مشاوره رایگان:021 43000 021
موسسه اعزام دانشجو-ازدواج خارجی ها در ترکیه-go2tr
turkey
کشور ترکیه

ازدواج خارجی ها در ترکیه

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
موسسه اعزام دانشجو-ازدواج خارجی ها در ترکیه-go2tr

قوانین ازدواج و طلاق در ترکیه

پروسه‌ی ازدواج در ترکیه معمولاً بیشتر از دو روز طول نمی­‌کشد و نحوه‌ی ازدواج اتباع خارجی در ترکیه به این شکل است که آن‌ها حتماً باید از کنسولگری‌های کشورشان برگ تجرد بگیرند و وزارت امور خارجه ترکیه در شهر آنکارا آن را تأیید کند (اگر هر دو نفر از اتباع خارجی هستند هر دو شخصاً باید به کنسولگری بروند). برای طرفین ازدواج، قوانین ازدواج کشورشان رعایت می­‌شود. به عنوان مثال در ایران دختران برای ازدواج نیاز به اجازه‌ی پدر دارند بنابراین بر اساس قوانین ایران باید اجازه پدر یا در صورت فوت پدر گواهی فوت وی را به کنسولگری ارائه دهند. کنسولگری برای ارائه‌ی برگ تجرد، اصل شناسنامه و سه قطعه عکس را به همراه پاسپورت از طرفین ازدواج دریافت می­‌کند. پس از انجام این مرحله کنسولگری کشور خارجی، برگه‌ی تجرد را برای وزارت امور خارجه‌ی ترکیه ارسال می­کند. پس از تأییدیه وزارت امور خارجه، طرفین باید برای انجام آزمایش خون اقدام نمایند. بعد از آن باید فرم ویژه ازدواج را از شهرداری گرفته و به تأیید ثبت اسناد رسمی برسانند. سپس زمان عقد رسمی اعلام می­‌شود و پس از انجام عقد طرفین در ترکیه، این ازدواج باید در کشور آن‌ها نیز ثبت شود.

دانستنی­‌هایی ضروری در مورد قوانین ازدواج در ترکیه

  • طبق قوانین ترکیه، تنها ازدواج‌­های رسمی به رسمیت شناخته می‌­شود. ازدواج­‌های دیگر در این کشور، مرسوم نیست و ازدواج مذهبی (از طریق روحانیون ) تنها پس از انجام قوانین ازدواج رسمی امکان­ پذیر است.
  • ازدواج قانونی به لحاظ تضمین امنیت حقوق فرزندان و همسر، مهم قلمداد می‌­شود. 
  • در قوانین ازدواج ترکیه، چند همسری ممنوع اعلام شده و در هنگام عقد حتماً می­‌بایستی ازدواج پیشین رسماً به طلاق منجر شده باشد. این قانون هم شامل حال شهروندان ترکیه و هم اتباع خارجی می­‌شود.
  • برای ازدواج دوم زن، باید سیصد روز از طلاق او گذشته باشد.


مطالب مرتبط