x
مشاوره رایگان:021 43000 021
موسسه اعزام دانشجو-خدمات بانکی و مالی در ترکیه-go2tr

خدمات بانکی و مالی در ترکیه

موسسه اعزام دانشجو-خدمات بانکی و مالی در ترکیه-go2tr

بانک‌های هر کشور تحت نظارت بانک مرکزی آن کشور کار می‌کنند. آن دسته از اتباع خارجی ترکیه که دارای اقامت هستند، اجازه افتتاح حساب بانکی را دارند. هرچند کسانی که اقامت ندارند نیز می‌توانند اقدام به افتتاح حساب بانکی نمایند و این بستگی به بانکی که در آن حساب باز می‌­کنند دارد. طبق قوانین بانک ملی، داشتن اقامت برای افتتاح حساب الزامی نیست، اما بعضی از بانک‌ها با توجه به شرایط و قوانین خاص خود داشتن اقامت را به عنوان شرط اصلی افتتاح حساب می‌دانند. حتی  بعضی از بانک‌های ترکیه با وجود داشتن اقامت، باز هم برای هیچ کدام از  افراد خارجی حساب باز نمی‌کنند. بعضی دیگر برای شهروندان برخی از کشورها همچون ایران به دلیل وجود تحریم‌ها از افتتاح حساب بانکی خودداری می‌کنند.

 

افتتاح حساب شخصی:

در ترکیه بانک‌های متفاوتی از کشورهای مختلف شعبه دارند. این که سرمایه گذار اصلی بانک کدام کشور باشد تعیین می‌کند که آن‌ها درباره ایرانیان چه قوانینی دارند. برای مثال بانک اچ.اس.پی.سی که یک بانک بریتانیایی است و در اکثر کشورهای دنیا شعبه دارد، برای ایرانیان حساب شخصی باز نمی­‌کند و نیز برای شرکت‌های خارجی نیز در صورتی که همه‌ی شرکا ایرانی باشند باز هم اجازه افتتاح حساب شرکتی نمی‌دهد. بنابراین برای افتتاح شخصی در مورد بانک مورد نظر باید تحقیقات لازم را انجام داد. 

افتتاح حساب بانکی شخصی، در اکثر بانک‌های ترکیه که مجوز دارند، یک روز کاری طول می‌کشد ولی گرفتن کارت بانکی معمولا بین یک تا دو هفته زمان نیاز خواهد داشت. دقت کنید که در برخی موارد کارت بانکی بدون نام صادر می‌شود که در همان روز کارت تحویل شما می‌شود. معمولا خدمات ارائه شده توسط بانک، شامل افتتاح حساب لیریا دلاری، اخذ کارت بانکی ویزا کلاسیک، ویزا الکترون، مستر یا مستریو بسته به زمان افتتاح حساب بانکی و قوانین و مقررات آن موقع بانک و دریافت اینترنت بانکینگ و توکن است. در برخی موارد توکن وجود نداشته و نیز کارت‌های بانکی ترکیه امکان خرید آنلاین را نمی‌دهند. شما برای این کار باید اقدام به اخذ کردیت کارت نمایید. شرایط اخذ کردیت کارت نیز متفاوت است.

کلیه هزینه‌های بانکی شامل شارژ سالانه کارت یا هزینه توکن و یا افتتاحیه حساب و... با خود موکلین است. این مبالغ معمولا از چند ده دلار تجاور نمی‌کند.