موسسه اعزام دانشجو-ویزای توریستی ترکیه-go2tr
turkey
کشور ترکیه

ویزای توریستی ترکیه

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
موسسه اعزام دانشجو-ویزای توریستی ترکیه-go2tr

تركيه مهمترين منطقه توريستي غرب آسيا است. ورود گردشگران به خاك كشورهاي توريستي، نياز به اخذ رواديد گردشگري يا ويزاي توريستي دارد. اخذ ويزا به منظور كنترل ورود و خروج كليه مسافران از سوي كشورهاي مقصد انجام مي‌شود. به وسيله رواديد يا ويزا مشخص مي‌شود كه آيا مسافر اجازه ورود به يا عبور از خاك يك كشور را دارد يا خير. در رواديد مواردي چون هدف از سفر، مدت زمان اقامت در كشور مقصد و مهلت ورود به كشور مقصد درج مي‌شود.

با توجه به مشكلات سياسي متعددي كه از سوي مسافران خارجي در ساير كشورها رخ مي‌دهد، لازم است نظارتي بر ورود و خروج و تأييد صلاحيت افراد در هنگام وارد شدن به خاك يك كشور انجام شود؛ بنابراين رواديد اغلب محدوديت‌هايي را براي ورود اتباع خارجي به خاك يك كشور به همراه دارد. مقدار زمان حضور در خاك كشور مقصد، تعداد دفعات ورود به و خروج از خاك كشور مقصد و برخورداري از حق فعاليت اقتصادي و كار در كشور مقصد، از جمله محدوديت‌هاي رواديد است.

تأييد رواديد با درج مُهر يا الصاق برچسب در صفحات گذرنامه و توسط افسر مهاجرت در كشور مقصد انجام مي‌شود. حق لغو رواديد بر عهده كشور مقصد است و هر زمان كه تشخيص دهد مي‌توان رواديد اتباع خارجي را لغو كند.

انواع رواديد- رواديد گردشگران ايراني به تركيه

روابط ميان كشورها، تعيين‌كننده نوع رواديد اتباع هر كشور است. گونه‌هاي رواديد به طور كلي شامل حركت آزاد، لغو رواديد (بدون رواديد)، رواديد در بدو ورود، رواديد از مبدأ و سفر ممنوع است.

در نوع حركت آزاد، شهروندان كشور مبدأ مي‌توانند با اهداف گوناگوني چون اقامت، كار و تحصيل وارد كشور مقصد شوند؛ در اين حالت همبستگي و پيوستگي روابط ميان دولت‌ها بر تردد آزاد ميان اتباع دو كشور تأثيرگذار است. كشورهاي عربي حوزه خليج فارس و كشورهاي عضو اتحاديه اروپا، نمونه‌هايي از رواديد حركت آزاد هستند.

لغو رواديد مربوط به سفرهاي كوتاه‌مدت يا با هدف ديدار اتباع دو كشور است و سفرهايي با اهداف كاري و تحصيلي نياز به اخذ رواديد دارد. اتباع اماراتي از امتياز لغو رواديد با كشورهاي عضو توافق‌نامه شنگن برخوردارند.

اخذ رواديد در مقصد نيز مربوط به سفرهاي كوتاه‌مدت است و رواديد مسافر با ورودش به كشور مقصد صادر مي‌شود. در اين حالت كشور مقصد حق ندادن رواديد را براي خود حفظ مي‌كند. برخي اوقات در چنين رواديدي، پرداخت وجه الزامي است. اتباع ايراني براي سفر به كشور تركيه به منظور گردشگري، نياز به اخذ رواديد از مبدأ ندارند.

گاهي روابط بين دو كشور به قدري پيچيده است كه براي ورود اتباع يك كشور به كشور ديگر،‌ نياز است مسافران قبل از سفر، فرايند وقت‌گير و پيچيده‌اي را در نمايندگي ديپلماتيك كشور مقصد (واقع در كشور مبدأ) طي كنند. هيچ الزام و تعهدي در پذيرش رواديد مسافران وجود ندارد. در حالت اخذ رواديد از مبدأ، گاه لازم است افراد مدراك مربوط به وضعيت تمكن مالي و شغلي خود ارائه دهند و مدارك تحصيلي خود را جهت اخذ رواديد تحصيلي ارائه نمايند. ترجمه مدارك در دارالترجمه‌هاي معتبر و رسمي، اغلب مورد نياز است و اين خود باعث افزايش هزينه‌ها و اتلاف وقت مسافر مي‌شود. روابط ديپلماتيك بسياري از كشورها با دولت ايران خصمانه و گاه به قدري پيچيده و تأثيرپذير از نظام سلطه است كه تردد اتباع ايراني به اين كشورها را با مشكلات زيادي همراه مي‌سازد. بسياري از افراد قيد چنين سفرهايي را مي‌زنند.

وقتي روابط ديپلماتيك دو كشور به قدري وخيم باشد كه حتي موجوديت سياسي يك كشور توسط كشور ديگر به رسميت شناخته نشود؛ اتباع دو كشور حق ورود و خروج به آن كشور را ندارند. مسائل سياسي و امنيتي تأثير فوق‌العاده‌اي بر ممنوعيت سفر مسافران دارد. روابط ايران و رژيم اسرائيل از چنين نوعي است؛ همچنين تردد ميان آلمان‌شرقي و آلمان‌غربي در دهه‌هاي سابق از اين دست است.

اقسام راوديد بر اساس هدف سفر

سفر به ساير كشورها با اهدافي چون ديدار از بستگان و آشنايان، تجارت و بازرگاني، تحصيل در دانشگاه، پيوستن به خانواده، گردشگري و كارآفريني انجام مي‌شوند و همين اهداف،‌ تعيين‌كننده نوع رواديد صادره است.

رواديد گردشگري تركيه براي گردشگران ايراني

همجواري دو كشور ايران و تركيه و نيز گستردگي روابط تجاري و فرهنگي اين دو كشور همسايه، ظرفيت عظيم گردشگري كشور تركيه و از همه مهمتر روابط ديپلماتيك حسنه ميان دو كشور ايران و تركيه، توافقاتي را ميان دو دولت مبني بر اخذ رواديد در كشور تركيه به دنبال داشته است. عدم نياز به مراجعه حضوري به نمايندگي‌هاي ديپلماتيك تركيه در ايران و طي نمودن روال اداري خسته‌كننده و هزينه‌بر، باعث تسهيل در امر گردشگري و بوم‌گردي شده است. سالانه تعداد زيادي از گردشگران ايراني جهت بهره‌مندي از امكانات توريستي تركيه وارد اين كشور مي‌شوند و ارز زيادي را از كشور خارج مي‌كنند. بنابراين تركيه با حذف مبلغ ويزاي توريستي از گردشگران ايراني، در واقع ورود ارز به اين كشور را آسان نموده است.


مطالب مرتبط