آیا خورشید تا ۲۰ سال دیگر خاموش خواهد شد؟

33 12,534

این روزها اخباری در مورد کاهش فعالیت خورشید و بازگشت عصر یخبندان جدید به گوش می رسد، با شنیدن این اخبار ترسی بزرگ وجودمان را فرا می‌گیرد و این سوال در ذهن مخاطب ایجاد می‌شود که واقعا چه اتفاقی قرار است بر سر کره‌ی زمین بیوفتد؟ آیا خورشید هم به مانند ما به قرنطینه رفته و خاموش می‌شود؟ عصر یخبندان واژه‌ای است که در کتاب‌های تاریخچه‌ی کره‌زمین یا در کارتون و فیلم‌ها به گوشمان خورده، و انقدر از ذهن ما دور است که تصور آن در واقعیت، آن هم در قرن ۲۱ تقریبا غیرممکن است! اما باید بگوییم هیچ چیز در این کره‌ی خاکی دور از ذهن نیست، دخالت بیش از حد انسان‌ها در طبیعت، آلودگی، قطع بی‌رویه درختان، کشتار بیش از حد حیوانات و در پی آن انتشار گازهای گل‌خانه‌ای سبب شده تغییرات عجیب و غریب آب و هوایی در کره‌زمین رخ دهد، و انسان‌ها، عصر جدیدی را در زندگی خود تجربه کنند!

مقدمه

مقدمه

 برخی از دانشمندان معتقدند که دوره گرمایش زمین در حال اتمام است و در آینده‌ای نزدیک زمین وارد دوره سرمایش خواهد شد. شاید بتوان گفت که گرمایش زمین در حال حاضر به یکی از بحث‌برانگیزترین موضوعات بین‌المللی تبدیل‌شده است. عده‌ای از دانشمندان معتقد هستند که افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای، موجب افزایش دمای زمین شده است، دیدگاه دیگری نیز در این حوزه وجود دارد و آن‌هم اینکه، عامل اصلی افزایش دمای زمین «فعالیت‌های خورشیدی» است نه گازهای گلخانه‌ای !

فعالیت خورشید رو به کاهش شدید است!

فعالیت خورشید رو به کاهش شدید است!
تصویر خورشید

در مرکز منظومه شمسی ما، خورشید نیروی ثابتی است که سیاره‌ها را در مدار و در حال چرخش نگه می‌دارد و همزمان باعث می‌شود که زمین مقدار کافی نور و گرما برای بقای حیات داشته باشد و برنامه‌های روزمره ما نیز بر مدار همین تابش ثابت مدیریت شود. در حالی که به طلوع و غروب مرتب خورشید عادت کرده‌ایم، این ماهیت زندگی بخش به شکل باورنکردنی پویا و متغیر است. و درست همانند ما انسان‌ها وارد فازهای جدید و تغییرات می‌شود.

در این منظومه، خورشيد دارای دوره‌های ۱۱ ساله انتشار امواج مغناطيسی است که حداکثر و سپس حداقل دارد. در زمان حداکثر انتشار امواج، خورشيد گرمای بيشتری می‌دهد و در نتيجه زمين گرم می‌شود و در زمان حداقل انتشار نيز زمين وارد دوره سرما می‌شود. در حال حاضر خورشيد در زمان حداکثر انتشار خود است (برخی از دانشمندان به اين دليل بر اين اعتقاد هستند که آنچه سبب افزايش دمای کره زمين شده است، بالا رفتن ميزان فعاليت‌های خورشيدی بوده است)، اما از سال ۲۰۲۱ ميلادی وارد دوره حداقل انتشار خواهد شد و در نتيجه عصر يخبندان می‌تواند آغاز شود.

«والنتینا ژارکووا» (Valentina Zharkova) متخصص آب و هوا معتقد است با کم شدن فعالیت‌های خورشید وقفه‌های هوایی سرد آن قدر شدید خواهد بود که رشد مواد غذایی را تهدید کرده و باعث کمبود آن خواهد شد. این افت دما به احتمال بسیار زیاد طی ۳۰ سال آینده اتفاق خواهد افتاد.

به نقل از وب‌سایت deccanchronicle

کمینه ماندر به چه دوره‌‌ای گفته می‌شود؟

کمینه ماندر به چه دوره‌‌ای گفته می‌شود؟
عصریخبندان در سال‌های ۱۶۴۵ تا ۱۷۱۵، لندن

«کمینه ماندر» (Maunder Minimum) آخرین عصر یخبندان بزرگی بود که زمین را درگیر کرد. این کمینه در سال‌های ۱۶۴۵ تا ۱۷۱۵ به طول انجامید و در نتیجه آن آفتاب ضعیف‌تر و افت دما در سراسر جهان به وجود آمد. همانطور که گفتیم، فعالیت‌های خورشیدی تقریباً دارای دوره یا چرخه ۱۱ ساله هستند. در سال ۱۸۹۴ ادوارد ماندر (Edward Maunder) کشف کرد که در بین سال‌های ۱۶۴۵ تا ۱۷۱۵ لکه‌های بسیار کمی (تقریباً صفر) روی سطح خورشید وجود داشته است. عدم مشاهده لکه‌های خورشیدی چنان غیرقابل باور بود که ماندر و برخی از منجمان بعد از او، منجمان آن سال‌ها را متهم به بی‌دقت و تصادفی رصد کردن خورشید کرده‌اند.

لکه‌های خورشیدی چیست؟

لکه‌های خورشیدی چیست؟
تصویر ثبت شده توسط ناسا، لکه‌های خورشیدی

لکه‌های خورشیدی مناطق تاریکی روی سطح خورشید هستند که به صورت موقتی روی آن ظاهر می‌شوند. در یک لکه خورشیدی تمرکز مغناطیسی باعث می‌شود که فرآیند انتقال انرژی از طریق همرفت (انتقال گرما توسط حرکت توده مولکولها در سیالات، نظیر گازها و مایعات) دچار اختلال شدیدی شود و از این رو دما در این لکه‌ها نسبت به سطح خورشید کم‌تر است.

یک لکه خورشیدی به چند قسمت تقسیم می‌شود؟

یک لکه خورشیدی به چند قسمت تقسیم می‌شود؟
لکه های خورشیدی
 • قسمت تمام‌سایه (Umbra): که دما در آن تقریباً ۳۸۰۰ کلوین است.
 • قسمت نیم‌سایه (Penumbra): که دما در آن تقریباً ۵۰۰۰ کلوین است.

دما در سطح خورشید ۵۸۰۰ کلوین است.

لکه‌های خورشیدی به نظر می‌رسند که در یک دوره یا چرخه ۱۱ ساله ظاهر می‌شوند و سپس از بین می‌روند. از آنجایی که در لکه‌های خورشیدی میدان مغناطیسی قوی حاکم است، این لکه‌ها در گروه‌های دو قطبی ظاهر می‌شوند. قطر لکه‌ها از ۱۶ کیلومتر تا ۱۶۰ هزار کیلومتر است و می‌توانند از چندین روز تا چندین ماه روی سطح خورشید باقی بمانند. «بیشینه خورشیدی» زمانی است که در آن تعداد لکه‌های خورشیدی در یک دوره به بیشترین مقدار خود می‌رسد و «کمینه خورشیدی» زمانی است که در آن تعداد لکه‌های خورشیدی در کمترین مقدار خود هستند.

آیا خورشید تا سال ۲۰۲۵ خاموش خواهد شد؟

آیا خورشید تا سال ۲۰۱۵ خاموش خواهد شد؟
تصویر واقعی نیست

در حال حاضر خورشید وارد فاز فعالیت کمتر شده است که به آن «solar minimum» یا «کمینه خورشیدی» می‌گویند.

دانشمندان که راهی پیدا کرده‌اندکه فعالیت‌های ۱۱ ساله‌ی خورشید را ردیابی کنندادعا می‌کنند در دوره‌ی ۱۱ ساله بعدی، خورشید به سردترین دمای خود خواهد رسید. خورشید در یک چرخه ۱۱ ساله شبیه به ضربان قلب حرکت می‌کند، که شامل دوره‌های حداکثر و حداقل انرژی خورشیدی می‌شود. این محققان ادعا دارند که از دوره‌ی حداقل بعدی انرژی خورشید آگاهند و می‌گویند خورشید تا سال ۲۰۵۰ به شدت سرد خواهد شد. دانشمندان این دوره‌ی یخبندان را، «دوره حداقل بزرگ» نامیده‌اند و معتقدند می‌تواند شبیهه دوره‌ی یخبندانی باشد که در اواسط قرن ۱۷ام در اروپا رخ داد باشد. در این دوره که «کمینه ماندر» نام داشت درجه حرارت هوا چنان پایین بود که رودخانه تامز(River Thames) کاملا یخ زد، علاوه بر این دریای بالتیک (Baltic Sea) به اندازه‌ای یخ بسته بود که ارتش سوئد در سال ۱۶۵۸ با عبور از روی این یخ‌ها توانست به دانمارک حمله کند.

«پروفسور ژارکووا» به همراه همکارانش از دانشگاه Northumbria طی بررسی‌های خود در ماه‌های اخیر یک مدل علمی دقیق ارایه کرده‌اند که بر اساس آن میزان فعالیت‌های خورشیدی بسیار دقیق‌تر از قبل محاسبه می‌شود و حتی بر اساس آن می‌توان حرارت و دمای خورشید در سال‌های آینده را هم پیش‌بینی کرد. بر اساس این مدل، پیش‌بینی شده است که نیروی مغناطیسی خورشید بین سال‌های ۲۰۳۰ تا ۲۰۴۰ میلادی بین ۶۰ درصد کاهش میابد.

اين مدل‌سازی با رصد فعاليت‌های خورشيدی از رصدخانه ويلکاکس (Wilcox) انجام شده و دقت بسيار بالايی دارد. مدل‌سازی انجام شده بيان‌گر آن است که موج‌های مغناطيسی خورشيد به شدت کاهش پيدا کرده و زمين از سال ۲۰۲۱ ميلادی وارد عصر يخبندان کوچکي می‌شود که احتمالا تا سه دهه طول می‌کشد.

عصر یخبندان کوچکی در راه است!

عصر یخبندان کوچکی در راه است!

در این روزها خورشید در حال ورود به «دوره خواب زمستانی» و طبیعی خودش است، با ورود به این دوره، خورشید گرمای کمتری در زمین ایجاد می‌کند، که در پی آن عصر یخبندان کوچک بر روی کره‌ی زمین آغاز می‌شود. این دوره هوای سرد و طوفان‌های شدید برفی را با خود به همراه خواهد داشت.

«والنتینا ژارکووا» (Valentina Zharkova)، دانشمند دانشگاه نورثمبریا معتقد است که درجه حرارت متوسط زمین در آینده نه چندان دور، با افت شدیدی روبرو خواهد شد. وقوع عصر یخبندان کوچک تا ۳۰ سال آینده، از نظر او می‌تواند نگران‌کننده باشد. این افت دما می‌تواند در سال ۲۰۲۰، به ۱ درجه سانتیگراد کاهش نیز برسد و تا پایان سال ادامه یابد. چنین تغییری باعث به وجود آمدن تابستان‌های مرطوب و سرد می‌شود.

به نقل از وب‌سایت deccanchronicle

دوره‌های قبلی عصر یخبندان در چه زمانی اتفاق افتاده است؟

دوره‌های قبلی عصر یخبندان در چه زمانی اتفاق افتاده است؟
 • ۴۵۵ ميليون سال پيش در دوره Ordovician
 • ۳۵۵ ميليون سال پيش در دوره Permo-Carboniferous
 • ۳۵ ميليون سال پيش در دوره Cenozoic شروع شده است.

پیشنهاد میکنیم مطلب «آخرالزمان؛ ۱۰ اتفاقی که در لحظه زمین را به نابودی می رساند!» را حتما بخوانید!

عصریخبندان پیش‌رو وخیم‌تر از گذشته خواهد شد!

 عصریخبندان پیش‌رو وخیم‌تر از گذشته خواهد شد!

دن لوبین، فیزیکدان و سرپرست ارشد مطالعه بر روی پروژه‌ی «کمینه ماندر» ادعا دارد که دوره‌ی یخبندان بعدی به مراتب از آن‌چه در قرن ۱۷‌ام میلادی افتاد وخیم‌تر خواهد بود، چرا که الگوهای لکه‌های خورشیدی در چرخه‌های خورشیدی اخیر، شبیهه به رویدادهای «حداقل انرژی خورشیدی» قبلی است. وقتی که خورشید در دوره‌ی «حداکثر انرژی خورشید» قرار دارد به دلیل شدت طول موج‌های ماورای بنفش، همجوشی هسته‌ای در مرکز خورشید، حلقه‌های مغناطیسی بیشتری در سطح ایجاد می‌کند، اما وقتی که خورشید در دوره « حداقل انرژی خورشیدی» قرار دارد، نیروی مغناطیسی آن کاهش می‌یابد، بنابراین لکه‌های خورشیدی کمتری تشکیل می‌شود و اشعه ماورابنفش کمتری به سطح آن راه پیدا می‌کنند. بنابراین سطح خورشید واضح‌تر و سردتر می‌شود. طی این دوره خورشید ۷ درصد، سردتر از کمترین میزان دما در چرخه ۱۱ ساله خود می‌شود!

با توجه به اینکه پیش از این اظهارات دانشمندان از گرمای ۲ درجه‌ای تا پایان قرن ۲۱ صحبت می‌کردند، در این بین اقلیم شناسان باور دارند که عصر یخبندان کوچک ممکن است آن تغییری باشد که کره‌ی زمین به آن نیاز دارد!

منابع

مقاله‌های دیگر از این نویسنده

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
33 نظرات
 1. فاطمه می گوید

  چقدر عجیب و باورنکردی بود ?? ممنون از مقاله‌ی خوبتون

  1. سارا حقگو می گوید

   ممنون از شما برای ثبت نظراتتون

 2. محسن می گوید

  بسیار هم خوب. مطالبتون خیلی کامل، زنده و متنوع می باشند. موفق باشید

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما دوست عزیز، مرسی که برامون کامنت میذارین

 3. امیر صالحی می گوید

  مرسی از مطالب خوبتون

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما دوست عزیز. با تشکر

 4. عاطفه رضایی می گوید

  خیلی جالب بود واقعا! مرسی از مطالب خوبتون ?

  1. سارا حقگو می گوید

   ممنون از شما دوست عزیز.

 5. عاطفه می گوید

  قبلاً یه چیزایی شنیده بودم اما فکر نمیکردم انقدر هیجان انگیز باشه. لذت بردم

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام
   ممنونم از ثبت نظراتتون با تشکر

 6. Sahar می گوید

  چقدر جالب و در عین حال عجیب !?مرسی از مطالب جالبتون ??

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام
   ممنون از اینکه نظراتتون رو برامون مینویسید
   با تشکر

 7. رهام می گوید

  مطلب جذابی بود،
  پس ظاهرا اگر به سلامتی کرونا و زلزله رو رد کنیم می‌رسیم مرحله یخبندان (زنجیر چرخ را دپو می‌کند)

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام
   بله ظاهرا همینطوره 🙂 ممنون از ثبت نظراتتون.

 8. آنا می گوید

  عالی بود. در مورد آتلانتیس دوست دارم با قلم شما بخونم.

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، چشم حتما خواهم نوشت دوست عزیز، چقدر خوبه که نظرتون رو برامون مینویسید. با تشکر

 9. حسين تقوي می گوید

  مثل هميشه كامل و دقيق.????

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما دوست عزیز

 10. Wolfieee می گوید

  واااااقعا تا الان شنیده بودیم زمین گرم میشه الان باس نگران این باشیم که سرد میشهههه عجباااااا ااین چ زندگییییِ ????‍♀️??‍♀️??‍♀️

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، کره‌ی زمین در حال دگرگونی هست و دلیل اصلیش خود ما انسان‌ها هستیم.

 11. امین می گوید

  ممنون بسیار خوب بود . لطفا با قلم خوبتون راجع به پیش بینی های دنیای موسیقی و اصوات هم بنویسین.ممنون

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما مخاطب عزیز که مطالبمون رو میخونید و نظرتون رو مینویسید. چشم حتمااا خواهم نوشت

 12. ساسان می گوید

  ممنونم مطالب خوبی بود

  1. سارا حقگو می گوید

   ممنونم از شما برای ثبت نظراتتون

 13. amir123 می گوید

  برای درک اینکه بدانید موضوع لکه های خورشیدی تاثیر کمی بر روی تغییرات اقلیمی دارد به جای مطالعه ی کتاب های تخیلی و ذهنی به شما مقاله ی علمی و پژوهشی بررسی ارتباط بارش و دمای ایران با چرخۀ لکه‌های خورشیدی با استفاده از پالایش موجک را پیشنهاد میکنم امیدوارم به غنا بخشی ذهنتان کمک کند پیروز باشید

  1. سارا حقگو می گوید

   مرسی که تجربیاتتون رو با ما به اشتراک میگذارید. با تشکر

 14. 484 می گوید

  جالب بود! لطفا بزم مطالب علمی بزارین! میتونین یه مقاله بنویسین که چطور برنامه هامون و انجام بدیم و تنبلی نکنیم؟ به خصوص مشکل همش تو اینترنت بودن!

  1. سارا حقگو می گوید

   چشم حتما خواهم نوشت!

 15. سیاوش می گوید

  سلام، نهایت لذت رو بردم، من کلا به شنیدن رمز و رازهای کره ی زمین خیلی علاقه دارم، از شما ممنونم

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما که مطالب رو میخونید و نظراتتون رو ثبت میکنید! با تشکر

 16. آرش می گوید

  البته بخاطر افزایش شدید دی اکسید کربن در جو که از 415 واحد پی پی ام در واحد میلیون گذشته و علی رغم شیوع کرونا و کاهش فعالیتهای مخرب بشری رو به رشده بعید میدونم این سرمایش موجب یخبندان چشمگیری بشه و شاید هم برای کنترل دمای زمین این چرخه لازمه مثل کرونا که توانست جلوی بخشی از فعالیتهای مخرب بشر و رشد جمعیت رو بگیره

 17. اميرحسين می گوید

  افرين آرش خيلى خوب گفتى واقعا جلو بعضى از فعاليت هاى مخرب بشر را اين كرونا گرفته و بعيده كه عصر يخبندان شكل بگيره ولى احتمالش هست

 18. ehsan می گوید

  این خیلی خوب بود که مردم اگاه شن که خورشید تا ۶۰٪می خواد گاهش داشته باشه بد که اینم از شانس ما بود که توی دوره ما بیوفته😬😬😬😬😬🌪🌩🌨🌧❄🌊💧🌌

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021