آیا اعتقادات و باور بودایی ها را قبول دارید؟

2 6,849

در امار های جهانی بودیسم یا آیین بودایی، چهارمین دین فراگیر جهان است که بیش از 520 میلیون نفر از جمعیت جهان از آن پیروی می‌کنند، به عبارتی بیش از 7 درصد از جمعیت کل جهان پیرو بودایی (دین) هستند و این افراد با عنوان بودایی‌ها شناخته می‌شوند. بودیسم شامل انواع سنت ها، اعتقادات و اعمال معنوی است كه عمدتاَ مبتنی بر آموزه های اصلی منسوب به بودا و فلسفه های تفسیر شده وی می‌باشد که در هند باستان به عنوان یک سنت سرا مانا (Sramana) سرچشمه گرفت و مدتی بعد بین قرون 4 و 6 پیش از میلاد مسیح در بیشتر آسیا گسترش یافت.

خوب است بدانید تنها دو شاخه اصلی بزرگ مذهب بودایی با عناوین Theravada و Mahayana در جهان به رسمیت شناخته شده‌اند. هدف از بیشتر روایات دین بودایی، غلبه بر رنج و چرخه مرگ و تولد مجدد یا همان تناسخ، یا دستیابی به نیروانا از طریق بوداییت است .

جالب است بدانید مکاتب بودایی در تفسیر خود از مسیر رهایی، اهمیت و نسبیت اختصاص یافته به متون مختلف بودایی و آموزه ها و آداب خاص آنها، متفاوت است که شیوه های گسترده مشاهده شده از این آیین، شامل پناه بردن به بودا، دارما و سنگا، رعایت احکام اخلاقی، رهبانیت، تعمق و پرورش کمالات یا فضایل اخلاقی می‌باشد.

ما در این مقاله قصد معرفی دین بودا و اطلاعات پیرامون آن را داریم.

دین بودایی چیست؟

دین بودایی چیست؟

برای اینکه بدانیم آیین بودایی چیست باید ابتدا گریزی به تاریخچه و داستان زندگی بودا بزنیم، به طور کلی بودیسم یک آیین هندی است که بر اساس آموزه های یک معلم معنوی به نام بودا بنا شده است که در متون اولیه، نام خانوادگی بودا، گوتاما معرفی شده است. جزئیات زندگی بودا در بسیاری از متون اولیه بودایی با تناقض های فراوانی ذکر شده است، به همین دلیل اثبات سابقه اجتماعی و زندگی وی دشوار و تاریخ دقیق ظهور آن نامشخص است. شواهد متون اولیه حاکی از آن است که Siddhārtha Gautama در لومبینی متولد و در کاپیلاواستو، شهری در دشت گنگ، در نزدیکی مرز امروزی نپال- هند بزرگ شد، او زندگی خود را در آنچه امروزه بیهار و اوتار پرادش مدرن نام دارد، گذراند و بر اساس برخی از افسانه ها پدر وی پادشاهی به نام سودوددانا و مادرش ملکه مایا بوده است. با این حال، دانشمندانی مانند ریچارد گمبریج این موضوع را یک ادعای مشکوک می‌دانند، زیرا ترکیبی از شواهد نشان می‌دهد که وی در جامعه شکیا متولد شد که توسط یک الیگارشی کوچک یا یک شورای مشابه جمهوری اداره می‌شد که در آن هیچ فردی بر دیگری برتری نداشت ولی در عوض پیروی از حکومت بسیار در آن جامعه مهم بود،

البته ممکن است در برخی از داستانهای مربوط به بودا و زندگی و آموزه های او و همچنین ادعاهای مربوط به جامعه ای که در آن بزرگ شده، بعدها در متون بودایی وارد و در آنها دخل و تصرف شده باشد.

آموزه های بودا توسط پیروان وی تبلیغ و در قرن های آخر هزاره یکم قبل از میلاد مسیح به مکتب های مختلف فکری بودایی تبدیل شدند و هر کدام از آنها شامل تفسیرهای مختلف و آموزه های معتبر بودا بودند، این آموزه‌ها با گذشت زمان در بسیاری از روایات تکامل یافت و از معروف ترین و گسترده ترین آنها در دوره مدرن بودا می‌توان به Theravada، Mahayana و Vajrayana اشاره کرد.

آیین، اعتقاد و باور بودایی ها چیست؟

آیین، اعتقاد و باور بودایی ها چیست؟

گفته می‌شود که بودا سه حقیقت جهانی و چهار حقیقت اصلی زندگی را کشف کرد و در 45 سال بعد از کشف این حقایق، آنها را به مردم آموخت که امروزه این حقایق تبدیل به اعتقادات و باورهای پیروان آیین بودایی شده است. بر اساس سه حقیقت جهانی بودا، همه چیز در زندگی ناپایدار و همواره در حال تغییر است و از آنجایی که هیچ چیز دائمی نیست، زندگی کردن مبتنی بر دل بستن به چیزها یا اشخاص، انسان را خوشحال نمی‌کند، به باور بودایی ها، هیچ روح ابدی و تغییر ناپذیری وجود ندارد و “خود” یا همان “من ذهنی” مجموعه ای از ویژگیهای در حال تغییر است. بر اساس چهار حقیقت اصلی زندگی که بودا در زمان حیات خود آنها را کشف کرد، زندگی انسان همواره با رنج فراوان همراه است و علت این رنج، حرص و طمع می‌باشد ولی راهی برای پایان دادن به این رنج وجود دارد که آن راه، پیروی از مسیر میانه یا همان زندگی متعادل است.
بودا بعد از کشف این حقایق و آموزش به مردم به عنوان آیین و باورهای مذهبی، به مردم آموخت كه او را به عنوان یك خدا پرستش نكنند .

وی گفت: آنها باید مسئولیت زندگی و اقدامات خود را بر عهده بگیرند، او همچنین به مردم آموخت که راه میانه همان مسیر نیروانا است، نیروانا به معنای عدم زندگی لوکس و ریخت و پاش کردن و همچنین پرهیز از زیاده روی در سختی دادن به خود و گشنگی کشیدن است و برای پیروی از مسیر میانه، هشت روش وجود دارد که بررسی آنها، خود مطلبی جداگانه را می‌طلبد.

آداب و رسوم بودایی ها چیست؟

آداب و رسوم بودایی ها چیست؟

حتی اگر هر شکل از بودیسم هویت خاصی به خود بگیرد، همه پیروان بودایی مجموعه ای از دستورالعمل ها و آداب و رسوم را برای زندگی روزمره خود، تحت عنوان پنج دستورالعمل اصلی دنبال می‌کنند. پیروان بودایی بر اساس این آداب و رسوم اصلی نباید به موجودات زنده آسیب برسانند و یا آنها را بکشند، نباید اصرار به گرفتن و یا داشتن چیزی بورزند مگر اینکه آن چیز به صورت آزادانه در اختیارشان قرار گیرد، باید زندگی شایسته و شرافتمندانه ای را در پیش بگیرند، با عصبانیت و یا ناعادلانه صحبت نمی‌کنند، غیبت نمی کنند و دروغ نمی گویند، در دین بودایی استفاده از مواد مخدر و مشروبات الکلی منع شده است.

لازم به ذکر است اکثر پیروان مذهب بودایی به غیر از مورد آخر، بقیه آداب و رسوم بودایی را به طور کامل رعایت می کنند و به طور کلی انسان های بسیار شریف و بی‌آزاری هستند.

در کدام کشورها و چه افرادی بودایی هستند؟

در کدام کشورها و چه افرادی بودایی هستند؟

همانطور که گفتیم، پیروان دین بودایی در جهان بیش از 500 میلیون نفر هستند و امروزه علاوه بر هندوستان و سایر کشورهای منطقه هیمالیا، بیشتر مردم در کشورهای آسیای میانه، تبت، سریلانکا، یمن و آسیای جنوب شرقی مانند کامبوج، لائوس، میانمار و تایلند و همچنین کشورهای خاور دور مانند چین، مغولستان، کره و ژاپن پیرو آیین بودایی هستند. تمامی کسانی که از آداب و رسوم آیین پاک بودایی پیروی می‌کنند، بودایی به شمار می‌روند و از آنجایی که این دین، مردم را به آرامش ذهن و خودشناسی دعوت می‌کند و ویژگی های بد را از انسان دور می‌کند و به سبب آموزش های گرانبهای بودا، انسان را به مسیر نیروانا هدایت می‌کند، بسیاری از افرادی که پیرو دین های دیگر هستند، به این آیین گرایش پیدا می‌کنند و روز به روز بر تعداد پیروان آن در سراسر دنیا افزوده می‌شود.

ظهور دین بودایی از کجا و چه تاریخی بوده است؟

ظهور دین بودایی از کجا و چه تاریخی بوده است؟

تاریخ بودیسم از قرن ششم پیش از میلاد مسیح شروع شده و تا به امروز ادامه دارد، بودیسم در قسمت شرقی هند باستان و در اطراف پادشاهی باستانی ماگادا (بیهار هند) ظهور کرد و بر اساس آموزه های Siddhārtha Gautama بنا شده است و یکی از قدیمی ترین ادیان در طول تاریخ به شمار می‌رود و گسترش آن زمانی اتفاق افتاد که از منطقه شمال شرقی شبه قاره هند از طریق آسیای میانه، آسیای شرقی و جنوب شرقی گسترش یافت و بیشتر قاره آسیا را تحت تاثیر قرار داد.

سخن آخر

همانطور که گفته شد Siddhārtha Gautama یا همان بودا، بنیانگذار تاریخی بودیسم بود که در جمهوری کوچک شکیا (نپال امروزی) که بخشی از قلمرو کوزالای هند باستان (Kosala) بوده، متولد شده و زندگی کرده است. گوتاما (بودا) تمام زندگی خود را در زهد و خودشناسی و به دور از تجملات سپری کرد و از طریق مراقبه و مدیتیشن مسیر نیروانا را پیدا کرد و به عنوان یکی از بهترین معلمین تاریخ بشریت، به مردم دیگر آموخت. او به مدت 45 سال از عمر خود را در دشت گنگتیک (Gangetic) در هندوستان مرکزی گذراند و آموزه های خود را به اقشار مختلف مردم آموزش داد و راهبان و راهبه ها را به ادامه راه خود، تشویق کرد و شاگردانش را برای تدریس به سراسر هند فرستاد. بودا وقت زیادی را در نزدیکی شهرهای Sāvatthī، Rājagaha و Vesālī سپری کرد و در زمان فوتش در 80 سالگی، هزاران نفر، پیرو آیین وی بودند.

منابع

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
2 نظرات
  1. Sh می گوید

    عالی خسته نباشید

  2. soheil می گوید

    تازگیا در مورد دین بودا تحقیق میکنم

    خیلی جالبه

    ممنون از توضیحاتتون مفید بود👍

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021