x
مشاوره رایگان:021 43000 021

اطلاعات کلی درباره روسیه

کشور روسیه، وسیع‌ترین کشور دنیا است. این کشور از منظر سیاسی و اقتصادی یکی از قطب‌های جهان به شمار می‌آید و به نظر می‌رسد بعد از ایالات متحده، قدرتمندترین کشور جهان از لحاظ تسلیحات نظامی است. جمعیت روسیه 144 میلیون و 463 هزار نفر تخمین زده شده است و تمامی این جمعیت در مساحت 17.075.400 کیلومتر مربع، گسترده شده‌اند.

اقلیت‌های قومی زیادی در کشور روسیه زندگی می‌کنند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها، تاتارها هستند که حدود 4 درصد جمعیت روسیه را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین بیشتر جمعیت این کشور در غرب آن سکونت دارند که به بخش اروپایی آن مربوط می‌شود. از اقلیت‌های قومی دیگر که در روسیه حضور دارند و جمعیت قابل توجهی را به خود اختصاص داده‌اند می‌توان به اقوام چچن، اوکراینی و آذربایجانی اشاره کرد.

اقتصاد و منابع مالی و درآمدی روسیه

موسسه اعزام دانشجو- اقتصاد و منابع مالی و درآمدی کشور روسیه - go2tr

بخش کشاورزی روسیه به نسبت سایر کشورهای پیشرفته، قوی نیست و علت این مشکل به سرد بودن آب و هوای آن در طول سال در روسیه باز می‌گردد. همچنین بخش بزرگی از کشور روسیه خالی از سکنه است و به همین دلیل رونق کشاورزی در این کشور، زیاد جدی گرفته نمی‌شود.

این کشور در زمینه تولید نفت و گاز خودکفا است و بخشی از درآمد اقتصادی خود را از طریق صادرات نفت و گاز تأمین می‌کند. این کشور در بخش‌های صادراتی در زمینه‌های مربوط به آبزیان بخصوص خاویار، به سایر کشورهای دنیا هم فعالیت دارد.

رنکینگ جهانی در کلیه زمینه های روسیه

موسسه اعزام دانشجو- رنکینگ جهانی در کلیه زمینه های کشور روسیه - go2tr

مطالعات جمعیت شناسی بر روی رتبه بندی روسیه نیز اجرا شده است؛ طبق آمار به دست آمده در سال 2006 در مورد شاخص توسعه انسانی، رتبه روسیه برابر با 65 از میان 177 کشور بوده است. آمار زیست محیطی روسیه در سال 2014 نشان داده است این کشور از میان حدود 178 کشور جهان، به رتبه 73 دست پیدا کرده است.

نوع حکومت و ساختار سیاسی روسیه

موسسه اعزام دانشجو- نوع حکومت و ساختار سیاسی کشور روسیه - go2tr

از آن پس، کشور روسیه با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، منابع اقتصادی خود در زمینه نفت و گاز را  مورد توجه قرار داد، به گونه‌ای که هم اکنون این کشور جز هشت اقتصاد برتر دنیا محسوب می‌شود.

در حال حاضر رئیس جمهوری این کشور بر عهده ولادیمیر پوتین است؛ هم چنین نخست وزیر این کشور دمیتری مِدودف است.

پایتخت و 9 شهر بزرگ روسیه

موسسه اعزام دانشجو- پایتخت و 9 شهر بزرگ کشور روسیه - go2tr

از نظر جمعیت، مسکو در رتبه یازدهمین شهر پرجمعیت دنیا قرار دارد. شهر مسکو در زمینه سیاسی و اقتصادی از مهم‌ترین شهرهای قاره اروپا به حساب می‌آید.

طبق آخرین سرشماری که در مورد تعداد ایرانی‌های مقیم کشور روسیه در سال 2010 میلادی انجام شد، حدود 3696 نفر به عنوان شهروندان قانونی فدراسیون روسیه معرفی شدند.

جمعیت ایرانی و شرکت های ایرانی در روسیه

موسسه اعزام دانشجو- جمعیت ایرانی و شرکت های ایرانی در کشور روسیه - go2tr

طبق آخرین سرشماری که در مورد تعداد ایرانی‌های مقیم کشور روسیه در سال 2010 میلادی انجام شد، حدود 3696 نفر به عنوان شهروندان قانونی فدراسیون روسیه معرفی شدند.

عجایب روسیه

موسسه اعزام دانشجو- عجایب کشور روسیه - go2tr

شهرهای بزرگ روسیه از جمله کازان، مسکو و سنت پترزبورگ، دارای آثار و جاذبه های گردشگری فراوانی هستند.تپه وارابیف، غار اوردا، قلعه آشیانه پرستو، ولاگدا، کوه‌های آتشفشانی کامچاتکا، موزه مجسمه‌های زیر آب، قلعه سنت مایکل، موزه هنرهای زیبا، دریاچه بایکال، متروی مسکو، شب‌های سفید سنت پترزبورگ، موزه ارمیتاژ، کاخ کاترین، موزه هنرهای زیبای بولشوی، قلعه پتر و پاول، موزه روسیه و...، نمونه‌های دیگر از عجایب روسیه هستند.

خلاصه تاریخ روسیه

موسسه اعزام دانشجو- خلاصه تاریخ کشور روسیه - go2tr

زمانی که شهر مسکو به عنوان پایتخت تاجران انتخاب شده بود، ایوان مخوف نخستین فردی بود که بر مسکو حکومت می‌کرد؛ اما پس از چندی رومانُف‌ها کنترل کامل را در دست گرفتند و تقریباً 300 سال بر سرزمین‌های روسیه حکمرانی کردند.

در اوایل قرن بیستم، نارضایتی‌های زیادی بر اثر اوضاع نابسامان کشور شکل گرفت به طوری که شکست از ارتش ژاپن و همچنین جنگ جهانی اول، به این اعتراضات دامن زد. سرانجام در سال 1917 میلادی، با رهبری لنین، انقلابی شکل گرفت که موجب براندازی حکومت پادشاهی این کشور شد.

خلاصه ای از جغرافیای روسیه

موسسه اعزام دانشجو- خلاصه ای از جغرافیای کشور روسیه - go2tr

بیش‌تر مناطق روسیه یعنی سرزمین‌های سرد سیری آن خالی از سکنه هستند و به همین دلیل جمعیت این کشور به نسبت مساحت آن بسیار کم است. مساحت این کشور دو برابر کشورهای بزرگی هم چون چین، کانادا و ایالات متحده آمریکا است.

نرخ رشد جمعیت در روسیه به زیر صفر رسیده است و تمامی این عوامل باعث کم بودن جمعیت آن به نسبت مساحتش شده است.

مشاهیر علمی، ادبی و سیاسی و هنری روسیه

موسسه اعزام دانشجو- مشاهیر علمی، ادبی و سیاسی و هنری روسیه - go2tr

از ایرانیان مشهور مقیم سنت پترزبورگ می‌توان به مهدی حسینی، آهنگساز مشهور اشاره کرد که مدیر فستیوال بین المللی این شهر شناخته می‌شود.

کشورها و مناطق وابسته روسیه

موسسه اعزام دانشجو- کشورها و مناطق وابسته کشور روسیه - go2tr

روسیه پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا واقع شده است. روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد.

پیشرفت در روسیه

موسسه اعزام دانشجو- پیشرفت در کشور روسیه - go2tr

دولت روسیه برای پیشرفت جوانان در روسیه اقدام به انجام کار خاصی را کرده است. این دولت مانند آزمون کنکور در کشور ما هر ساله آزمون خاصی را از تمام دانشجویان کشور می گیرند. کسانی که در این آزمون موفق به کسب امتیاز قابل قبول شوند در آینده آموزش های لازم را می بینند تا به شغل های سیاسی مشغول شوند. در واقع دولت اعلام نموده که این کار را برای شکوفا کردن استعدادهای درخشان انجام می دهد. با برگزاری این آزمون دولت از افراد بسیار باهوش و توانمند در انجام امور کشور استفاده می نماید. پیشرفت در روسیه برای اتباع خود این کشور و مهاجران امکان پذیر می باشد

قوانین عمومی در روسیه

موسسه اعزام دانشجو- قوانین عمومی در کشور روسیه - go2tr


  • خانواده‌های روسی به اعضای خانواده خود وابستگی زیادی دارند و اکثر آن‌ها دارای یک یا دو فرزند هستند.
  • فرهنگ موسیقی، تئاتر و هنرهای نمایشی در کشور روسیه جایگاه والایی دارد.

فرهنگ مردم روسیه

موسسه اعزام دانشجو-فرهنگ مردم کشور روسیه- go2tr

روسیه کشوری است با میراث عظیم فرهنگی که در موزه‌ها نمایان است. روس­ها مردمانی فرهنگ­ دوست هستند و برای شخصیت­های بزرگ فرهنگی، ارزش زیادی قائل می‌شوند.