موسسه اعزام دانشجو-رشته های غیر پزشکی در ترکیه-go2tr
turkey
کشور ترکیه

رشته های غیر پزشکی در ترکیه

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
موسسه اعزام دانشجو-رشته های غیر پزشکی در ترکیه-go2tr

رشته‌‌ی خلبانی یکی از رشته‌های مورد علاقه در بین دانشجویان ایرانی است. این رشته به صورت اختصاصی در دانشگاه هوانوردی ترکیه واقع در شهر آنکارا تدریس می‌شود. دوره‌ی آموزش پرواز و مدیریت هواپیمایی هر کدام چهار ساله هستند و دروس به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. در این دانشگاه سایر رشته‌های مربوط مانند مهندسی هوانوردی نیز تدریس می‌شود.

شاخه‌های مختلف هنر نیز از رشته‌های مورد علاقه‌ی دانشجویانی است که قصد تحصیل در ترکیه را دارند. افراد ممتاز در این رشته می‌توانند بورس تحصیلی اخذ کنند. ارسال portfolio (نمونه کار)، ریز نمرات و مدرک زبان مدارک مورد نیاز برای درخواست تحصیل در رشته های هنری هستند. همچنین دانشجویان باید علاوه بر آزمون‌های ورودی و مصاحبه در آزمون‌های عملی نیز شرکت نمایند. از دانشگاه‌های معروف هنر و موسیقی ترکیه می‌توان به دانشگاه Ozyrgin، دانشگاه Yasar و دانشگاه Okan اشاره کرد که در آن‌ها رشته‌هایی مانند هنر، گرافیک، سینما، کارگردانی و... تدریس می‌شود.

موسیقی نیز یکی از زیرشاخه‌های هنر و شرایط تحصیل در این رشته نیز مانند رشته‌های هنر است. کنسرواتوار موسیقی یک مرکز دولتی واقع در استانبول است که در آن رشته‌هایی مانند موسیقی، موسیقی شناسی و هنرهای نمایشی تدریس می‌شود.

در کشور ترکیه یک دانشگاه و یک دانشکده‌ی اختصاصی برای رشته‌ی معماری وجود دارد. دانشگاه معمار سینان استانبول در شهر استانبول واقع شده است و قدیمی‌ترین دانشگاه هنر ترکیه محسوب می‌شود. علاوه بر رشته‌ی معماری و زیرشاخه‌های آن، برخی از رشته های هنر نیز در این دانشگاه تدریس می‌شود. زبان اصلی این دانشگاه ترکی است. در دانشکده‌ی معماری نیز به ارائه‌ی رشته های طراحی صنعتی، معماری داخلی، معماری، برنامه‌ریزی شهری پرداخته می‌شود.

کامپیوتر نیز به دلیل بازار کاری که دارد مورد استقبال بسیاری از دانشجویان واقع شده است. این رشته در بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه تدریس می‌شود. علاوه بر مهندسی کامپیوتر، دانشجویان علاقمند می‌توانند به تحصیل در رشته‌ی علوم کامپیوتر در دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه TED، دانشگاه استانبول و دانشگاه بلیکنت بپردازند.

رشته‌ی هوافضا به دلیل جذابیت‌هایی که دارد مورد توجه دانشجویان زیادی واقع شده‌است. این رشته در مراکزی مانند دانشکده‌ی هوانوردی دانشگاه استانبول و دانشگاه هوانوردی شهر آنکارا تدریس می‌شود. دانشجویان علاقمند می‌توانند با شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها و کسب نمره‌ی قبولی به تحصیل در این رشته بپردازند.

بعد از پزشکی و دندان‌پزشکی، داروسازی هدف بسیاری از دانشجویان علاقمند به حوزه‌ی طبابت است. تحصیل در این رشته در کشور ترکیه 5 سال طول می‌کشد. این رشته در دانشگاه‌های مختلف و اغلب به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. نکته‌ای که درباره‌ی این رشته وجود دارد این است که دانشجویان صرفاً نیاز به دیپلم تجربی برای تحصیل در این رشته ندارند و دانش‌آموزان دارای دیپلم ریاضی نیز می‌توانند در این رشته تحصیل کنند. همچنین اگر متقاضیان این رشته دوره‌ی پیش دانشگاهی را سپری نکرده باشند، می‌توانند این دوره را در کشور ترکیه بگذرانند.

بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه نسبت به جذب دانشجویان بین‌الملل در رشته‌های مهندسی تمایل خود را نشان داده‌اند. دانشگاه‌های فنی این کشور موقعیت خوبی برای تحصیل در گرایش‌های مختلف مهندسی برای دانشجویان ایجاد می‌کنند. برای تحصیل در رشته‌های مهندسی باید در آزمون‌های ورودی و زبان شرکت کنید و ریزنمرات خود را همراه با سایر مدارک ارسال نمایید.

با تحصیل در رشته‌ی حقوق و گرفتن مدرک LLM در ترکیه می توانید در بسیاری از کشورها وارد بازار کار شوید. شما می‌توانید برای گرفتن این مدرک در مدرسه‌ی حقوق دانشگاه کوچ، دانشگاه بیلکنت، دانشگاه حاجت تپه و... تحصیل کنید.

بهترین مکان برای تحصیل در صنعت گردشگری کشور ترکیه و به ویژه شهر آنتالیا است. صنعت توریسم یکی از منابع درآمد در ترکیه است و به همین دلیل اساتید می‌توانند به صورت کاملاً تجربی دروس را برای دانشجویان ارائه دهند. در کالج گردشگری آنتالیا رشته‌هایی مانند مدیریت گردشگری، هتلداری و... تدریس می‌شود.

ترکیه یکی از کشورهای پیشرو در صنعت مد و لباس است؛ از این رو با تحصیل در زمینه‌های طراحی مانند طراحی لباس یا طراحی جواهرات در این کشور می‌‌توانید به یک طراح حرفه‌ای تبدیل شوید. ترکیه دارای دانشگاه طراحی مد به صورت اختصاصی است که دوره‌های طراحی در این دانشگاه چهار ساله است. این دانشگاه هرساله ده درصد از دانشجویان خود را بورس تحصیلی می‌کند.

فرآیند اخذ پذیرش برای دندانپزشکی در ترکیه، شاید بزرگترین گام در این سفر است!  یک گام مهم و حیاتی که قبل از هر اقدامی باید به طور دقیق این فرآیند را مو به مو مرور نمائید. 

اما نگران نباشید، نحوه اخذ پذیرش برای دندانپزشکی در ترکیه خیلی پیچیده نیست. پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان، امتحاناتی را برای تعریف سطح آکادمیک و دانش فرد برگزار می شود و نمره  امتحانات باید بالای 500 باشد تا فرد در لیست پذیرش در رشته دندانپزشکی در ترکیه قرار گیرد.


 
همه کسانی که آزمون را پشت سر گذاشته شده اند به ترتیب نمره، مرتب می شوند و پس از آن تیم ارزیابی، برترین نمرات و رزومه های قوی را اولویت بندی می کند. تیم ارزیابی اجازه دارد  تا 24 فرد یا داوطلب را معرفی کند و داوطلبان می توانند حرفه یا شغل های مختلفی  داشته باشند و لزوما نباید رشته دندانپزشکی را پاس کرده باشند. به این ترتیب لیست قبولی های رشته دندانپزشکی در ترکیه پر می شود.


 
بسیاری دانشگاه دندانپزشکی در ترکیه وجود دارد، اما با رتبه بندی عمومی، 5 دانشگاه دندانپزشکی معروف  در لیست زیر آورده شده است.


 • دانشگاه Hacettepe  
 • دانشگاه İstanbul 
 • دانشگاهMarmara 
 • دانشگاه Ege         
 • دانشگاه  Ankara


 
 
چند هفته بعد داوطلبین می توانند که دانشگاهی که می توانند بر مبنای نمره را انتخاب کنند در پنل خود مشاهده کنند.


 
دو مرحله امتحان یا آزمون ورودی برای داوطلبین علاقمند به تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه وجود دارد:

 • اولین مرحلهآزمون YGC  است
 • دومین مرحلهاز آزمون LYS است

هر دانش آموزی که از دبیرستان فارغ التحصیل می شود باید YGS را آزمون بدهد و این امتحان عموما در مورد اطلاعاتی در کشور ترکیه،  علوم اجتماعی، و علوم ریاضی عمومی است.

اما LYS مراحل مختلفی دارد. پس از YGS داوطلب باید تصمیم بگیرید که چه نوع کاری را می خواهد در ادامه تحصیل انجام دهد. و بر اساس آن داوطلب باید آزمون LYS  را پشت سر بگذارد. امتحانات LYS مختلفی برای علوم اجتماعی، علوم ریاضی و زیست شناسی وجود دارد. اگر داوطلب تمایل در یکی از رشته های علوم ریاضی و زیست شناسی است ، با 5 امتحان روبرو خواهد شد:

 • ریاضی (50 سوال)
 • هندسه (30 سوال)
 • زیست شناسی (30 سوال)
 • فیزیک (30 سوال)
 • شیمی (30 سوال)


محتویات این سؤال ها می تواند برای داوطلبان در کشورهای مختلف، متفاوت  باشد. از آنجا که به عنوان مثال، در بعضی از کشورها، مشتق و انتگرال را در دوره دبیرستان می گذارنند پس سوالات  درس ریاضی در آزمون از این مباحث می باشد و به طور کلی آنها را شامل می شود.

وقتی نمره امتحان محاسبه شد، میانگین نمره های دبیرستان فرد داوطلب نیز باعث افزایش و تاثیر در نمره خام آزمون می شود. 


اساسا روشی که در بالا ذکر شد روشی است که  مشخص می کند چگونه یک فرد، موفق به اخذ پذیرش در دانشگاه دندانپزشکی در ترکیه می شود.


 
همانطور که در بالا اشاره شده برای اخذ پذیرش در دانشگاه های دندانپزشکی در ترکیه هیچ مصاحبه یا هیچ اظهارات شخصی وجود ندارد. و ملاک پذیرش فرد برای ادامه تحصیل در دانشگاه های دندانپزشکی در ترکیه، نمرات امتحان و نمرات دبیرستان فرد است.


 
چطور  داوطلبین برای اخذ پذیرش در دانشگاه های دندانپزشکی در ترکیه رقابت می کنند؟


هر سال تقریبا 1،500،000 نفر، باید پنج امتحان را برای اخذ پذیرش تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه پاس کنند و اما همه آنها برای علوم بهداشتی و پزشکی انتخاب نمی شوند. بعضی از داوطلبین  به سراغ رشته های  علوم اجتماعی و علوم پایه می روند. سپس تعداد داوطلبین بعد از گذار اول، 500،000 نفر خواهند بود که  با هم رقابت می کننداین  تعداد دانشجو برای اخذ پذیرش رقم بالایی است - پس اخذ پذیرش در دانشگاه های دندانپزشکی در ترکیه بسیار رقابتی است!

 بنابراین، همانطور که بدان آگاه هستید، نحوه اخذ پذیرش در رشته دندانپزشکی در ترکیه یک فرایند استرس زا و یک گام سخت برای گرفتن پذیرش است. داوطلب باید در امتحانات خیلی خوب عمل کند تا شانس خود را برای داشتن یک درخواست پذیرش موفق برای رشته دندانپزشکی در ترکیه، افزایش دهد.
 
 
برخی از دانشکده های دندانپزشکی در ترکیه مثل (دانشگاه Marmara ، استانبول) بخشی از یک دانشگاه عمومی یا دولتی است. در صورت تمایل برای رفتن به یک دانشگاه خصوصی یا آزاد برای ادامه تحصیل، پروسه اخذ پذیرش تخصص دندانپزشکی در ترکیه کمی متفاوت با دانشکده های دولتی است. روند پذیرش در رشته دندانپزشکی در ترکیه برای دانشگاه های آزاد از لحاظ تحصیلی و سطح دانش نیست، زیرا داوطلب مجبور نیست حد نصاب نمره  را در آزمونها به دست آورد. بلکه با پرداخت هزینه مقرر می توان در دانشگاه های خصوصی یا آزاد مشغول به تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه شد.


مطالب مرتبط