russia
کشور روسیه

اطلاعات کلی درباره روسیه

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
موسسه اعزام دانشجو- اطلاعات کلی درباره کشور روسیه-go2tr

کشور روسیه، وسیع‌ترین کشور دنیا است. این کشور از منظر سیاسی و اقتصادی یکی از قطب‌های جهان به شمار می‌آید و به نظر می‌رسد بعد از ایالات متحده، قدرتمندترین کشور جهان از لحاظ تسلیحات نظامی است. جمعیت روسیه 144 میلیون و 463 هزار نفر تخمین زده شده است و تمامی این جمعیت در مساحت 17.075.400 کیلومتر مربع، گسترده شده‌اند.

اقلیت‌های قومی زیادی در کشور روسیه زندگی می‌کنند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها، تاتارها هستند که حدود 4 درصد جمعیت روسیه را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین بیشتر جمعیت این کشور در غرب آن سکونت دارند که به بخش اروپایی آن مربوط می‌شود. از اقلیت‌های قومی دیگر که در روسیه حضور دارند و جمعیت قابل توجهی را به خود اختصاص داده‌اند می‌توان به اقوام چچن، اوکراینی و آذربایجانی اشاره کرد.

بخش کشاورزی روسیه به نسبت سایر کشورهای پیشرفته، قوی نیست و علت این مشکل به سرد بودن آب و هوای آن در طول سال در روسیه باز می‌گردد. همچنین بخش بزرگی از کشور روسیه خالی از سکنه است و به همین دلیل رونق کشاورزی در این کشور، زیاد جدی گرفته نمی‌شود.

این کشور در زمینه تولید نفت و گاز خودکفا است و بخشی از درآمد اقتصادی خود را از طریق صادرات نفت و گاز تأمین می‌کند. این کشور در بخش‌های صادراتی در زمینه‌های مربوط به آبزیان بخصوص خاویار، به سایر کشورهای دنیا هم فعالیت دارد.

مطالعات جمعیت شناسی بر روی رتبه بندی روسیه نیز اجرا شده است؛ طبق آمار به دست آمده در سال 2006 در مورد شاخص توسعه انسانی، رتبه روسیه برابر با 65 از میان 177 کشور بوده است. آمار زیست محیطی روسیه در سال 2014 نشان داده است این کشور از میان حدود 178 کشور جهان، به رتبه 73 دست پیدا کرده است.

از آن پس، کشور روسیه با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، منابع اقتصادی خود در زمینه نفت و گاز را  مورد توجه قرار داد، به گونه‌ای که هم اکنون این کشور جزو هشتمین اقتصاد برتر دنیا محسوب می‌شود.

در حال حاضر رئیس جمهوری این کشور بر عهده ولادیمیر پوتین است؛ هم چنین نخست وزیر این کشور دمیتری مِدودف است.

از نظر جمعیت، مسکو در رتبه یازدهمین شهر پرجمعیت دنیا قرار دارد. شهر مسکو در زمینه سیاسی و اقتصادی از مهم‌ترین شهرهای قاره اروپا به حساب می‌آید.

طبق آخرین سرشماری که در مورد تعداد ایرانی‌های مقیم کشور روسیه در سال 2010 میلادی انجام شد، حدود 3696 نفر به عنوان شهروندان قانونی فدراسیون روسیه معرفی شدند.

طبق آخرین سرشماری که در مورد تعداد ایرانی‌های مقیم کشور روسیه در سال 2010 میلادی انجام شد، حدود 3696 نفر به عنوان شهروندان قانونی فدراسیون روسیه معرفی شدند.

شهرهای بزرگ روسیه از جمله کازان، مسکو و سنت پترزبورگ، دارای آثار و جاذبه های گردشگری فراوانی هستند.تپه وارابیف، غار اوردا، قلعه آشیانه پرستو، ولاگدا، کوه‌های آتشفشانی کامچاتکا، موزه مجسمه‌های زیر آب، قلعه سنت مایکل، موزه هنرهای زیبا، دریاچه بایکال، متروی مسکو، شب‌های سفید سنت پترزبورگ، موزه ارمیتاژ، کاخ کاترین، موزه هنرهای زیبای بولشوی، قلعه پتر و پاول، موزه روسیه و...، نمونه‌های دیگر از عجایب روسیه هستند.

زمانی که شهر مسکو به عنوان پایتخت تاجران انتخاب شده بود، ایوان مخوف نخستین فردی بود که بر مسکو حکومت می‌کرد؛ اما پس از چندی رومانُف‌ها کنترل کامل را در دست گرفتند و تقریباً 300 سال بر سرزمین‌های روسیه حکمرانی کردند.

در اوایل قرن بیستم، نارضایتی‌های زیادی بر اثر اوضاع نابسامان کشور شکل گرفت به طوری که شکست از ارتش ژاپن و همچنین جنگ جهانی اول، به این اعتراضات دامن زد. سرانجام در سال 1917 میلادی، با رهبری لنین، انقلابی شکل گرفت که موجب براندازی حکومت پادشاهی این کشور شد.

بیش‌تر مناطق روسیه یعنی سرزمین‌های سرد سیری آن خالی از سکنه هستند و به همین دلیل جمعیت این کشور به نسبت مساحت آن بسیار کم است. مساحت این کشور دو برابر کشورهای بزرگی هم چون چین، کانادا و ایالات متحده آمریکا است.

نرخ رشد جمعیت در روسیه به زیر صفر رسیده است و تمامی این عوامل باعث کم بودن جمعیت آن به نسبت مساحتش شده است.

از ایرانیان مشهور مقیم سنت پترزبورگ می‌توان به مهدی حسینی، آهنگساز مشهور اشاره کرد که مدیر فستیوال بین المللی این شهر شناخته می‌شود.

روسیه پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا واقع شده است. روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد.

دولت روسیه برای پیشرفت جوانان در روسیه اقدام به انجام کار خاصی را کرده است. این دولت مانند آزمون کنکور در کشور ما هر ساله آزمون خاصی را از تمام دانشجویان کشور می گیرند. کسانی که در این آزمون موفق به کسب امتیاز قابل قبول شوند در آینده آموزش های لازم را می بینند تا به شغل های سیاسی مشغول شوند. در واقع دولت اعلام نموده که این کار را برای شکوفا کردن استعدادهای درخشان انجام می دهد. با برگزاری این آزمون دولت از افراد بسیار باهوش و توانمند در انجام امور کشور استفاده می نماید. پیشرفت در روسیه برای اتباع خود این کشور و مهاجران امکان پذیر می باشد


  • خانواده‌های روسی به اعضای خانواده خود وابستگی زیادی دارند و اکثر آن‌ها دارای یک یا دو فرزند هستند.
  • فرهنگ موسیقی، تئاتر و هنرهای نمایشی در کشور روسیه جایگاه والایی دارد.

روسیه کشوری است با میراث عظیم فرهنگی که در موزه‌ها نمایان است. روس­ها مردمانی فرهنگ­ دوست هستند و برای شخصیت­های بزرگ فرهنگی، ارزش زیادی قائل می‌شوند.

مطالب مرتبط

پسرم‌ من‌ ۱۳سالشه‌ و کلاس‌ ۷رو تموم کرده‌ و میخوام‌ برای‌ ادامه تحصیل به کشور‌ خوبی‌ بفرستم لطفا‌ راهنمایی کنید بازم‌ تاکید میکنم‌‌ کشور‌ خوب‌ و ایمن

2019-07-05 05:38:33

سلام دوست عزیز. پیشنهاد ما به شما مدرسه ی بین المللی مسکو هست که با سالی 10 هزار دلار فرزند شما میتواند در یکی از بهترین مدارس روسیه تحصیل کند. برای اطلاعات بیشتر با شماره های:02195119493/09981082046 تماس بگیرید. قدردان شما تیم اعزام GO2TR.

2019-07-05 23:58:47