دست پنهان فراماسون ها؛ از کرونا تا فاجعه ۱۱ سپتامبر!

49 44,936

فراماسونری واژه ای است که تا به امروز حداقل یک بار نام آن به گوش همه ما خورده است و همیشه با شنیدن آن در هاله ای از ابهام فرو خواهیم رفت، فرقه عجیبی که افراد قدرتمند جهان – از جمله اولین رئیس جمهور آمریکا یعنى جورج واشنگتن- و بسیارى دیگر مانند چرچیل، ولتر، موتزارت و… عضو آن بوده اند. و در این مطلب قصد داریم شما را با مرموز ترین و کهن ترین جامعه ى پنهانى جهان یعنى «فراماسونرى» آشنا کنیم، که از زمان شکل گیری‌اش تاکنون بحث ها و حواشی زیادی را با خود به دنبال داشته است!

نحوه پیدایش فرقه فراماسونری

تصویر یک لژ فراماسونری. اگر دقت کنید کف این لژ، “شطرنجی” است. همه لژهای دنیا به همین شکل هستند و کف اتاق ها شطرنجی است. 

فراماسونرى به صورت خلاصه یک فرقه ى اجتماعى یا یک پیمان برادرى است که ریشه ى آن به قرن چهاردهم میلادى برمى گردد. این کانون‌ها یک سازمان واحد نیستند و مرکز خاصی در جهان ندارند که آن را ریاست کند. ساختمانی که مرکز فعالیت ماسون‌هاست «لُژ» نام دارد. فراماسونری جمعیتی سرّی است که کسی به راحتی نمی تواند در حریم آن نفوذ کند و اگر هم راه یافت، مکلف است اسرار آن را مکتوم نگه دارد؛ اما با این وجود، کسانی توانستند به حریم آن نفوذ کنند و به اسناد و مدارک مهمی دست یابند و موفق به کشف و افشای اسرار آنها شوند.

به عضو فراماسونری، فراماسون یا ماسون می‌گویند که به صورت Mason نوشته می‌شود.

تاریخچه کلمه فراماسون (Freemason)

نمادهای فراماسونری

کلمه ى «فراماسون» در اصل در انگلیسى freemason است و از دو قسمت «free» « به معناى آزاد» و «mason»« به معناى سازنده ى بناهاى سنگى» تشکیل شده است. خود mason نیز از «stonemason» «سنگ تراش» مشتق شده است. در حقیقت نام این فرقه به داستان ماسون ها یا همان سازنده ها و سنگ تراش هاى قرون وسطا اشاره دارد. بنا به روایاتى، «free» به ماهیت شغل سنگ تراش ها و سازنده ها اشاره دارد که اغلب اوقات در حال جابه جایى بوده و آزادنه سفر مى کردند.

اما این پیشینه با فرقه ى اجتماعى کنونى و ماجراهاى پنهانى اش چه ارتباطى دارد؟ قرار است در پایان مقاله به جواب این سوال برسیم!

فرقه فراماسونری از کجا آغاز شد؟

همان طور که گفتم فراماسونرى یک فرقه ى اجتماعى ست؛ یعنى مذهبى نیست. خود فراماسونرها مى گویند این اصلا دین نیست و نباید با آن اشتباه گرفته شود. بیشتر شبیه به یک باشگاه و عضویت در یک Men’s Club است. یک باشگاه بسیار قدیمى که روایت هاى خیلى زیادى از پیدایشش وجود دارد، ولى چون یکى از شاخصه هاى اصلى این باشگاه یا فرقه مخفیانه بودن آن است، اطلاعات شفافى در دست نیست که این فرقه چه طور و از کجا و اصلا براى چه هدفى به وجود آمده است. با این حال با هم چند تئورى را بررسى مى کنیم.

تاریخ فراماسونرى توسط هیچ کس و هیچ منبعى به طور دقیق بیان نشده است؛ اما از جایى به بعد همه ى داستان‌ها یکى مى شود و تاریخ مدرن فراماسونرى از آن زمان قابل مطالعه است. در سال۱۷۱۷، چهار تا از لُژهاى انگلستان با هم ترکیب شده و لژ اعظم انگلستان را به وجود مى آورند. این اولین لژ اعظم فراماسون ها در جهان است که در نزدیکى ساعت معروف لندن واقع است.

رایج ترین تئورى درباره ى شکل‌گیری فرقه فراماسونرى| داستان سلیمان نبی

خوردن خون بز پس از بستن پیمان برادری

فراماسون‌ها در تعریف این تئوری، اصطلاح «پیامبر» را بکار نمی‌برند و از «پادشاه» «Solomon King» استفاده مى کنند. داستان به هزار سال پیش از مسیح برمى گردد؛ زمانى که سلیمان پیامبر، فرمانرواى پادشاهى اسرائیل و یهودا بود. یهودا در آن زمان یک پادشاهى در جنوب اسرائیل بود. داوود (پدر سلیمان) در زمان پیامبرى خود قصد داشت معبدى در اورشلیم بنا کرده و به خداوند تقدیم کند. قرار بود آن جا «خانه ى خدا» باشد و ده فرمان موسى را براى همیشه در این معبد نگه دارى کنند. به دلایلى ساخت این معبد به سلیمان سپرده مى شود. سلیمان تصمیم مى گیرد ساختن معبد را آغاز کند.

این معبد «معبد اول» نامیده مى شود. این جا همان زمینى ست که امروزه مسجد الاقصى در فلسطین در آن بنا شده است.

زمانى که سلیمان شروع به ساخت معبد مى کند، از پادشاه تایر یا صور (که امروز یکى از شهرهاى لبنان است) درخواست مى کند که در تهیه ى مصالح و یافتن معماران و سنگ تراشانى زبده که بتوانند معبد را بسازند، به او کمک کند. در میان این افراد شخصى بود به نام هایرام ابیف یا حیرام که گفته مى‌شود آرشیتکت اصلى معبد بوده است. در این میان سه نفر از سنگ تراش هایى که تازه کارتر بوده و رتبه ى کارى پایین ترى داشتند، از میزان حقوق و مزایا ناراضى و به دنبال ترفیع درجه بودند.

گرفتن ترفیع درجه مستلزم آن بود که از بین حیرام و پادشاه صور و سلیمان نبى، یک نفر ارتقاى مقام را تأیید کند و رمز و راز مرحله ى بعد را به افراد ترفیع گرفته، بگوید. آن سه کارگر حیرام را انتخاب مى کنند و درحالى که مشغول کار روى معبد بوده، او را به مرگ تهدید مى کنند تا راز مرحله ى بعد را از او گرفته و به درجه ى بالاتر دست یابند، و در آخر حیرام به دست این ۳ نفر کشته می‌شود!

در حقیقت کشته شدن حیرام براى حفظ راز و لو ندادن آن به افرادى که لایقش نبودند، او را تبدیل به قهرمان فراماسون‌ها کرد. به گفته ى خود فراماسون‌ها، حیرام آن سازنده اى بود که آزاده بود: «Free Mason» آزادى روح، قلب، دین، بیان و هرچیزى… به عبارت دیگر، آن سه نفر براى فراماسون ها به صورت نمادین مظهرى از دشمنانى اند که به انسان حمله مى کنند: جهل، تعصب و ستمکارى.

براى عضویت در فرقه شرایطى وجود دارد؟

۲ رییس جمهور ترور شده ی آمریکا که فراماسونر نبودند!
 • خود فرد باید داوطلب شود (فراماسونرى از کسى دعوت نمى کند.)
 • مطابق قانون بیشتر لژها، فرد باید به یک قدرت ماورائى ( خدا) اعتقاد داشته باشد؛ پس در صورت باور به بى خدایى، نمى توانید فراماسون باشید.
 • باید ثابت شود که فرد داوطلب، شهروند و اساسا انسان خوب و مفیدى ست.
 • مرد بودن؛ اخیرا فرقه هایى از فراماسونرى به وجود آمده که زن ها را هم به عضویت مى پذیرد، اما اساسا فراماسونرى یک پیمان برادرى و مردانه است.
۳۳ جایگاه فراماسونری

اگه شما بخواهید عضو این فرقه بشوید در ابتدا در رتبه ی ۱ قرار می گیرید. بالاترین مقام در فراماسونری، رتبه ۳۳ هست. پس از عضویت هر بار که رتبه شما رو به بالا برود به یکی از اسرار این گروه آشنا می‌شوید.

مراسم پذیرش عضو جدید به گروه به چه صورت است؟

مراسم غسل تعمید برای ورود به گروه فراماسون ها

پس از این که پذیرفته شدید، یک مراسم تشریفاتى براى شما اجرا مى شود که به نحوى شبیه غسل تعمید است. در آغاز چشمان تازه وارد را مى بندند. این کار نماد آن است که شما در تاریکى هستید و با فراماسونرى به روشنایى مى رسید. با چشمان بسته به لژ وارد مى شوید. افراد مختلفى در مراسم حاضرند. شما در مقابل محراب قسم نامه اى را مى خوانید که حتى در صورت مرگ، به هیچ وجه رازهاى فراماسونرى را به کسى لو ندهید. در ادامه سه نفر به صورت نمایشى از شما راز را مى پرسند و شما باید پاسخ منفى بدهید. نفر آخر با وسیله اى شبیه چماق به سر شما ضربه مى زند. شما باید مثل حیرام بمیرید و سر جاى خود به زمین بیافتید. شما را از پشت نگه مى دارند و در پارچه اى مى پیچند.

پس از آن شما را احیا مى کنند. گویى یک بار مرده‌اید و زنده مى شوید. این جاست که چشمانتان را باز مى‌کنند و حالا شما یک فراماسونر هستید! در اصل این یک نمایش نمادین از مرگ حیرام است تا هرگز پیمان و عهد و وفادارى تان را فراموش نکنید.

افسانه‌هاى دیگرى هستند که فراماسونرى را به مصریان باستان مربوط مى‌دانند. اما همان طور که گفتم، رایج ترین روایت مربوط به معبد سلیمان است. حتى طراحى همه ى ۱۵ هزار لژى که در دنیا ساخته‌اند، الهام گرفته از طراحى معبد سلیمان است.

علت تغییر ماهیت و تفکر فراماسون ها چه بود؟

اعضای لژ فراماسونری

در ابتدا گفتیم که فراماسون ها سنگ تراش و سازنده بودند و در جاى دیگر شنیدید که فراماسونر هاى امروز، سیاست مدار و رئیس جمهور و تاجر و افرادى هستند که هیچ ربطى به سنگ تراش ها ندارند. این جاست که باید بدانید فراماسونرى در دوره اى طى یک سیر تحولى، از operative freemasonry یا فراماسونرى عملیاتى که منحصرا صنف سنگ تراش ها محدود مى شد، به speculative freemasonry یا فراماسونرى اندیشه‌ای تبدیل شد و دیگر براى عضویت در این گروه، سنگ تراش و بنا و معمار بودن لزومى نداشت و افراد از هر صنفى مى توانستند به فراماسون ها ملحق شوند. از دلایل اصلی این سیر را میتوان به نکات زیر اشاره کرد:

 • دیگر به ساخت ابر-کلیساها(بنا هایى که از طرف کلیسا ساخته مى شد) نیازى نبود و این باعث مى شد که کار سنگ تراش ها کمتر شده و ماهیت فنى این صنف، رفته رفته کم اهمیت شود.
 • هم زمان دانشمندان که در عصر روشنگرى به خاطر طرح مسائل علمى مجازات مى شدند، به دنبال محافل مخفیانه اى بودند که بتوانند در آن قالب با هم گفت وگو و هم صحبتى کنند.

اعضای فرقه فراماسونری متشکل از چه کسانی است؟

نحوه دست دادن فراماسون ها

خود فراماسون ها در مصاحبه هایشان مى گویند ما فقط یک کلاب مردانه ى ساده داریم و عضویت در آن به ما مأموریت مى دهد که به خوب تر شدن آدم هاى خوب کمک کنیم. این جا جایى براى پیشرفت شخصى ماست و ما دوست هاى جدید پیدا مى کنیم. فراماسون ها هر چند وقت یک بار جمع مى شوند و مراسماتشان را اجرا مى کنند. افرادى راجع به موضوعات مختلف کنفرانس مى دهند و در نتیجه مهارت هاى اجتماعى شان تقویت مى شود.

ماسون ها در هر سطحى که باشند، هم دیگر را برادر صدا مى کنند. به طور کلى رمز و رازهایى هم وجود دارد که کسى از آن ها خبردار نیست. تا این جا که همه چیز خوب به نظر مى رسد؛ پس این همه جنجال به خاطر چیست؟

تصور کنید تعدادى شخص قدرتمند، سیاست مدار و ثروتمند درجایى جمع باشند؛ جلسات هفتگى تشکیل دهند، کسى را بین خود نپذیرند، مراسم هاى رمزآلود با نمادها و نشانه هاى عجیب و غریب داشته باشند، و به هیچ کس نگویند آن جا چه مى گذرد. طبیعى ست که توجه همه به آن ها جلب مى شود و این تصور شکل مى گیرد که توطئه اى براى به دست گرفتن قدرت در کار است. به همین دلیل تئورى هاى توطئه ى زیادى درباره ى این گروه وجود دارد؛ از شیطان پرستى گرفته تا یک گروه قدرت پنهانى که دنیا را کنترل مى کند. شاید هم مى کند! نمى دانیم. چیزى که در مورد فراماسونرى مى دانیم این است که هیچ وقت هیچ چیز را کامل متوجه نمى شویم.

نماد و نشانه های فراماسون ها چیست؟

شیوه دست دادن های فراماسون ها، freemason handshake secret

فراماسون ها علائم و نمادهای زیادی دارند، یکی از راه های شنایی آنها نحوه دست دادنشان است که بسته به قرار گرفتن در مرتبه های مختلف متفاوت است به این شیوه دست دادن «handshake secret freemason» می‌گویند. در ادامه به اختصار به مهمترین نمادهای فراماسونری می‌پردازیم!

اعداد محبوب فراماسونری عبارتند از : «۱۱، ۳۳، ۹، ۶۶۶ ،۱۳»

۱- چشم جهان بین

تصویر چشم جهان بین بر روی دلار

یکی از نمادهایی که در فراماسونری کاربرد فراوان دارد، علامت و نماد « چشم جهان بین» «All seeing eye » است که به صورت یک هرم و چشم در انتهای آن است. این نماد مربوط به یکی از خدایان مصر باستان بوده است.

طرح های اولیه ارائه شده برای پرچم آمریکا، به وضوح دارای علامت و نمادهای فراماسونری بودند.از جمله چشم جهان بین یا چشم نورافشان، که به نظر می رسد به دلیل نوپا بودن آمریکا در آن زمان، موسسین آمریک از ریسک در این زمینه اجتناب کردند، زیرا به دلیل وجود جو مذهبی در مردم آن زمان، ممکن بود علایم واضح ماسونی، مردم را از نیات سیاستمداران آگاه نماید و بدین ترتیب، حکومت نوپای ماسونی آمریکا سرنگون گردد.

۲- چلیپای شکسته (صلیب شکسته)، Swastika: علامت شناخته شده ی هیتلر و نازی ها

در شکل سمت چپ که مربوط به ماسونهاست، طرحی دیده می شود که در بالای آن علامت صلیب شکسته، و در وسط آن ستاره ی شش گوش مشاهده می گردد که هم ستاره ی شش گوش و هم صلیب شکسته مورد تقدیس ماسون ها هستند.

البته لازم به ذکر است که بعد از جنایات هیتلر اکثر گروه های ماسونی به منظور پرهیز از بدنامی، استفاده از چلیپای شکسته را کنار گذاشتند؛ این در حالی است که قبل از جنگ جهانی دوم، علامت چلیپای شکسته یک علامت کلیدی در فراماسونری بوده است.

۳- عدد ۳۳

همان طور که گفتیم در فراماسونری، صاحب درجه ی ۳۳ بالاترین قدرت را داراست. در سمبل بسیاری از گروههای ماسونی از جمله در علامت مربوط به یک گروه ماسونی شهر (Memphis) آمریکا (که نام شهر باستانی Memphis مصر را برخود نهاده اند)، عدد ۳۳ بکار رفته است.

۴- ستون سنگی با نوک هرمی (Obelisk)

توجه کنید که Obelisk ها دقیقاً به شکل فوق می باشند و به صورت ستون سنگی منشوری شکل هستند که سطح مقطع مربعی دارند و در انتهای آن ها نیز همیشه هرم وجود دارد. بنابراین بناهایی که ویژگی های فوق ر نداشته باشند، Obelisk محسوب نمی شوند.

این نماد که نماد زایندگی و باروری در مصر باستان بوده است، در بناهای ماسونی متعددی به کار رفته است.

۵- علامت آنخ

تغییر شکل آنخ از قدیم تاکنون

نماد Isis است و در لژهای ماسونی به کار می رود. این علامت امروزه به عنوان سمبل جنس زن و نشانه ی فمینیست ها (Feminists) نیز به کار می رود.

۶- گونیا و پرگار

علامت گونیا و پرگار از علامت های معروف فراماسونرها

گونیا و پرگار یکی از مهمترین و معروفترین علامت این گروه است. در وسط این دو علامت، حرف G قرار گرفته است (به اعتقاد فراماسونها، « Goat = بز » نماد شیطان است. نکته ی جالب دیگر، این که در برخی از لژ ها بر روی علامت پرگار و گونیا، علامت چشم جهان بین نیز حک شده است که نشان دهنده ی اهمیت فوق العاده ی علامت چشم جهان بین در نزد ماسون ها است.

۷- دست شیطان یا دست شاخ دار

علامت دست شاخدار توسط رییس جمهور های آمریکا

در تفکر ماسون ها، شیطان، «شاخدار Cornuto» است و با حرکت دست خود، شیطان را نمایش می دهند. در این علامت باید روی دست به طرف شما باشد و در نشان دادن با دست چپ انگشت شصت باید باز شود! ولی با دست راست شصت هم بسته است.

تاریخچه فراماسونری در ایران

پیش از مشروطه، میرزا ملکم‌خان ناظم‌الدوله، نخستین انجمن نوین سیاسی اجتماعی ایران را در سال ۱۲۷۵ یا ۱۲۷۶ قمری بنیان نهاد و آن را فراموشخانه نامید.

فراماسونرى که در ایران «فراموشخانه» نامیده مى شده از زمان فتحعلى شاه قاجار شروع مى شود. اولین ایرانى صاحب مقامى که به عضویت فراماسونرى وابسته به انگلیس درآمد، میرزا عسگرخان ارومى افشار بود. این اتفاق در سال ۱۸۰۸ میلادى رخ مى دهد. میرزا عسگرخان، سفیر فوق العاده ى فتحعلى شاه قاجار در دربار ناپلئون بناپارت بود. پس از او در زمان ناصرالدین شاه فردى به نام میرزا ملکم خان ناظم الدوله اولین فراموشخانه ى ایران را در سال ۱۲۳۸ تأسیس کرد. ناظم الدوله که خود تحصیل کرده ى فرنگ بود، این سازمان را به منظور بیدارى اجتماعى و آموزش اجتماعى در حوزه هاى لیبرالیسم بنا کرد و ناصرالدین شاه را هم به صورت افتخارى عضو این فرقه کرد تا بتواند مجوز اداره ى آن را بگیرد و خیال ناصرالدین شاه هم راحت باشد که در این محل صحبتى برخلاف مصالح شاه به میان نمى آید.

محور اصلى موضوعات در فراموشخانه چه بود؟

تاسیس اولین لژ فراماسونری در تهران
 • آموزه هاى سیاسى-اجتماعى اروپاى قرن نوزدهم.
 • تربیت طبقه اى از روشنفکران براى خدمات اجتماعى.

چه کسانی عضو فراموشخانه بودند؟

سیدجمال الدین اسدآبادى از اعضای فراموش خانه

بیشتر، افراد تحصیل کرده ى دارالفنون، شاهزاده هایى مثل جلال الدین میرزا، حتى سیدصادق طباطبایى و بعد هم پسرش سیدمحمد طباطبایى (که از رهبران مشروطه به حساب مى آمدند) عضو این فرقه بودند. از افراد معروف دیگرى که در این گروه عضویت داشتند مى توان سیدجمال الدین اسدآبادى را نام برد. نکته ى مهم این است که گرچه فراموشخانه الهام گرفته از لژهاى فراماسونرى اروپا بود، ولى هیچ ارتباطى با محافل فراماسونرى در اروپا نداشت.

در نهایت على رغم تمهیداتى که ناظم الدوله اندیشیده بود که مواضعى علیه شاه شکل نگیرد، اما موج مخالفت ها با شاه در این محافل سریعا به اوج رسید و ناصرالدین شاه این انجمن و ادامه ى فعالیت هاى آن را تعطیل کرد.

کماکان این فرقه یکى از مخوف ترین، کهن ترین و پنهانى ترین فرقه هاى تاریخ است که تئورى هاى بسیارى درمورد آن مطرح مى شود، هرچند که در ظاهر داستان چیزى که مى بینید بیشتر شبیه یک کلاب اجتماعى ست. هنوز کسى نمى داند که آیا این فرقه واقعا به صورت پنهانى در حال مدیریت دنیاست یا نه! نظر شما در این رابطه چیست؟ با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات دیگر از این نویسنده

منابع
دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
49 نظرات
 1. محسن می گوید

  اوه اوه چه مطلب خاص، سخت و سنگینی. من که خیلی استفاده کردم. خدا قوت

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما و چه خوب که براتون مفید بوده

 2. رزیتا می گوید

  این یکی از بهترین و جامع ترین مقالتون تا به امروز بوده،،،فوق العاده بود .
  خسته نباشید

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما مخاطب وفادار.

 3. Sahar می گوید

  سلام ،با این حال که خسته بودم ولی تا آخر مطلب رو‌ خواندم خیلی جالب بودمثل همیشه عالی ،خدا قوت 👌👌🌺

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، چقدر خوب که دوست داشتید. ممنون از شما

 4. میکائیل می گوید

  واقعا زرین قلم برازنده شماست،،،،مطلب و محتوا فوق العاده بود،این یکی کاملترین و کاربردی ترین مقاله در مورد فراماسون ها به زبان فارسی هست،،امیدوارم روزی به صورت ویدیو یا پادکست هم بتونیم مطالب شما رو ببینیم.

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما که وقت می‌ذارید و نظراتتون رو ثبت می‌کنید. حتما به زودی در قالب پادکست بعضی از مقالات رو تولید خواهیم کرد.

 5. عاطفه می گوید

  خیلی جالب بود، همیشه دلم میخواست بیشتر راجب فراماسونری بدونم. مرسی از مطالب مفیدتون

 6. 484 می گوید

  سلام یه سری ایرادات داره ولی خب حوصله ندارم بنویسمشون😅 ولی در کل خوب بود!

 7. آکیومرث بخشی می گوید

  سلام واقعا نوفیدبودازشما ممنونم که این قدرآماردرست ب دست مردم میدین عالییییییی بود دمتون گرم

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنونم از شما که نظراتتون رو برامون می نویسید!

 8. مريم می گوید

  خيلي خوب و آموزنده بود دوست دارم بيشتر بدونم
  مرسي از شما

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنوم! براتون در این زمینه ها بیشتر خواهیم نوشت

 9. محمد می گوید

  سلام شما چه خوشگلید

  1. می گوید

   خیر😑

 10. سید مجتبی می گوید

  سلام و خسته نباشید خدمت نویسنده مقاله.
  این مقاله خیلی مفید و جامع بود.
  ولی به هر حال برای آشنایی بیشتر با این فرقه حتما توصیه میکنم سریال مستند ظهور دجال رو تماشا کنید. قطعا دیدگاه شما به دنیا دگرگون می شود.

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما، میتونم به مقاله اضافه کنم این مستند رو ! با تشکر از ثبت نظرتون

 11. امیرعلی می گوید

  سلام ممنون از مقاله خوبتون، خیلی مفید و استفاده کردیم..
  فقط کاش چند تا از پیش گویی هاشون رو هم نام میبردید

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، منون از شما، چشم اضافه خواهم کرد.

 12. مجتبی می گوید

  به نظر شما ایلومیناتی هست ؟ و اینکه واقعا انقدر قدرت دارن

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، بله به عنوان یک فرقه وجود دارند، اما ایا واقعا اینقدر قدرت دارند یا نه بنده اطلاعات کافی ندارم که بتونم نظر بدم در این زمینه!

 13. علی می گوید

  افرین بر شما خانم حقگو واقعا مطالب خوب و مفیدی رو گذاشتین اگه میتونین بیشتر در این زمینه کار کنین چون واقعا برای هر انسانی واجبه که از همه چی توی این دنیا مطلع بشه.و درضمن شما در مورد فراماسون و کرونا اشاره کردین که در ادامه هیچ توضیحی ندادین ایا فراموش کردین یا فقط جنبه جلبه توجه مخاطبین بود.

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما مخاطب عزیز و فهیم، بله اشاره ای که کردم به این خاطر بود که این فرقه بخاطر قدرتی که دارند خیلی از اتفاق های بزرگ جهان رو رقم میزنند و منتصب به این فرقه میشه، و دقیقا تیتر به همین منظور که شما اشاره کردید بوده. ممنونم از شما

 14. مانیار می گوید

  بسیار عالی ممنونم از شما که مطالب مفید رو میگذارید واقعا جالب بود

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما مخاطب عزیز

 15. محمد می گوید

  سلام خسته نباشید ضمن تشکر؛ تفکر من از این فرقه تاریخ سازی برای بعضی از کشورهای جهان است مثل انگلیس که حتی با فیلم های سینمایی مثل خون آشام، دیگر کشورها مثل آمریکا، اسرائیل، آلمان و….. دوس دارن خودشون رو به جهانیان ارزه کنند. جالب ترین چیز نماد اسرائیل هست که به شکل ستاره است و در این زمینه بسیار دیده شده که حتی نماد بانک انصار هم به همین شکل است البته با کمی دقت و هوشیاری.
  حرف های زیادی در این مورد دارم اما وقت کافی برای ارسال ندارم فقط به سنگتراشی ها حکاکی ها و بناهای بسیار زیبا و با قدمت ایران عزیزمان اشاره میکنم مانند تخت جمشید و…… افسوس که به سمت جهالت عرب گونه ميرويم با تشکر از شما

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما که وقت میگذارید مطالب رو میخونید و نظراتتون رو با ما به اشتراک میگذارید.

 16. مهدی می گوید

  خیلی ممنون که با تئوری های توطئه مردم رو نادون میکنید.
  شما میتونستین به جای اطلاعات غلطی که به خورد مردم میدین برعکس روشنگری کنید

 17. داریوش می گوید

  شما در باطن معتقدین که فراماسون به ذاته تلاشی برای مدیریتی جهانی بر پایه ی ساختار نظامی زیبا منطقی و اصولی بود اما
  بعد از مدتی سرمایه داران و سیاسیون جهانی دست گرفتنش و مسیرش شخصی و حزبی و در نهایت منفور شد
  اگر بر چنین اندیشه اید:
  این رو مطمئن باشید که قطعا نگرشی صحیح است و نه فقط پیرامون این موضوع که امروزه تمامی ی نبردهای فرهنگی ی مختلف, ریشه اش همین جایگزینی های سرمایه و سیاست به جای درایت و ارزش هاس.
  و
  چه کابوسی بدتر از این.
  و
  این امر به شکلی برنامه ریزی شده بخش اعظم ذهنی ی جوامع عادی رو هم پوشش داده.
  نگرش های مادی, تبلیغات مادی, تشویق با انگیزش های مالی و جالب تر از همه نزدیک به یک دهه اس که دعوت به مسیر های معنوی با زیر شاخه های مدیتیشن هم انگیزش هایی مادی و دنیوی و به معنای حقیقی کلمه دم دستی سازی ها شده.
  این یعنی:
  طنابی به ظاهر برای نجات طراحی کنی و اما بواسطش, بشر رو عمیقا به سیاه چاله تقاضاهای مادی و نفسانیش بسپری.
  بشری که قضاوت و بینشش از برداشت خودش تا دیگران, پرسش از شغل و مبنای باور شعوریش, میزان تحصیلات و جمع بندیش در چشم سر و کیفیت پارچه در لباس دیگران باشه, چه آموزه ای برای نسل های بعدش به عنوان میراث دانش به جا میزاره؟
  درد دل بسیار و صبر کوتاه و آیندگان در خواب و دیگر .. هیـــــــــــچ

 18. UNKNOW می گوید

  عااالی بود مطلبتون با تشکر از زمانی که گذاشتین

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام،ممنون از شما، چقدر خوب که براتون مفید بوده

 19. بینام می گوید

  چقدر اطلاعاتتون خوبه

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما مخاطب عزیز

 20. esy می گوید

  سلام ممنون از مقالتون ولی به نظر من ماسونها بیشتر از اینکه به نفع بشریت باشن برعلیه اون هستن .
  از جمله تربیت سیاستمداران بی اخلاق و فاسد
  دین های من درآوردی و غیر حقیقی
  و انباست سرمایه در کشورهای خاص و باعث عقب ماندگی کسورهای جهان سومی
  خلاصه مثل تشکیلات مافیایی هستن و امیدوارم رهبران واقعی و جسور دنیا یه برخوردی با اینا بکنن چون اینا دنیا رو به کام جنگ خواهند کشید .

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما مخاطب عزیز

 21. سیّد می گوید

  سلام و عرض ادب و احترام خدمت سرکار خانم حقگو میخواستم از این اطلاعاتی که دادین تشکر کنم و خواهش میکنم اطلاعات بیشتراز این دو فرقه ی شیطانی فراماسونری و ایلومیناتی در اختیار ما بگذارید.
  و میخواستم بپرسم که این ویروس کرونا تاثیری بر به هم زدن و خراب کردن برنامه های شیطانی این دو فرقه ی فراماسونری و ایلومیناتی داشته است ؟؟؟؟؟؟؟؟ و میخواستم بپرسم که ایا این دو فرقه ی شیطانی تا چه حد توانسته اند به اهداف شوم خود برسند یا میتوانند به اهداف شوم خود برسند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اگه میشه اطلاعاتی بیشتری از این گونه در اختیار ما بگذارید.
  هی هی خانم حقگو تازه دارم میفهمم تو این دنیای فانی چی میگذره من قبلا دنبال امار این دو فرقه بودم پیشپای شما تو این دوفرقه شیطانی هر گونه جنایتی بگین پیدا میشه :خداناباوری -شیطان پرستی -پرستش خدایان سنگی و چوبی مصر باستان و غیره اخه تا کی،چقدر جنایت ؟؟؟؟؟
  انشاالله به حق امام زمان (عج) همشون به درک واصل و بشن در روزقیامت در اتش جهنم خدا بسوزن.

 22. Ghist می گوید

  عالی

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام ممنون از شما مخاطب عزیز

 23. محامد می گوید

  اکثر مطالب تکراری بود و در سایت های دیگه هم بود ولی نویسنده قلم خوبی داشت راجب فراماسونری و ایلومناتی و… که اینا همه یکی هستن در اصل مهم ترین و آشکار ترین دلیل هم یکی بودن و شبیه بودن علامت هاشون هست قطعا اونا در تلاش برای اداره جهان در راستای اهداف خودشون هستن این هدف هم نظم نوین جهانی و تشکیل یک حکومت واحد هستش بنیان گذاران کشور آمریکا در اصل فراماسون ها بودن بنظرم بعضی از گفته که مثلا یکی از شرایط عضویت در فراماسونری اعتقاد به خدا و یک کتاب الهی… احتمال بسیار زیاد برای رد گم کنی بوده اگه اونا به چیزی اعتقاد داشته باشن اون شیطانه و اینکه گفتید فراماسونری از کسی دعوت نمیکنه هم بنظرم اشتباهه چون همونطور که اشاره کردید خیلی از ثروت مندان و مشاهیر و…. عضو این فرقه بودن و هستن البته شاید ازشون دعوت نشده و به روش های پیچیده و غیر مستقیم عضو شدن اما راجب اینکه این فرقه چقد تو اهدافش تا امروز موفق بوده به سختی میشه حرفی زد

 24. ایزول می گوید

  سلام/ ممنون از مقالتون ولی به عنوان کسی که 23 سال در حوزه علوم غریبه فعالیت داشته و در زندگی در کشور های مختف با این افراد بسییار سروکار داشته از شما خواهشمندم که نوشتن مقاله درباره فراماسون ها و ایلومیناتی ها را رها کنید و اصلابه سراغ تحقیق و کنکاش درباره این دو نروید و فکرش را هم از ذهنتان بیرون کنید.چون حقایقی که پشت این ها است خیلی فراتر از اینهاست که دانستنش، افرادی زیادی را دیوانه و به سمت مرگ کشانده و بسیار خطرناک است. البته به خاطر سری بودن آنها، تعداد انگشت شماری در کل جهان اصل حقایق رو میدونن. خواهشمندم فعالیت در این حوزه رامتوقف نمایید و فکرش را هم از ذهنتان بیرون کنید.

 25. امیر خلوت می گوید

  خیلی ممنون از سایتتون مقالات خوبی داشتید خداقوت
  فقط یک سوال داشتم فراماسون ها گروه خوبی هستند یا بد ولی به نظرم خوب هستن چون شما تو مقالاتون گفتید اجتماعی ادم های خدا پرست در گروه شون هست

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنونم از شما مخاطب عزیز که نظراتتون رو برای ما می‌نویسید.

 26. پسرک فضول می گوید

  به دوستان سفارش میکنم حتما کتاب فراموشخانه نوشته آقای رائین را مطالعه فرمایید. متوجه میشوید آنچه در اذهان عمومی است خیلی با واقعیت متفاوت است.

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، خیلی هم عالی، ممنون که نظراتتون رو با ما به اشتراک میگذارید.

 27. علیرضا می گوید

  سلام وقت بخیر ممنون از مقاله ی خوبتون
  فقط لطفا لطفا لطفا از مطالب بی ریشه استفاده نکنید اگرمقالتون با نظرات شخصی شما یا گروهتون ترکیب شده توی تیترش بنویسید
  و اگر مطلبی از یک سایت خارجی یا یک منبع دیگر هست لطفا اعلام کنید

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما، بله حتما، چون از سایت‌های فیلتر شده در ایران استفاده کردم منابع رو ذکر نکردم، ول چشم حتما اضافه خواهم کرد. ممنون از وقتی که گذاشتید.

 28. Jantaok می گوید

  من قبلا یکی از رفیقام برام توضیح داد الان که خوندم یکم متوجه شدم ولی بازم خیلی چیزها هست که در مورد این فرقه مونده که ما نمیدونیم
  با تشکر از نویسنده مطلب❤️

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، خوشحالیم که براتون مفید بوده
   با تشکر از شما مخاطب عزیز

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021