موسسه اعزام دانشجو-شایعات در مورد ترکیه-go2tr
turkey
کشور ترکیه

شایعات در مورد ترکیه

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
موسسه اعزام دانشجو-شایعات در مورد ترکیه-go2tr

تركيه بازار داغي در شايعات دارد. شايعه عبارت از خبر يا گزاره‌اي غيرقطعي، غيررسمي و نامعتبر است كه در مورد هر چيزي ممكن است بيان شود و با انتقال شفاهي به ديگران، در سطح گسترده‌اي شيوع مي‌يابد. در صورتي كه صحت و سقم شايعات توسط افراد آگاه و پيگير، بررسي و تأييد نشوند، يك گزاره اشتباه ممكن است مدت‌ها باعث انحراف افكار عمومي شود. برخلاف تصور رايج اينطور نيست كه همه شايعات دروغ باشند؛ بلكه چون شايعات معمولا با احتمال‌ها و شايدها مطرح مي‌شوند، غيرقطعي‌اند؛ لازم است آگاهي افراد در زمينه‌هاي مختلف افزايش يابد تا جلوي شايعه‌پراكني و گزاره‌هاي غيرقطعي گرفته شود. سرعت انتقال شايعات بسيار زياد است؛ طوري كه هر چقدر اهميت گزاره آن براي مخاطب بيشتر باشد، تلاش شنونده براي پراكندن آن خبر بيشتر خواهد بود. ضمن اينكه آنچه زياد است، گوش مفت است. افرادي به شايعه‌ پراكني دامن مي‌زنند كه روحيه‌اي زودباور و غير علمي دارند؛ اين افراد بدون اينكه ضرورتي براي بررسي درستي يك خبر احساس كنند، شروع به انتقال غيرمسئولانه آن خبر مي‌كنند. عامل مؤثر ديگر در رواج شايعات، شرايطي است كه بر يك جامعه برقرار است؛ هر چه ميزان تفريحات سالم، روحيه علمي و آگاهانه، امنيت و ثبات اقتصادي در يك جامعه كمتر باشد، آن اجتماع بستر مناسب‌تري براي شكل‌گيري و ترويج شايعات خواهد بود.‌

 اصطلاح و عبارتي چون: «يك كلاغ،‌ چهل كلاغ» ناظر بر دست به دست شدن يك گزارش يا خبر و افزوده شدن گزاره‌هاي ديگر بر گزاره اصلي است، خواه اين گزاره‌ها واقعي يا صحيح باشند و خواه غيرواقعي و كذب! به هر حال آنچه مسلم است اينكه در «شايعه، نصف دروغ است!».

شايعه‌پراكني در مورد تركيه

امروزه به بركت فضاي مجازي، سرعت انتقال شايعات نسبت به گذشته،‌ صدها برابر شده است! به همان ميزان تعداد افراد ساده‌لوح و زودباور براي انتقال شايعات نيز افزايش يافته و البته از آن سو، افرادي كه اهل تحقيق و وارسي منبع خبر و صحت و سقم اخبار هستند نيز چند برابر شده است.

بهره‌مندي از آرامش، آسايش و رفاه بدون زحمت؛ يكي از سوژه‌هاي مناسب براي شايعه‌پراكني است. مخاطب اين دست از شايعات، عمدتا افراد تنبلي هستند كه با حداقل تلاش و زحمت، خواهان دستيابي به حداكثر امكانات در زندگي‌اند. يكي از نمونه‌هاي اين سوژه، شايعه زندگي رؤيايي در تركيه است. شايعاتي در مورد برخورداري شهروندان ترك از امكانات رفاهي مناسب با صرف حداقل زمان براي كار، وجود دارد. بسياري از ايرانيان با انگيزه بهره‌مندي از اين امكانات، اقدام به مهاجرت به اين كشور مي‌كنند، در حالي كه واقعيت امر چيز ديگري است؛ در شهر استانبول روزانه جمعيت كثيري از جوانان و سالمندان اعم از زن و مرد، در حال تلاش شبانه‌روزي براي بهره‌مندي از رفاه نسبي در زندگي هستند. برخي از اين شايعه‌ پراكنان، صرفا با نشستن در مقابل كانال‌هاي ماهواره‌اي و تماشاي سريال‌هاي تركي، و حتي بدون اينكه يكبار سفر به اين كشور را تجربه كرده باشند؛‌ خيالات خود را به عنوان واقعيت به ديگران منتقل مي‌كنند. دسته‌اي ديگر از افرادي كه چنين شايعه‌اي را درباره زندگي در تركيه رواج مي‌دهند، آژانس‌هاي مهاجرتي هستند كه امر تحصيل، اقامت و تجارت در تركيه را به قصد سودجويي، بسيار جذاب و راحت جلوه مي‌دهند. ماهيت وجودي اين آژانس‌ها ايجاب مي‌كند، مخاطب را به هر قيمتي كه شده از دست ندهند. برخي از اين شايعات نيز از سوي افراد ذي‌نفعي در داخل خود تركيه، هدايت مي‌شوند؛ اين افراد نيز به خاطر منافعي كه دارند، شروع به شايعه‌سازي مي‌كنند تا مشتريان خاص خود را جلب كنند.

سوژه ديگري كه در مورد تركيه وجود دارد، بيشتر با قشر گردشگران سر و كار دارد؛ از جمله اينكه ترك‌هاي تركيه بسيار خونگرم‌اند و از ايجاد روابط دوستانه با غريبه‌ها استقبال مي‌كنند. گردشگراني كه با پذيرفتن اين شايعه وارد اين كشور مي‌شوند و بعضا شاهد رفتارهايي نه چندان دوستانه و حتي خصمانه از جانب برخي شهروندان ترك مواجه مي‌شوند؛ تازه به درستي باور خود شك مي‌كنند. زندگي در شهرهاي بزرگ در هر كشوري با مشكلاتي مواجه است. شهرهاي توريستي نيز مشكلات خود را دارند و اين توقع بيجايي است كه باور كنيم چون يك شهر، جنبه توريستي دارد پس الزاما شهروندان و كارمندان و كسبه آن بايد دائما در حال تخفيف دادن و رعايت كردن حال ما باشند!

با يك سفر دو الي سه روزه به شهري چون استانبول درخواهيد يافت كه حتي براي دريافت يك ليوان آب، بايد هزينه بپردازيد و براي استفاده از سرويس‌هاي بهداشتي عمومي بايد لير خرج كنيد! پس دلتان را به اين شايعه كه مردم تركيه آن قدر مهمان‌نواز‌اند كه گردشگران را به عنوان مهمان در خانه خود جاي مي‌دهند، ‌خوش نكنيد.

امر تحصيل هم پروسه‌اي پرزحمت و مشقت است و در همه جاي دنيا از جمله تركيه، پذيرش در دانشگاه و دريافت مدرك تحصيلي معتبر،‌ كاري سخت، طاقت‌فرسا و هزينه‌بر است. شايعه ارزاني و تحصيل آسان را كنار بگذاريد و با ديد باز اقدام به سفر به تركيه كنيد.
 


مطالب مرتبط