موسسه اعزام دانشجو-کنفرانس های علمی در ترکیه-go2tr
turkey
کشور ترکیه

کنفرانس های علمی در ترکیه

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
موسسه اعزام دانشجو-کنفرانس های علمی در ترکیه-go2tr

تركيه به عنوان كشوري كه از ثبات سياسي نسبتا مطلوبي برخوردار است؛ چند سالي است كه به دنبال تثبيت جايگاه علمي خود در منطقه غرب آسيا است. مرتبه و جايگاه علمي هر كشور با چند عامل سنجيده مي‌شود. تعداد و رنكينگ دانشگاه‌ها،‌ تعداد دانشجويان و فارغ‌التحصيلان دانشگاهي، تعداد نخبگان رشته‌هاي مختلف علمي، تعداد و كيفيت كنفرانس‌ها و همايش‌هاي علمي هر كشور،‌ آزمون‌هاي علمي و نتايج آن، المپيادهاي علمي دانش‌آموزي و دانشجويي و... همگي از عواملي هستند كه نشان‌دهنده اهميت و جايگاه علم در يك جامعه است. در جوامع فرهيخته ولو اينكه مجامع علمي، اسپانسر مالي نداشته باشند، خود افراد باني شده و گاه منازل خود را در اختيار انجمن‌هاي علمي قرار مي‌دهند. اين انجمن‌ها در تاريخ بسياري كشورها فعال بوده‌اند و نقش به سزايي در رونق و شكوفايي شاخه‌هاي مختلف علمي و فرهنگي يك جامعه دارند. در ايران هم در سده‌هاي مختلف انجمن‌هاي ادبي و علمي برگزار مي‌شده و بسياري از دستآوردهاي اين حوزه‌ها محصول اجتماعات كوچك در گوشه خانه‌ها و منازل است.

امروزه با گسترش نقش دولت‌ها در فراهم آوردن زمينه‌هاي علمي كشورها، راهكارهاي متنوعي جهت شكوفايي عرصه‌هاي مختلف جوامع پيشنهاد مي‌شوند. برگزاري كنفرانس‌هاي علمي از جمله كارآمدترين اين راهكارهاست. در كنفرانس‌ها نخبگان علمي هر رشته‌اي، پژوهش‌هاي علمي سالانه خود را به صورت فشرده در قالب مقالات و سخنراني‌هاي علمي با سايرين به اشتراك مي‌گذارند. كليه ايده‌ها،‌ دستآوردها،‌ نتايج آزمايش‌هاي علمي،‌ نوآوري‌ها، ابداعات، اختراعات، نظرات و پژوهش‌هايي كه در طول يك يا چند سال توسط پژوهشگران انجام مي‌شود؛ با برگزاري همايش‌ها و كنفرانس‌هاي علمي به بار نشسته و ثبت علمي مي‌شوند.

موضوعات و شاخه‌هاي كنفرانس‌ها در تركيه

بخش‌هاي مختلف صنعت،‌ اقتصاد، كشاورزي، سياست،‌ پزشكي،‌ دندانپزشكي، علوم پايه،‌ مهندسي، علوم انساني و... همه ساله موضوعات چالشي حوزه‌هاي مختلف خود را استخراج نموده و با دعوت از انديشمندان هر حوزه، زمينه ثبت پژوهش‌هاي علمي و تحقيقي را فراهم مي‌كنند. در تركيه طي سال‌هاي گذشته همايش‌ها و كنفرانس‌هاي متعددي برگزار شده است. اين كنفرانس‌ها اغلب با حمايت دولت، مراكز علمي و پژوهشي،‌ دانشگاه‌ها و يا بخش‌هاي صنعتي و فرهنگي برگزار مي‌شوند.

كنفرانس‌هاي برگزارشده و در حال برگزاري در تركيه

حوزه مديريت از جمله زمينه‌هاي مهم پژوهشي در سال‌هاي اخير است؛ مديريت در بخش‌هاي مختلف توليدي،‌ صنعتي، فرهنگي، اقتصادي و سياسي بسيار چالش‌برانگيز بوده و بخشي عمده‌اي از احتياجات شركت‌هاي دولتي و خصوصي مربوط به حوزه مديريتي است. كنفرانس بين‌المللي پيشرفت در مديريت كسب و كار، تجارت، اقتصاد و امور مالي براي اولين بار در استانبول تركيه در خرداد ماه سال جاري 1398 برگزار شده است. در حوزه علوم سياسي، اغلب، همايش‌هايي در سطح مسائل منطقه‌اي برگزار مي‌شود كه نمونه‌اش همايش بين‌المللي همكاري‌هاي تركيه،‌ پاكستان و ايران است كه توسط مركز مطالعات ايراني آنكارا (ايرام) در ارديبهشت ماه سال جاري، در شهر آنكار برگزار شده است. شهر ازمير تركيه در حوزه علوم پايه؛ ميزبان چهارمين كنفرانس محاسبات تحليلي و شيمي تئوري در سطح بين‌المللي در بهمن ماه سال گذشته بوده است. استانبول نيز در شهريور ماه سال جاري، پذيرايي مهمانان كنگره بين‌المللي بيماري‌هاي دستگاه گوارش (ACG) در حوزه پزشكي خواهد بود. آذر ماه سال گذشته، استانبول ميزبان سومين كنفرانس بين‌المللي پژوهش‌هاي كاربردي در علوم و مهندسي بوده است؛ اين كنفرانس توسط انجمن مهندسي و تكنولوژي لندي برپا شده است. در حوزه آموزش و يادگيري، سال گذشته كنفرانسي با عنوان رويكردهاي نوين آموزش و ارزيابي زبان انگليسي در شهر استانبول برگزار شد؛‌ اين ششمين كنفرانسي است كه با اين عنوان برپا شده است. دانشگاه ييلديز استانبول در مرداد سال 1397، دومين كنفرانس بين‌المللي افق‌هاي نو در علوم مهندسي را برگزار نمود؛ اين كنفرانس حوزه‌هاي برق، صنايع، عمران، فناوري اطلاعات، مهندسي آب، مهندسي دريا، مهندسي زلزله، مهندسي شيمي، نفت، پليمر، مهندسي معدن، مهندسي پزشكي، مواد و متالوژي، مكانيك، منابع طبيعي و چند حوزه ديگر را تحت پوشش قرار داد. چالش‌هاي نوين در مهندسي صنايع و مديريت عمليات نيز عنوان دوازدهمين كنفرانس بين‌المللي بود كه در شهريور 1397، توسط دانشگاه ييلديريم بايزيد آنكارا و مؤسسه توسعه دانش كانادا در شهر آنكارا برگزار شد. اين كنفرانس حوزه‌هاي مديريت و صنايع را در بر مي‌گرفت. در سال‌هاي گذشته نيز، تركيه نقش فعالي در برگزاري همايش‌ها و پويش‌هاي عملي داشته است؛ همايش خلاقيت در بسته‌بندي پاريس (ADF) در بهمن ماه 1396 در شهر استانبول برگزار شده و حوزه‌هاي صنايع، فناوري اطلاعات و صنايع چوب و كاغذ را تحت پوشش قرار داده است. تجارت و سرمايه‌گذاري كشورهاي حوزه خليج فارس و تركيه عنوان همايشي است كه در آذر 1396 در استانبول برگزار شده است. مديريت، تجارت و توسعه اقتصادي، عنوان سومين كنفرانسي است كه دانشگاه اسن يورت استانبول در حوزه مديريت، كارآفريني و كسب و كار در شهريور 1396 برپا نموده است. مجموعه بين‌المللي كارين استانبول برگزاركننده پنجمين كنفرانس بين‌المللي مديريت،‌ اقتصاد و علوم انساني در اسفند 1395 بوده و دانشگاه زعيم اين شهر نيز پنجمين كنفرانس بين‌المللي پژوهش در مهندسي،‌ علوم و تكنولوژي را در همان تاريخ برگزار نموده است.


 

مطالب مرتبط