موسسه اعزام دانشجو-پایتخت و ۹ شهر بزرگ ترکیه-go2tr
turkey
کشور ترکیه

پایتخت و 9 شهر بزرگ ترکیه

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
موسسه اعزام دانشجو-پایتخت و ۹ شهر بزرگ ترکیه-go2tr

مهم‌ترین شهر کشور ترکیه، شهر استانبول است که جمعیت آن در حدود 20 میلیون نفر بوده و یکی از کلانشهرهای آسیا و اروپا به حساب می‌آید. در این شهر مساجد بزرگ و متعددی به جا مانده از دولت عثمانی قرار دارد که سرآمد آن‌ها مسجد ایاصوفیه است. این بنا به دستور آتاتورک تبدیل به موزه شد. همان طور که اشاره کردیم از مهم‌ترین شهرهای ترکیه می‌توان به استانبول، آنکارا، بورسا، آدانا، قونیه، غازی عینتاب، آنتالیا، قیصریه، مرسین، ازمیر و کوش آداسی اشاره کرد که در زیر به معرفی مهم ترین این شهرها می‌پردازیم.

شهر آنکارا

عکس هایی از شهر آنکارا

شهر آنکارا پایتخت سیاسی کشور ترکیه است و پس از استانبول، دومین شهر بزرگ ترکیه محسوب می‌شود. جمعیت این شهر در حدود 5 میلیون نفر است. آرامگاه پدر ترکیه یعنی آتاتورک، در این شهر قرار گرفته است. اکثر مردم آنکارا، ترک هستند؛ در برخی از نواحی شهر نیز کردها ساکن هستند.

شهر استانبول

معرفی شهر استانبول

استانبول، بزرگ‌ترین شهر ترکیه از نظر مساحت و جمعیت است. همچنین این شهر یکی از پایتخت‌های فرهنگی و مردمی کشور ترکیه است. در سال 2010 این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شد. همچنین از نظر وضعیت جذب گردشگر، این شهر در رتبه سوم دنیا قرار گرفته است. شهر استانبول بر روی گسل آناتولی قرار دارد. این شهر در نزدیکی دریای مدیترانه و دریای سیاه، از آب و هوای مرطوب در طول سال برخوردار است.

شهر ازمیر

معرفی شهر ازمیر در ترکیه

پس از دو شهر استانبول و آنکارا، شهر ازمیر سومین شهر بزرگ کشور ترکیه است. این شهر از لحاظ تجاری و اقتصادی یکی از مهم‌ترین شهرهای ترکیه به شمار می‌رود. جمعیت ازمیر در سال 2008، چیزی در حدود 3 میلیون و 737 هزار نفر بوده است.

شهر ازمیر در ساحل دریا اژه قرار دارد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این شهر، داشتن بناهای تاریخی مهم و بسیار بزرگ است که سرآمد آن‌ها شهر تاریخی اِفِسوس است. هم چنین شهر تاریخی تروآ نیز در منطقه ازمیر قرار گرفته که از تاریخ این شهر، رمان‌ها و فیلم‌های متعددی ساخته‌اند.

شهر آنتالیا

عکس از شهر آنتالیا

یکی از مهم‌ترین شهرهای کشور ترکیه از نظر جاذبه‌های توریستی و گردشگری، آنتالیا است. جمعیت این شهر در حدود یک میلیون نفر است. مهم‌ترین جاذبه گردشگری این شهر، سواحل زیبا و دیدنی آن است. این مناطق به ویژه در فصل تابستان، محبوب‌ترین جاذبه گردشگری ترکیه به شمار می‌روند و ازلحاظ تفریحات آبی، جایگاه بسیار خوبی را در میان مردم دارد.

شهر کوش آداسی

کوش آداسی مناطق دیدنی

کوش آداسی، یکی از کوچک‌ترین شهرهای کشور ترکیه با دارا بودن جمعیت 60 هزار نفر است. کوش آداسی در کنار ساحل دریای اژه قرار گرفته است و در لغت به معنای جزیره پرنده است. یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری مربوط به این شهر، نزدیک بودن به جزیره یونانی‌هاست. این شهر در کانون توجهات مربوط به صنعت گردشگری قرار گرفته است و به همین دلیل دولتمردان ترکیه‌ای، امکانات بی‌شماری به شهر کوچک کوش آداسی اضافه کرده‌اند.

شهر وان

تصاویر شهر وان ترکیه

شهر وان، یکی از شهرهای شرقی کشور ترکیه است که در نزدیکی دریاچه وان قرار گرفته و هر ساله پذیرای تعداد بی‌شماری توریست و گردشگر به این منطقه است. این شهر دارای پیشینه تاریخی و قدمت چندین هزار ساله بوده و دارای جاذبه‌های گردشگری و مکان‌های دیدنی بی‌نظیری است. فرهنگ و تمدن باستان را می‌توان در تمام نقاط شهر وان در ترکیه تماشا نمود. دریاچه وان، قلعه وان، کلیسای مقدس و موزه وان، مهم‌ترین مکان‌های دیدنی این شهر هستند.

شهر  قونیه

تصاویر شهر قونیه

شهر قونیه، یکی از شهرهای جنوبی کشور ترکیه است که در همسایگی شهر آنتالیا واقع شده است. این شهر به دلیل وجود آرامگاه مولانا، عارف و شاعر معروف جهان، از اهمیت زیادی در ترکیه برخوردار است. توریست‌های خارجی به این شهر علاقه زیادی دارند. مراسم‌های گرامیداشت مولانا، جشنواره‌ها و فستیوال‌های موسیقی، فرهنگی و هنری و سایر مکان‌های دیدنی شهر، محبوبیت قونیه را در میان گردشگران افزایش داده است.

شهر سیواس

شهر سیواس در کشور ترکیه

شهر سیواس، مرکز استان سیواس در ناحیه آناتولی ترکیه است. جذابیت و محبوبیت این شهر به دلیل تمدن و پیشینه تاریخی آن است؛ سیواس در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته است. قدمت این منطقه به حدود 2000 سال قبل باز می‌گردد. رد پای امپراتوری‌های ارامنه، رومی‌ها، بیزانس، سلجوقیان و عثمانی‌ها را در شهر سیواس می‌توان جستجو نمود.

شهر ارزروم

درباره شهر ارزروم

شهر ارزروم در سمت شرق کشور ترکیه قرار دارد و یکی از بزرگ‌ترین شهرهای ترکیه محسوب می‌شود. تابستان‌ها و زمستان‌های ارزروم بسیار جذاب و لذت بخش است، اگرچه دمای هوا در زمستان، 11 درجه زیر صفر است. جاذبه‌های گردشگری این شهر نظیر موزه آتاتورک، قلعه ارزروم، مسجد مصطفی پاشا، مدرسه منار دوقلو و ... همه به دوران مختلف تاریخ مربوط می‌شوند.

مطالب مرتبط