موسسه اعزام دانشجو-جغرافیا و شرایط آب و هوایی ترکیه-go2tr
turkey
کشور ترکیه

جغرافیا و شرایط آب و هوایی ترکیه

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
موسسه اعزام دانشجو-جغرافیا و شرایط آب و هوایی ترکیه-go2tr

شرایط جغرافیایی ترکیه به گونه‌ای است که در خاور با کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان (نخجوان)، ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب خاوری با عراق و سوریه؛ و در شمال باختری (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه ‌است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از باختر با دو دریای کوچک مرمره و اژه، و از جنوب باختر با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگه راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه است.

وسعت ترکیه ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع است. این کشور، کوهستانی و نسبتاً پرباران است. ترکیه شبیه یک مستطیل است که از سوی خاور و باختر امتداد یافته ‌است. ترکیه در یکی از حساس‌ترین مناطق جهان قرار گرفته و از این جهت دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه جنوب باختر آسیا و اروپا به شمار می‌آید و کشورهای بسیاری، به ویژه ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند. آب و هوای کشور ترکیه، جلگه‌ای است و به علت شرایط آب و هوایی و داشتن مکان‌های جالب و دیدنی سالانه تعداد زیادی توریست به ترکیه مسافرت می‌کنند.

موقعیت مدیترانه‌­ای ترکیه باعث شده که دارای شرایط جوی کاملا معتدل و طبیعتی متنوع باشد. آب و هوای این کشور در مناطق مختلف بسیار متنوع است و همین امر می­‌تواند یکی از بهانه‌­های گردشگران دنیا برای سفر به ترکیه باشد. مناطق ساحلی ترکیه، دارای آب و هوایی ملایم است در حالی که مناطق داخلی آن دارای تابستان‌های بسیار گرم و زمستان­های بسیار سرد است. همچنین فلات آناتولی بسیار سرد است و مردم آن‌جا دائماً با بارش باران روبرو هستند. به علت وجود کوه‌های توروس در نزدیک ساحل ابرهای بارانی نمی‌­توانند به قسمت داخلی کشور نفوذ کنند و این قسمت ها معمولاً خشک و گرم است.


 
 

مطالب مرتبط