x
مشاوره رایگان:021 43000 021
موسسه اعزام دانشجو- هنر روسیه - go2tr

هنر روسیه

موسسه اعزام دانشجو- هنر روسیه - go2tr

برای مردمی که پیشینۀ تاریخی و فرهنگی عظیمی دارند، هنر جایگاه ویژه­ای دارد. کشور روسیه برای فرهنگ و هنر و خود ارزش زیادی قائل است و مقام هنری هنرمندان این کشور در زمینه­های ادبی، سینمایی، تئاتر و موسیقی قابل توجه است. 

در مورد هنر سینمای مردم روسیه باید بدانیدکه، سینمای این کشور به دو دوره تقسیم می­شود. دوره قبل از فروپاشی شوروی و دوره بعد از فروپاشی شوروی. متأسفانه سینمای این کشور پس از فروپاشی شوروی افت شدیدی داشت و هنوز هم نتوانسته به شکوه آن دوران دست پیدا کند.

نخستین فیلم سینمایی روسیه در سال 1896 در شهر سنتپترزبورگ بر روی پردۀ سینما رفت. از سال 1900 تا 1918 با وجود ساخت فیلم­هایی در روسیه، مردم به فیلم­های خارجی علاقۀ بیشتری داشتند.

بنیانگذار صنعت سینمایی روسیه، الکساندر خانژونکوف است.

سینمای روسیه در قبل از انقلاب اکتبر، سینمایی است که جنبۀ مستند فیلم را بر جنبه داستان گویی و 

قصه­پردازی ترجیح می­دهد. پس از انقلاب نیز سیاسیون حکومت انتظار داشتند، دوربین سینما در جهت ایدئولوژی حاکم بر کشور کار کند. بنابراین گرچه صنعت فیلم شوروی در 1919 ملی شد، اما نارضایتی مقامات حکومتی از این رسانه به خاطر انتظارات سیاسی خود، بیشتر از رضایت آن‌ها از دستاوردهای آن بود. آن‌ها 

می­خواستند از سینما به عنوان آموزش دهنده اهداف حزب آنان استفاده شود و به هدفشان هم رسیدند. مبتکران بزرگی چون ایزنشتاین که به طور کامل از انقلاب سوسیالیستی اکتبر تبعیت می‌کردند، می‌توانستند این کار برجسته را به خوبی انجام دهند. اما مهر اصلی فرمالیسم نیز بر آن‌ها زده شده بود. آن‌ها سپس به طور متناوب یا خاموش می‌شدند و یا مجبور به توافقی رقت بار می‌گشتند.

بعد از فروپاشی شوروی و پس از ورشکستگی کشور، دیگر هیچ هزینه‌ای برای بودجه ساخت فیلم نکردند. به دلیل مشکلات اقتصادی، استودیوهای فیلمبرداری بزرگ به چندین استودیوی کوچک تبدیل شدند.

در سال 2011 بیش از 100 فیلم وارد بازار شد.
 
امروزه 95 درصد فیلم‌های سینمای روسیه بیشتر جنبه سرگرمی دارند. این همچنین شامل بیشتر فیلم‌ها و سریال‌ها که در تلویزیون پخش می‌شوند، نیز هست. البته در روسیه فیلم‌های جدی نیز مانند «تک تیرانداز واراشیلوف» ، «در اوت سال 44»، «پروانه آهنین»، «جزیره» و غیره نیز تولید می‌شود. اما در کل می­توان گفت بیشتر فیلم‌های تولیدی کشور روسیه نوعی تقلید از هالیوود، فرانسه و یا آلمان بشمار می‌روند. 

کارن شاه نظروف، کارگردان معروف روسی می‌گوید: سینمای روسیه به دلیل نبودن بودجه و کادر هنوز شاکله خود را نگرفته است..

 

 

مطالب مرتبط

موسسه اعزام دانشجو-هنر کانادا- go2tr

361 1397-11-03

موسسه اعزام دانشجو-هنر اتریش-go2tr

361 1397-11-09

موسسه اعزام دانشجو- هنر آمریکا - go2tr

414 1397-11-24

موسسه اعزام دانشجو- هنر انگلیس - go2tr

376 1397-11-19

موسسه اعزام دانشجو-هنر آلمان-go2tr

687 1397-11-05