آنچه در مورد کاتولیک ها باید بدانید

زمان مطالعه: 5 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط بهناز نوری

کاتولیک مانند شاخه های شیعه و سنی در اسلام، یک شاخه از دین مسیحیت است که جایگاه بالاتری به نسبت دیگر شاخه‌های این دین در اختیار دارد؛ چرا که پیروان بیشتری به آن مومن هستند. فرقه کاتولیک تفاوت‌های اعتقادی جزئی و خاصی با دیگر فرقه‌های مسیحیت دارد و قوانین سخت گیرانه تری را شامل می‌شود.
جهت درک بهتر این موضوع با این مطلب همراه باشید.

کاتولیک چه معنی می‌دهد؟

کاتولیک چه معنی می‌دهد؟

فرقه کاتولیک با ۱.۲ میلیارد پیرو جهانی بعد از اسلام (۱.۴ میلیارد) قرار دارد و از فرقه پروتستان و ارتدکس پیروان بیشتری دارد. مرکز معنوی این گروه در واتیکان، (کوچک‌ترین کشور مستقل جهان) و تنها کشوری است که به طور کامل توسط یک شهر احاطه شده ‌است (رم)، رهبر کلیسای کاتولیک، پاپ فرانسیس اول، زندگی معنوی تمام ملل را هدایت می‌کند.

طبق تعریف، واژه کاتولیک به معنای «جهانی» است و در اولین روز های پس از تاسیس کلیسا، از آن به عنوان دین جهانی یاد شده است. اما غالبا این موضوع، باعث ایجاد درگیری با ادیان دیگر شده ‌است که می‌خواهند هم در داخل و هم خارج از سنت مسیحیت، گرایش دیگری داشته باشند.

تاریخ کلیسای کاتولیک

تاریخ کلیسای کاتولیک

کلیسا در رم، که بعدها به نام آیین کاتولیک بسط یافته است، در دوران رسالت (حدود ۳۰ تا ۹۵ میلادی)آغاز شد. اگر چه ما از اولین میسیونرهای مسیحی خبر نداریم، واضح است که کلیسایی در آنجا وجود دارد که کتاب مقدس عهد جدید در آن قرار دارد.

از زمان تأسیس این فرقه توسط سنت پیتر پس از درگذشت مسیح، تاریخ كلیسای كاتولیك روم نشان دهنده کشورهای اروپایی است كه به تبلیغ آن كمك كرده‌اند. در حالی که غرب در مواجهه با بیزانس، ارتدوکس شرقی و چالش‌های مسلمان گله می‌کرد، سرانجام کلیسا موفق به حفظ چشمگیر جمعیت های اروپای غربی شد. كلیسای كاتولیك رومی در سال 1054 در نتیجه یک جدایی بزرگ، رسماً از کلیسای ارتدکس شرقی جدا شد.

کاتولیک‌ها چه اعتقاداتی دارند؟

کاتولیک‌ها چه اعتقاداتی دارند؟

علاوه بر باورهای اکثریت مسیحیان در مورد الویت مسیح، اهمیت کار خیر، و قدرت مطلق خداوند، کاتولیک‌ها تعدادی عقاید خاص دارند که آن‌ها را از سایر مسیحیان متمایز می‌کند:

برخلاف بسیاری از سنت‌ های پروتستان، به ویژه کلیساهای انجیلی، کلیسای کاتولیک به انجام عبادت زیاد معروف است؛ به این معنی که افراد در آن مراسم عبادت را تمرین می‌کنند. در نتیجه، دعا خواندن برای عبادت یا پرستش در فرقه کاتولیک حیاتی است. کلیسای کاتولیک دارای سلسله ‌مراتب سختگیرانه‌‌ای است، که با توجه به قدرت هر شخص، از کشیشان مجالس گرفته تا اسقفها و اسقف اعظم گرفته تا خود پاپ در این سلسله جای می‌گیرند.

کاتولیک ها همچنین مریم باکره، شخصیت معصوم کتاب مقدس که عیسی را به دنیا آورد، بسیار تکریم داشته و عنوان «مادر خدا» را به او اعطا کرده‌اند. کاتولیک‌‌ها نیز به استحاله اعتقاد دارند، که در آن عناصر قربانی مقدس، یعنی نان و شراب، به جسم حقیقی و خون مسیح در لحظه تقدیس توسط یک کشیش تبدیل می‌شوند.

مقدسات فرقه کاتولیک

مقدسات فرقه کاتولیک

هفت مذهب یا آیین هایی که به اعتقاد مسیحی توسط مسیحیان تاسیس شده است، برای کاتولیک ها نیز بسیار مهم است. به عنوان یک قاعده کلی، یک کاتولیک می‌تواند شش تا از هفت مراسم مذهبی را بپذیرد، زیرا اعضای کلیسا مجاز به ازدواج نیستند.

  • غسل تعمید نمادی از عقیده فرد به تولد دوباره در اعتقاد به مسیح است. این کار اغلب چند روز پس از تولد یک نوزاد انجام می‌شود، اما انجام آن برای بزرگسالان که قبلا غسل تعمید نشده بودند، امکان پذیر است.
  • تایید کمی بعد از غسل تعمید انجام می‌شود، اما در موارد خاص می‌تواند بلافاصله انجام شود. این عمل به خودی خود قداست تعمید را تقویت می‌کند و در کلیسای مدرن به عنوان اعتبار اعتقاد فرد به اصول کلیسا انجام می‌شود.
  • عشا ربانی مقدس که غالبا به آیین مسیحیت مقدس معروف است به مصرف نان و شراب به عنوان بدن و خون عیسی اشاره دارد. همانطور که در بالا اشاره شد، آیین کاتولیک اعتقاد به استحاله را الزامی می‌داند. اما در مراسم عشای ربانی کاتولیک چه اتفاقی می‌افتد؟
  • در اوایل تاریخ کلیسا، این باور وجود داشت که مسیح در شام آخرش گفته است: « این را بگیرید و بخورید؛ بدن من است. این را بگیر و بنوش؛ خون من است.» یعنی او حضور واقعی خود را به شکل نان و شراب به ما عرضه کرده است. کاتولیک ها به این عشا ربانی می‌گویند؛ اسمی که از واژه یونانی برای روز شکرگزاری گرفته شده است. مراسم عشای ربانی کاتولیک یک جشن یهودیان و جشنی از کلام خدا در کتاب مقدس است.
  • مجازات یا توبه کردن، که بیشتر به عنوان اعتراف شناخته می‌شود، این الزام است که کاتولیک‌ها به گناهان خود اعتراف کنند. مهم است که متذکر شویم که کشیش‌ها بخشایش و بخشش را غالبا به شکل دعا عرضه می‌کنند.
  • تدهین شدید، که با عنوان مسح کردن بیمار نیز شناخته می‌شود، بر روی افرادی صورت می‌گیرد که با مرگ قریب‌الوقوع روبرو هستند. این عمل مقدس علاوه بر ارائه آخرین فرصت برای اعتراف‌، امید مرگ را برای ورود به بهشت ​​فراهم می‌کند.
  • ازدواج بیش از یک قرارداد در آیین کاتولیک است. در عوض، این یک نمایش از رابطه مسیح با کلیسا است و بر طبق آن مقدس تلقی می‌شود.
  • فرامین مقدس فقط برای کسانی قابل انجام است که ازدواج نمی‌کنند و اصولا به کشیش‌ها و اسقف‌ها اشاره می‌کند که کلیسا را اداره می‌کنند. آن‌هایی که وارد یک محفل مقدس می‌شوند باید تحصیلات قابل‌توجهی داشته باشند.

تفاوت و اختلاف نظر های فرقه کاتولیک در مقابل کتاب مقدس پروتستان

تفاوت و اختلاف نظر های فرقه کاتولیک در مقابل کتاب مقدس پروتستان

انجیل کاتولیک رومی همه کتاب‌هایی را که در چاپ‌های پروتستان یافت می‌شود را شامل می‌شود. با این حال، آیین کاتولیک مجموعه‌ای از کتاب‌هایی به نام “کتب کاذبه” را در “کتاب مقدس” به رسمیت می‌شناسد. از سوی دیگر، پروتستان‌ها این کتاب‌ها را فقط برای نمونه زندگی و تعلیم رفتار می‌خواندند.

 سنت

در حالی که پروتستان‌ها سنت را با کتاب مقدس برابر نمی‌دانند، کلیسای کاتولیک رومی دیدگاه متفاوتی دارد، که به وضوح خود را از کلیساهای پروتستان متمایز می‌کند. سنت و کتاب مقدس، شاید تفاوت اساسی بین مذهب کاتولیک و پروتستان باشد.
در حالی که پروتستان‌ها فقط کتاب مقدس را با عنوان “معتبر بودن” تلقی می‌کنند، “کلیسای کاتولیک” به وضوح اظهار داشته است که همه حقایق آشکار از کتاب مقدس به تنهایی استنتاج نمی‌شود. و در اصل، هر دو کتاب مقدس و سنت دین مسیحیت باید با احساسات و احترام برابر پذیرفته شوند.

رهبر کلیسای کاتولیک چه کاری را انجام می دهد؟

رهبر کلیسای کاتولیک چه کاری را انجام می دهد؟

کلیسای کاتولیک رومی نیز مانند دیگر کلیساهای مسیحی دارای یک مدل اسقف اعظم برای رهبری کلیسا است؛ که سه فرمان از سوی وزارت و رهبری شبانی به رسمیت می‌شناسد: اسقفان، کشیشان و دیاکون ها.
به طور خاص، اسقف‌ ها قدرت و نظارت (به خصوص نسبت به سایر روحانیان) بیشتری دارند. سلسله‌ مراتب کاتولیک به طور خاص متمرکز است. البته، پاپ بالاترین مقام اسقفی را دارد.

کاتولیک‌ ها به لغزش ناپذیری پاپ، (موضعی که در سال ۱۸۷۰ رسمی شد) اعتقاد دارند. در این دیدگاه، هر وقت که او از کالدرا پیشین سخن می‌گوید، در امور اصول و اصول اخلاقی مصون است. این امر در واقع به ندرت اتفاق می‌افتد و به این معنا نیست که کاتولیک‌ها فکر می‌کنند هر چیزی که پاپ می‌گوید بدون اشتباه است. تنها هنگامی که او به عنوان بلندپایه ترین شخص معتقد جهانی کلیسا صحبت می‌کند و به تدریس می پردازد ، از نظر کاتولیک ها معصوم محسوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021