x
مشاوره رایگان:021 43000 021
موسسه اعزام دانشجو-حمل و نقل درون شهری و هزینه های آن در ترکیه-go2tr

حمل و نقل درون شهری و هزینه های آن در ترکیه

موسسه اعزام دانشجو-حمل و نقل درون شهری و هزینه های آن در ترکیه-go2tr

تركيه كشوري مهاجرپذير است و در صنعت توريسم در منطقه آسياي غربي، موفق ظاهر شده است. يكي از ويژگي‌هاي صنعت گردشگري در اين كشور، سيستم حمل و نقل قوي آن است. ناوگان قدرتمند حمل و نقل در تركيه، با عرضه كارت‌هاي اعتباري قابل شارژ، جهت استفاده از خدمات حمل و نقل در هر شهر اين كشور، كار مسافران و گردشگران را در مسيرهاي طولاني آسان نموده است. سيستم حمل و نقل درون شهري در تركيه با وسايل نقليه عمومي انجام مي‌پذيرد. وسايل نقليه عمومي در شهرهاي اين كشور شامل اتوبوس، ميني‌بوس، مترو، متروبوس، ترامواي، كشتي بخاري و تاكسي است. البته متروبوس تنها در استانبول فعال است. سيستم حمل و نقل عمومي در تركيه تحت نظارت شهرداري‌هاي تركيه است. با توجه به خط ساحلي وسيعي كه از سه طرف تركيه را احاطه نموده، حمل و نقل آبي و دريايي نيز، جزء خدمات حمل و نقل عمومي در تركيه است؛ به طور خاص در شهرهاي استانبول و ازمير، استفاده از خطوط كشتي‌راني مرسوم است. در شهر استانبول كه نيمي از آن آسيايي و نيم ديگرش اروپايي است،‌ كشتي‌هاي مسافربري بيش از هر جاي ديگري فعال‌اند. برخي از اين كشتي‌ها صرفا براي بخش گردشگري استفاده مي‌شوند. براي افرادي كه به قصد مهاجرت وارد تركيه مي‌شوند تهيه كارت‌هاي ويژه حمل و نقل در شهر محل سكونتشان، امري ضروري است و گردشگراني كه وارد تركيه مي‌شوند بسته به تعداد روزهاي اقامت در تركيه و يا تعداد دفعاتي كه به تركيه سفر مي‌كنند، ضرورت تهيه كارت حمل و نقل درون شهري مشخص مي‌شود. طبيعتا هرچه تعداد روزهاي اقامت در اين كشور بيشتر باشد، احتمال استفاده از وسايل نقليه عمومي نيز بيشتر است و نياز به تهيه كارت حمل و نقل افزايش مي‌يابد.

استقبال گردشگران از وسايل نقليه درون شهري در تركيه

گرچه بسياري از گردشگران براي تردد در مسيرهاي درون شهري از وسايل نقليه تور استفاده مي‌كنند؛ اما برخي توريست‌ها هستند كه با توجه به تجربه سفرهاي قبلي، مايل به رفت و آمدهاي انفرادي و يا خانوادگي هستند. به اين دست افراد پيشنهاد مي‌شود به منظور صرفه‌جويي در هزينه‌هاي سفر، از وسايل نقليه عمومي درون شهري استفاده كنند؛ چرا كه هزينه‌هاي رفت و آمد با تاكسي در شهرهاي توريستي تركيه به هيچ وجه مقرون به صرفه نيست.

وسايل نقليه عمومي در شهرهاي تركيه

در برخي شهرهاي تركيه، ناوگان اتوبوسراني تحت نظارت شهرداري است و در برخي شهرهاي ديگر، سازمان‌هاي خصوصي عهده‌دار خدمات اتوبوسراني هستند. خدمات اتوبوسراني در شهر توريستي استانبول از ساعت 5 صبح الي 1 بامداد انجام مي‌شود. اين ساعات در خطوط مختلف اتوبوسراني اين شهر متفاوت است. در آنكارا ناوگان اتوبوسراني از ساعت 5:30 بامداد الي 12 شب، فعال است و طبق تصميم شهرداري آنكارا از اواخر سال 2017 برخي از خطوط اتوبوسراني اين شهر خدمات 24 ساعته ارائه مي‌كنند. ازمير نيز به عنوان سومين كلانشهر اين كشور،‌ خدمات اتوبوسراني را بين ساعات 6:30 بامداد الي 12 شب ارائه مي‌دهد. هزينه‌هاي جابه‌جايي در سطح شهر به وسيله اتوبوس، به وسيله كارت‌هايي كه بدين منظور عرضه شده، پرداخت مي‌شود. اين كارت‌ها در هر شهر متفاوت بوده و به نام همان شهر صادر مي‌شود مثلا كارت حمل و نقل درون شهري استانبول به نام استانبول كارت شناخته مي‌شود و كارت حمل و نقل درون شهري آنكارا به نام آنكارا كارت؛ و به همين ترتيب ازمير كارت و... ظاهرا قرار است به زودي پروژه‌اي به منظور عرضه كارت مشترك سراسري، توسط وزارت ارتباطات و وزارت حمل و نقل امور دريايي تركيه اجرا شود.

ميني‌بوس هم به عنواني يكي از وسايل نقليه عمومي درون شهري مورد استفاده بسياري از شهروندان ترك و گردشگران تركيه است؛ ميني‌بوس‌ها به طور شخصي فعاليت مي‌كنند و هزينه‌هاي خود را به صورت نقد از مسافران دريافت مي‌كنند. تعرفه ميني‌بوس‌ها بر اساس مسافتي كه طي مي‌كنند تعيين مي‌شود.

خطوط مترو در تركيه در حال حاضر در 5 شهر استانبول، آنكارا، ازمير، آدانا و بورسا فعال است. در اين بين، استانبول پيشرفته‌ترين و گسترده‌ترين شبكه خطوط قطار شهري را داراست. خط متروي مرمره (مارماراي) در استانبول، قاره اروپا را به آسيا متصل مي‌كند. بعد از استانبول، متروي آنكارا پيشرفته‌ترين شبكه خطوط قطار شهري تركيه را داراست. 

 

متروبوس صرفا در استانبول فعال است و به صورت 24 ساعته فعاليت مي‌كند. متروبوس‌ها مسير اختصاصي خود را دارند و به همين دليل با مشكل ترافيك برخورد نمي‌كنند. هزينه‌هاي متروبوس با استانبول كارت قابل پرداخت است.

ترامواي نيز ديگر وسيله نقليه عمومي است كه در شهرهاي ازمير، آنكارا،‌ استانبول، بورسا، كايسري، اسكي شهر و گازي آنتپ فعال است. هزينه‌هاي اين وسيله نيز با كارت‌هاي حمل و نقل درون شهري هر شهر قابل پرداخت است.

 

كشتي بخاري، به دليل محصور بودن تركيه از سه جهت در ميان آب، يكي از وسايل نقليه عمومي به شمار مي‌رود. در شهرهاي ازمير و استانبول تردد با كشتي كاملا مرسوم است. دو پاره بودن شهر استانبول و قرارگيري هر بخش در يك قاره، باعث رواج استفاده از كشتي به منظور تردد ميان بخش آسيايي و بخش اروپايي اين شهر شده است.