turkey
کشور ترکیه

اطلاعات کلی درباره ترکیه

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
درباره ترکیه

کشور ترکیه ( Turkey)، یکی از کشورهای مهم منطقه خاورمیانه و قاره اروپا است. این کشور زیبا و منحصر به فرد در ناحیه‌ای میان آسیا و اروپا واقع شده و به عنوان یک منطقه با ارزش اقتصادی و فرهنگی شناخته می‌شود. ترکیه از شمال با دریای سیاه و روسیه، از سمت جنوب با دریای مدیترانه، از سمت غرب با گرجستان، ایران و عراق همسایه است. کشور سوریه هم در سمت جنوب شرقی ترکیه قرار دارد. در سال 2015 جمعیت کشور ترکیه در حدود 77 میلیون نفر برآورد شد. زبان رسمی مردم کشور ترکیه، ترکی استانبولی است؛ اگرچه سایر زبان‌های زنده دنیا نظیر کردی و زبان زازها را می‌توان در این کشور یافت. در سال‌های اخیر، اقتصاد کشور ترکیه پیشرفت زیادی داشته است. همین امر، زمینه را برای رشد و توسعه فناوری، علم و مشاغل مختلف هموار نموده است.مهم‌ترین شهر کشور ترکیه، شهر استانبول است که جمعیت آن در حدود 20 میلیون نفر بوده و یکی از کلانشهرهای آسیا و اروپا به حساب می‌آید. شرکت‌های مختلفی از سوی ایران در این کشور به ثبت رسیده‌اند. این اقدام، زمینه را برای تبادلات کالا و خدمات بین ترکیه و ایران فراهم کرده است. تقریباً در تمام زمینه‌های تجاری و بازرگانی می‌توان شرکت های ایرانی را در ترکیه یافت.

به دلیل تحریم‌ها و مسائل سیاسی که میان آمریکا، ترکیه و ایران در سال‌های اخیر رخ داده است، قیمت ارز ترکیه دچار تحولات زیادی گشته و به این ترتیب، اقتصاد را نیز تحت تأثیر قرار داده است. یک دلار آمریکا برابر با 8/4 لیره ترکیه محاسبه می‌شود. با گسترش توریسم و گردشگری در تمام شهرهای ترکیه، صنعت بانکداری، هتلداری و حمل و نقل مهم‌ترین نقش را در ارتقای اقتصاد ترکیه ایفا می‌کنند.

شهر استانبول در ترکیه به عنوان رتبه آلفا در میان شهرهای مختلف جهان در سال 1999 ثبت شده است. مطالعاتی که در مورد شاخص کیفیت زندگی اجتماعی در سال 2005 ثبت شده است، کشور ترکیه از میان 111 کشور جهان، رتبه 50 را کسب نموده است. از نظر فناوری‌ها، با رتبه بندی که در سال 2007 انجام شد، ترکیه توانست رتبه 42 را از 69 کشور کسب نماید.

تا سال ۲۰۱۵ جمعیت ترکیه چیزی در حدود ۷۷ میلیون نفر براورد شده است. ساختار حکومتی ترکیه به شکل ریاست جمهوری است و به شکل پارمالمان حکومتی اداره می‌شود. در حال حاظر رجب طیب اردوغان ریاست جمهوری این کشور وسیع و زیبا را در دست دارد.
در سال‌های اخیر مشکلات زیادی بر سر راه دولتمردان کشور ترکیه با شهروندان آن به وجود آمد .

استانبول، بزرگ‌ترین شهر ترکیه از نظر مساحت و جمعیت است. همچنین این شهر یکی از پایتخت‌های فرهنگی و مردمی کشور ترکیه است. در سال 2010 این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شد. همچنین از نظر وضعیت جذب گردشگر، این شهر در رتبه سوم دنیا قرار گرفته است.

شرکت‌های مختلفی از سوی ایران در ترکیه به ثبت رسیده‌اند. این اقدام، زمینه را برای تبادلات کالا و خدمات بین ترکیه و ایران فراهم کرده است. تقریباً در تمام زمینه‌های تجاری و بازرگانی می‌توان شرکت‌های ایرانی را در ترکیه یافت. به طور مثال، کالج پوزا، شرکت مهاجرتی go2tr، شرکت بازرگانی رونقی (ماشین آلات صنعتی)؛ شرکت پارس تراول و ... است.،

کاروانسرای اوکوز یکی از بناهای به یادگار مانده از محمد پاشا است که در این شهر قرار گرفته است و یکی از جاذبه‌های گردشگری کشور ترکیه محسوب می‌شود. هم چنین مساجد ساخته شده در این شهر به‌علاوه دیوارهای ساختمان‌های قدیمی، برگرفته از طرح و اندیشه دولتمردان عثمانی است.

این کشور یکی از قدیمی‌ترین سرزمین‌های دوران باستان است و قسمت اعظم شبه جزیره آناتولی، هم اکنون به خاک ترکیه مربوط می‌شود, از جمله این تغییرات تشکیل دولت عثمانی و جمهوری ترکیه کنونی را می توان نام برد.

کشور ترکیه نیز مانند سایر کشورها، محل ظهور مشاهیر علمی، ادبی، سیاسی و هنری بوده است. از این مشاهیر می توان به آتاتورک, مولانا جلال الدین, ارسطو و بسیاری دیگر از افراد اشاره کرد. 

ترکیه دارای 81 استان مجزا با وسعت‌های متفاوت است. استان‌های ترکیه دارای شهرها، شهرستان‌ها و روستاهای مختلف است.

کشور ترکیه در سال های اخیر روز به روز در حال پیشرفت بوده, به خصوص در زمینه های خطوط هوایی, لوازم خانگی و گردشگری پیشرفت چشمگیری داشته است. 

در کشور ترکیه مثل سایر کشورها قوانین و مقرراتی وجود دارد. دین مردم ترکیه, اهمیت به آراستگی, احترام به بزرگتر ها تنها بخشی از این قوانین هستند.

زبان رسمی مردم کشور ترکیه، ترکی استانبولی است؛ اگرچه سایر زبان‌های زنده دنیا نظیر کردی و زبان زازها را نیز می‌توان در این کشور یافت. حدود 18 درصد از این کشور را کردها تشکیل می‌دهند که با زبان کردی صحبت می‌کنند.

مطالب مرتبط