ایران در لیست سیاه وزارت خارجه آمریکا قرار دارد

لیست سیاه
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط جی نیوز

با وجود تلاش ‌های ادامه دار واشنگتن برای تمدید تحریم ‌های تسلیحاتی ایران، وزارت خارجه آمریکا، ایران و چهار کشور دیگر را به بهانه عدم همکاری با آمریکا علیه تروریسم، در لیست سیاه قرار داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه 13 می، همزمان با سفر مایک پامپئو به اراضی اشغالی اعلام کرد، ایران همراه با چهار کشور کوبا، ونزوئلا، سوریه و کره شمالی به دلیل عدم همکاری کامل با آمریکا در زمینه مبارزه با تروریسم، در لیست سیاه قرار گرفته است.

با توجه به گزارش خبرگزاری رسمی شینهوای چین، وزارت خارجه آمریکا ادعا دارد که پنج کشور ذکر شده در سال ۲۰۱۹ با تلاش‌های آمریکا جهت مبارزه با تروریسم همکاری نکرده‌اند.

قرار دادن ایران در لیست سیاه از سوی وزارت خارجه آمریکا همزمان با اتهام ‌زنی‌های روز گذشته پامپئو علیه ایران در اراضی اشغالی اتفاق افتاده است.

پامپئو در کنفرانس خبری مشترک با بنیامین نتانیاهو نخست ‌وزیر رژیم صهیونیستی، با متهم کردن دولت ایران گفت که جمهوری اسلامی ایران حتی در شرایطی که مردم این کشور به شدت با ویروس کرونا درگیر هستند، از منابع خود برای تحریک اقدامات تروریستی در جهان سوء استفاده می‌کند و این مسئله ذات افرادی که این کشور را هدایت می‌کنند را آشکار می‌سازد.

متهم کردن ایران و چهار کشور نام برده از سوی واشنگتن به خاطر عدم همکاری با تلاش‌های آمریکا در مقابله با تروریسم در حالیست که نیروهای آمریکایی تحت فرمان دونالد ترامپ در تاریخ سوم ژانویه ۲۰۲۰ یعنی ۱3 دی ماه ۹۸ در اقدامی تروریستی که برخی مقام‌های آمریکایی آن را اقدامی جنگی توصیف کردند، حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه را به همراه یارانش در نزدیک فرودگاهی در بغداد به شهادت رساندند.

با توجه به گزارش خبرگزاری دویچه وله آلمان، یکی از عواقب قرارگیری در لیست سیاه آمریکا، ممانعت صادرات نظامی آمریکا به کشورهای لیست سیاه است.

در چند هفته گذشته، مقامات آمریکایی از جمله مایک پامپئو تلاش های خود جهت تمدید قطعنامه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را که در اکتبر ۲۰۲۰  یعنی اواخر مهرماه و اوایل آبان ماه منقضی می‌شود را تشدید بخشیده اند.

در رابطه با همین موضوع، برایان هوک نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران نیز روز گذشته طی یادداشتی در روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال بار دیگر ادعاهای دیگر مقام‌های کشورش در خصوص تلاش برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران و در صورت عدم موفقیت، بازگرداندن تمامی تحریم‌های سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی ایران را تکرار کرد.

برایان هوک ادعا دارد که واشنگتن در هر صورت، ضمانت می‌کند که تحریم‌های تسلیحاتی ایران همچنان ادامه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید