه که مطالعه زیاد دارید. موفق باشید

 5. rozita می گوید

  یکی از بهترین مقاله هاتون بود،دست مریزاد

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنونم از شما مخاطب عزیز

 6. امیررضا نصیری می گوید

  کتاب کم حجم «The Little Prince» هم قطعاً می‌تونه تو این لیست قرار بگیره 🤩

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، بله حتما در اپدیت اضافه خواهم کرد، ممنون از ثبت نظراتتون

 7. محمد رضا می گوید

  ممنون از شما،کتاب های بسیار خوبی رو معرفی کردید و توضیحات کافی و مناسبی دادید،نوشته های شما باعث شد مشتاق به خوندن برخی از کتاب هایی بشم که قبلا کنار گذاشته بودم،چند تا کتاب دیگه که ارزش خوندن داره رو پیشنهاد میکنم:
  – کاندید (فرانسوا ولتر)
  – پرتقال کوکی (آنتونی برجس)
  – ده بچه زنگی (آگاتا کریستی)
  – سالار مگس ها (ویلیام گلدینگ)
  – سنت شکن (ورونیکا راف)
  – نیروی حال (اکهارت تله)
  – زمینی نو (اکهارت تله)
  – نیمه تاریک جویندگان نور (دبی فورد)

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، چقدر خوووب که براتون مفید بوده، ممنون از ثبت نظرتون
   حتما اضافه خواهم کرد، با تشکر

 8. بی رنگ می گوید

  سلام.
  لیست اول که معرفی کردید خیلی خیلی بزرگتر و بهتر از این لیسته. یه مشت غول بودن اونا.
  جای کتاب های ابله (داستایوفسکی) ، در باب حکمت زندگی (شوپنهاور) ، بشر چیست (مارک تواین) و دزیره (آن ماری سلینکو) خالیه.
  کتاب روی پاهای خودم (امی پردی) کتاب گمنامی هست ولی به شدت توصیه میکنم بخونیدش چون فوق العاده تاثیر گذار و الهام بخشه.
  در ضمن روش معرفی کتاب ها رو خیلی دوست داشتم (درباره نویسنده، خلاصه کتاب، جمله ای از کتاب، تفسیری کوتاه از کتاب، همراه با رنگ بندی و کادربندی جذاب) .
  صمیمانه تشکر میکنم

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما مخاطب عزیز

 9. کورش می گوید

  این کتاب ها رو هم به لیست کتابخانه اضاف کردیم با سپاس

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، چقدر خوب. ممنون از اعتماد شما. با تشکر

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021