موسسه اعزام دانشجو-خطرات احتمالی برای افراد مقیم کشور ترکیه-go2tr
turkey
کشور ترکیه

خطرات احتمالی برای افراد مقیم ترکیه

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
موسسه اعزام دانشجو-خطرات احتمالی برای افراد مقیم کشور ترکیه-go2tr

تركيه؛ به عنوان كشوري توريستي در منطقه غرب آسيا،‌ به نسبت كشورهاي عراق و سوريه كه هم‌مرز اين كشور هستند از امنيت و ثبات نسبي بيشتري بهره‌مند است. براي شناخت خطرات موجود در تركيه، ابتدا لازم است، امنيت و مصاديق آن شناسايي شود تا درك بهتري از خطر ارائه شود.

امنيت يكي از نيازهاي اساسي هر جامعه است؛ ايجاد بستري امن جهت تصميم‌گيري و شروع به انجام هر كاري، لازمه هر ساختار اجتماعي اعم از خانواده و مدرسه و... است. امنيت به معناي آسودگي از انواع تهديدها و خطرات است. در فضاي ايمن، كسب و كار و معاش و رشد اخلاق و علم تسهيل مي‌شود؛ لذا وجود امنيت لازمه بقا و پيشرفت هر جامعه‌اي است. امنيت در بخش‌هاي مختلفي مصداق يافته و بقاي و پيشرفت آن حوزه را تضمين مي‌كند.  امنيت جاني، امنيت رواني، امنيت شغلي، امنيت جنسي، امنيت مالي، امنيت حقوقي و قضايي و... همگي از نمونه‌هاي امنيت هستند. گاه افراد از فضاي امن خود سوءاستفاده نموده و با مصونيت‌هاي شغلي و جاني و رواني خود،‌ مرتكب جرم و ايجاد ناامني براي ديگران مي‌شوند. قدرت دولت‌ها و دستگاه‌هاي قضايي در برخورد با تخلفات،‌ مانع ايجاد بستري امن براي متخلفان و بزه‌كاران خواهد بود. دولت‌ها زمينه‌هاي پيشگيري از جرم و بزه را بر عهده دارند و دستگاه قضايي وظيفه برخورد با بزه‌كاران و مجرمين و در صورت نياز، اصلاح آنها را عهده‌دار است.

در تركيه نيز مانند بسياري از كشورهاي ديگر،‌ با تمام تلاشي كه جهت برقراري امنيت شهروندان صورت مي‌پذيرد، هنوز هم خطراتي متوجه افراد مقيم در اين كشور است. خطرات ناشي از حوادثي چون تصادف و غرق شدن در نتيجه سهل‌انگاري نسبت به قوانين مناطق توريستي قابل پيش‌بيني است.

پرهيز از اهمال‌كاري؛ راه‌حل مهاجرتي امن به تركيه

اينكه افرادي موفق به مهاجرت و يا اخذ ويزا از سوي كشور و دولتي ديگر شوند، ملاك و ضامن موفقيت نهايي آنها در آن كشور نخواهد بود! اتفاقا اين تازه اول گرفتاري آنهاست؛ كسب اطلاعات كافي در رابطه با سبك زندگي مردمان يك جامعه، كمك زيادي به شناخت زوايا و خفاياي پديده مهاجرت مي‌كند. مهاجرت به كشوري كه همزبان ما نيستند، طبعا خطراتي را براي فرد مهاجر به دنبال خواهد داشت. احتمال سوءاستفاده مالي از عدم تسلط افراد به زبان آن كشور، اولين خطري است كه متوجه مهاجران و مسافران است. عدم آشنايي با محله‌ها و كوچه پس كوچه‌هاي يك شهر بيگانه، خطر گم شدن و سرگرداني را در پي دارد. اتلاف هزينه و وقت در اين مواقع كمترين هزينه‌اي است كه افراد مجبور به پرداخت آن مي‌شوند. عدم آشنايي و تسلط كافي بر مبادلات پولي و مالي نيز از ديگر آسيب‌هاي احتمالي است كه براي مهاجران تازه‌وارد و مسافران پيش خواهد آمد.

مالت را بچسب و همسايه‌ات را دزد نكن!

سرقت و باج‌گيري‌هاي خياباني يكي از گزارش‌هاي معمول در بسياري از كشورها از جمله كشور تركيه است. هيچ كشوري بهشت موعود نيست؛ در صورت داشتن انگيزه مهاجرت، با ديدگان باز اقدام كنيد! كلاه‌برداران در هر كشوري مترصد افراد ساده‌لوح و يا ناآگاه نسبت به حقوق شهروندي هستند؛ آشنايي با حقوق شهروندي و قوانين كار در هر كشوري، باعث جلوگيري از سوءاستفاده كلاه‌برداران خواهد بود. كيف‌قاپ‌ها و جيب‌برها هم از جمله بزه‌كاراني هستند كه فرقي نمي‌كند در كدام كشور باشند؛ آنها همواره مشغول كار خود هستند و معاش خود از اين طريق مي‌گذارنند، مراقب جيب و كيف پول و موبايلتان باشيد!

افرادي كه قصد اقامت طولاني‌مدت در كشوري بيگانه را دارند، لازم است از مشورت افراد زبده و خبره و كاربلد جهت جلوگيري از به دام افتادن در تله‌هاي كلاه‌برداران ملك و خودرو بهره‌مند شوند.

تصميم به خريد اشياء قيمتي مانند ملك و خودرو و جواهرات و... از طريق اينترنت بدون در نظر گرفتن اعتبارات و پشتوانه‌هاي سايت مرجع، ريسكي بزرگ است؛ و لازم است حيثيت حقوقي سايت مورد نظر پيش از معامله بررسي شود، حتما تا به حال گرفتار كلاه‌برداران اينترنتي شده‌ايد كه تصويري از يك شيء را به نمايش گذاشته‌اند و بعد از سفارش كالا، شيء ديگري را براي شما ارسال مي‌كنند!

گرفتار شدن در روابط جنسي نيز از ديگر خطرات احتمالي براي افراد مقيم ساير كشورها از جمله تركيه است؛ چنانچه بي‌محابا وارد رابطه‌اي عاطفي و سپس جنسي شديد، منتظر تبعات و عواقب تصميمتان باشيد‍! سوءاستفاده‌هاي جنسي يكي از مصاديق ناامني رايج در انواع مهاجرت‌هاست.

باندهاي قاچاق انسان در برخي كشورها از جمله كشورهاي توريستي همواره در كمين افراد ساده و طماع هستند؛ هيچ چيز باارزشي با بهاي پايين عرضه نمي‌شود؛ مرزهاي تركيه براي مهاجرت‌هاي غيرقانوني به كانادا و انگليس و فرانسه و... در سال‌هاي اخير، مرزهاي ناامني شده است.

مجادلات و زد و خوردهاي خياباني نيز از جمله مواردي است كه ممكن است مهاجران و مسافران را ناخواسته يا خواسته درگير خود كند و موجب ايجاد دردسرهاي قضايي براي آنها شود.

اعتياد به مواد مخدر و مشروبات الكي نيز از جمله خطراتي است كه در كمين مهاجران و مسافران به كشورهاي بيگانه از جمله تركيه است؛ عدم توجه به ميزان مصرف هر كدام از موارد فوق علاوه بر منع شرعي، تبعات قانوني و بيماري‌هاي جسمي در پي دارد. كنترل لذت‌ها پيش از هر چيز مانع مهمي در گرفتار شدن از چنين دام‌هايي است.

مطالب مرتبط