موسسه اعزام دانشجو-خطرات احتمالی برای گردشگران در ترکیه-go2tr
turkey
کشور ترکیه

خطرات احتمالی برای گردشگران در ترکیه

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
موسسه اعزام دانشجو-خطرات احتمالی برای گردشگران در ترکیه-go2tr

تركيه همسايه شمال غربي ايران است. از ديرباز روابط سياسي، تجاري و فرهنگي گسترده‌اي ميان دو كشور ايران و تركيه برقرار بوده است. در بسياري از زمان‌ها اين دو كشور روابط ديپلماسي مودت‌آميزي داشته‌اند و در برهه‌هايي از تاريخ نيز اختلافاتي به ظاهر با منشأ مذهبي و در واقع با منشأ قدرت‌طلبي ميان دو كشور بروز نموده است. با همه اين احوال ميان اتباع دو كشور همواره رابطه‌اي دو سويه وجود داشته است. در سال‌هاي اخير و به دنبال فشارهاي اقتصادي شديدي كه از سوي برخي كشورها بر دولت ايران وارد شده؛ برخي از ايرانيان با اهداف تحصيلي و كاري، تصميم به مهاجرت به ساير كشورها از جمله تركيه گرفته‌اند. اين مهاجرت‌ها يا به صورت قانوني انجام مي‌شود و يا به صورت غيرقانوني. برخي مهاجرت‌ها نيز به روش پناهندگي انجام مي‌شود.

تركيه پس از پيوستن به جامعه اروپا به عنوان عضو جنبي، تغييراتي در ساخت و بافت، صنعت و مسائل حقوق بشري در اين كشور اعمال نموده است. اجراي اين اصلاحات به منظور تقويت و تحكيم نظام دموكراسي و نيز ارتقاء بخش اقتصاد، در راستاي آغاز مذاكرات جهت پيوستن به اتحاديه اروپا صورت مي‌پذيرد. همه اين موارد بر صنعت توريسم اين كشور نيز اثرگذار بوده است. تركيه با بهره‌مندي از آب و هواي بسيار مطبوع مديترانه‌اي، داشتن مرز طويل آبي با درياي سياه و مديترانه، تقويت مراكز و بازارهاي عمده خريد، برخورداري از آثار كهن باستاني، ميراث فرهنگي غني و سرمايه‌گذاري عمده در بخش گردشگري، در سال‌هاي اخير پذيراي خيل عظيمي از گردشگران و مهاجران بوده است. تركيه نيز مانند بسياري از مناطق توريستي ديگر فقط خوشگذراني و لذت بردن از جنبه‌هاي سفري تفريحي را به همراه ندارد؛ از تمام مسائل و مشكلاتي كه در سفر به كشوري بيگانه براي مسافران وجود دارد، احتمال بروز خطرات مالي و جاني و حيثيتي از هر مشكل ديگري غيرقابل تحمل‌تر است. لازم است تمام افرادي كه قصد خروج از كشور را دارند، نسبت به انواع مخاطراتي كه در كمين آنهاست، آگاه بوده و حتي المقدور از بروز آنها جلوگيري كنند.


 

ناامني مالي و جاني گردشگران در تركيه

چندان عجيب نيست كه هر جا امكان ولخرجي وجود دارد، عده‌اي طماع نيز در كمين جيب افراد باشند! به دليل نبود امكان استفاده از كارت اعتباري براي گردشگران ايراني در تركيه،‌ حمل پول نقد به صورت دلار، لير يا ريال، ضروري است؛ اين قضيه را بسياري از سارقان، جيب‌برها و باندهاي تبه‌كاري نيز مي‌دانند. به همين دليل سرقت پول و چمدان رايج‌ترين خطري است كه متوجه گردشگران در تركيه است. متأسفانه سرقت در تركيه به صورت سيستماتيك و در قالب باندهاي سرقت انجام مي‌شود؛ در اين صورت نه تنها افراد مالشان را از دست مي‌دهند بلكه امكان از دست رفتن سلامتي و حتي به خطر افتادن جانشان نيز افزايش مي‌يابد. 

از ديگر خطراتي كه نسبت به سرقت رواج كمتري دارد اما با اين حال گردشگران را تهديد مي‌كند؛‌ ناامني جاني است؛ شكل‌گيري باندهاي قاچاق انسان و قاچاق اعضاي بدن انسان در پي اقتصاد ناپايدار جهاني، يكي از خطرات مهمي است كه امنيت جاني گردشگران را تهديد مي‌كند. چنانچه گردشگري بدون هماهنگي با تور ليدر خود پا به مكان‌هاي ناشناخته و خلوت شهرهاي تركيه گذارد و يا وارد مذاكره و معامله غيرمتعارف با افراد ناشناس شود، بايد منتظر تبعات ناگوار اين بي‌احتياطي‌ها باشد. گردشگراني كه به تنهايي اقدام به سفر به كشوري ناشناخته مي‌كنند بايد تمام جوانب احتياط را در اين كشورها رعايت نمايند. سالانه گزارش‌هايي از مفقودي برخي گردشگران و يا مهاجران غيرقانوني به تركيه منتشر مي‌شود. نمونه‌اش فريب دو نوجوان ايراني و انتقال غيرقانوني آنها به تركيه در سال 1396 است كه البته بعد از فرار از دست آدم ر‌بايان، با كمك پليس اينترپل و سفارت ايران موفق به بازگشت به ايران شدند.بخش ديگري از خطرات جاني در تركيه، جدا از عوامل انساني و حوادث رانندگي، مربوط به سگ‌هاي ولگردي است كه در خيابان‌هاي شهرهاي اين كشور مشغول قدم‌زني هستند. اگر سفري به استانبول داشته باشيد حتما با صداي پارس مداوم سگ‌ها و تردد آنها در خيابان‌ها مواجه خواهيد شد؛ برخي از اين حيوانات متعلق به ساكنين شهر هستند و برخي توسط مسئولين مربوطه شماره‌گذاري شده‌اند؛ اما برخي از اين سگ‌ها نيز كاملا ولگرد بوده و حمله به انسان‌ها در مورد آنها گزارش شده است. در سال 91 يك گردشگر ايراني به دنبال حمله سگ‌هاي قاتل در آنكارا، جان خود را از دست داده است.

شنا در سواحل نيز، احتمال غرق‌شدگي را در پي دارد؛ و نيز احتمال گمشدگي در خيابان‌ها و كوچه‌هاي ناشناس تركيه زياد است؛ زيرا بسياري از تابلوهاي اين كشور به خط تركي نگاشته شده كه تفاوت‌هايي با انگليسي دارد؛ يعني شما در نقشه يك تلفظ از يك مكان را مي‌خوانيد و در واقعيت با نوشته‌اي كه براي غيرترك‌ها قابل خواندن نيست، مواجه مي‌شويد!

تلفن‌هاي ضروري در تركيه

گردشگران در تركيه مي‌توانند در صورت بروز هر مشكلي با شماره‌هاي اضطراري زير تماس بگيرند:

پليس تركيه: 155- پليس گردشگري تركيه: 5274503-0212- آمبولانس: 112- آتش‌نشاني: 110-

گارد ساحلي: 158- ترافيك و بزرگراه: 154- زنان و كودكان گمشده: 183- آتش‌سوزي جنگل‌ها: 173

مطالب مرتبط