موسسه اعزام دانشجو-اعیاد و تعطیلات رسمی در ترکیه-go2tr
turkey
کشور ترکیه

اعیاد و تعطیلات رسمی در ترکیه

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
موسسه اعزام دانشجو-اعیاد و تعطیلات رسمی در ترکیه-go2tr

تعطیلات رسمی در کشور ترکیه شنبه و یکشنبه است که تعطیلات آن‌ها در مورد کارکنان همه دفاتر متفاوت است. مثلاً کارمندان دولتی عصر شنبه و یکشنبه تعطیل و بخش خصوصی تنها روز یکشنبه تعطیل هستند. مبنای تقویم ترکیه، سال میلادی است و مناسبت‌ها و اعیاد و آغاز سال نو مانند کشورهای غربی با ماه ژانویه شروع می‌شود. از تقویم میلادی برای تعطیلات غیر مذهبی در ترکیه، و از تقویم اسلامی هم در جهت تعیین امور مذهبی و جشن‌های مذهبی استفاده می‌شود.

تعطیلات رسمی در ترکیه: تعطیلات سال نو در اول ژانویه

روز استقلال ملی و روز کودک: در ۲۳ آوریل؛ (در این کشور جشنواره روز کودک برگزار می‌شود).

 روز کار و همبستگی: اول ماه می

 جشن عمومی روز می: یکم ماه می (فقط در شهر استانبول)

 روز ورزش و جوانان و روز بزرگداشت آتاتورک: نوزدهم می

روز پیروزی: سی ام آگوست (جشن پیروزی در جنگ داخلی در سال ۱۹۲۲)

روز جمهوری: ۲۸ و ۲۹ اکتبر (جشن اعلام جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳)

 رویداد ها و جشن­ های مذهبی در ترکیه

عید فطر :عید مسلمانان ترکیه در روزهای اول، دوم و سوم ماه شوال است و به دلیل اختلاف احتساب روزها در تقویم قمری و میلادی، تاریخ آن در تقویم میلادی ثابت نیست. به این عید، عید شیرینی نیز می‌گویند چراکه در این عید مردم به هم شیرینی تعارف می­کنند و به مناسبت پایان ماه رمضان، یک ماه عبادت و روزه داری را جشن می‌گیرند. از جمله آداب و رسوم ترک‌ها در این عید: زیارت اهل قبور، پوشیدن لباس نو، دید و بازدید خویشاوندان و دوستان هستند.

عید قربان: روز دهم ماه ذی الحجه، یعنی هفتاد روز بعد از عید فطر مسلمانان عید قربان را جشن می‌گیرند. عید قربان در ترکیه چهار روز است. تاریخ این عید هم در ماه میلادی ثابت نیست.

شب‌های قندیلی یا مولید کندیلی :شب میلاد پیامبر(ص) است که به همین مناسبت آن را هفته‌ی وحدت نیز می‌نامند.

رغائیب کندیلی : اولین شب جمعه ماه رجب که در ایران به عنوان شب آرزوها معروف است.

میراج کندیلی : مراسم شب معراج ( همزمان با شب مبعث) و در روز 26 رجب برگزار می‌شود.

برادت کندیلی: همان شب نیمه شعبان. این جشن‌ها به این دلیل به نام کندیلی یا قندیلی نام­گذاری شده‌اند که شمع و چراغ بر مناره‌های مساجد در این ایام برمی­افروزند. ترک‌ها در این روز شیرینی مخصوصی با همین نام می‌پزند و به اجرای مولودی‌های زیبایی در این روزها می‌پردازند.

عاشورا : در گذشته شیعیان ترکیه مراسم عزاداری عاشورا را پنهانی و مختصر اجرا می‌کردند، اما امروزه این مراسم عزاداری در مناطق شیعه­‌نشین هرچه با شکوه‌­تر برگزار می‌شود و حتی سنی­‌ها و علویان ترکیه نیز در آن شرکت می‌کنند.

شب قدر: شب قدر یکی از شب‌های دهه‌ی آخر ماه رمضان است که در ترکیه هم مانند سایر کشورهای اسلامی، برگزار می‌­شود. هرچند به اعتقاد اهل سنت، شب قدر بودن بیست و هفتم ماه رمضان احتمال بیشتری دارد. در این شب مسلمانان ترکیه تا پاسی از شب در مسجد به قرائت قرآن و دعا و مناجات با پروردگار عالم می­‌پردازند.

مطالب مرتبط