چگونه پس از داشتن علائم کرونا خود را در خانه قرنطینه کنیم!

0 5,447

همه‌ی ما در ما‌ه‌های اخیر، واژگانی همچون «فاصله‌‌‌گذاری اجتماعی»، «قرنطینه»، «خودقرنطینگی» و لزوم رعایت آن را از اخبار و رسانه‌ها به مراتب شنیده‌ایم، اما آیا به درستی از معانی این کلمات آگاه هستیم؟ هر یک از این مفاهیم، معنای جداگانه و پروتکل‌های خاصی دارند که گاهی به اشتباه به جای هم یا به معنای هم در نظر گرفته می‌شوند. در این مقاله به تعریف هر یک از این مفاهیم در زمان شیوع ویروس کرونا می‌پردازیم.

«فاصله ‌گذاری اجتماعی» به چه معناست؟

 «فاصله‌گذاری اجتماعی» به چه معناست؟

در کشورهایی که ویروس کرونا در آنجا شیوع پیدا کرده، از مردم خواسته می‌شود که از تماس‌های فیزیکی غیرضروری با دیگران خودداری کنند و از سفرهای غیرضروری هم بپرهیزند.
ایجاد فاصله اجتماعی یعنی: تلاش برای پرهیز از تماس فیزیکی با دیگران.
در معنای عامیانه یعنی، از تماس نزدیک با دیگران خودداری کنید. به مکان‌های تجمع افراد نروید، هیچ ملاقاتی را انجام ندهید. اگر واقعا ناچار هستید که بیرون بروید، فاصله ۲ متری خودتان را با افراد دیگر حفظ کنید.

چه کسانی باید «طرح فاصله‌ گذاری اجتماعی» را رعایت کنند؟

چه کسانی باید «طرح فاصله‌گذاری اجتماعی» را رعایت کنند؟
سمت راست کسانی که فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نکردند و منجر به فاجعه شده، سمت چپ کسانی که رعایت کردند.

همه افراد از جمله افرادی که در معرض ویروس کرونا قرار نگرفته‌اند، ملزم به رعایت فاصله اجتماعی هستند. این اقدام به طور مداوم بوده و مدت زمان مشخصی برای رعایت آن وجود ندارد. فاصله اجتماعی به معنای رعایت حداقل دو متر فاصله با افراد دیگر برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا است. هم چنین رعایت این فاصله با هم اتاقی‌ها و گروه‌های کوچک دوستان در زمان شیوع ویروس کرونا ضروری است.

برای رعایت «طرح فاصله ‌گذاری اجتماعی» چه اقداماتی باید انجام بدهیم؟

برای رعایت «طرح فاصله‌گذاری اجتماعی» چه اقداماتی باید انجام بدهیم؟
رعایت طرح فاصله‌گذاری فیزیکی(اجتماعی) باعث پیشگیری از بیماری می‌شود.
 • اگر می‌توانید از خانه کار کنید(دورکاری)، تردید نکنید. اما اگر نمی‌توانید سعی کنید فاصله با همکاران‌تان را زیاد کنید.
 • ارتباطات اجتماعی در محل کار را کم کنید، ملاقات‌های غیرضروری را لغو کنید.
 • به غذاخوری محل کار نروید و قید شب‌نشینی بعد از پایان ساعات کاری با همکاران را بزنید.
 • از مسافرت خودداری کنید.
 • شست و شوی مداوم دست‌ها و ضدعفونی اشیا انجام شود.
 • با افراد دیگر تنها به صورت آنلاین ارتباط داشته و تا حد امکان از ارتباط حضوری و تماس با افراد دیگر خودداری کنید.
 • حضور در تجمعات و رفتن به دید و بازدید در زمان شیوع کرونا و با توجه به ضرورت رعایت فاصله اجتماعی، اکیدا ممنوع است.

چرا باید «طرح فاصله‌ گذاری اجتماعی» را رعایت بکنیم؟

چرا باید «طرح فاصله‌گذاری اجتماعی» را رعایت بکنیم؟
طرح فاصله‌گذاری فیزیکی(اجتماعی)

متاسفانه برای اینکه بتوانیم جلوی شیوع ویروس را بگیریم کمی دیر شده است، اما با رعایت فاصله اجتماعی، می‌توانیم روند شیوع بیماری را کند کنیم. در واقع حفظ فاصله اجتماعی باعث می‌شود موقعیت‌های کمتری پدید بیاید که ویروس فرصت داشته باشد از فردی به فرد دیگر سرایت کند.

با رعایت فاصله اجتماعی می‌توان از افراد ضعیف جامعه محافظت کرد. در واقع اینگونه، سرایت این ویروس به آدم‌های بیشتر را می‌توان به تاخیر انداخت، تا، هم نظام درمانی کشورها زیر فشار حجم بیماران از هم نپاشد و هم بتوان زمان خرید تا موسسات تحقیقاتی در دنیا درمان یا حتی واکسنی برای آن بیابند.

کریستال واتسون، پژوهشگر دانشگاه جان هاپکینز

چرا حفظ «طرح فاصله‌ گذاری اجتماعی» موثر است؟

چرا حفظ «طرح فاصله‌گذاری اجتماعی» موثر است؟
رعایت فاصله ۲ متری برای پیشگیری از بیماری

دانشمندان می‌گویند هر فرد مبتلا به ویروس کرونا به طور متوسط ۳.۳ نفر دیگر را آلوده می‌کند. هرچه این عدد بالاتر رود، شیوع ویروس سرعت می‌گیرد. در واقع چندین فاکتور هستند که بالا رفتن تعداد مبتلایان را تعیین می‌کنند:

 • اینکه ویروس چقدر مسری است؟
 • چه میزان از مردم در معرض هستند؟
 • افراد چه تعداد با هم ارتباط دارند و ارتباطشان چقدر طول می‌کشد؟

هدف از حفظ طرح فاصله ‌گذاری اجتماعی، کاهش دو مورد آخر است.

قرنطینه به چه معناست؟

قرنطینه به چه معناست؟

افرادی که در معرض ویروس کرونا قرار گرفته اند، اما علائمی ندارند باید خود را قرنطینه کنند. این اقدام باید حداقل ۱۴ روز متوالی انجام شود تا از سلامت فرد و مبتلا نبودن به ویروس کرونا اطمینان حاصل شود.

 • در این حالت، با هیچ فردی نباید تماس مستقیم داشته باشید. اگر تنها زندگی می‌کنید در خانه بمانید و اگر در کنار افراد دیگری زندگی می‌کنید، در یک اتاق تنها بمانید.
 • از دوستان، خانواده و پیک موتوری بخواهید اجناس را بدون تماس و صحبتی، به شما تحویل دهند.
 • از موارد دیگری که برای حفظ احتیاط و رعایت فاصله با دیگران باید انجام شود، ذخیره کردن آب و مواد غذایی تا حد امکان و ماندن در خانه و ترک نکردن آن تا جای ممکن است.
 • رعایت فاصله چهار و نیم متری با دیگران و رعایت فاصله ۲ متری با اعضای خانواده یا هم اتاقی‌ها اقدام بسیار مهمی در پیشگیری از ابتلای سایر افراد به این ویروس است.

حفظ طرح فاصله‌ گذاری اجتماعی چه فرقی با خود قرنطینه‌گی یا ایزوله فردی دارد؟

حفظ طرح فاصله‌گذاری اجتماعی چه فرقی با خودقرنطینه‌گی یا ایزوله فردی دارد؟

در واقع خودقرنطینه‌‌گی یا ایزوله فردی انواعی خاص از حفظ طرح فاصله ‌گذاری(فیزیکی)اجتماعی هستند.

خودقرنطینه‌گی وقتی است که شما احساس می‌کنید سالم هستید ولی برای اینکه در معرض بیماری قرار نگیرید خودتان را قرنطینه می‌کنید. ایزوله‌سازی فردی وقتی است که ممکن است علائم را داشته باشید ولی نخواهید دیگران را مریض کنید. درمورد ویروس کرونا، هر دو مورد دو هفته باید طول بکشد تا در صورت وجود بیماری، علائم ظاهر شوند.
حفظ فاصله‌ گذاری اجتماعی در واقع مشابه همین دو مورد است به استثنای اینکه محدوده زمانی برای آن وجود ندارد.

اجرای طرح فاصله ‌گذاری هوشمند از ۲۳ فرودین ماه

اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند از ۲۳ فرودین ماه
طرح فاصله ‌گذاری هوشمند

کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مقابله با کرونا در اطلاعیه‌ای موارد مهمی از طرح فاصله‌ گذاری هوشمند که از تاریخ ۲۳ فرودین ۹۹ در استان‌های کشور و از ۳۰ فروردین در تهران به اجرا در می‌آید را برای اطلاع عموم مردم منتشر کرد. به گزارش ایسنا، در این اطلاعیه آمده است: ضمن تشکر از همکاری و مشارکت مردم عزیز ایران در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی برای مقابله با ویروس کووید ۱۹ و با توجه به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد طرح فاصله گذاری هوشمند، موارد زیر را به اطلاع عموم می‌رساند:

 • با توجه به ماهیت گسترش و قابلیت بیماری کووید ۱۹ (کرونا)، فاصله گذاری اجتماعی مهم‌ترین راهکار کنترل همه گیری این بیماری است و رعایت این فاصله تا زمانی که بیماری در جامعه درچرخش باشد ضروری و با عنایت به اینکه می‌تواند تا ۹۵ درصد مانع ازشیوع گردد، باید ادامه یابد.
 • طرح فاصله گذاری هوشمند ادامه طرح فاصله گذاری اجتماعی است که از اسفند ماه همزمان با شیوع بیماری کرونا در ایران اجرا شده و در این مرحله، صرفا مشاغل «غیر پر ریسک» همراه با التزام به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مصوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تاریخ ۲۳ فرودین در استان‌های کشور و از ۳۰ فروردین در تهران مجوز فعالیت پیدا می‌کنند.
 • سیاست کلی و راهبرد عمومی ستاد ملی مقابله با کرونا، همچنان استمرار اصل «در خانه بمانیم» است و خروج از منزل تنها در صورت اضطرار، بصورت بسیار محدود با رعایت دقیق و کامل دستورالعمل‌های بهداشتی برای مقابله با کرونا ممکن می‌باشد.
 • بخش‌های تولیدی – اصناف و مشاغل مشخص شده در طرح برای خدمت رسانی به مردم نیز با اجرای دستورالعمل‌های تخصصی و عمومی بهداشتی مصوب و ابلاغی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امکان فعالیت کسب و کار خواهند داشت.
 • براساس برنامه ریزی انجام شده کلیه صنوف موظف به ثبت نام و اخذ تعهد از صاحبان کارگاه‌ها و صنوف در سایت وزات بهداشت (مبنی بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی) خواهد بود و پس از دریافت کد مجوز فعالیت صادر خواهد شد.
 • با اجرای این طرح، تعطیلی‌های پایه (شامل تعطیلی مدارس، دانشگاه ها، ورزشگاه ها، مراکز فرهنگی، هنری، مشاغل پرریسک و …) و همچنین ممنوعیت تردد‌های بین استانی، تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد یافت.
 • مراکز اداری نیز از تاریخ ۲۳ فروردین با رعایت اصول بهداشتی، به جای یک سوم، با دوسوم کارمندان خود فعال خواهند شد و ساعت کاری از ۷صبح تا ۱۴ خواهد بود.

تفاوت طرح فاصله ‌گذاری هوشمند با فاصله‌ گذاری اجتماعی چیست؟

تفاوت طرح فاصله‌گذاری هوشمند با فاصله‌گذاری اجتماعی چیست؟
رعایت طرح فاصله‌ گذاری اجتماعی در اماکن عمومی

طرح فاصله‌ گذاری هوشمند اخیرا به جای فاصله ‌گذاری اجتماعی (یا فیزیکی) توسط مسوولان بهداشتی کشور برای مهار اپیدمی کرونا مطرح و در ستاد ملی مقابله با کرونا نیز برای اجرا تصویب شد. پس از اجرای طرح فاصله گذاری(فیزیکی)اجتماعی، به عنوان یک راهبرد جدید برای مدیریت و کنترل مناسب ویروس کرونا، ستاد ملی مقابله با کرونا طرح فاصله گذاری هوشمند را جایگزین طرح قبلی کرد؛ طرحی که بنا دارد شرایط تدریجی بازگشت جامعه به شرایط عادی را فراهم کند.

منظور از این مفهوم جدید آن است که به‌جای آنکه همه مردم فاصله گذاری فیزیکی با بقیه را رعایت کنند، افراد، مشاغل و گروه های جمعیتی کم خطر از نظر ابتلا (یا در صورت ابتلا از نظر بروز عوارض جدی و مرگ) شناسایی شوند و فعالیت این گروه ها به تدریج از سرگرفته شود و سایر افراد و گروه‌ها کماکان فاصله گذاری فیزیکی را رعایت کنند.

اگر این مقاله برایتان مفید بود، حتما آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید. همچنین اگر در این زمینه دانش و تخصص دارید، تجربه‌ها و دانش خودتان را برای بهبود این مقاله با ما در میان بگذارید.

دیگر مقاله‌ های مرتبط در این زمینه

منابع

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021