بزرگترین انفجارهای تاریخ جهان!

5 2,528

تاریخ بشر همواره شاهد انفجارهای بزرگی بوده که توسط انسان‌ها یا بدست طبیعت بوجود آمده است که در هر دو صورت باعث اختلال در نظم طبیعت و خسارت‌های جبران ناپذیر به انسان ها شده، در این مقاله قصد داریم شما را با بزرگترین انفجار های صد سال اخیر آشنا کنیم.

انفجار هالیفاکس، فجیع ترین انفجار غیراتمی جهان

مراسم گرامیداشت نظامیان از دست رفته در کشتی

تاریخ و محل انفجار

۶ دسامبر سال ۱۹۱۷ (آذر ۱۲۹۶) مصادف با جنگ جهانی اول
هالیفاکس شهری در کانادا مرکز استان نوا اسکوشیا (دومین لنگرگاه طبیعی بزرگ در جهان)

خلاصه ای از انفجار

در تاریخ ۳ دسامبر آن سال یک کشتی بلژیکی وارد بندر شد، اما تاخیر در ارسال بخشی از بار آن را مجبور به سپری کردن دو روز دیگر در بندر کرد. در تاریخ ۵ دسامبر یک کشتی دیگر از فرانسه با محموله بسیار خطرناک «تی‌ان‌تی» دیگر مواد اشتعال‌زا باید وارد همین بندر می‌شد که به دلیل عدم وجود اسکورت لنگرگاه را برای ورود انتخاب کرد. در همان روز کشتی بلژیکی اجازه خروج از بندر را با تکمیل محموله‌اش دریافت کرد، اما به دلیل ترافیک سنگین ایجاد شده باز هم در حرکتش تاخیر ایجاد شد. ترافیک در آن لحظه به قدری شد که کشتی باری کوچکی برای یاری رساندن به کشتی بلژیکی و یک تیم ۱۲ نفر برای هدایت آن وارد آب شدند.

در همین زمان کشتی بلژیکی که عجله خروج داشت با سرعتی بیش از حد مجاز به حرکت درآمد و از سمت راست با کشتی فرانسوی و بار «تی‌ان‌تی» آن برخورد کرد که در نتیجه آن در ساعت ۸:۴۵ دقیقه شب ششم دسامبر ۱۹۱۷ انفجار و آتش‌سوزی بسیار مهیبی شکل گرفت.

اما ۱۳ ساعت پس از آن و در حالیکه همچنان افراد بسیاری در بندر بودند کشتی فرانسوی دچار حرق شدیدتری شدو در ساعت ۹:۳۵ دقیقه انفجار بسیار مرگبارتری رخ داد. در این انفجار کشتی فرانسوی در یک ثانیه نابود و ناپدید شد و حرارت شعاع ۵۰۰ متری آن به ۵ هزار درجه سانتیگراد رسید. بخشی از دماغه کشتی با ۷۰۰ کیلو وزن از آن جدا و بر سر خانه‌های شهر آوار شد و ترکش‌های دیگری از آن نیز تا فاصله ۳ کیلومتری پرتاب شدند.

قارچ تشکیل شده از این انفجار تا ارتفاع حدود ۴ هزار متر بالا رفت. به دلیل این انفجار و کم‌عمق بودن آن زلزله‌ای به بزرگی ۴.۵ ریشتر نیز رخ داد که به موجب آن کف بندر نیز شکافی عمیق برداشته و یک سونامی با ارتفاع امواج ۱۸ متر شهر و بندر را فراگرفت.

میزان تلفات ناشی از انفجار هالیفاکس

میزان تخریب این حادثه که تا پیش از ابداع بمب اتمی مهیب‌ترین حادثه تاریخ نامگذاری شده بود به قدری بود که ۲۰ سال طول کشید تا این شهر رونق سابق را به دست آورد.

 • بیش از ۱۹۰۰ نفر کشته شدند
 • ۹۰۰۰ مجروح
 • ۱۶۰۰ ساختمان تخریب شد
 • ۱۲/۰۰۰ خانه آسیب دیده است
 • ۶۰۰۰ بی خانمان؛ ۲۵/۰۰۰ نفر با مسکن ناکافی

ویدئو

انفجار چرنوبیل، بزرگترین رخداد غیر نظامی جهان

انفجار نیروگاه چرنوبیل

تاریخ و محل انفجار

۲۶ آوریل ۱۹۸۶ (۶ اردیبهشت ۱۳۶۵)
نیروگاه چرنوبیل، در نزدیکی شهر پریپیات در شمال کشور اوکراین که بعد از انفجار این شهر را به متروکه‌ای برای ارواح تبدیل کرد

خلاصه ای از انفجار

در تاریخ ۲۵ و ۲۶ آوریل ۱۹۸۶ متصدیان راکتور شماره ۴ برای انجام آزمایشی سیستم ایمنی این راکتور را غیرفعال کردند. به همین دلیل دمای حرارت این راکتور بیشتر از حدکنترل بالا رفت و با شروع کاهش قدرت برای انجام آزمایش و بر اثر اشتباهات افراد مسئول در آزمایش، این انفجار رخ داد.

این انفجار هسته‌ای ۹۰ ثانیه‌ای در ساعت ۱:۲۴ دقیقه صبح تاریخ ۲۶ آوریل ۱۹۸۶ رخ داد و به دنبال آن تشعشع رادیواکتیو رنگین‌کمانی تا ارتفاع هزار متری اوکراین زبانه کشید. گفته شده در آن زمان، بیش از ۸ ماه، ۸۰۰ هزار نفر (سربازان جوان، کارگران معدن و حتی شهروندان عادی از گوشه و کنار شوروی) در تلاش بودند تا تشعشعات را کنترل کنند و قبرستانی در همان محل برای دفن جان باختگان بسازند و جلوی حادثه‌ای دیگر را بگیرند.

در آن زمان انتشار هرگونه خبر از این حادثه ممنوع بود و این مسئله به شایعات بسیاری دامن زد. همچنین شوروی از پذیرش کمک از جامعه جهانی نیز امتناع کرد. اطلاعاتی از اینکه چه میزان سوخت هسته‌ای بر اثر این حادثه به هوا وارد شد نیز در دسترس نیست.

با آنکه بیش از ۳۰ سال از این حادثه می‌گذرد اکنون بیشتر از ۹ میلیون نفر در این منطقه سکونت دارند و پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آینده ۶۶ هزار نفر بر اثر سرطان ناشی از تشعشعات این حادثه جان خود را از دست بدهند.

میزان تلفات ناشی از انفجار چرنوبیل

 • ۱۰ هزار تا ۱۰۰ هزار نفر، بازه عددی است که آمار قربانیان فاجعه اتمی چرنوبیل تخمین زده می‌شود، این آمار از این رو متغیر است که پزشکان هنوز نتوانسته‌اند تأثیر مواد رادیواکتیو و بیماری یا مرگ افرادی را که در معرض تشعشعات رادیواکتیو قرار داشتند، دقیقا مشخص کنند.
 • ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع، حداقل آلودگی منطقه‌ای این فاجعه است.
 • ۱۸۰۰ مورد سرطان تیروئید میان نوزادان و کودکان زیر ۱۴ سال.
 • شکل برگ درختان تغییر کرد وبسیاری از حیوانات دچار جهش ژنتیکی شدند و ناقص‌الخلقه به دنیا می‌آمدند.

فاجعه چرنوبیل ۴۰۰ بار قوی ‌تر از بمب انفجاری در هیروشیما است.

۳۰ کیلومتری نیروگاه چرنوبیل تا به امروز منطقه ممنوعه و به شدت حفاظت شده است، اما خارج از این محدوده هنوز هم ماده رادیواکتیو سزیوم ۱۳۷ در بسیاری از مواد غذایی یافت می‌شود.

ویدئو

از این اتفاق فیلم ها و سریال های زیادی ساخته شده که مهمترین آن سریال chernobyl محصول سال ۲۰۱۹ است.

پیشنهاد میکنیم مطلب «بهترین سریال‌ های خارجی جهان از نگاه IMDB!» را حتما بخوانید

هیروشیما و ناکازاکی، بزرگترین بمباران اتمی جهان

بمباران هسته ای هیروشیما و ناکازاکی

تاریخ و محل انفجار

در تاریخ ۶ و ۹ اوت سال ۱۹۴۵ (مرداد ۱۳۲۴)
هیروشیما و ناکازاکی دو شهر امپراتوری ژاپن کبیر

خلاصه ای از انفجار

این بمباران در بحبوحه جنگ جهانی دوم، به دستور «هری ترومن» رئیس جمهور وقت آمریکا، دو عملیات اتمی علیه امپراطوری ژاپن با نام‌های «هیروشیما» و «ناکازاکی» انجام گرفت. اولین عملیات در تاریخ ۶ اوت ۱۹۴۵ (۱۵ مرداد ۱۳۲۴) و با انداختن بمبی اتمی با نام «پسر کوچک» بر شهر هیروشیما و نابودی دو سوم ساختمان‌های این شهر از جمله کارخانه‌های فولادسازی و صنعتی، چون میتسوبیشی، انجام شد.

دو روز پس از آن کشور شوروی به ژاپن اعلان جنگ کرد و ارتش آن به منچوری (شمال شرقی چین) یورش برد. در تاریخ ۹ اوت (۱۸ مرداد) باز هم آمریکا از سلاح هسته‌ای خود استفاده و این بار ناکازاکی را با بمبی به نام «مرد چاق» بمباران کرد. البته ابتدا بنا بود این بمب بر شهر کوکورا انداخته شود، اما به دلیل شرایت نامساعد آب و هوایی و نبود دید کافی شهر ناکازاکی بمباران شد.

آسیب و تلفات بمباران ناکازاکی در قیاس با هیروشیما به مراتب کمتر بود و دلیل آن نیز هموار بودن هیروشیما و قرار گرفتن ناکازاکی میان دو دره عنوان شد. پس از دومین بمباران، ژاپن در جنگ جهانی تسلیم شد.

میزان تلفات ناشی از بمباران هیروشیما و ناکازاکی

 •  بیش از ۲۲۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند.
 • حدود ۱۰۰ هزار نفر از این افراد که شهروندان غیرنظامی بودند بلافاصله در بمباران کشته شدند، اما باقی تا پایان سال ۱۹۴۵ بر اثر تشعشعات رادیواکتیوِ حاصل از این بمباران جان خود را از دست دادند.

تا به امروز این دو بمباران تنها مورد استفاده جنگی از سلاح‌های هسته‌ای گزارش شده است و بعد از آن ژاپن در جنگ جهانی تسلیم شده و این جنگ خاتمه یافت.

ویدئو

انفجار فوکوشیما ۱، بزرگترین فاجعه غیر نظامی پس از چرنوبیل

انجام اقدامات لازم پس از انفجار نیروگاه هسته ای

تاریخ و محل انفجار

فوکوشیما واقع در ژاپن
۱۱ ماه مارس ۲۰۱۱ میلادی (۲۰ اسفند ۱۳۸۹)

خلاصه ای از انفجار

حادثه‌های اتمی فوکوشیما ۱ به مجموعه حوادثی گفته می‌شود که در پی زلزله ۹ ریشتری و سونامی، و در اثر از کار افتادن ماشین‌آلات نیروگاه هسته‌ای شماره ۱ فوکوشیما متعلق به شرکت نیروی برق توکیو، یکی پس از دیگری، و نشت مواد رادیو اکتیو به وقوع پیوست.

در ابتدا زمین لرزه ۹ ریشتری، ساعت ۲:۴۶ دقیقه بعد از ظهر سواحل شمال شرق ژاپن و نیروگاه اتمی فوکوشیما دایچی را لرزاند، در ادامه ساعت ۳:۳۰ بعد از ظهر، حدود ۴۵ دقیقه بعد، سونامی با امواجی به ارتفاع ۱۴ متر به نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما دایچی کوبید، نیروگاهی که مجهز به شش راکتور اتمی و اداره آن بر عهده شرکت برق توکیو (تپکو) بود. بدنبال وقوع زمین لرزه راکتورهای شماره ۱، ۲، و ۳ به گونه‌ای که طراحی شده بودند بطور اتوماتیک از کار ایستادند. سپس به دنبال سونامی جریان برق قطع شد. آب مولدهای دیزلی را فرا گرفت و سطح آب در سیستم خنک کننده راکتورها به شدت پایین آمد.

اختلال در سیستم‌ها و کارکرد نیروگاه باعث شد تا ابتدا میله‌های سوخت داخل راکتور شماره ۱ گرم شود و شروع به ذوب شدن کند، اتفاقی که در چند روز بعدی برای راکتورهای شماره ۲ و ۳ روی داد. سپس در ۱۲ ماه مارس در راکتور شماره ۱ انفجار هیدروژنی رخ داد. دو روز بعد در ۱۴ ماه مارس، سازه راکتور شماره ۳ منفجر شد و مواد رادیواکتیویته به پیرامون انتشار یافت. یک روز بعد، ۱۵ ماه مارس مخزن سوخت مصرف شده در راکتور شماره ۴ آتش گرفت و منفجر شد.

فاجعه نیروگاه فوکوشیما دایچی ژاپن با درجه ۷ (بالاترین حادثه هسته‌ای) پس از حادثه اتمی سال ۱۹۸۶ چرنوبیل در اوکراین، آخرین و بدترین حادثه اتمی بود.

میزان تلفات ناشی از انفجار فوکوشیما

 •  ۱۵هزار و ۶۵۰ کشته
 • ۶۰۱۱ مجروح
 • ۳۲۷۸ ناپدید
 • تخریب یا آسیب به ۱۲۵ هزار ساختمان 

وقوع انفجار و تخریب نیروگاه هسته ای فوکوشیمای شماره ۱ که در نهایت به سطح خرابی ۷ از ۷ (تخریب کامل) انجامید، مشابه فاجعه هسته ای چرنوبیل بود. آلودگی رادیو اکتیو در محدوده نیروگاه و آسیب‌های وارده به محیط زیست و همچنین مشکلات ایجاد شده، مهمترین مساله وابسته به این زلزله بود.

ویدئو

انفجار بیروت، سومین انفجار غیر نظامی تاریخ جهان

تصویر بعد از انفجار از بندر بیروت

تاریخ و محل انفجار

در تاریخ ۴ اگوست ۲۰۲۰  (۱۴ مرداد ۱۳۹۹)
بندر بیروت پایتخت لبنان

خلاصه ای از انفجار

انبارهایی در این بندر وجود داشت که در آن‌ها مواد شیمیایی شامل آمونیوم نیترات نگهداری می‌شد. مدیر مسئول امنیت عمومی لبنان اعلام کرد، انفجار به دلیل وجود مواد شدیداً قابل اشتعال که سال‌ها در آن محل نگهداری می‌شدند، روی داده‌است. این مواد متعلق به کشتی «MVRhosus» با پرچم مولداوی بوده که در سال ۲۰۱۴ به دلیل مشکلات فنی موتور در بیروت پهلو گرفته بود.

کشتی حامل محموله حدود ۲/۷۵۰ تنی آمونیوم نیترات از مبدأ باتومی، گرجستان به مقصد بیرا، موزامبیک بوده، که پس از مشکل به وجود آمده برای کشتی و نداشتن صرفهٔ اقتصادی برای انتقال مجدد، توسط مالک آن رها شده بود. این محموله توسط دولت توقیف شده و حدود ۶ سال در این مکان بدون رعایت مسائل ایمنی نگهداری می‌شده‌است. یک مقام امنیتی اعلام کرد که انفجار به دلیل جوشکاری در یکی از انبارها رخ داده‌است.

علت حادثه بلافاصله پس از رویداد آن مشخص نبود. رسانهٔ دولتی لبنان در ابتدا خبر از انفجار در انبار وسایل آتش‌بازی داد و دیگر گزارش‌ها آن را انفجاری در یک پایانهٔ نگهداری مواد نفتی یا شیمیایی گزارش کردند

میزان تلفات ناشی از انفجار بندر بیروت

 • ۲۲۰ نفر کشته تاکنون
 • زخمی شدن حدود ۷۰۰۰ نفر تاکنون
 • و مفقود شدن بیش از ۱۱۰ نفر تاکنون
 • و همچنین بر اساس اعلام فرمانداری بیروت، بیش از ۳۰۰ هزار نفر بر اثر این حادثه بی‌خانمان شده‌اند.

به علت تازگی وقوع حادثه آمارهای اعلام شده همچنان در حال افزایش است .

ویدئو

منابع

مقالات دیگر از این نویسنده

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
5 نظرات
 1. Sahar می گوید

  سلام چقدر عجیب چه وحشتناک ،واقعا آدم تعجب می کنه ! ممنون از مطالب خوبتون مثل همیشه 👌🌺🙏🏻

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما مخاطب وفادار

   1. عاطفه می گوید

    خیلی هولناکه کاش آدما بیشتر دقت کنن تا از این اتفاقا نیفته

 2. محسن می گوید

  به امید دنیایی پر از صلح و آرامش

  1. سارا حقگو می گوید

   آمین

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021