موسسه اعزام دانشجو-سفارت‌ها و کنسولگری های ایران در ترکیه-go2tr
turkey
کشور ترکیه

سفارت‌ها و کنسولگری های ایران در ترکیه

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
موسسه اعزام دانشجو-سفارت‌ها و کنسولگری های ایران در ترکیه-go2tr

تركيه به عنوان كشوري توريستي و مهاجرپذير، چند سالي است كه مقصد بسياري از گردشگران، مهاجران، تاجران، محصلان و افراد جوياي كار است. سفر به كشوري بيگانه با هر هدفي كه انجام گيرد، ممكن است خطرات و گرفتاري‌هايي براي فرد مسافر به دنبال داشته باشد؛ جداي از سفرهايي كه به صورت غيرقانوني و قاچاقي انجام مي‌شود، بسياري از سفرهاي قانوني به ساير كشورها نيز در معرض مسائل و مشكلات حقوقي است. حفظ منافع اتباع يك كشور در كشوري بيگانه، بر عهده مقامات و مسئولين آن كشور است؛ اين مقامات با عنوان سفير و سركنسول و ساير كارگزاران، در مكاني به نام سفارتخانه و كنسولگري مشغول به فعاليت‌اند. كشور ايران در بسياري از كشورهاي جهان از جمله تركيه، صاحب سفارت است.

 


 

 

تفاوت سفارتخانه و كنسولگري

سفارتخانه يكي از زير مجموعه‌هاي وزرات خارجه هر كشور است. اينكه كشوري بتواند در كشوري ديگر سفارتخانه‌اي داشته باشد به اين معناست كه از سوي دولت ميزبان به رسميت شناخته مي‌شود. سفارتخانه مكاني است براي انجام كليه تعاملات ديپلماتيك؛ ميان دولت متبوع خود و كشور ميزبان. وظيفه ديگر سفارت، حفظ منافع شهروندان كشور متبوع خود در كشور ميزبان است. مديريت هر سفارتخانه بر عهده سفير است و وي مقام سياسي ارشد و پيام‌رسان دولت متبوع خود در كشور ميزبان است؛ به اين دليل مقام سفير جزء سطوح رده بالاي شغلي در عرصه سياست به شمار مي‌رود. سفارتخانه‌ها به دليل گستردگي مراجعات روزانه و مسئوليت‌هاي محوله، معمولا در محوطه‌اي بزرگ بنا مي‌شوند. سفارتخانه‌ها در پايتخت كشور ميزبان احداث مي‌شوند.

كنسولگري كه جزء زيرمجموعه‌هاي سفارت است؛ اغلب در يكي از شهرهاي توريستي كشور ميزبان برپا مي‌شود. حيطه وظايف كنسولگري محدودتر از سفارت بوده و مقام ارشد آن سركنسولگر است. فضاي ساختمان كنسولگري  به تبع حجم وظايف محوله، نسبت به سفارتخانه كوچك‌تر است.

در حيطه وظايف؛ سفارت مسئول رسيدگي به روابط دائمي ديپلماتيك ميان دو كشور است و كنسولگري عهده‌دار و پيگير مسائل تجاري و بازرگاني اتباع كشور خود در كشور ميزبان هستند.

 


 

 

سفارت ايران در تركيه

سفارت ايران در كشور تركيه، واقع در آنكارا و شامل پنج بخش است؛ بخش كنسولي،‌ بخش سياسي، بخش حقوقي، بخش اقتصادي و بخش ديپلماسي. در بخش كنسولي؛ خدمات مربوط به امور دانشجويي، امور سجلي و شناسنامه، امور گذرنامه، امور ايرانيان،‌ امور مشمولين و امور اسناد و وكالتنامه‌ها پيگيري مي‌شود. برخي از امور بخش كنسولي و اقتصادي بر عهده كنسولگري است و سفارت وظيفه نظارت بر عملكرد كنسولگري را عهده‌دار است. ارتباط با سفارتخانه ايران در تركيه از طريق راه‌هاي زير مقدور است:

آدرس:              Tehran cad.no:10 kavaklidere/Ankara-Turkey

آدرس سايت:                                                      iranembassy-tr.ir

آدرس الكترونيك:                             iranemb.ankara@iranembassy-tr.ir

تلفن:                                       4683357-4682820-4682821** (312-0090)

ساعات مراجعه حضوري بخش كنسولي:                         دوشنبه تا جمعه: 8:30-12

ساعات تماس با بخش كنسولي:                                         از ساعت 15 الي 16:30

مطالب مرتبط