موسسه اعزام دانشجو-گواهینامه و خرید ماشین در ترکیه-go2tr
turkey
کشور ترکیه

گواهینامه و خرید ماشین در ترکیه

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
موسسه اعزام دانشجو-گواهینامه و خرید ماشین در ترکیه-go2tr

دریافت گواهینامه ترکیه


روش­های دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیه

1.کسانی که دارای گواهینامه رانندگی ایران هستند، بعد از ورود به ترکیه برای اخذ گواهینامه باید از طریق ترجمه رسمی گواهینامه خود از طریق سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور ترکیه اقدام کنند. این ترجمه به صورت یک کارت است و شخص می­تواند از تاریخ ورود خود به خاک ترکیه تا مدت ۳ ماه از آن استفاده نماید. بعد از این سه ماه، شخص می­باید برای اخذ گواهینامه رسمی صادره از اداره پلیس ترکیه اقدام نماید.

2. کسانی که دارای گواهینامه رانندگی نباشند، می‌توانند با شرکت در کلاس‌های آموزشی و گذراندن آموزش‌های نظری و عملی در امتحانات رانندگی شرکت نموده و گواهی مورد نظر خود را دریافت نمایند. در دروس نظری ۳ مبحث شامل ترافیک و محیط، کمک‌های اولیه و تکنیک‌های رانندگی مورد آزمون قرار خواهند گرفت. هزینه شرکت در کلاس‌های آموزش حدود ۱۶۰۰ لیر، هزینه دریافت گواهینامه حدود ۵۵۰ لیر است. با توجه به هزینه بالای دوره‌های آموزشی بهترین کار آن است که گواهی نامه خود را در داخل کشور تهیه و سپس اقدام به تبدیل آن به گواهینامه ترکیه نمایید. مدارک مورد نیاز برای شرکت در آزمون‌های گواهینامه رانندگی در کشور، شامل حداقل تحصیلات ابتدایی، گواهی سلامت و گواهی عدم سوء پیشینه هستند.

خرید ماشین در ترکیه

اتباع خارجی در ترکیه اگر دارای اقامت کاری باشند و همچنین دانشجویانی که مشغول به تحصیل در ترکیه هستند، می­‌توانند اتومبیل پلاک خارجی خریداری کنند. مزایای خرید اتومبیل­‌های خارجی برای این افراد آن است که به علت عدم پرداخت گمرک نسبت به اتومبیل‌های ترک­ پلاک قیمت کمتری دارند. اتومبیل خارجی ارزان‌تر از اتومبیل ترک­ پلاک است، همچنین نیازی به پرداخت مالیات ۶ ماهه اتومبیل ندارد و تنها ایراد آن مسئله فروش آن است که کمی سخت است از آن جهت که فرد مجبور است آن را فقط به یک فرد خارجی بفروشد. استفاده از اتومبیل‌های دیزلی در درازمدت مقرون به صرفه‌تراست. در زیر به دو مورد از بهترین انتخاب‌ها براساس بودجه­‌های متفاوت اشاره می­‌شود:

  • بین ۳۵۰۰۰ لیر تا ۴۵۰۰۰ لیر بهترین انتخاب  renault سری  symbol و یا clio است. مصرف سوخت این دو مدل در صورت دیزلی بودن بسیار به­صرفه است. با خرید این نوع ماشین دیگر نگران قیمت سوخت در ترکیه نباشید.
  • بین ۵۵۰۰۰ لیر تا ۶۵۰۰۰ لیر بهترین انتخاب opel سری astra است. سواری این ماشین بسیار لذت بخش است.

مطالب مرتبط