موسسه اعزام دانشجو- خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در ترکیه - go2tr
turkey
کشور ترکیه

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در ترکیه

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
موسسه اعزام دانشجو- خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در ترکیه - go2tr

تركيه در بخش منابع مالي، عمدتا متكي بر نظام بانكداري است. سهم بانكداري در تأمين منابع مالي اين كشور 60 درصد است. وظايف بانك‌ها تقريبا در تمام دنيا مشخص است؛ بانك‌ها مسئول جمع‌آوري و كنترل وجوه نقد سرگردان در كشور هستند. بانك‌ها با دريافت اين وجوه در قالب انواع سپرده‌گذاري، اين وجوه را در بخش‌هاي مختلف، سرمايه‌گذاري و هدفمند مي‌كنند. تزريق اين پول‌ها عمدتا در بخش‌هاي توليدي و اقتصادي است. مقداري از اين مبالغ نيز صرف انواع وام و تسهيلات مي‌شود. افرادي كه تقيدات مذهبي دارند و قصد سرمايه‌گذاري در بانك‌هاي تركيه را دارند؛ لازم است بدانند كه در تركيه نيز مانند بسياري از كشورها، نظام بانكداري منطبق با نظام بانكداري غربي است. خدمات مالي در تركيه به صورت‌هاي مختلفي انجام مي‌پذيرد؛ انواع خدمات بانكي (بانك‌هاي سپرده، بانك‌هاي مشاركتي، بانك‌هاي توسعه و سرمايه‌گذاري)، بازار بورس و سرمايه، ليزنيگ مالي، سيستم بازنشستگي فردي، خدمات بيمه و تأمين مالي توليدكننده و مصرف‌كننده در تركيه ارائه مي‌شود. دانشجويان ايراني محصل در دانشگاه‌هاي تركيه از جمله اتباع ايراني هستند كه قادر به استفاده از برخي خدمات بانكداري اين كشور هستند.

افتتاح حساب بانكي اتباع ايراني در بانك‌هاي تركيه

در تمام كشورها كليه عمليات بانكي با نظارت بانك مركزي كشور انجام مي‌شود. در تركيه برخي اختيارات براي اجازه افتتاح حساب بانكي توسط اتباع خارجي، بر عهده بانك است و برخي اختيارات از الزامات بانك مركزي اين كشور است. اتباع خارجي كه اقامت تركيه را دارند، اجازه افتتاح حساب بانكي را در اين كشور دارند؛ در برخي موارد اين اجازه به اتباع خارجي كه اقامت اين كشور را ندارند نيز داده مي‌شود؛ لذا شرط افتتاح حساب بانكي براي اتباع خارجي، داشتن اقامت تركيه نيست. اين موضوع در حوزه اختيارات و قوانين بانك مربوطه است. لازم به ذكر است كه به دليل تحريم‌ها عليه ايران، برخي از بانك‌هاي تركيه با وجود اقامت داشتن اتباع ايراني در اين كشور، از افتتاح حساب بانكي آنها امتناع مي‌كنند. دانشجويان ايراني مشغول به تحصيل در اين كشور به دليل داشتن اقامت تحصيلي قادر به افتتاح حساب در بانك‌هاي مربوطه هستند.


 

 

بانك‌هاي تركيه‌اي ارائه‌دهنده خدمات به اتباع ايراني

برخي از بانك‌ها در تركيه حاضر به همكاري با اتباع ايراني ساكن در اين كشور هستند. در استانبول بانك ملت، با سرمايه ايرانيان فعال است و ايرانيان مي‌توانند در اين بانك حساب بانكي باز كنند؛ با اين حال خدمات اين بانك محدود به سپرده‌گذاري و نگه‌داري پول است و براي مشتريان خود، عابربانك صادر نمي‌كند. عدم برخورداري از حساب عابربانك، ايرانيان را تشويق به افتتاح حساب در ساير بانك‌هاي اين كشور نموده است؛ بانك‌هاي زراعت، ايش‌ بانك، آك بانك و... با وضع شرايط و قوانين خاص، اجازه افتتاح حساب به ايرانيان را مي‌دهند.

اتباع ايراني لازم است شماره مالياتي و كارت اقامت خود را به منظور افتتاح حساب بانكي در برخي بانك‌هاي تركيه به همراه داشته باشند. مؤسسه بين‌المللي گلوبال كادرو در استانبول، مركز راهنمايي ايرانيان در تركيه است؛ يكي از خدمات اين مؤسسه معرفي اتباع ايراني به بانك‌هاي تركيه‌اي و افتتاح حساب براي آنها پيش از دريافت اقامت است. اين خدمات در صورتي قابل ارائه است كه متقاضيان حقيقي و حقوقي، سابقه ثبت شركت، خريد ملك و يا سرمايه‌گذاري در اين مؤسسه را داشته باشند. در اين صورت اين متقاضيان واجد اعتبار لازم مؤسسه‌اند و گلوبال كادرو قادر به معرفي اين متقاضيان جهت افتتاح حساب بانكي و در برخي موارد صدور كرديت كارت نزد بانك‌ها خواهد بود.

اشخاص حقيقي و حقوقي مي‌توانند حساب‌هايي را به نام شخص يا شركت افتتاح كنند. ترجمه تركي پاسپورت و تأييديه نوتر؛ جهت افتتاح حساب شخصي توسط اشخاص حقيقي الزامي است. بسته به قوانين هر بانك، داشتن هر كدام از اين دو مورد ممكن است كافي باشد. دستگاه خودپرداز ATM در تركيه، اجازه تراكنش برداشت تا سقف 1500 تا 2500 لير را به صاحبان عابركارت مي‌دهد. چنانچه افراد قصد انتقال وجه بين حساب‌هاي بانكي تركيه را داشته باشند، تا سقف 30000 لير مجاز به انجام تراكنش بين بانكي مشابه هستند. انجام اين تراكنش از طريق اپليكيشن‌هاي موبايل بانك مقدور است. در صورتي كه بانك‌هاي مبدأ و مقصد در چنين تراكنشي متفاوت باشند؛ در حدود 5 لير به منظور هزينه كارمزد يا انتقال وجه بايد بپردازند.

اصطلاحات رايج بانكي در تركيه

اصطلاح EFT و HAVALE دو اصطلاح رايج در نظام بانكداري تركيه است؛ EFT مربوط به نقل و انتقالات پولي بين دو بانك متفاوت است و صرفا در ساعات اداري انجام‌پذير است. چنانچه اين انتقال وجه در غير از ساعت اداري انجام شود؛ با 24 ساعت تأخير در حساب مقصد، قابل برداشت است.

اصطلاح HAVALE مربوط به نقل و انتقالات پولي ميان دو شعبه از يك بانك است و فرقي نمي‌كند كه اين جابه‌جايي در چه ساعتي از شبانه‌روز يا ايام تعطيلات انجام شود؛ در هر صورت همان لحظه در حساب مقصد، قابل برداشت خواهد بود.


 

 

مطالب مرتبط