x
مشاوره رایگان:021 43000 021
موسسه اعزام دانشجو- خلاصه ای از جغرافیای کشور روسیه - go2tr

خلاصه ای از جغرافیای روسیه

موسسه اعزام دانشجو- خلاصه ای از جغرافیای کشور روسیه - go2tr

کشور روسیه در شمال اوراسیا قرار گرفته است و با اقیانوس آرام شمالی، اقیانوس منجمد شمالی، دریای خزر، دریای سیاه و دریای بالتیک مرز آبی دارد. از نظر جمعیت، روسیه نهمین کشور پرجمعیت دنیا محسوب می‌شود. قسمت‌هایی از این کشور در آسیا و قسمتی دیگر در اروپا قرار گرفته به طوری که پایتخت آن یعنی مسکو در قاره اروپا قرار دارد و به عنوان بزرگ‌ترین شهر اروپا شناخته می‌شود.

بیش‌تر مناطق روسیه یعنی سرزمین‌های سرد سیری آن خالی از سکنه هستند و به همین دلیل جمعیت این کشور به نسبت مساحت آن بسیار کم است. مساحت این کشور دو برابر کشورهای بزرگی هم چون چین، کانادا و ایالات متحده آمریکا است. نرخ رشد جمعیت در روسیه به زیر صفر رسیده است و تمامی این عوامل باعث کم بودن جمعیت آن به نسبت مساحتش شده است.

کشور روسیه در شمال آسیا و شرق اروپا قرار دارد. این کشور با 14 کشور دنیا مرز زمینی دارد؛ از جمله کشورهایی که با روسیه در جنوب شرقی آسیا مرز زمینی دارند شامل: چین، مغولستان و کره شمالی. کشورهایی که با روسیه در جنوب غربی هم مرز هستند شامل جمهوری آذربایجان و گرجستان و هم چنین در غرب با کشورهای اروپای شرقی از جمله اوکراین، بلاروس، لتونی و استونی، هم مرز است. روسیه با ایران از طریق دریای خزر مرز آبی دارد. همان طور که اشاره شد به دلیل نزدیک بودن این کشور به قطب شمال، آب و هوای کشور روسیه در اغلب شهرها سرد و خشک است.

مطالب مرتبط