turkey
کشور ترکیه

اطلاعات کلی درباره ترکیه

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
درباره ترکیه

کشور ترکیه ( Turkey)، یکی از کشورهای مهم منطقه خاورمیانه و قاره اروپا است. این کشور زیبا و منحصر به فرد در ناحیه‌ای میان آسیا و اروپا واقع شده و به عنوان یک منطقه با ارزش اقتصادی و فرهنگی شناخته می‌شود. ترکیه از شمال با دریای سیاه و روسیه، از سمت جنوب با دریای مدیترانه، از سمت غرب با گرجستان، ایران و عراق همسایه است. کشور سوریه هم در سمت جنوب شرقی ترکیه قرار دارد. در سال 2015 جمعیت کشور ترکیه در حدود 77 میلیون نفر برآورد شد. زبان رسمی مردم کشور ترکیه، ترکی استانبولی است؛ اگرچه سایر زبان‌های زنده دنیا نظیر کردی و زبان زازها را می‌توان در این کشور یافت. در سال‌های اخیر، اقتصاد کشور ترکیه پیشرفت زیادی داشته است. همین امر، زمینه را برای رشد و توسعه فناوری، علم و مشاغل مختلف هموار نموده است.مهم‌ترین شهر کشور ترکیه، شهر استانبول است که جمعیت آن در حدود 20 میلیون نفر بوده و یکی از کلانشهرهای آسیا و اروپا به حساب می‌آید. شرکت‌های مختلفی از سوی ایران در این کشور به ثبت رسیده‌اند. این اقدام، زمینه را برای تبادلات کالا و خدمات بین ترکیه و ایران فراهم کرده است. تقریباً در تمام زمینه‌های تجاری و بازرگانی می‌توان شرکت های ایرانی را در ترکیه یافت.

اقتصاد کشور ترکیه بر پایه‌ی چند فعالیت مهم و حیاتی استوار است. صنعت کشاورزی از یک سو و صنعت توریسم و گردشگری از سوی دیگر، دو محور اصلی هستند که ارزش و اقتدار اقتصاد ترکیه را تحت کنترل دارند.

کشور ترکیه از نظر برتری در جهان در زمینه‌های شهری، اقتصاد، محیط زیست، سیاست، اجتماع، فناوری و تکنولوژی در سال‌های مختلف تحت مطالعه و بررسی قرار گرفته است و رتبه های خوبی داشته است.

ساختار حکومتی در ترکیه به شکل ریاست جمهوری و تشکیل پارلمان است. در سال‌های اخیر مشکلات زیادی بر سر راه دولتمردان کشور ترکیه به وجود آمد که از نمونه‌های آن، نزول رشد اقتصادی و تبعیض نژادی است.

مهم‌ترین شهر کشور ترکیه، شهر استانبول است. از مهم‌ترین شهرهای دیگر ترکیه می‌توان به استانبول، آنکارا، بورسا، آدانا، قونیه، غازی عینتاب، آنتالیا، قیصریه، مرسین، ازمیر و کوش آداسی اشاره کرد.

در ترکیه شرکت های مختلقی از طرف ایرانیان به ثبت رسیده است. به طور مثال، کالج پوزا، شرکت مهاجرتی go2tr، شرکت بازرگانی رونقی، شرکت بیژن توریسم و بسیاری دیگر از شرکت های ایرانی در ترکیه فعالیت دارند.

مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های گردشگری شگفت انگیزی در کشور ترکیه وجود دارند، که بازدید از هر کدام برای گردشگران، لذت بخش است. معبد آرتمیس در شهر اِفِسوس و معبد ماسولوس و کاروانسرای اوکوز تنها بخشی از عجایب ترکیه هستند.

این کشور یکی از قدیمی‌ترین سرزمین‌های دوران باستان است و قسمت اعظم شبه جزیره آناتولی، هم اکنون به خاک ترکیه مربوط می‌شود, از جمله این تغییرات تشکیل دولت عثمانی و جمهوری ترکیه کنونی را می توان نام برد.

کشور ترکیه نیز مانند سایر کشورها، محل ظهور مشاهیر علمی، ادبی، سیاسی و هنری بوده است. از این مشاهیر می توان به آتاتورک, مولانا جلال الدین, ارسطو و بسیاری دیگر از افراد اشاره کرد. 

ترکیه دارای 81 استان مجزا با وسعت‌های متفاوت است. استان‌های ترکیه دارای شهرها، شهرستان‌ها و روستاهای مختلف است.

کشور ترکیه در سال های اخیر روز به روز در حال پیشرفت بوده, به خصوص در زمینه های خطوط هوایی, لوازم خانگی و گردشگری پیشرفت چشمگیری داشته است. 

در کشور ترکیه مثل سایر کشورها قوانین و مقرراتی وجود دارد. دین مردم ترکیه, اهمیت به آراستگی, احترام به بزرگتر ها تنها بخشی از این قوانین هستند.

زبان رسمی مردم کشور ترکیه، ترکی استانبولی است؛ اگرچه سایر زبان‌های زنده دنیا نظیر کردی و زبان زازها را نیز می‌توان در این کشور یافت. حدود 18 درصد از این کشور را کردها تشکیل می‌دهند که با زبان کردی صحبت می‌کنند.