مدارس فرانسه

0 719

آموزش‌وپرورش در فرانسه به شکلی کاملاً متمرکز برگزار می‌شود و دارای چندین بخش فرعی است. این دوره به سه مرحله آموزش ابتدایی (enseignement primaire)، آموزش متوسطه (secondaire enseignement) و آموزش عالی (enseignement supérieur) تقسیم می‌شود. سن اصلی که کودک در فرانسه مدرسه را آغاز می‌کند سن 3 سالگی است. سنین سه ساله مدرسه ابتدایی را شروع نمی‌کنند، بلکه آن‌ها پیش‌دبستانی را شروع می‌کنند. در سن شش‌سالگی، یک کودک در فرانسه مدرسه ابتدایی را آغاز می‌کند و سپس به درجه‌های بالاتر و بالاتر می‌رود تا اینکه فارغ‌التحصیل شود.

مقدمه:

فرانسه یکی از بزرگ‌ترین کشورهای اروپایی است که در غرب آن قرار دارد. پایتخت آن، شهر پاریس و زبان رسمی مردم فرانسوی است. این کشور یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای اروپایی است که هرساله تعداد زیادی از مردم جهان برای گردش، مهاجرت و زندگی به آنجا سفر می‌کنند.

سیستم آموزش فرانسه شامل سه مرحله است: آموزش ابتدایی، آموزش متوسطه و آموزش عالی.

بیشتر مدارس ابتدایی و متوسطه فرانسه و همچنین تعداد زیادی از دانشگاه‌ها مؤسسات دولتی هستند که دارای ادارات بسیار متمرکز هستند. برنامه‌های درسی در مدارس ابتدایی و متوسطه در کلیه مدارس برای یک کلاس معین استاندارد می‌شود.

در همین رابطه:

مسلماً اولین مزیت زندگی و تحصیل در فرانسه تسلط به زیان فرانسوی خواهد بود. این امر باعث می‌شود که فرزند شما در آینده بتواند به‌راحتی وارد دانشگاه‌های معتبر فرانسه شده و مدارک معتبر درزمینهٔ های پزشکی، مهندسی و هنری را به دست بیاورد؛ اما سؤالی که پیش می‌آید این است که هزینه تحصیل و اقامت در فرانسه چقدر است و آیا شما می‌توانید این هزینه‌ها را تأمین کنید.

درباره سیستم آموزشی مدارس فرانسه

school-in-frace

سیستم آموزشی فرانسه یکی از قوی‌ترین و معتبرترین دستگاه‌های آموزشی دنیا است. این سیستم با به به‌کارگیری سیستم معلم محور و سنتی توانسته است به نتایجی خوبی در تعلیم و تربیت دست یابد.

آموزش اجباری در فرانسه بین 6 تا 16 سالگی بوده که رایگان و غیرمذهبی است؛ معمولاً با فرستادن بچه‌ها به مهدکودک در قبل از دبستان آغاز می‌شود. در فرانسه چهار مرحله آموزش وجود دارد که شامل مهدکودک، دبستان یا ابتدایی، کلژ (متوسطه) و لیس (دبیرستان) است. سال تحصیلی در فرانسه از سپتامبر تا ژوئیه است و هرسال پنج دوره تعطیلات رسمی برای بچه‌ها در نظر گرفته‌شده است.

دبستان

school-in-frace

ساعات کاری مدارس 24 تا 28 ساعات در هفته است اما دانش‌آموزانی که برای کنکور آماده می‌شوند ممکن است مجبور شوند تا 40 ساعت هم به مدرسه بروند. بچه‌ها معمولاً دو وقت استراحت و یک ساعت و نیم وقت ناهار در روز دارند.

تحصیل در فرانسه اجباری است و یک کودک نمی‌تواند به‌طور قانونی با پدر و مادر خود در مورد رفتن به مدرسه در فرانسه اختلاف‌نظر داشته باشد. بیشتر والدین از سن 3 سالگی به بعد، فرزندان خود را به پیش‌دبستانی TPS می‌فرستند. بعضی از آن‌ها حتی از سن 2 سالگی در بخش “PS” ریزه اندام شروع به مدرسه رفتن می‌کنند. دو سال اول پیش‌دبستانی (TPS و بخش ریزه‌کاری “PS”) مقدماتی برای زندگی در جامعه سیستم آموزشی است. کودکان یاد می‌گیرند که چگونه دانش‌آموز شوند و با اولین ایده‌های ریاضی آشنا شوند، شروع به تشخیص حروف، توسعه زبان شفاهی و غیره کنند. دو سال پیش‌دبستانی، بیشتر شبیه مدرسه هستند. دانش‌آموزان با خواندن، نوشتن و ریاضیات آشنا می‌شوند.

پس از مهدکودک، دانش‌آموزان به سمت école élémentaire (دبستان) حرکت می‌کنند. در 3 سال اول دبستان، آن‌ها یاد می‌گیرند که بنویسند، مهارت‌های خواندن خود را توسعه دهند و مقدماتی را در موضوعاتی مانند زبان فرانسه، ریاضیات، علوم و هنر به دست آورند تا چند مورد را ذکر کنند. کودکان از 5 سالگی در مدرسه ابتدایی تا 5 سال می‌مانند.

آموزش متوسطه در فرانسه

بعد از دبستان، دو مرحله آموزشی دنبال می‌شود: راهنمایی، برای کودکان در چهار سال اول تحصیلات متوسطه خود از سن 11 تا 15 سالگی.

دبیرستان، که یک دوره سه ساله از آموزش متوسطه بیشتر را برای کودکان در سنین 15 تا 18 سال فراهم می‌کند، دانش‌آموزان برای baccalauréat، به‌صورت محاوره با عنوان le bac شناخته می‌شوند یا CAe آماده می‌شوند.

مدارس خصوصی

مدارس خصوصی در فرانسه ازجمله مدارس معتبری هستند که دارای برنامه‌ها درسی منظم و بسیار جدی‌تر از مدارس دولتی هستند. مدارس خصوصی بودجه کمی از دولت دریافت می‌کنند و دانش‌آموزان باید شهریه پرداخت کنند. فضای کلاس‌ها در مدارس خصوصی کوچک‌تر و تعداد دانش‌آموزان کمتر است. شباهتی که مدارس دولتی و خصوصی دارند این است که معلمان همه در استخدام دولت بوده و برنامه درسی تمام مدارس یکسان است.

مدارس بین‌المللی در فرانسه

school-in-frace

بسیاری از مدارس بین‌المللی در فرانسه هستند که از سطح بالای آموزشی برخوردار بوده و هرساله میزبان دانش‌آموزان خارجی و مهاجر در فرانسه هستند. این مدارس برای تمام مقاطع تحصیلی از مهدکودک تا دبیرستان در دسترس بوده و به دو زبان انگلیسی و فرانسه تدریس می‌کنند.

بسیاری از مدارس نیز به زبان انگلیسی هستند و معمولاً پذیرای دانش‌آموزان ژاپنی، فرانسوی، عراقی، روسی، سوئدی و … هستند. برنامه‌های درسی در مدارس بین‌المللی متفاوت است برخی مدارس از سیستم آموزشی آمریکا و انگلیس پیروی کرده و نوع دیپلمی که ارائه می‌دهند دیپلم آمریکایی است. برخی دیگر از مدارس از شیوه تدریس بین‌المللی فرانسه پیروی می‌کنند که امکان پذیرش در دانشگاه‌های فرانسه را فراهم می‌کنند.

شهریه مدارس بین‌المللی ممکن است بسیار بالا باشد قبل از انتخاب مدرسه موردنظر بهتر است با مشاوران و وکلای مهاجرت به اروپا مشورت لازم را انجام دهید.

مدارس برجسته بین‌المللی

 1. مدرسه بین‌المللی بوردو
 2. مدرسه بین‌المللی نیس
 3. مدرسه بین‌المللی بنار
 4. مدرسه بین‌المللی تولوز
 5. مدرسه اروپایی استراسبورگ

اقدام برای پذیرش در مدارس بین‌المللی فرانسه

school-in-frace

با توجه به استقبال زیاد ازاین‌گونه مدارس و وجود فهرست‌های انتظار طولانی‌مدت بهتر است هر چه سریع‌تر برای ثبت‌نام در این مدارس اقدام کنید. البته بعضی از این مدارس امکان ثبت‌نام میان‌دوره را نیز میسر کرده‌اند. برای ثبت‌نام و اطلاع از شرایط مدرسه می‌توانید به وب‌سایت مدرسه مراجعه کرده و یا تماس بگیرید.

دانشگاه‌های دولتی فرانسه

بیش از 80 دانشگاه دولتی در فرانسه وجود دارد که بودجه دولتی دریافت می‌کنند و شهریه چندانی از دانشجویان نمی‌گیرند. زبان تدریس در دانشگاه‌ها به زبان فرانسوی است و شامل رشته‌های فنی و مهندسی، پزشکی، علوم پایه و علوم انسانی می‌شود.

دانشگاه‌های فرانسه دارای رتبه‌های بالای بین‌المللی هستند. برخی از بهترین دانشگاه‌های فرانسه که برای دانش‌آموزان بین‌المللی مناسب هستند شامل: 1- دانشگاه François Rabelais 2- دانشگاه بورگاندی 3- دانشگاه استراسبورگ

تحصیل در مدارس فرانسه برای دانش‌آموزان ایرانی

school-in-frace

اگر شما علاقه‌مند هستید که به فرانسه مهاجرت کنید و در نظر دارید که فرزند شما در فرانسه به تحصیلات خود ادامه دهد می‌توانید در تمامی مقاطع از پیش‌دبستانی، دبستان، راهنمایی و دبیرستان ثبت‌نام کنید.

تدریس در مدارس دولتی به زبان فرانسه بوده و در مدارس بین‌المللی به چند زبان فرانسه و انگلیسی انجام می‌شود. همچنین شما می‌توانید فرزند خود را در مدارس شبانه‌روزی ثبت‌نام کنید که در این صورت باید هزینه‌های خوابگاه، تغذیه و …را نیز مدنظر داشته باشید.

هزینه سالانه این مدارس بین 4000 تا 12000 یورو در سال است و مدارسی همچون چولت، الیورون، ردز و نانت از بهترین مدارس شبانه‌روزی فرانسه هستند.

تحصیل رایگان در مدارس فرانسه

school-in-frace

فرانسه نیز مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته این امکان را فراهم کرده است که دانش‌آموزان بااستعداد بتوانند از بورسیه تحصیلی بهره‌مند شوند. البته این بورسیه‌ها فقط شامل هزینه‌های تحصیلی شده و هزینه‌های اقامت و زندگی را در برنمی‌گیرد.

ویزای همراه والدین

دانش‌آموزانی که قصد تحصیل در فرانسه را دارند اغلب سن پایین‌تر از 18 سال دارند و خانواده تمایل دارند که همراه فرزند خود در فرانسه اقامت داشته باشند. دولت فرانسه این امکان را فراهم کرده است که والدین متناسب با سال‌های تحصیلی فرزندشان در فرانسه اقامت داشته باشند. این ویزای طولانی‌مدت بعد از پایان تحصیلات به پایان می‌رسد.

مدارک لازم برای دریافت ویزای دانش‌آموزی از فرانسه

بعد از تحقیق و بررسی و انتخاب مدرسه مناسب و تسلط نسبی به زبان فرانسه ابتدا باید با مدرسه موردنظر مکاتبه کنید تا پذیرش یا دعوت‌نامه را از مسئولین مدرسه اخذ کنید. بعد از دریافت نامه پذیرش به همراه مدارک ذیل به سفارت فرانسه مراجعه کرده تا ویزای دانش‌آموزی برای شما صادر شود.

 1. گذرنامه دانش‌آموز
 2. اجازه‌نامه کتبی والدین برای تحصیل
 3. ترجمه ریزنمرات سال‌های قبل
 4. عکس مناسب
 5. گذرنامه والدین برای اخذ ویزای همراه
 6. ارائه مدرک تسلط به زبان فرانسه

پذیرش در دانشگاه‌های فرانسه

دانش‌آموز بعد از پایان تحصیلات باید از فرانسه خارج‌شده و از کشور خودش برای پذیرش در دانشگاه‌های فرانسه اقدام کند. اگر بورسیه مشروط داشته باشد باید در همان رشته ادامه تحصیل بدهد و در غیر این صورت باید دانشگاه و رشته موردنظر خود را انتخاب کند. برای ورود به دانشگاه‌های معتبر فرانسه لازم است که در آزمون ورودی شرکت کرده و حدنصاب قبولی را اخذ کنید.

تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی در دانشگاه‌های فرانسه

قبولی در رشته‌های پزشکی کار آسانی نبوده و هزینه‌های زیادی در بردارد. برای ورود به رشته‌های پزشکی باید در آزمون پزشکی شرکت کرد و دولت فرانسه برای کسانی که دارای رتبه‌های برتر در آزمون باشند امکان تحصیلات رایگان را در نظر گرفته است.

راهنمای کامل تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل دندانپزشکی در فرانسه 

اقامت در فرانسه بعد از پایان تحصیلات

school-in-frace

بعد از پایان هر مقطع اقامت دانش‌آموز به پایان می‌رسد و برای مقاطع بالاتر باید اقامت خود را تمدید کند. به‌عنوان‌مثال بعد از پایان دوره ابتدایی، ویزای دانش‌آموزی باطل‌شده و برای ادامه تحصیل در مقطع متوسطه باید برای دریافت ویزا دوباره اقدام کرد. بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، متقاضی می‌تواند در فرانسه به دنبال کار بگردد و بعد از استخدام و به دست آوردن سابقه کاری می‌تواند اقامت فرانسه را کسب کرده و پاسپورت فرانسوی اخذ کند.

دین

آموزش دینی توسط مدارس دولتی (به جز دانش‌آموزان 6 تا 18 ساله در آلزاس-موزل در کنکوردات 1801) انجام نمی‌شود. لاشیته (سکولاریسم) یکی از اصول اصلی جمهوری فرانسه است.

در یک حکم در مارس 2004، دولت فرانسه تمام “نمادهای مذهبی آشکار” را از مدارس و سایر نهادهای عمومی با هدف جلوگیری از تعقیب و ترقی و تحریک حس تحمیل در بین گروه‌های قومی ممنوع اعلام کرد. برخي از گروه‌های مذهبي مخالفت خود را نشان دادند و گفتند كه اين قانون مانع از آزادي دين در قانون اساسي فرانسه می‌شود.

آمار

جمهوری فرانسه 67 میلیون نفر جمعیت دارد که در 13 منطقه کلان‌شهر فرانسه و چهار بخش خارج از کشور (2.7 میلیون نفر) زندگی می‌کنند. با وجود این واقعیت که جمعیت در حال رشد است (0.4٪ در سال)، نسبت جوانان زیر 25 سال در حال کاهش است. در حال حاضر کمتر از 19 میلیون جوان در متروپولیتن فرانسه یا 32٪ از کل جمعیت در مقایسه با 40٪ در دهه 1970 و 35٪ در زمان سرشماری سال 1990 وجود دارند. با این وجود، فرانسه شاهد پیری آهسته جمعیت است، اما این میزان نسبت به سایر کشورهای همسایه (مانند آلمان و ایتالیا) کمتر است، به‌خصوص که تعداد سالانه تولدها اندکی در حال افزایش است.

آژانس آموزش فرانسه در خارج از کشور

آژانس آموزش فرانسه در خارج از کشور یا آژانس آموزش فرانسوی در خارج از کشور، (فرانسوی: Agence pour l’enseignement français à l’étranger؛ مخفف: AEFE)، یک آژانس عمومی ملی است که تحت مدیریت وزارت امور خارجه است. فرانسه طبق برنامه این آژانس از کیفیت مدارس آموزش برنامه ملی در خارج از کشور اطمینان می‌دهد. AEFE در شبکه جهانی خود 495 مدرسه دارد که زبان فرانسوی به‌عنوان زبان‌اصلی آموزش در اکثر مدارس تعلیم می‌دهد.

دفتر مرکزی AEFE در چهاردهمین بخش پاریس قرار دارد. هجده میلیون دانش‌آموز و دانشجو، یک‌چهارم از جمعیت کشور، در سیستم آموزش‌وپرورش هستند که بیش از 2.4 میلیون نفر از آن‌ها در سیستم آموزش عالی هستند.

مدارس یا مستقیماً اداره می‌شوند (gestion directe)، با قرارداد (Conventionné) یا معتبر (homologué). این مدارس آموزش مبتنی بر برنامه درسی ملی فرانسه برای دانش‌آموزان فرهنگ‌های مختلف از پیش‌دبستانی تا دبیرستان ارائه می‌دهند و برخی از آن‌ها از دولت فرانسه حمایت مالی قابل‌توجهی می‌کنند. مدارس آموزشی ارائه می‌دهند که منجر به یک baccalauréat می‌شود و دانش‌آموزان به تمام مدارس فرانسوی در سطح تحصیلی خود دسترسی دارند.

علاوه بر این، مدارس دارای برنامه درسی مرتبط با کشورهایی هستند که در آن مستقر می‌شوند. به‌عنوان‌مثال، Lycée Français La Pérouse و مدرسه بین‌المللی شبه‌جزیره در سانفرانسیسکو شامل تاریخ آمریکا و ادبیات انگلیسی در برنامه خود هستند و Lycée Français de Caracas در ونزوئلا شامل تاریخ ونزوئلا (ICV) از کلاس ششم تا نهم است.

مدارس در سراسر اروپا، قاره آمریکا، آسیا و آفریقا واقع‌شده‌اند. بیشتر دانش‌آموزان آن‌ها فرزندان مهاجران فرانسوی هستند، اما تعداد زیادی از دانش‌آموزان عادی نیز به دلیل کیفیت تحصیل در مدارس جذب می‌شوند.

نام مدارس

درحالی‌که هیچ دستورالعمل عمومی برای نام‌گذاری مدارس در شبکه AEFE وجود ندارد، اما تمایل دارند برخی از شباهت‌ها را داشته باشند. مدرسه‌ای که برنامه درسی فرانسه را از طریق دوره متوسطه دنبال می‌کند (دبیرستان در ایالات‌متحده و فرم کالج ششم در انگلیس) اغلب به نام Lycée Français خوانده می‌شود و دانش‌آموزان را برای baccalauréat فرانسه آماده می‌کند. مدارسی که برنامه‌های درسی محلی و فرانسوی را با هم ترکیب می‌کنند، اغلب به‌عنوان مدارس فرانسوی-آمریکایی یا فرانسوی-مکزیکی خوانده می‌شوند. مدارسی که دوره کارشناسی بین‌المللی را ارائه می‌دهند اغلب با نام International School یا Lycée International شناخته می‌شوند.

منابع:

 1.  “France”Encyclopaedia Britannica. Retrieved 2 November 2019.
 2. ^ Albert Léon Guérard , French civilization in the nineteenth century(1914) online pp 222-55.

تحصیل در فرانسه (بدون آزمون و مدرک زبان) فقط با GO2TR

کنکور؛ مقاله بررسی کنکور ایران و سایر کشورهای جهان


دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021