موسسه اعزام دانشجو-هنر ترکیه-go2tr
turkey
کشور ترکیه

هنر ترکیه

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
موسسه اعزام دانشجو-هنر ترکیه-go2tr

سینما در ترکیه

سینمای کشور ترکیه متأثر از تاریخ پر فراز و نشیب این کشور است. در واقع می‌­توان گفت سینمای ترکیه از تاریخ این کشور تفکیک­ پذیر نیست. و به گونه‌ای تمام تغییرات سیاسی، ­اجتماعی­، اعتقادات مردم و روابط روانی آن‌ها را در خود جای داده است.

سال 1896 در تاریخ سینمای ترکیه سال مهمی است، زیرا که در این سال نخستین فیلم در ترکیه ساخته شد. در دهه ۱۹۲۰ کمپانی­‌های سینمایی ترکیه فیلم‌های خارجی  وارد می­‌کردند. آغاز رونق فیلم سازی ترکیه مربوط می­‌شود به دهه‌های 1960 و 1970. در این دهه‌ها فیلمسازان به طور سالانه بیش از ۳۰۰ فیلم تولید می‌کردند. در دهه ۱۹۸۰ تعداد فیلم­‌ها کاهش پیدا کرد و سینماگران بر کیفیت فیلم­سازی تمرکز کردند. دهه ۱۹۹۰ دوران سختی برای سینمای ترکیه بود ولی این سختی در سال‌های ۲۰۰۰ جبران شد و سینمای مستقل ترکیه موفق شد. در این دهه با تولید فیلم­‌های بیشتری رونق پیدا کند.

تئاتر در ترکیه

تئاتر ترکیه در آناتولی آغاز شد. در گذشته نمایش و تئاترمخصوص قوم هیتایتی‌ها بود؛ آن‌ها مراسم مذهبی‌شان تئاتر اجرا می­‌کردند. برخی از سبک­‌های تئاتر سنتی مردم ترکیه عبارتند از: مداحی و تعزیه­‌خوانی توسط شیعیان و در قالب مذهبی؛ کوکلا، نوعی نمایش عروسکی؛ بازی سایه‌ها یا کاراگوزها سیوات و اورتویون، نوعی تئاتر فضای باز. نمایش‌های عروسکی تا اواخر قرن نوزدهم توسعه یافتند؛ فرم نهایی مداحی در قرن شانزدهم شکل گرفت و عصر طلایی اورتویون هم در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم بود. نمایش‌های اورتویون به­صورت فی البداهه روی صحنه اجرا می‌شدند. در عصر تنظیمات، نمایشنامه نویسی ترکیه تحت تاثیر تئاتر غربی بود. همچنین در این دوران نمایشنامه‌های کلاسیک غربی هم پس از انطباق و ترجمه به اجرا در می‌آمدند. اولین هنرستان تعلیم هنرپیشه و موزیسین در ترکیه با عنوان دار البديع در سال ۱۹۱۴ تأسیس شد و نقش مهمی را در ظهور هنرمندان ترکیه ایفا کرد. 

پس از جمهوری، تئاتر و نمایشنامه نویسی در سرتاسر کشور توسعه یافت. در سال ۱۹۳۶ هنرستان دولتی در آنکارا تأسیس شد و در سال ۱۹۴۹ تئاتر و اپرای دولتی ترکیه ایجاد شد. در این دوره، تئاتر ترکی آمیخته با هنر غربی بود. در دهه­‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی فعالیت‌های تئاتری ترکیه توسعه پیدا کرد و مجامع تئاتر خصوصی توسط افراد آماتور تاسیس شد. در دهه ۱۹۸۰، تئاترهای دولتی در ترکیه تأسیس شدند و تئاترهای خصوصی نیز مورد حمایت دولت قرار گرفتند. نمایشنامه نویسی در دهه ۸۰، از نظر کمی و کیفی دچار رکود شد؛ اما در سال‌های اخیر با کمک سیاست‌های فرهنگی، دولت دوباره بازسازی شد و تعداد نمایشنامه‌های ترکی ترجمه شده به زبان‌های خارجی افزایش پیدا کرد. در حال حاضر، تئاتر ایالتی ترکیه ریاست رسمی شرکت‌های تئاتر ترکیه را بر عهده دارد. این سازمان وابسته به وزارت فرهنگ و جهانگردی است و بیش از ۲۵ صحنه نمایش در ۱۹ شهر مختلف از جمله آنکارا، آنتالیا، ازمیر و استانبول دارد. از مشهورترین نمایشنامه نویسان معاصر ترکیه می‌توان به تورگات آزاکمان، بایار سارکیسیتا، موراتان مورگان و باگیسو اریناس اشاره کرد.

موسیقی در ترکیه

موسیقی ترکیه تأثیر زیادی از هنر موسیقی در قاره آسیا و همچنین قاره اروپا گرفته است و به همین دلیل بسیار متنوع و پیچیده است. ترک‌ها موسیقی سنتی کشور خود را دوست دارند. موسیقی ترکیه شامل عناصر گوناگونی است و از موسیقی مردمی آسیای مرکزی، موسیقی امپراطوری عثمانی و همچنین از موسیقی ایرانی، موسیقی بالکان و موسیقی وابسته به روم شرقی، موسیقی‌های مدرن اروپایی و آمریکایی تاثیر گرفته است.

انواع موسیقی در ترکیه

موسیقی کلاسیک عثمان، صانات موسیقی، موسیقی آرابسک، موسیقی بومی ترک، تاتلیس و اورهان، گنجه‌بای، موسیقی مذهبی، موسیقی پاپ ترکی، موسیقی سمفونیک(موسیقی کلاسیک )

مطالب مرتبط

موسسه اعزام دانشجو - هنر مالتا - Go2tR

113 1398-01-31

موسسه اعزام دانشجو-هنر اتریش-go2tr

255 1397-11-09

موسسه اعزام دانشجو - هنر اوکراین - go2TR

213 1398-01-06

موسسه اعزام دانشجو-هنر آلمان-go2tr

453 1397-11-05

موسسه اعزام دانشجو - هنر اسپانیا - go2tr

243 1397-11-11