موسسه اعزام دانشجو-غذاهای ترکیه-go2tr
turkey
کشور ترکیه

غذاهای ترکیه

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
موسسه اعزام دانشجو-غذاهای ترکیه-go2tr

مسئله غذا در شمار مهم‌ترین مسائلی است که هر شخص به هنگام دوری از خانه و خانواده با آن مواجه می‌شود. اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارید بهتر است که اطلاعاتی را پیرامون غذا و فرهنگ غذایی در این کشور بدانید.

یکی از علایق خاص ترک­ها، غذا خوردن است به ­طوری که بسیاری از قرارهایشان اعم از قرارهای کاری، دوستانه یا خانوادگی را در رستوران انجام می‌دهند. صرف غذا برای این مردم زمانی برای استراحت حساب می­ شود و معمولاً از گپ زدن هنگام غذا خوردن لذت می­‌برند.

ترکیه فرهنگ غذایی خاصی دارد و برخی از غذاها در این کشور مثل کباب ترکی، از شهرت و محبوبیت جهانی برخوردارند. این نوع غذا، طرفداران زیادی در سرتاسر جهان دارد.

فرهنگ غذایی ترکیه

یکی از عواملی که باعث شد غذاهای ترکی در تمام دنیا معروف شود، ویژگی­های فرهنگ عثمانی است. شاید محبوبیت غذای ترکی تا حدودی ناشی از استفاده زیاد ترک‌ها از سبزیجات و ماهی تازه و روغن زیتون است. فرهنگ ترکیه، مجموعه‌ای است از فرهنگ­های گوناگون منطقه و این ترکیب فرهنگی در نحوه‌ی پخت و پز ترک‌ها تأثیر بسزایی گذاشته چرا که شیوه‌ی آشپزی در این کشور از ترکیب دستورات آشپزی در آسیای مرکزی، قفقاز، خاورمیانه، مدیترانه و بالکان به وجود آمده و ساختاری چند فرهنگی دارد. ضمن این که غذاهای ترکی جزء غذاهای مقوی دنیا محسوب می­شود. ترک‌ها در آشپزی از گوشت، سبزیجات و حبوبات استفاده می­‌کنند. 

ترک‌ها عاشق غذاهای آبکی هستند و بر همین اساس مصرف نان در این کشور بسیار بالا است.

مهم­ترین وعده‌‌ی غذایی مردم ترکیه صبحانه است که در نقاط مختلف ترکیه بسته به فرهنگ غذایی آن مردم، متفاوت است. اکثر ترک‌ها در وعده‌ی صبحانه، سبزیجات، گوجه فرنگی، خیار و فلفل مصرف می­کنند و در صبحانه آن‌ها علاوه بر پنیر، تخم مرغ، زیتون، عسل، خامه و شیر دیده می‌شود. ضمن این که نان از اجزای اصلی این وعده غذایی به شمار می‌رود نان­های محلی هر منطقه، نان ذرت و نان حلقه‌ای از انواع مختلف نان‌هایی است که در میز غذاخوری ترک‌ها دیده می‌شود. یکی دیگر از فرهنگ­های غذاخوری مردم ترکیه، آن است که در روزهای یکشنبه دور هم جمع می­‌شوند، صبحانه‌ی مفصلی آماده می­کنند و از در کنار هم صبحانه خوردن لذت می­‌برند.

همانطور که گفته شد، یکی از غذاهای مهم ترک‌ها کباب است. مردم ترکیه کباب را به شیوه­های مختلفی می‌پزند. آن‌ها در کنار کبابشان با توجه به شکل پخت و پز و موادی که در آن به کار بردند، انواع سبزیجات و برنج و بلغور سرو می­‌کنند.


از جمله غذاهای پر طرفدار در ترکیه: کوفته، مانتی، پیده، دلمه، خوراک کنگر، امام، ماهی، صدف، پوره بادمجان و غذای اصیل ترکی که با برنج پخته شده، دارچین، نعنا، زردآلو و گوشت بره درست می‌شود و از برترین و خوشمزه‌ترین خوراک‌های محلی ترکیه است، این غذا با گوشت بره طبخ می‌شود اما ممکن است برخی آن را با مرغ یا گوشت گاو و گوسفند هم بپزند.

مطالب مرتبط