x
مشاوره رایگان:021 43000 021
موسسه اعزام دانشجو-مکان های تاریخی در ترکیه-go2tr

مکان های تاریخی در ترکیه

موسسه اعزام دانشجو-مکان های تاریخی در ترکیه-go2tr

اگر قصد تحصیل در ترکیه و یا سفر به این کشور را دارید پیشنهاد می کنیم دیدن اماکن تاریخی ترکیه را از دست ندهید. در این مقاله به معرفی چند مکان تاریخی معروف ترکیه می پردازیم.

ایا صوفیه یا Aya Sofya: 

که در حال حاضر به عنوان موزه استفاده می‌شود، یکی از زیباترین ساختمان‌های جهان و دیدنی‌های استانبول شناخته شده است. جلال و شکوه دوران طلایی بیزانس در این بنا یکی از مهم‌ترین مواردی است که در استانبول و در سفر به ترکیه دست یافتنی است. بخش عمده‌ای از نمای بیرونی آن، توسط مینا کاری‌ای ظریف پس از فتح عثمانی به آن افزوده شده است، در حالی که جلوه‌های فرسوده و شیک و مدرن آن، یادآور بزرگ دوران قدرتمندی قسطنطنیه است. 

مسجد ایاصوفیه استانبول

مسجد آبی ( یا مسجد سلطان احمد کامی) یا Blue Mosque: 

مسجد زیبای سلطان احمد، بزرگ‌ترین اثر معماری پایتخت آن زمان است که امروز به عنوان مسجد آبی شناخته می‌شود. مسجد بین سال‌های 1609 و 1616 ساخته شده و در زمانی که به پایان رسیده بود، دارای 6 مناره بود که با 6 مناره (همان مسجد بزرگ مکه) همزمان به پایان رسید. مناره هفتم در نهایت به عنوان هدیه به مکه داده شد تا از ایجاد مخالفت جلوگیری کند. مسجد از آن دهها هزار کاشی İznik می‌گیرد. کل اثر فضایی و دکوراسیون داخلی و رنگ‌های به کار رفته در آن، مسجد را به یکی از بهترین دستاوردهای معماری عثمانی تبدیل کرده است. لذت بردن از دیدنی ‌های زیاد سفر به ترکیه، با گردش در میان باغ‌هایی که بین مسجد آبی و Aya Sofya قرار گرفته‌اند کامل می‌شود. 

مسجد سلطان احمد استانبول

 

بازار قدیم استانبول یا Arasta Bazaar: 

مستقیما در پشت مسجد آبی بازار قدیم استانبول واقع شده است. این بازار یک مکان عالی برای گردش و خرید سوغاتی از مغازه‌های صنایع دستی آن است. در اینجا انواع سوغاتی‌ها و صنایع دستی ترکیه و هر آنچه که می‌توانید تصور کنید، با کیفیت بالا به فروش می‌رسد و مغازه‌ها و غرفه‌هایی که حتی اگر شما در سفر به ترکیه به خرید علاقه‌مند نباشید، اینجا را ببینید تا از موزه بزرگ موزه کاخ بزرگ، که بین بازار آراستا و مسجد قرار دارد، دیدن کنید. این موزه کوچک 250 متر مربع قطعه سنگ فرش‌های موزاییک که در دهه 1950 کشف شده را در خود دارد و به معرض نمایش علاقمندان گذاشته است. 

بازار بزرگ استانبول

 

شهر تاریخی افسوس یا افسس یا ephesus: 

تماشای ویرانی شهر باستانی قدرتمند افسس، با جاده‌های سنگ مرمر آن را از دست ندهید! یکی از بزرگ‌ترین شهرهای رومی در طول دوران طلایی امپراتوری روم، در منطقه مدیترانه است. 

 

شهر تاریخی افسوس ترکیه

کاپادوکیا یا Cappadocia: 

دره‌های سنگی شگفت انگیز کاپادوکیا، تپه‌های صخره‌ای و خانه‌های پلکانی در دل صخره‌ها، مناظری هستند که رویا هر عکاس است. بقایای کلیساهای سنگی دوران بیزانس در اینجا وجود دارد. توسط هزاران سال از عمل باد و آب، صخره‌های سنگی را شبیه پله‌کان در آورده است. در سفر به ترکیه، اگر شما نمی‌توانید پیاده روی کنید و از روی پله‌ها بالا روید با گرفتن یک بالون هوای گرم می‌توانید از آسمان و بالای این شهرک قدیمی، مناظر زیبای آن را ببینید. 

کاپادوکیا ترکیه

قصر توپکاپی یا Topkapi Palace :

کاخ توپکاپی در سفر به ترکیه، شما را به زمانی می‌برد که دوران باشکوه و پر زرق و برق سلطنتی در آنجا وجود داشت. از این کاخ بود که سلطان‌های دوره عثمانی یک امپراطوری بزرگ را به وجود آوردند که از طریق خاورمیانه به اروپا و به آفریقا گسترش یافت. داخل اتاق‌ها، کاشی کاری‌های زیبا، طاقچه‌هایی پر از انواع وسایل، دکوراسیون شیک و تجملاتی، نگاهی فراموش نشدنی به پایگاه قدیمی و قدرت عثمانی می‌دهد. باغ‌های اطراف آن که زمانی تنها قلمرو اطرافیان سلطنت بود، اکنون در دسترس عموم مردم و گردشگران قرار دارند و پس از گذر از خیابان‌های شلوغ شهر، آرامش در کنار فضایی سرسبز را برای آن‌ها تامین می‌کنند. 

کاخ توپکاپی استانبول

صومعه سوملا یا Sumela Monastery : 

صومعه سوملا با منظره‌ای بی‌نظیر، در دل صخره‌ها ساخته شده است. صومعه سوملا (یا صومعه مریم مقدس) جذابیت خاصی برای بازدیدکنندگان سفر به ترکیه و در کنار ساحل دریای سیاه دارد. فضای داخلی کلیسا از نقاشی‌های خیره کننده‌ای پر شده است، برای کسانی که در سفر به ترکیه، سفری طولانی به منطقه شمال شرقی ترکیه دارند، بازدید از این مجموعه مذهبی، ضروری است. این صومعه اولین بار در دوران بیزانس افتتاح شد و در سال 1923 بسته شد. امروزه، تماشای اتاق‌های کوچک و خالی آن، تصور زندگی انحصاری راهبانی که در این‌جا زندگی می‌کردند را آسان می‌کند. 

صومعه سومولا

کوه نمرود یا Mount Nemrut: 

برجسته‌ترین منظره کوهستانی ترکیه شرقی است، قله کوه نمرود با مجسمه‌های شکسته بسیاری که در اطراف پراکنده شده‌اند و مجسمه بزرگی، که مثل مادر از آن‌ها محافظت می‌کند، مکان عجیب و غریبی را به‌وجود آورده است. اینجا یکی از قدیمی‌ترین و شگفت انگیزترین مکان‌های باستان شناسی ترکیه است که در سفر به ترکیه خواهید دید. سر مجسمه‌های غول پیکر خدایان فراموش شده از قله‌ها سرازیر شده‌اند و جو پر هیجانی را برای کوه نوردان پرتاب به‌وجود آورده است. بهترین زمان بازدید هنگام برآمدن و طلوع خورشید است، بنابراین شما می‌توانید جلوه بیرون آمدن مجسمه‌ها را از دل تاریکی ببینید. 

کوه نمرود ترکیه

شهر آنی ترکیه یا Ani: 

باقی مانده‌های ساختمان‌های شهری در مسیر راه ابریشم است. مخروبه‌های آنی در دشت‌های نزدیک مرز مدرن ترکیه با ارمنستان رها شده‌اند. شکوه آنی، پایتخت عصر طلایی ارامنه، وقتی به پایان رسید که حملات مغول در قرن چهاردهم، تخریب توسط زلزله و تغییر جاده مسیر تجارت، همه نقش خود را در کاهش قدرت شهر بازی کردند. باقی مانده ساختمان‌های آجری قرمز زیبا که هنوز هم در میان ناحیه استپی فرو می‌ریزند، تاثیر زیادی بر همه کسانی که بازدید می‌کنند، دارد. بازدید از سنگ تراشی‌ها و بقایای فرسایش یافته کلیسای نجات دهنده یا کلیسای سنت گرگوری را در این منطقه از دست ندهید. 

شهر تاریخی آنی ترکیه

شهر باستانی آسپندوس آنتالیا یا Aspendos : 

در سفر به ترکیه، سفری به آنتالیا داشته باشید. در جنوب آنتالیا، بخش عمده‌ای از خرابه‌های تئاتر روم شرقی که در آن روزها، رویان جشن‌ها و مراسم حکومت مارکوس اورلیوس را در آن جشن می‌گرفتند، باقی مانده است. یکی از زیباترین نمونه‌های زنده‌ی زندگی یک تئاتر سنتی کلاسیک که هنوز در جهان باقی مانده است، یکی از جاذبه‌های بناهای قدیمی است. اگر چه دلیل اصلی برای اکثر بازدیدکنندگان در یک سفر نیمروز از نزدیک آنتالیا، بازدید این تئاتر است ولی خرابه‌های بیشتری برای کشف در این سایت وجود دارد. 

شهر باستانی آسپندوس آنتالیا

شهر باستانی پرگاموم یا Pergamum : 

ترکیه دارای آثار باستانی فراوانی از خرابه‌های گرین و روم است، اما هیچ کدام از آ‌ن‌ها به مانند پرگاموم باستانی در Bergama مدرن، قابل رویت نیست. یکی از مهم‌ترین کتابخانه‌های جهان باستان، بقایای معبد باقی مانده از پرگاموم است، که در حال حاضر به طور چشمگیری بر روی تپه ایستاده است. این کتابخانه و منطقه اکوپولیس و تئاتر آن یک مکان فوق العاده برای کشف چیزهای جدید است. برای آن‌ها که در سفر به ترکیه می‌خواهند احساس واقعی برای زندگی در دوران رومی را تجربه کنند، این مکان بسیار پیشنهاد می‌شود.

شهر باستانی پرگاموم ترکیه