x
مشاوره رایگان:021 43000 021
موسسه اعزام دانشجو- دکترا در آمریکا و شرایط اخذ پذیرش دکترا در آمریکا - go2tr

دکترا در آمریکا و شرایط اخذ پذیرش دکترا در آمریکا

موسسه اعزام دانشجو- دکترا در آمریکا و شرایط اخذ پذیرش دکترا در آمریکا - go2tr

 آمریکا  با در دست داشتن رتبه اول در تحصیلات آکادمیک،شرایط فوق العاده‌ای را برای دانشجویان به خصوص دانشجویان دکترا فراهم کرده است. به همین علت بسیاری از افراد آمریکا را برای تحصیل  انتخاب می‌کننداین کشور در مقایسه با اروپا علاوه بر موضوعات تحصیلی و علمی به گسترش طرز تفکر دانشجویان نیز اهمیت ویژه ای می‌دهد . بیش از ۱۷۰۰ موسسه آموزشی به ارائه رشته‌های گسترده‌ای در تمام مقاطع تحصیلی پرداخته و بیش از ۷۵ درصد از ۲۰ دانشگاه برتر در این کشور واقع شده اند. جهت اخذ پذیرش در مقطع دکتری در کشور آمریکا دانشجویان باید در آزمون های تخصصی شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنند. البته این نمره قبولی در نظر دانشگاه‌های مختلف، متفاوت خواهد بود و دانشگاه‌‌های با رتبه بالا، نمره‌های قبولی بالاتری را مد نظر دارند که این امر رقابت بین دانشجویان را سخت تر می‌نماید.

 مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های آمریکا به قرار زیر می‌باشند:

مدارک تحصیلی و ریز نمرات:

معمولا دو تا سه نسخه از ریز نمرات مقاطع تحصیلی قبلی لازم هستند. این مدارک باید در پاکت هایی مهر و موم شده از سوی دانشگاه در کشور خود به آدرس دانشگاه مقصد در آمریکا پست شود. این مدارک تحصیلی باید به زبان انگلیسی ترجمه شوند. دانشجویان سال اخر که هنوز فارغ التحصیل نشده اند و متقاضی تحصیل دکترا در آمریکا هستند ، می توانند نامه ای از سوی دانشگاه با کارنامه موقت به دانشگاه ارسال کنند تا کارهای پذیرش اولیه انجام شوند. البته برای پذیرش قطعی باید مدرک تحصیلی و ریز نمرات نهایتا به دانشگاه ارائه شود.

دوره ی دکترا معمولا از سه تا چهار ترم تمام وقت متشکل از کلاسهای پیشرفته که معمولا در سمینار‌های کوچک برگذار می‌شوند است. دانشجویان باید امتحانات کتبی یا شفاهی قبل از شروع پایان نامه را بگذرانند . پایان نامه در دوره ی دکترا عموما یکسال یا بیشتر طول می‌کشد که به اندازه ی یک کتاب باید نگاشته شود. پس از اتمام پایان نامه و دفاعیه در حضور کمیته‌ی سه تا پنج نفری از اساتید، دانشجویان مدرک دکترا دریافت می‌کنند.

ظرفیت پذیرش دانشجو در مقطع دکتری در بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا معمولا بین 3 تا 15 نفر است. به دلیل محدودیت پذیرش تعداد دانشجو، پرونده‌هایی مورد توجه قرار می‌گیرند که از شرایط مناسب‌تری نسبت به سایر پرونده‌ها برخوردار باشند.

اخذ پذیرش مقطع دکتری بدون داشتن مدرک زبان امکان پذیر نیست . شما باید دارای مدرک زبان باشید و تسلط به زبان انگلیسیخود را ثابت کنید بخصوص برای رشته‌هایی کهدانشجو به عنوان دستیار تحقیقاتی و یا دستیار تدریس از همان ابتدا مشغول به کار می‌شود.

نکته: امکان دریافت کمک هزینه ی تحصیلی و همچنین کمک هزینه برای زندگی برای دانشجویان مقطع دکتری در دانشگاه‌های آمریکا وجود دارد. لازم به ذکر است بعضی از رشته‌ها از سوی دانشگاه یا مراکز تحقیقاتی همکار با دانشگاه حمایت مالی می‌شوند که در این صورت هزینه‌ی زندگی و تحصیل شما کامل پرداخت خواهد شد که گاهی تا چهل هزار دلار سالانه، به شما اهدا خواهد شد.

پس از انتخاب دانشگاه و شهر محل تحصیل باید داوطلب مدارک زیر را تهیه کند:

داشتن مدرک کارشناسی با معدل بالای 15

داشتن مدرک کارشناسی ارشد با معدل بالای 16

توصیه نامه از اساتید دانشگاه یا اگر در مرکز پژوهشی مشغول به کار بوده اید از رئیس مرکز پژوهشی ( حداقل دو توصیه نامه)که صلاحیت ،توانایی و علاقه ی شما را تایید کند.

اظهار نامه ی شخصی مرتبط با رشته ی ای که در آن می خواهید درس بخوانید.

مدرک زبان انگلیسی (IELTS, 6.5) و یا (TOEFL, iBT: 100; CBT: 250; PBT: 600)

مدرک GRE با نمره ی700 (Quantitative: 700, Verbal: 350, Writing: 3.5 )

بخاطر داشته باشید که برای اخد بورسیه در دوره ی دکتری موارد زیر دارای اهمیت به سزایی هستند:

دارا بودن مقاله های علمی و پژوهشی در نشریات بین المللی، که نشان دهنده ی اندیشه ی برتر و مهارت های تحلیل و نوشتاری شما باشد.

ارتباط با اساتید برتر دانشگاه محل تحصیل ،برای گرفتن توصیه نامه ی مناسب که نشان دهد استاد مربوطه شما را کاملا می شناسد و توانایی های شما را تایید می کند.

شرکت در کنفرانس های بین المللی و در صورت امکان ارائه مقاله .