موسسه اعزام دانشجو- امتیازات کارت دانشجویی در ترکیه - go2tr
turkey
کشور ترکیه

امتیازات کارت دانشجویی در ترکیه

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
موسسه اعزام دانشجو- امتیازات کارت دانشجویی در ترکیه - go2tr

تركيه؛ يكي از كشورهاي مقصد، جهت ادامه تحصيل است. اين كشور با داشتن مجموع 183 دانشگاه دولتي و خصوصي، بر اساس توافقنامه بولونيا، برنامه‌هاي تحصيلي يكساني را با دانشگاه‌هاي اروپا دارد. عضويت بسياري از دانشگاه‌هاي تركيه در برنامه اراسموس، امكان تبادل دانشجو در سطح بين‌الملل را براي دانشگاه‌ها و دانشجويان اين كشور فراهم مي‌سازد. ساليانه سهميه پذيرش دانشجوي خارجي (غيرترك) در مؤسسات آموزش عالي و مراكز دانشگاهي تركيه، افزون بر 4500 نفر است. دولت‌هاي مختلف در بخش‌هاي مختلف فرهنگي، اقتصادي، سياسي، علمي و... سرمايه‌گذاري مي‌كنند. امكان تحصيل رايگان در دانشگاه در پي تحقق اهداف علمي كشور است. مقاطع تحصيلي دانشگاهي شامل كارداني، كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري است. هر كدام از اين مقاطع تحصيلي از امكانات و تسهيلات خاصي برخوردار است.

تركيه نيز مانند بسياري از كشورهاي ديگر، درصدد افزايش رنكينگ دانشگاه‌هاي خود است؛ اين هدف حاصل نمي‌شود مگر با افزايش امكانات و تسهيلات جذب دانشجو. بهره‌مندي از اساتيد شايسته از اولويت‌هاي هر دانشگاهي است. دانشگاه‌هاي تركيه با افزايش امكانات تحصيلي، در سال‌هاي اخير توانسته‌اند بخشي از دانشجويان و دانش‌پژوهان جوان را به خود جذب كنند. اين امكانات كه در قالب خدمات خوابگاهي، كتابخانه‌اي، آزمايشگاهي، ورزشي، درماني و ساير كمك‌هزينه‌هاي دانشجويي ارائه مي‌شود؛ نقش به سزايي در جلب محصلين و فارغ‌التحصيلان مقاطع مختلف تحصيلي براي ادامه تحصيل در اين دانشگاه‌ها دارد. يكي از تسهيلاتي كه در اختيار دانشجويان در برخي دانشگاه‌ها ارائه مي‌شود؛ تسهيلاتي است كه بر روي كارت دانشجويي اعمال مي‌شود. براي مثال شارژ ژتون غذا در بسياري از دانشگاه‌هاي ايران، بر روي كارت دانشجويي امكان‌پذير است. ورود و خروج به فضاي خوابگاه يا دانشگاه نيز با اين كارت قابل انجام است. با ارائه كارت دانشجويي مي‌توان از تخفيفات خاصي در بازديد از اماكن گردشگري بهره برد. همچنين برخي خدمات درماني مخصوص دانشجويان است كه با ارائه كارت دانشجويي مي‌توان از آن استفاده نمود.

تحصيل اتباع ايراني در تركيه

تحصيل در دانشگاه، جدا از بهره‌هاي علمي، مزايا و لذت‌هاي ديگري نيز دارد. تجربه تحصيل در دانشگاه امكان دارد در محل زادگاه و يا محلي دورتر از موطن اشخاص حاصل شود. بسياري از اتباع ايراني، به منظور بهره‌مندي از فرصت‌هاي شغلي مرتبط با زمينه تحصيلي، ترجيح مي‌دهند در مراكز آموزشي معتبر مشغول به تحصيل شوند. برخي از ايرانيان ترجيح مي‌دهند سختي‌هاي راه دور را بر خود هموار نموده و در عوض از مدرك علمي معتبرتري برخوردار شوند. تجربه زندگي در خوابگاه، خود درس‌هاي ديگري را علاوه بر دروس علمي سر كلاس‌ها به همراه دارد. تحصيل در دانشگاهي دور از زادگاه، باعث خودساختگي و غلبه بر وابستگي‌هاي خانواده مي‌شود. از اين رو برخي خانواده‌ها زمينه تحصيل فرزندانشان را حتي در كشوري ديگر فراهم مي‌كنند. تركيه؛ از جمله كشورهايي است كه با آماده نمودن بستر مناسب علمي در فضاي دانشگاهي، در سال‌هاي اخير تبديل به قطب علمي غرب آسيا شده است. رنكينگ دانشگاه‌هاي تركيه در بين دانشگاه‌هاي دنيا، بين 400-500 است. سالانه ايرانيان زيادي متقاضي اقامت تحصيلي در تركيه‌اند.

تسهيلات دانشجويي استفاده از سيستم حمل و نقل عمومي

دانشجويان دانشگاه‌هاي تركيه مي‌توانند با ارائه كارت دانشجويي خود، از تخفيف‌هاي 50 درصدي ويژه استفاده از سيستم حمل و نقل درون‌شهري در تركيه بهره‌مند شوند. تردد در برخي شهرهاي تركيه از جمله آنكارا، استانبول و ازمير به دليل وسعت اين شهرها، نياز به استفاده از سيستم حمل و نقل ارزان و مقرون به صرفه است، بر طبق توافقات دانشگاه‌ها و شهرداري‌هاي استانبول، دانشجويان مي‌توانند با ارائه كارت دانشجويي يا معرفي‌نامه‌اي از دانشگاه، كارت آبي رنگ حمل و نقل را از كيوسك‌هاي ارائه و شارژ كارت حمل و نقل دريافت كنند. كارت آبي كه به كارت حمل و نقل دانشجويي معروف است ويژه مدارس ترك، دانشجويان و كاركنان ادارات دولتي است.

تسهيلات خوابگاه دانشجويان

اقامت در تركيه به دليل اجاره‌بهاي سنگين، براي دانشجويان بسيار هزينه‌بر است؛ در صورتي كه دانشجويان مي‌توانند با ارائه كارت دانشجويي و ساير مدارك دانشجويي خود، از تخفيفات خوابگاهي بهره‌مند شوند.

تسهيلات مراكز تفريحي براي دانشجويان

تركيه نيز مانند بسياري از كشورهاي ديگر، فرصت‌هاي مناسبي را براي دانشجويان خارجي خود جهت بازديد از مراكز تفريحي و گردشگري اين كشور فراهم نموده است؛ اين فرصت‌ها اغلب با اعمال تخفيفات دانشجويي و با ارائه كارت دانشجويي قابل دسترسي است.

تسهيلات درماني و بيمه دانشجويان

از ديگر مزاياي دانشجويان در تركيه، بهره‌مندي از خدمات بيمه و به طور خاص، تسهيلات درماني در اين كشور است. بر طبق توافقات دانشگاه‌ها و مراكز پزشكي در تركيه، مراكز درماني ويژه دانشجويان در دانشگاه‌ها احداث شده است كه ملزم به ارائه خدمات درماني رايگان به دانشجويان مي‌باشند. خدمات درماني اعم از مشاوره و درمان است. لازم به ذكر است كه كليه دانشجويان جهت ثبت نام در مؤسسات آموزش عالي و دانشگاه‌هاي تركيه ملزم به ارائه بيمه دانشجويي هستند؛ همچنين يكي از شرايط دريافت مجوز اقامت براي دانشجويان، ارائه بيمه دانشجويي است. بهره‌مندي از خدمات درماني در بيمارستان‌هاي تحت پوشش بيمه سلامت، صرفا منوط به دريافت بيمه سلامتي اجباري است. هزينه تهيه دارو با ارائه بيمه درماني دانشجويان، تنها 20 درصد هزينه اصلي داروست.

مطالب مرتبط