انتخابات آمریکا چه تاثیراتی بر مهاجرت به کانادا خواهد گذاشت

america
زمان مطالعه: 3 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط جی نیوز

بایدن می‌برد یا ترامپ؟ این سوالیست که بسیاری از مردم سراسر جهان به دنبال پاسخی قطعی برای آن می‌گردند. حالا که همه منتظر اعلام نتایج قطعی انتخابات ایالات متحده هستند بد نیست بررسی کنیم که تاثیر انتخابات آمریکا و این که چه کسی به کاخ سفید راه می‌یابد بر سیستم مهاجرتی کانادا و علاقه‌مندان مهاجرت به کانادا چه خواهد بود.

ممکن است تصور شود که پیروزی نهایی ترامپ بالاخره به نفع کانادا تمام خواهد شد چرا که ترامپ میانه خوبی با مهاجرت ندارد و همین باعث سرازیر شدن مهاجرین به کانادا خواهد شد و نهایتا کانادا سودش را خواهد برد. از سوی دیگر بایدن به عنوان نماینده دموکرات‌های مهاجرپذیر می‌تواند آمریکا را دوباره به بهشت مهاجران بدل سازد. اما فارغ از نتیجه نهایی انتخابات آمریکا باید بدانید کانادا همچنان از مزیت قابل توجهی نسبت به آمریکا برخوردار خواهد بود.

مشکل آماری آمریکا

نتیجه انتخابات مشکل آماری/محاسباتی آمریکا را تغییر نخواهد داد. آمریکا جمعیتی بالغ بر 300 میلیون نفر دارد که از این میان 160 میلیون نفر کارگر هستند. ظرف دهه‌های اخیر آمریکا سالانه از حدود 1.1 میلیون مهاجر استقبال کرده است. حدود 10 درصد مهاجران به عنوان کارگر ماهر، 70 درصد از طریق خانواده و 14 درصد از طریق پناهندگی به آمریکا مهاجرت کرده‌اند.

این بدین معنیست که آمریکا حدودا برابر با 0.3 درصد جمعیت خود از مهاجران استقبال کرده است در حالی که سرانه جذب مهاجران اسکیلدورکر آمریکا تنها 0.07 درصد است ( 110,000 نفر تقسیم بر 160 میلیون نفر).

از سوی دیگر جمعیت کانادا حدود 38 میلیون نفر است. به موجب برنامه جدید سطوح مهاجرت 2021-2023 کانادا قصد دارد از ابتدای سال 2021 سالانه از بیش از  400,000 مهاجر استقبال کند. این یعنی نرخ مهاجرت به کانادا 1 درصد می‌شود. جمعیت نیروی کار کانادا 20 میلیون است.  کانادا قصد دارد 60 درصد مهاجرانش اسکیلدورکر یا کارگر ماهر باشند، 28 درصد مهاجران از طریق خانواده مهاجرت کنند و 15 درصد هم پناهنده باشند.

در سال 2021 جذب اسکیلدرورکر کانادا حدود 1.2 درصد نیروی کارش خواهد بود ( 240,000 اسکیلدورکر تقسیم بر 20 میلیون نفر). این بدین معناست که با اینکه نیروی کار کانادا هشت برابر کمتر از نیروی کار آمریکاست، دو برابر بیشتر از آمریکا از اسکیلدورکرها استقبال می‌کند؛ استقبال کانادا از اسکیلدورکرها به صورت سرانه بیست برابر بیشتر از آمریکاست.

از آنجا که تعداد محدودی ظرفیت اعطای گرین کارت وجود دارد، افراد مستعد و علاقه مند به مهاجرت جهت اقامت دائم چشم امید خود را به همسایه شمالی آمریکا دوخته‌اند. در واقع این رویه‌ای است که طی بیش از پنج سال اخیر شاهد بوده‌ایم.

سیستم مهاجرتی کانادا = قطعیت

وقتی کانادا در سال 2015 از سیستم اکسپرس انتری رونمایی کرد 600 دعوتنامه برای متقاضیانی صادر کرد که در ایالات متحده ساکن بودند. طی سال‌های اخیر این رقم به سالانه بیش از 10 هزار رسیده است و داده‌های اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا حاکی از این است که 85 درصد این دعوتنامه‌ها را افرادی می‌گیرند که شهروند آمریکا نیستند.

این به خوبی نشان می‌دهد که افزایش مهاجرت اسکیلدورکرها از آمریکا به کانادا به خاطر قطعیتی است که سیستم مهاجرتی کانادا به متقاضیان مهاجرت می‌دهد و آنها را از بلاتکلیفی رها می‌کند. متقاضیانی که از طریق اکسپرس انتری موفق به دریافت دعوتنامه شده‌اند می توانند ظرف مدت شش ماه یا کمتر اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

این نکته برای متقاضیان اسکیلدورکری که سال‌ها در آمریکا زندگی کرده‌اند و هنوز نمی‌دانند که آیا اصلا موفق به دریافت گرین کارت خواهند شد یا خیر بسیار نویدبخش است. بلاتکلیفی و عدم قطعیتی که مهاجران ساکن آمریکا با آن روبرو هستند فارغ از اینکه بایدن رای بیاورد یا ترامپ همچنان برقرار خواهد بود. چرا؟ چون تقاضا برای گرین کارت از اقصا نقاط جهان فراتر از میزان ظرفیت موجود و عرضه آن است.

علاوه بر این با توجه به همه گیری کرونا که در کانون توجه قرار دارد بعید است سیاستگذاران آمریکایی مهاجرت را در اولویت و دستور کار خود قرار دهند. بلکه جلسه‌ی بعدی کنگره بیشتر بر بیرون آمدن اقتصاد آمریکا از چنبره کرونا متمرکز خواهد بود. گذشته از این، با توجه به افزایش نرخ بیکاری آمریکا به خاطر کرونا باز هم بعید است که شاهد اصلاح قانون مهاجرت و صدور تعداد بیشتری گرین کارت و ویزای موقت به متقاضیان و اسکیلدورکرها باشیم.

با توجه به بلاتکلیفی مزبور، اسکیلدورکرهای سراسر جهان چشم به کانادا دوخته‌اند. علاوه بر ورود 400 هزار نفر در سال به کانادا از ابتدای سال آتی میلادی، کانادا مسیرهای متنوعی برای دانشجویان خارجی و کارگران خارجی موقت هم دارد. کانادا همچنین انتقال وضعیت دارندگان ویزای کاری و تحصیلی به اقامت دائم را تسهیل می کند و این بسیار جذاب است. تا بدین لحظه نباید زیاد به این فکر کنیم که نتیجه انتخابات آمریکا چه تاثیری بر مهاجرت به کانادا دارد. کانادا همچنان دست برتر را در این میان دارد و مقصد ایده‌آل مهاجران است؛ مگر این که آمریکا ناگهان مسیر خود را عوض کند و سطح جذب اسکیلدورکر خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید