موسسه اعزام دانشجو- آزمون های ورودی مقاطع مختلف در ترکیه - go2tr
turkey
کشور ترکیه

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در ترکیه

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
موسسه اعزام دانشجو- آزمون های ورودی مقاطع مختلف در ترکیه - go2tr

رقابت در این آزمون‌ ها برای قبولی در دانشگاه‌ های دولتی کشور ترکیه به دلیل سطح علمی بالاتر و هزینه‌های تحصیلی کم‌تر، تنگاتنگ است. آزمون‌ها به دو زبان انگلیسی و ترکی گرفته می‌شوند. چنان‌چه قصد تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی را دارید، ارائه‌ی مدرک تافل یا آیلتس ضروری است.

آزمون YOS (یوس) ترکیه 

 

چنان‌چه در حال کسب اطلاعات و تحقیق درباره‌ی تحصیل در ترکیه هستید، حتما نام آزمون YOS را شنیده‌اید. این آزمون همه ساله برای متقاضیان تحصیل در کشور ترکیه برگزار می‌شود. دانشگاه ‌های دولتی و موسسات خصوصی ترکیه، برگزارکنندگان این آزمون هستند. شرکت کنندگان در این آزمون باید حداقل نمره‌ی 45 را کسب کنند. این آزمون شامل 80 سوال است که 45 تست هوش، 30 سوال ریاضی و 5 سوال هندسه را در بر می‌گیرند.

آزمون Sat ترکیه

 

آزمون دیگری که در کشور ترکیه برگزار می‌شود SAT است. این آزمون ویژه‌ی متقاضیان کارشناسی است و علاوه بر ترکیه در کشورهای زیادی برگزار می‌شود. برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه از طریق این آزمون، باید حداقل نمره‌ی 1100 و نمره‌ی 650 ریاضی کسب کنید. این آزمون شامل دروس ریاضی و زبان، درک مطلب و مهارت‌های نوشتاری می‌شود. سوالات این آزمون به صورت تستی، تشریحی و انشا مطرح می‌شوند و مدت زمان پاسخ گویی به آن‌ها 3 ساعت و 45 دقیقه است. 

چنان‌چه قصد تحصیل به زبان ترکی را دارید، باید نمره‌ی قبولی در آزمون زبان ترکی تومر را کسب کنید تا تسلط شما به زبان ترکی اثبات شود. 

آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه در مقطع تحصیلات تکمیلی

 

درباره‌ی آزمون‌های مقطع کارشناسی توضیحاتی ارائه شد. در ادامه به بررسی آزمون‌های مقاطع بالاتر خواهیم پرداخت.

امتحان ورود به مرحله‌ی فوق لیسانس LES نام دارد و مرکز انتخاب و جایگزینی دانشجویان این آزمون را برگزار می‌کند. این آزمون در ماه‌های می و دسامبر برگزار می‌شود. این امتحان در جهت بررسی اطلاعات و مهارت‌های فکری داوطلبان برگزار می‌شود و سوالات آن نیز تستی است. 

 آزمون‌های تخصصی پزشکی در ماه‌های آوریل و سپتامبر و در شهر آنکارا برگزار می‌شوند و به بررسی تسلط دانشجو به زبان خارجی و سنجش سطح علمی وی می‌پردازند. ابتدا آزمون زبان خارجی برگزار می‌شود و داوطلبانی که موفق به کسب نمره‌ی 60 از 100 بشوند، می‌توانند در آزمون علمی شرکت کنند.

آزمون‌های زبان در دو گروه برگزار می‌شود. گروه اول زبان‌های انگلیسی، فرانسه و آلمانی است که به صورت تستی است. گروه دوم زبان‌های اسپانیولی، ایتالیایی و روسی است که تشریحی است.

مطالب مرتبط