x
مشاوره رایگان:021 43000 021
موسسه اعزام دانشجو-تشابهات قوانین ترکیه با ایران-go2tr

تشابهات قوانین ترکیه با ایران

موسسه اعزام دانشجو-تشابهات قوانین ترکیه با ایران-go2tr

تركيه بعد از فروپاشي امپراتوري عثماني، فراز و نشيب سياسي زيادي را طي نمود؛ در 1982 يعني 4 سال بعد از انقلاب ايران،‌ بعد از كودتاي ارتش تركيه، قانون اساسي اين كشور در مجلس مؤسسان تركيه تدوين شده و مورد تأييد شوراي امنيت ملي اين كشور قرار گرفت. اين قانون با برگزاري همه‌پرسي به تصويب رأي عموم مردم اين كشور رسيد. حزب عدالت و توسعه به رهبري رجب طيب اردوغان در حال حاضر حاكم و مجري قوانين تركيه است. وفاداري به ملي‌گرايي آتاتورك از مقدمات قانون اساسي تركيه است. لزوم جدايي دين از سياست از ديگر مؤلفه‌هاي اين قانون است (سكولاريته)؛ رسميت داشتن زبان تركي (البته با حروف الفباي انگليسي)،‌ پرچم قرمزرنگ مزين به هلال ماه و ستاره، مارش استقلال به عنوان سرود ملي و پايتخت بودن آنكارا،‌ همگي در مقدمه قانون اساسي اين كشور آمده و تا زماني كه شكل حكومت اين كشور جمهوري است، وفاداري و پايبندي به موارد فوق جزء الزامات قانوني به شمار مي‌رود.‌ هرگونه توهين به آتاتورك در قانون اساسي اين كشور، جرم به شمار مي‌آيد.

با توجه به رعايت اصل جدايي دين از سياست در قوانين تركيه و برخلاف آن ماهيت اسلامي انقلاب ايران و تدوين قانون اساسي ايران با توجه به گزاره‌هاي دين، قوانين اين دو كشور اختلافات اساسي عمده‌اي با هم دارد؛‌ با اين حال برخي قوانين كه منشأ مدني داشته و با حقوق شهروندي سر و كار دارد، فارغ از نوع ديانت آن شهروند، بر هر دو كشور جاري است؛ مانند قوانين بازدارنده در راهنمايي و رانندگي.

لازم است كليه اتباع ايراني كه قصد سفر به شهرهاي تركيه را دارند، نسبت به مواردي از تشابهات و تفاوت‌هاي قوانين اين كشور با كشور ايران،‌ مطلع باشند؛ چرا كه برخي رفتارها در كشور ايران عملي مرسوم و پذيرفته از منظر قانون است اما در كشوري ديگر خلاف قانون و به منزله جرم به شمار مي‌رود.

قوانين مرتبط با اتباع ايراني در كشور تركيه

اتباع ايراني در صورت سفر به تركيه به صورت مسافر و گردشگر مي‌بايست قوانين اين كشور را رعايت كنند. خريد و فروش فرش‌هاي كهنه و نو و خروج آنها از كشور تركيه، هر كدام نياز به گواهي خريد و گواهي هيئت مديره از يك موزه دارد. اداره سرويس‌هاي بهداشتي عمومي در تركيه عمدتا بر عهده بخش خصوصي است و صاحبان اين مراكز مي‌بايست ماليات بر درآمد خود را بپردازند؛ بنابراين اين سرويس‌ها عمدتا با هزينه استفاده‌كنندگان اداره شده و در صورت استفاده،‌ پرداخت مبلغ يك لير توسط هر گردشگر الزامي است. ازدواج اتباع ايراني در تركيه مي‌بايست در طول 2 روز كاري و با اخذ برگ تجرد از كنسولگري ايران و تأييد آن توسط وزارت امور خارجه تركيه صورت پذيرد. خريد و فروش مشروبات الكلي از ساعت 10 شب به بعد و نيز شرب خمر در خيابان ممنوع است. اعتبار گذرنامه براي سفر به تركيه مي‌بايست بيش از 5 ماه باشد؛ در غير اين صورت تعويض گذرنامه پيش از سفر الزامي است؛ افرادي كه به اين موضوع توجه نكرده باشند، در فرودگاه شهر مقصد جريمه خواهند شد. افرادي كه به قصد اقامت طولاني بيش از سه ماه به تركيه سفر مي‌كنند، مي‌بايست جهت تمديد اقامت اقدام نمايند؛ در غير اين صورت مجازاتي شامل جريمه و در مواردي اخراج در انتظار آنها خواهد بود. بازداشت اتباع ايراني توسط پليس محلي در تركيه بنا به درخواست متهم، قابل اطلاع به سفارت يا كنسولگري ايران در اين كشور است. همچنين در صورت بروز چنين شرايطي، فرد بازداشتي چنانچه با زبان و خط تركي آشنا نيست، نبايد هيچ اوراق يا اسناد را امضا كند. اقدام به فحشا و ساير آسيب‌هاي اجتماعي شامل هر گونه بزه و جرم، منجر به اخراج فرد خواهد شد؛ اين قانون در هر كشوري از سوي شهروندان و اتباع خارجي لازم الاجراست.  مصرف دخانيات در اماكن عمومي سرپوشيده هر كشوري از جمله تركيه ممنوع است؛ همچنين مسافران و اتباع خارجي كه نسبت به مصرف مواد ترك اعتياد از جمله متادون معتادند، قادر به حمل اين ماده به تركيه نخواهند بود.

 

موارد فوق بخشي از الزامات قانوني كشور تركيه براي كليه اتباع خارجي از جمله گردشگران و مسافران ايراني در اين كشور است؛ لازم به ذكر است كه تمام اتباع ايراني كه در كشور ايران به قوانين جمهوري اسلامي عمل مي‌كنند، در تركيه يا هيچ كشور ديگري به مشكل خاصي برخورد نخواهند كرد؛ چرا كه قوانين دولت‌ها برخاسته از منطقي بشري است كه تقريبا در نظام بين‌الملل مشترك است.