x
مشاوره رایگان:021 43000 021

اطلاعات کلی درباره ترکیه

کشور ترکیه ( Turkey)، یکی از کشورهای مهم منطقه خاورمیانه و قاره اروپا است. این کشور زیبا و منحصر به فرد در ناحیه‌ای میان آسیا و اروپا واقع شده و به عنوان یک منطقه با ارزش اقتصادی و فرهنگی شناخته می‌شود. ترکیه از شمال با دریای سیاه و روسیه، از سمت جنوب با دریای مدیترانه، از سمت غرب با گرجستان، ایران و عراق همسایه است. کشور سوریه هم در سمت جنوب شرقی ترکیه قرار دارد. در سال 2015 جمعیت کشور ترکیه در حدود 77 میلیون نفر برآورد شد. زبان رسمی مردم کشور ترکیه، ترکی استانبولی است؛ اگرچه سایر زبان‌های زنده دنیا نظیر کردی و زبان زازها را می‌توان در این کشور یافت. در سال‌های اخیر، اقتصاد کشور ترکیه پیشرفت زیادی داشته است. همین امر، زمینه را برای رشد و توسعه فناوری، علم و مشاغل مختلف هموار نموده است.مهم‌ترین شهر کشور ترکیه، شهر استانبول است که جمعیت آن در حدود 20 میلیون نفر بوده و یکی از کلانشهرهای آسیا و اروپا به حساب می‌آید. شرکت‌های مختلفی از سوی ایران در این کشور به ثبت رسیده‌اند. این اقدام، زمینه را برای تبادلات کالا و خدمات بین ترکیه و ایران فراهم کرده است. تقریباً در تمام زمینه‌های تجاری و بازرگانی می‌توان شرکت های ایرانی را در ترکیه یافت.

اقتصاد و منابع مالی و درآمدی ترکیه

موسسه اعزام دانشجو-اقتصاد و منابع مالی و در آمدی کشور ترکیه-go2tr

اقتصاد کشور ترکیه بر پایه‌ی چند فعالیت مهم و حیاتی استوار است. صنعت کشاورزی از یک سو و صنعت توریسم و گردشگری از سوی دیگر، دو محور اصلی هستند که ارزش و اقتدار اقتصاد ترکیه را تحت کنترل دارند. صنعت و دانشگاه در این کشور، ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند و به همین دلیل است که بخش عظیمی از صنایع آن پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌اند از طرفی مزایای این ارتباط قوی برای دانشجویانی که مشغول به تحصیل در ترکیه هستند چشم انداز روشن شغلی بعد از فارغ التحصیلی می باشد. بر اساس آخرین آماری که در سال 2005 از رشد اقتصادی این کشور ثبت شده است، نرخ رشد با عددی معادل 8% همراه بوده است. واحد پول کشور ترکیه، لیره ترکیه است که بر اساس ارز جهانی، دلار آمریکا تعیین می‌گردد.

 به دلیل تحریم‌ها و مسائل سیاسی که میان آمریکا، ترکیه و ایران در سال‌های اخیر رخ داده است، قیمت ارز ترکیه دچار تحولات زیادی گشته و به این ترتیب، اقتصاد را نیز تحت تأثیر قرار داده است. یک دلار آمریکا برابر با 8/4 لیره ترکیه محاسبه می‌شود. با گسترش توریسم و گردشگری در تمام شهرهای ترکیه، صنعت بانکداری، هتلداری و حمل و نقل مهم‌ترین نقش را در ارتقای اقتصاد ترکیه ایفا می‌کنند. به همین دلیل کنترل ارز این کشور، آسان‌تر بوده و به عنوان یک راه ارتباطی میان اروپا و آسیای شرقی قلمداد می‌شود.

رنکینگ جهانی در کلیه زمینه ها ترکیه

موسسه اعزام دانشجو-رنکینگ جهانی در کلیه زمینه‌ها کشور ترکیه-go2tr

کشور ترکیه از نظر برتری در جهان در زمینه‌های شهری، اقتصاد، محیط زیست، سیاست، اجتماع، فناوری و تکنولوژی در سال‌های مختلف تحت مطالعه و بررسی قرار گرفته است. نتایج تحقیقات برای رتبه بندی این کشور به این گونه ثبت شده‌اند.

شهر استانبول در ترکیه به عنوان رتبه آلفا در میان شهرهای مختلف جهان در سال 1999 ثبت شده است. بر اساس ژورنال وال استریت در سال 2007، ترکیه از نظر آزادی اقتصادی در میان 157 کشور جهان، رتبه 85 را کسب نموده است. رتبه ترکیه در سال 2008 بر اساس ارزیابی‌های صندوق پول جهانی در میان 182 کشور جهان، 55 گزارش شده است. طبق یک مطالعه دیگر در این زمینه، از میان 181 کشور جهان، ترکیه در رتبه 17 قرار گرفته است. از نظر اقتصاد جهانی، ترکیه از میان 125 کشور، رتبه 59 را به دست آورده است.

شاخص پایداری زیست محیطی در سال 2005 توسط دانشگاه Yale بررسی شد؛ در این مطالعات، ترکیه از میان 146 کشور، رتبه 91 را به دست آورد. رتبه این کشور از نظر شاخص توسعه انسانی در سال 2014، 69 در میان 187 کشور بوده است. شاخص جهانی این کشور در سال 2013 از میان 187 کشور، 43 بوده است. شاخص آزادی بیان مطبوعات در سال 2014 نشان داد که از میان 180 کشور جهان، کشور ترکیه در رتبه 154 قرار دارد. 

مطالعاتی که در مورد شاخص کیفیت زندگی اجتماعی در سال 2005 ثبت شده است، کشور ترکیه از میان 111 کشور جهان، رتبه 50 را کسب نموده است. از نظر فناوری‌ها، با رتبه بندی که در سال 2007 انجام شد، ترکیه توانست رتبه 42 را از 69 کشور کسب نماید. 

نوع حکومت و ساختار سیاسی ترکیه

موسسه اعزام دانشجو-نوع حکومت و ساختار سیاسی کشور ترکیه-go2tr

در سال 2015 جمعیت کشور ترکیه در حدود 77 میلیون نفر برآورد شد؛ این جمعیت در مساحتی به وسعت 783.562 کیلومتر مربع زندگی می‌کنند. ساختار حکومتی در ترکیه به شکل ریاست جمهوری و با تشکیل پارلمان یا مجلس واحد است؛ رئیس جمهور ترکیه در حال حاضر رجب طیب اردوغان است. در سال‌های اخیر مشکلات زیادی بر سر راه دولتمردان کشور ترکیه با شهروندان آن به وجود آمد که یکی از نمونه‌های آن، نزول رشد اقتصادی و هم چنین تبعیض نژادی است.

پایتخت و 9 شهر بزرگ ترکیه

موسسه اعزام دانشجو-پایتخت و ۹ شهر بزرگ ترکیه-go2tr

استانبول، بزرگ‌ترین شهر ترکیه از نظر مساحت و جمعیت است. همچنین این شهر یکی از پایتخت‌های فرهنگی و مردمی کشور ترکیه است. در سال 2010 این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شد. همچنین از نظر وضعیت جذب گردشگر، این شهر در رتبه سوم دنیا قرار گرفته است.

جمعیت ایرانی و شرکت های ایرانی در ترکیه

موسسه اعزام دانشجو-جمعیت ایرانی و شرکت‌های ایرانی در کشور ترکیه-go2tr

مطالعات نشان داده‌ است، بیشترین جمعیت ایرانیان در ترکیه، در شهرهای استانبول و آنکارا ساکن هستند. طبق آمار سال 2009، تعداد فارسی زبانان ایرانی در ترکیه، 500 هزار نفر بوده است. در سال 2010، این آمار برابر با 5۳0  هزار نفر گزارش شده است. 

شرکت‌های مختلفی از سوی ایران در ترکیه به ثبت رسیده‌اند. این اقدام، زمینه را برای تبادلات کالا و خدمات بین ترکیه و ایران فراهم کرده است. تقریباً در تمام زمینه‌های تجاری و بازرگانی می‌توان شرکت‌های ایرانی را در ترکیه یافت. به طور مثال، کالج پوزا، شرکت مهاجرتی go2tr، شرکت بازرگانی رونقی (ماشین آلات صنعتی)؛ شرکت پارس تراول، شرکت بیژن توریسم، شرکت خانه مولانا، شرکت همراه آنکارا و شرکت مسافرتی پیمان (توریسم – ویزا – گرین کارت – تورهای گردشگری)؛ شرکت مشاوره و خدماتی بین المللی ARC (خدمات شبکه و برنامه ریزی حرفه‌ای)، مهم‌ترین شرکت‌های ایرانی در ترکیه هستند.

عجایب ترکیه

موسسه اعزام دانشجو-عجایب کشور ترکیه-go2tr

مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های گردشگری شگفت انگیزی در کشور ترکیه وجود دارند، که بازدید از هر کدام برای گردشگران و همچنین دانشجویانی که مشغول به تحصیل در ترکیه هستند لذت بخش است. معبد آرتمیس در شهر اِفِسوس و معبد ماسولوس، از عجایب این کشور هستند. در نزدیکی شهر ازمیر برای اولین بار و در سال 3000 قبل از میلاد، شهر باستانی افسوس تأسیس شد. بعد از گذشت 2500 سال و در سال 500 قبل از میلاد این شهر به تصرف ایرانیان درآمد و سپس حدود 300 سال بعد توسط امپراتوری رم اشغال شد.

بندری جدید در نزدیکی اِفِسوس به نام اسکلاوا که به فارسی به معنای اسکله نو است، بنا شده است. این بندر در محل کنونی کوش آداسی راه اندازی شد که در طول تاریخ، این بندر توسط پادشاه سلجوقیان به نام سلطان محمد قانع فتح شد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این بندر، داشتن ساختمان باشکوه و منظم است که به وضوح می‌توان آثار دولت عثمانی را در آن مشاهده کرد.

کاروانسرای اوکوز یکی از بناهای به یادگار مانده از محمد پاشا است که در این شهر قرار گرفته است و یکی از جاذبه‌های گردشگری کشور ترکیه محسوب می‌شود. هم چنین مساجد ساخته شده در این شهر به‌علاوه دیوارهای ساختمان‌های قدیمی، برگرفته از طرح و اندیشه دولتمردان عثمانی است.
 
 

خلاصه تاریخ ترکیه

موسسه اعزام دانشجو-خلاصه تاریخ کشور ترکیه-go2tr

این کشور یکی از قدیمی‌ترین سرزمین‌های دوران باستان است و قسمت اعظم شبه جزیره آناتولی، هم اکنون به خاک ترکیه مربوط می‌شود, از جمله این تغییرات تشکیل دولت عثمانی و جمهوری ترکیه کنونی را می توان نام برد.

مشاهیر علمی، ادبی و سیاسی و هنری

موسسه اعزام دانشجو-مشاهیر علمی، ادبی و سیاسی و هنری-go2tr

کشور ترکیه نیز مانند سایر کشورها، محل ظهور مشاهیر علمی، ادبی، سیاسی و هنری بوده است . ترکیه به سبب تاریخ غنی‌ای که دارد، در تمام زمینه‌ها از خود مشاهیری به جا گذاشته است. از این میان می‌توان به افراد معروف و سرشناسی نظیر سلیمان یکم (دهمین سلطان امپراتوری عثمانی)، مصطفی کمال پاشا معروف به آتاتورک (دولت مرد و بنیان گذار جمهوری ترکیه)، مولانا جلال الدین بلخی (شاعر، عارف و عابد قرن هفتم)، حضرت دانیال، بلال حبشی، ارسطو (فیلسوف عصر آنتیک)، لقمان حکیم، کلئوپاترا (ملکه مصر)، آنتونیوس (فرمانده سپاه رومیان)، بابا الیاس خراسانی (رهبر جنبش بابایی)، شیخ‌ محمود ‌‌کاشغری، یونوس‌ امره (شاعر به‌نام ترکیه)، فاطما‌‌ عالیه ‌تاپوز (فعال حقوق زنان، مترجم، نویسنده و روزنامه‌نگار برجسته ترکیه)، معمار کمال‌الدین (معمار برجسته اواخر دوره عثمانی)، پرفسور کاهیت ارف (ریاضی دان معروف ترک)، پرفسور آیدین ساییلی (تاریخ شناس معروف ترک)، مصطفی ایتری(موسیقی دان برجسته ترک)،  و بسیاری افراد دیگر که در ترکیه می‌زیسته‌اند، اشاره کرد. 

کشورها و مناطق وابسته ترکیه

موسسه اعزام دانشجو-کشورها و مناطق وابسته کشور ترکیه-go2tr

ترکیه دارای 81 استان مجزا با وسعت‌های متفاوت است. استان‌های ترکیه دارای شهرها، شهرستان‌ها و روستاهای مختلف است. ۱۰ استان مهم ترکیه از نظر جمعیت شامل: استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا، آدانا، غازی‌عینتاب، قونیه، قیصریه و مرسین است. هر کدام از این شهرها از نظر گردشگری، حائز اهمیت هستند. ترکیه با گرجستان، سوریه، ارمنستان، ایران، یونان و بلغارستان ارتباط دارد. شهرهای ساحلی ترکیه شامل: آنتالیا، آلانیا، بدروم، کوش آداسی، استانبول و ... است.

ترکیه از شمال با دریای سیاه، از غرب با دو دریای کوچک مرمره و اژه و از جنوب غرب با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. همچنین دو تنگه راه بردی بسفر و داردانل در اختیار دولت ترکیه هستند.

پیشرفت در ترکیه

موسسه اعزام دانشجو-پیشرفت در کشور ترکیه-go2tr

کشور ترکیه از جمله کشورهایی است که روز به روز در حال پیشرفت است. از این پیشرفت ها می‌توان به خطوط هوایی و هواپیماها اشاره کرد. از این نظر ترکیه یکی از مراکزی است که از طریق سیستم هوایی آن می‌توان به کشورهای بسیاری سفر کرد. همچنین ترکیه پیشرفت چشمگیری در زمینه صنعت لوازم خانگی داشته است. که روز به روز بر کیفیت آن‌ها اضافه شده و در حال رقابت با تولیدکنندگان بزرگ لوازم خانگی است. از دیگر موارد که به خصوص در سال‌های اخیر بسیار به چشم می‌آید، صنعت توریسم و گردشگری است. ترکیه با فراهم کردن شرایط مناسب و باب میل مسافران توانسته روز به روز مسافران و گردشگران بیشتری را از گوشه و کنار جهان به خود جذب کند. با پیشرفت تمام این موارد و برنامه ریزی دقیق در این مورد، اقتصاد ترکیه روز به روز در حال پیشرفت است و به زودی می‌تواند رده‌ی کشورهای برتر و اول دنیا قرار گیرد.

قوانین عمومی در ترکیه

موسسه اعزام دانشجو-قوانین عمومی در کشور ترکیه-go2tr
  • دین رسمی کشور ترکیه اسلام است. آمارهای رسمی نشان می‌دهد که حدوداً 98 درصد مردم ترکیه، مسلمان هستند. دسته‌ی کمی از مردم ترکیه پیرو ادیان مسیحی، کلیمی  و دیگر ادیان الهی هستند. بخش اعظم مردم مسلمان ترکیه، سنی حنفی هستند و دسته‌ای اندک نیز سنی‌های شافعی بوده که اغلب در بخش‌های شرقی و جنوب شرقی ترکیه ساکن هستند.
  • حجاب در کشور ترکیه اختیاری است.
  • کشور ترکیه برای ایران، یکی از مناطق حساس جغرافیایی جهت صادرات کالا به اروپا است. به همین دلیل این کشور برای سیاست مداران ایرانی بسیار مشخص و واضح است؛ در طول چند سال اخیر همواره ترکیه و ایران روابط خوبی از نظر سیاسی و اقتصادی با یکدیگر داشته‌اند.
  • اغلب جمعیت مردم ترکیه را مسلمانان تشکیل می‌دهند که حدود 80 درصد از آن‌ها سنی هستند و مابقی علوی به حساب می‌آیند.
  • در میان نوشیدنی‌ها، می‌توان به قهوه ترک اشاره کرد که دارای شهرت جهانی است و سرآمد نوشیدنی در ترکیه است.
  • مردم کشور ترکیه به آراستگی ظاهر خود اهمیت زیادی می‌دهند و تمایل دارند رابطه‌های دوستی و صمیمانه خود را تا مدت‌های طولانی حفظ کنند.
  • چانه زنی، جزء لاینفک زندگی، فرهنگ و معاملات مردم ترکیه است. 
  • مردم ترکیه به هدیه دادن و هدیه گرفتن علاقه خاصی دارند. سوغاتی‌های مختلفی نیز در شهرهای این کشور وجود دارد که گردشگران می‌توانند آن‌ها را خریداری کنند.
  • احترام به بزرگ‌ترها، رفت و آمدهای خانوادگی، مهمانی‌های ساده و شلوغ، نمونه دیگری از مراسم و آداب مردم ترکیه هستند.

 

فرهنگ مردم ترکیه

موسسه اعزام دانشجو-فرهنگ مردم ترکیه- GO2TR

زبان رسمی مردم کشور ترکیه، ترکی استانبولی است؛ اگرچه سایر زبان‌های زنده دنیا نظیر کردی و زبان زازها را نیز می‌توان در این کشور یافت. حدود 18 درصد از این کشور را کردها تشکیل می‌دهند که با زبان کردی کرمانج صحبت می‌کنند. اکثر کردهای ساکن ترکیه در شهرهای استانبول و آنکارا زندگی می‌کنند؛ از مهم‌ترین شهرهای کردنشین در کشور ترکیه می‌توان به دیاربکر و وان اشاره کرد.

حجاب در ترکیه به یک مسأله اساسی به ویژه برای مسلمانان تبدیل شده است. کارمندان اداره‌ها حق رعایت حجاب اسلامی را نداشتند. استفاده از روسری در اداره‌ها برای کارمندان زن، ممنوع بوده است. دانشجویان دختر نیز در دانشگاه‌ها، ممنوعیت استفاده از روسری و سایر حجاب‌ها را داشتند، اما در حال حاضر این امر آزاد شده است. 

نماد پرچم ترکیه بر اساس تلفیق سازمان صلیب سرخ و اسلام بنا نهاده شده است. ماه و ستاره در علامت‌های صلیب سرخ جهانی، همواره مورد استفاده قرار گرفته و دولت ترکیه از زمان امپراتوری عثمانی با تلفیق این علامت به همراه نمادهای اسلامی، پرچم خود را تأسیس کرده است.

مطالب مرتبط