x
مشاوره رایگان:021 43000 021
موسسه اعزام دانشجو-هزینه ها و صرفه جویی در هزینه ها در ترکیه-go2tr

هزینه ها و صرفه جویی در هزینه ها در ترکیه

موسسه اعزام دانشجو-هزینه ها و صرفه جویی در هزینه ها در ترکیه-go2tr

تركيه؛ كشوري آسيايي واقع در شمال‌غربي ايران است. اين كشور به خاطر آب و هواي مساعد و اعمال سياست‌هاي اقتصادي در دو دهه اخير به قطب گردشگري منطقه تبديل شده است. پيوستن به اتحاديه اروپا و در پي آن رعايت برخي استانداردهاي كيفي محصولات؛ اين كشور را به منطقه‌اي تجاري و مهاجرپذير تبديل نموده كه بسياري از افراد جوياي كار را به مهاجرت به اين كشور ترغيب مي‌نمايد. جاذبه‌هاي تاريخي اين كشور، ديگر عامل سفرهاي مكرر به تركيه است. پيشرفت‌هاي صنعتي، تساهل در امور مذهبي، افزايش امكانات درون‌شهري، برگزاري جشنواره‌ها و حذف ويزا براي مسافران ايراني اين كشور، تركيه را مقصدي ايده‌آل براي سفرهاي تفريحي و تجاري نموده است. سواحل زيبا و طبيعت منحصر به‌ فرد اين كشور، علاقمندان به طبيعت را به سوي خود فرا مي‌خواند.

 

هزينه سفرهاي تفريحي به تركيه

تمام افرادي كه قصد سفر به تركيه را دارند بايد پيش از سفر اطلاعات دقيقي نسبت به انواع شرايط اقامت در اين كشور به دست آورند. لازم است افراد هدف خود را از سفر به اين كشور به طور دقيق تعيين كنند؛ چنانچه سفر جنبه تفريحي دارد، شهر يا شهرهاي مقصد بايد به درستي شناسايي شود، كليه پروازهاي خروجي به مقصد شهرهاي تركيه بايد بررسي شده و ليست قيمت‌ها و ساعات پرواز‌هاي اكونومي و ساير پروازها بايد توسط مسافر به طور كامل چك شود. محل اقامت شامل هتل، هتل آپارتمان و يا مسافرخانه و محدوده آن بايد پيش از سفر بر روي نقشه مشخص شود. مسيرهاي تردد و وسايل نقليه اين شهرها بايد شناسايي شده و برآوردي از هزينه‌هاي سفر در اختيار مسافر قرار گيرد. نرخ تقريبي اجناس موجود در بازارها نيز از جمله مواردي است كه لازم است مسافران تركيه، اطلاعاتي اجمالي در مورد آن داشته باشند. قيمت مواد خوراكي و وعده‌هاي غذايي و ميان‌وعده‌ها در تركيه نيز از ديگر مواردي است كه تفاوت فاحشي با قيمت موجود در بازارهاي ايران دارد. اگر افراد پيش از سفر خود، برآوردي كلي از هزينه‌هاي سفر به اين كشور داشته باشند؛ در طول سفر با مشكل چنداني مواجه نخواهند شد. اغلب افراد در اولين سفر خود به ساير كشورها، ريسك نكرده و با تورهاي مسافرتي مطمئن اين سفرها را انجام مي‌دهند. تورهاي مسافرتي برآورد دقيقي از ليست هزينه‌ها و محل اقامت و جاذبه‌هاي گردشگري شهر مقصد به مسافر ارائه نموده و فرد به راحتي قادر به تصميم‌گيري در مورد سفر خود است. برخي افراد هم ريسك كرده و به صورت انفرادي به اين كشور سفر مي‌كنند. اين افراد پيش از سفر،‌ شروع به جمع‌آوري اطلاعات دقيقي در مورد پروازها، اماكن اقامتي، اماكن تفريحي و سياحتي و ساير ويژگي‌هاي شهر مقصد نموده و با كمي اختلاف قيمت، سفر خوبي را تجربه مي‌كنند. لازم به ذكر است كه در تركيه ايرانيان زيادي حضور دارند و تقريبا هيچ جايي نيست كه يك هم وطن ايراني حضور نداشته باشد؛ بنابراين مشكل چنداني بابت گم‌شدن در شهرهاي توريستي اين كشور وجود ندارد.

هزينه مهاجرت به تركيه

موضوع مهاجرت متفاوت از سفري تفريحي يا كاري به تركيه است؛ مهاجرت اغلب به منظور تحصيل يا كار دراز مدت و يا زندگي دائمي يا طولاني‌ مدت در كشوري ديگر است و لازمه آن دل‌ بريدن از تمامي وابستگي‌ها و شرايط فعلي است. چنانچه قصد مهاجرت و يا تحصيل در تركيه را داريد، لازم است پيش از تصميم‌گيري نهايي، رايزني‌هاي متعددي انجام دهيد. هزينه‌هاي اقامت دائم در شهرهاي تركيه چيزي فراتر از تصور شماست. بسياري از مهاجران به اين كشور وقتي در مورد تجربه‌هاي خود مي‌گويند؛ به موارد عجيب و گاه خطرناكي اشاره مي‌كنند كه تحمل شنيدن يا تجربه آن براي بسياري از افراد غيرممكن است. بنابراين بعد از جمع‌آوري اطلاعات لازم اقدام به مهاجرت كنيد. طبق آمار سال 2019، در يك ماه هزينه‌هاي جاري زندگي به طور ميانگين در حدود 2500 تا 3000 لير است. با توجه به ميزان سرمايه، درآمد ماهانه‌، ميزان صرفه‌جويي در خريد و ساير لذت‌هاي زندگي، و البته با توجه به نوسانات نرخ ارز، مي‌توانيد برآوردي هرچند كلي نسبت به هزينه‌هاي زندگي در تركيه به دست بياوريد. در مورد تحصيل در تركيه هم لازم به ذكر است؛‌ تحصيل در دانشگاه‌هاي دولتي اين كشور رايگان است، اما دانشگاه‌هاي خصوصي به طور سالانه بين 10000 تا 30000 لير هزينه براي دانشجو در بر دارند. همچنين هزينه دانشگاه‌هاي نيمه‌خصوصي به طور سالانه در حدود 5000 تا 10000 لير است كه البته اين هزينه‌ها با توجه به نوع دانشگاه، رشته و مقطع تحصيلي متفاوت است.

در نهايت براي صرفه‌جويي در هزينه‌هاي اقامت بلند مدت و كوتاه‌ مدت در تركيه پيشنهاد مي‌شود از سيستم حمل و نقل عمومي استفاده كنيد و در رستوران‌هاي ارزان‌قيمت و باكيفيت غذا بخوريد. صرفه‌جويي در مخارج روزمره، يكي از راه‌هاي مهم كاهش هزينه‌ها در تركيه است.