موسسه اعزام دانشجو-فرهنگ ترکیه-go2tr
turkey
کشور ترکیه

فرهنگ ترکیه

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
موسسه اعزام دانشجو-فرهنگ ترکیه-go2tr

آداب و رسوم و فرهنگ مردم ترکیه

آشنایی با آداب و رسوم مردم ترکیه در زمانی که مشغول به تحصیل در ترکیه هستید، می تواند به شما کمک کند که در هنگام معاشرت از رفتارهایی که مورد پسند مردم این کشور نیست بپرهیزید. ترکیه کشوری است که از سمت غرب با آسیا و از سمت شرق با اروپا مرتبط شده است و همین موقعیت جغرافیایی و همجواری با کشورهای اروپایی و آسیایی، روی فرهنگ مردم ترکیه تاثیر بسزایی گذاشته است. به طور کلی می­توان گفت ترک‌ها بسیار خونگرم هستند و برای خانواده ارزش زیادی قائل هستند. رئیس خانواده مرد است و زن طبق قانون، بعد از ازدواج از نام خانوادگی شوهرش استفاده می‌کند. چند همسری در ترکیه غیر قانونی و ممنوع است و ازدواج‌ها باید رسماً ثبت شوند و ازدواج مذهبی، به تنهایی (بدون ثبت قانونی) غیر قانونی است.

ترک‌ها به قهوه­ خانه و هم­نشینی و هم­صحبتی با دوستان در قهوه­ خانه علاقه‌ی زیادی دارند و همواره در شهرهایشان در تمام محله‌ها قهوه‌خانه‌ای دایر است. البته ناگفته نماند قهوه­ خانه در ترکیه مخصوص آقایان است و خانم­ها هرگز برای نوشیدن چای و قهوه یا هم صحبتی با دوستانشان به آن‌جا نمی­روند. هر از گاهی در این قهوه‌خانه‌ها بحث­های فرهنگی و سیاسی هم می‌شود. 

تعطیلات آخر هفته هم اغلب خانواده‌ها به سینما، تئاتر و گردش می‌روند.

مردم ترکیه برای ظاهر، نظافت و آراستگی اهمیت زیادی قائل هستند؛ شهرهای ترکیه بسیار تمیز و پاکیزه است. در فرهنگ عثمانی رعایت ادب و نزاکت یکی از اصول مهم اخلاقی است به همین دلیل روابط بین ترک‌ها بسیار مودبانه است. ترکیب فرهنگ عثمانی با فرهنگ‌های اروپایی باعث شد روابط بین ترک­ها از حالت­ خشک و رسمی‌ درآید. اما با این حال همچنان اصطلاحات مودبانه و تعارف در بین آن‌ها وجود دارد.

روابط دوستانه در ترکیه بسیار مهم است. ترک‌ها برای دوست و حفظ رابطه با دوستان ارزش زیادی قائل هستند. مهمان‌نوازی ترک­ها زبانزد خاص و عام است. آن‌ها عاشق مهمان و مهمانی هستند. آن‌ها شب‌نشینی­های با شکوهی دارند و دوست ندارند مهمانشان زود از خانه آن‌ها برود. این رفتار را نشان ­دهنده خوش نگذشتن به مهمان می‌دانند. از آن‌جا که ترک‌ها عاشق مهمانی هستند، پذیرایی‌ آن‌ها از مهمان‌ها بسیار مفصل است. یکی از رسم و رسومات خوب و پسندیده­ای که در میان ترک‌ها رواج دارد، توجه آن‌ها به همسایگان است تا جایی که گهگاه برای همسایگان خود غذا می‌­پزند و برای آن‌ها می‌فرستند. همسایه دیگر هم متقابلاً همین کار را انجام می­‌دهد. از آن‌جا که بیش از 90 درصد مردم ترکیه مسلمان هستند و در اسلام نیکی به همسایه سفارش شده است، این صفت آن‌ها را می­توان از اوصاف پسندیده و انسانی مسلمانان دانست. اگر یکی از همسایگان عزیزی را از دست بدهد همسایگان دیگر به مدت سه روز برای همسایه‌ی داغ­دیده غذا می­‌برند. از طرفی خانواده داغ دیده هم در این ایام حلوا می­پزد و برای همسایگان می‌فرستد و یا در منزل خود از آن‌ها پذیرایی می‌کند. آن‌ها در حین طبخ حلوا با همدیگر خاطرات مرحوم را مرور می­کنند و در این مراسم معمولاً همه افرادی که در جمع حضور دارند یک خاطره از فرد فوت شده را برای دیگران تعریف می­کند و از خاطرات خوشی که با فرد فوت شده داشته‌اند سخن می­‌گویند. 

مطالب مرتبط