سرمایه گذاری در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهایی است که از نظر سرمایه‌گذاری به عنوان یکی از مقاصد و اهداف مهم در جهان به شمار می‌رود. و در طی سال‌های اخیر، این کشور شاهد مهاجرت سرمایه‌گذاران و تاجران بین‌المللی زیادی بوده است که جهت سرمایه گذاری در انواع پروژه‌های اقتصادی در این کشور تلاش کرده‌اند، و البته همگی آنها توانسته‌اند به نتیجه مطلوبی دست یابند.در این مقاله تلاش کرده ایم اطلاعات دقیقی در رابطه با روش های سرمایه گذاری در ترکیه و اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری در اختیارتان قرار دهیم.

درباره سرمایه‌گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهایی است که از نظر سرمایه‌گذاری به عنوان یکی از مقاصد و اهداف مهم در جهان به شمار می‌رود. و در طی سال‌های اخیر، این کشور شاهد مهاجرت سرمایه‌گذاران و تاجران بین‌المللی زیادی بوده است که جهت سرمایه گذاری در انواع پروژه‌های اقتصادی در این کشور تلاش کرده‌اند، و البته همگی آنها توانسته‌اند به نتیجه مطلوبی دست یابند. یکی از دلایل مهاجرت سرمایه‌گذاران به این کشور محیط بسیار زیبا و جذاب است. و از نظر اقتصادی نیز یکی از کشورهای سودآور کسب و کار در جهان به شمار می‌رود. به طوری که طبق آخرین رتبه‌بندی در بانک جهانی، ترکیه از لحاظ راحت انجام دادن بیزنس‌ها در جهان به رتبه 43 در سال 2018 و به رتبه 33 در سال 2019 دست یافته است. و این یک خبر بسیار خوش برای یک بازار تجاری و بیزینسی بسیار مناسب در ترکیه است. اقتصاد ترکیه شامل مواردی هم‌چون: صنایع بومی و صنایع مدرن است.

و هر روزه بر دامنه این صنایع اضافه می‌شود. ترکیه در سال 2005 توانست برای بخش کشاورزی خود رتبه هفتم جهان را بدست بیاورد و در سال 2006 قادر بود برای 2/11% از مردم ترکیه اشتغال فراهم کند. نکته بسیار مهم این است که بخش خصوصی ترکیه روز به روز در حال رشد است و نقش بسیار مهمی در بانکداری، حمل و نقل و ارتباطات ایفا کرده است. در طی چند سال اخیر ترکیه از نظر اقتصادی رشد چشمگیری داشته است و توانست 9/8% و 4/7% از رشد کاری را در سال 2004 و 2005 به دست بیاورد. و محیط بسیار خوبی را برای سرمایه‌گذاری در ترکیه به وجود بیاورد. هم‌چنین لازم به ذکر است که کشور ترکیه از نظر اقتصادی دارای بودجه مالی بین‌المللی در حال توسعه‌ای است که این نکته برای سرمایه‌گذاران بسیار قابل توجه است.

یکی از نقطه قوت‌های سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه این است که این کشور دارای موقعیت مرکزی در خصوص ارتباط با اروپا، آسیا، خاورمیانه و آفریقای شمالی است. همین موقعیت جغرافیایی بسیار چشمگیر باعث شده سرمایه‌گذاران زیادی کشور ترکیه را برای اهداف تجاری خود برگزینند. هم‌چنین، در طول هر سال بیشتر از 28 میلیون نفر گردشگر به این کشور سفر می‌‌کنند که به علت همین نکته، صنعت گردشگری در کشور ترکیه در ردیف یکی از بزرگ‌ترین صنعت‌‌های گردشگری دنیا قرار گرفته است. کلیه این شرایط باعث شده‌اند که در طول چند سال اخیر، ترکیه از نظر اقتصادی جایگاه برتری داشته باشد و سرمایه‌گذاران زیادی به خود جذب کند.

البته نکته‌ای که بسیار مهم است این است که، مواردی مانند امنیت سرمایه‌گذاری، و هم‌چنین امنیت قراردادهای تجاری در بین دولت و متقاضیان و بررسی و روشن نمودن قانون قضایی کشور ترکیه جز مباحث بسیار مهم برای سرماه‌گذاران است. برای سرمایه‌گذاری در این کشور به درایت و روشن بینی نیاز است تا توانست موفق شد. مهم‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها در کشور ترکیه در خصوص صنایع خودرو، مالی و بانکداری، پتروشیمی، صنایع ساختمانی و IT  هستند. اقتصاد در کشور ترکیه یکی از اقتصادهای بازار آزاد به شمار می‌رود که از نظر سرمایه‌گذاری دارای امتیازها و مزیت‌هایی است که در شرح زیر به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • کشور ترکیه برای سرمایه‌گذاری دومین اقتصاد موفق بعد از کشور چین است.
 • این کشور دارای بازارهایی است که از نظر نوآوری رتبه برتر جهان را کسب کرده‌اند.
 • از نظر سیاسی کشور ترکیه جایگاه برتری را کسب کرده است.
 • کشور ترکیه دارای زیرساخت‌های بسیار عظیمی است که امکانات طبیعی و انسانی مورد حمایت خود قرار می‌دهد.
 • هم‌چنین این کشور دارای صنعت توریستی بسیار فعالی است.

چیزی که موجب شده نظر سرمایه‌گذاران به ترکیه جلب شود سیاست گذاری‌های به جا، به وجود آوردن زیرساخت‌های لازم و استفاده بهینه از استعدادهای بالقوه در  ترکیه بوده است. همین مسائل موجب شده است که کشورهای دیگر به علت رشد سرمایه‌گذاری در سال‌های آخر، کشور ترکیه را در رده ششمین اقتصاد برتر اتحادیه اروپا قرار بدهند. بر طبق همین آمار انجام شده، ترکیه در 8 سال گذشته نزدیک به 94 میلیارد دلار سرمایه داشته و یکی از بهترین کشورهای دنیا برای کارآفرینان و سرمایه‌گذاران بوده است. به همین دلیل است که اکثر سرمایه‌گذارانی که در ترکیه کسب و کاری راه‌اندازی کرده‌اند قصد دارند اقامت این کشور را نیز کسب کنند. برای صاحبان سرمایه، کشور ترکیه دارای مزیت‌های زیادی است که به چند مورد اصلی اشاره خواهیم کرد:  

 • کشور ترکیه از نظر اقتصادی دارای وضعیتی مناسب و پایدار است.
 • این کشور جز کشورهایی است که جمعیت جوان و افراد تحصیل کرده در آن بیشتر از جمعیت پیر هستند.
 • این کشور دارای نیروی کاری بسیار ماهری است.
 • یکی از کشورهای امن برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود چرا که دارای فضای سرمایه گذاری آزادی است.
 • از نظر موقعیت جغرافیایی مکان مناسبی است.
 • دارای زیر ساخت‌های بسیار محکم و جدیدی است.
 • دولت ترکیه از سرمایه‌گذاران به خوبی حمایت می‌کند.
 • این کشور با 20 کشور مهم در دنیا تجارت آزاد برقرار کرده است.
 • یکی از کشورهای مهم برای انتقال انرژی به اروپا به شمار می‌رود.
 • این کشور دارای بازارهای داخلی بسیار بزرگی است.

سرمایه‌گذاری در ترکیه و استان‌ها

دولت ترکیه در سال‌های اخیر قوانین جدیدی را برای سرمایه‌گذارانی که قصد دارند درون ترکیه و استان‌های آن سرمایه‌گذاری کنند وضع نموده است. در گذشته شرایط سرمایه‌گذاری بسیار پیچیده‌تر از زمان حال بود. برای مثال در گذشته، لازم بود که سرمایه‌گذاران مبلغ و سرمایه هنگفتی را برای تجارت در این کشور داشته باشند. اما در حال حاضر چنین نیست و سرمایه‌گذاران می‌توانند با مبلغ مناسبی که در توان دارند تجارت خود را در ترکیه و استان‌های این کشور راه‌اندازی کنند. یکی از استان‌های مهم برای سرمایه‌گذاران ختای است. این استان جز بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین استان در ترکیه محسوب می‌شود. یکی از نکاتی که برای هر سرمایه‌گذار بسیار مهم است این است که ترکیه و استان‌های آن از شاخص‌های اقتصادی بسیار مهمی برخوردار است. که این شاخص‌ها جز موارد نام برده می‌شوند. مانند: مالیات کم، رشد تولید ناخالصی در این کشور، نرخ تورم بیکاری در این کشور است.

استان استانبول دارای شاخصه‌ها و استانداردهای بسیار قوی در زمینه سرمایه‌گذاری است. این استان با جمعیتی قریب به ۱۲٬۸۲۹٬۹۶۰ توانسته تا کنون سرمایه‌گذاران زیادی را به خود جذب کند. زیرا که به عنوان یک شهر صنعتی و اقتصادی شناخته شده است که طیف گسترده‌ای از رویدادهای اجتماعی و فرهنگی در آن رخ می‌دهد. و لازم به ذکر است که تعداد بی‌شماری از تجارت‌ها و فعالیت‌های اقتصادی در این استان ترکیه روی می‌دهد.

روش‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه

کشور ترکیه یکی از کشورهای قدرتمند در زمینه اقتصاد و سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود که سرمایه‌گذاران می‌توانند با روش‌های مختلفی در این کشور کسب و کار جددی را راه‌اندازی کنند. ترکیه دارای بخش‌های گردشگری بسیار فعالی است و همین امر باعث شده تاکنون سرمایه‌گذاران زیادی در این زمینه اقدام به کسب و کار کنند. علاوه بر مطالبی که تا کنون ارائه شد، سرمایه گذاران خارجی به راحتی قادر هستند که درآمدهای به دست آمده از سود فعالیت خود را به کشورهای خارجی منتقل کنند. این فعالیت‌ها که قابل جابه‌جایی به کشورهای دیگر هستند شامل سود، انحلال و جبران خسارت، فروش، و مدیریت و توافقنامه های مشابه هستند. بر اساس قوانین و استاندارهای تعریف شده در خصوص کشور ترکیه، کلیه اتباع خارجی که قصد دارند اقدام به سرمایه‌گذاری در این کشور کنند می‌توانند از شرایط و کلیه خدمات داخلی برخوردار شوند.  

برای سرمایه‌گذاری در ترکیه روش‌های متنوعی وجود دارد که به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه‌گذاری از طریق خرید اوراق قرضه
 • سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک
 • سرمایه‌گذاری از طریق کارآفرینی

سرمایه‌گذاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت

سرمایه گذاری در ترکیه

یکی از روش‌های بسیار محبوب برای سرمایه‌گذاران خارجی که می‌تواند موجب اعطای تابعیت آنها نیز شود ثبت شرکت و کارآفرینی است. برای سرمایه‌گذاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی باید شرایط ویژه‌ای را فراهم نمود. در روش ثبت شرکت متقاضی موظف است برای راه‌اندازی شرکت خود حدقل 10,000 لیر ترکیه معادل 2,600 دلار آمریکا را فراهم کند. یکی دیگر از شرایط ثبت شرکت برای افراد متقاضی این است که برای حداقل 50 نفر از شهروندان ترکیه، اشتغال ایجاد کند. زیرا هدف از این امر ایجاد اشتغال زایی و فراهم نمودن سود مناسب برای دولت ترکیه است.

مهم‌تر از همه اینها بیزینس پلن یا طرح تجاری ارائه شده از طرف سرمایه‌گذار باید مورد تائید وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه قرار بگیرد. برای بیشتر سرمایه‌گذاران ثبت شرکت با مسئولیت محدود محبوب‌ترین نوع شرکت است. در این نوع شرکت لازم است که هیئت مدیره آن مشخص شود و حداقل یک سهامدار برای شرکت انتخاب شود لازم به ذکر است که ثبت شرکت در کشور ترکیه می‌تواند به راحتی منجر به اخذ اقامت برای فرد متقاضی و خانواده وی شود.

سرمایه‌گذاری در ترکیه از طریق خرید املاک

یکی دیگر از راه‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه که موجب اخذ اقامت نیز می‌شود خریدن ملک در ترکیه است. برای خرید ملک در ترکیه حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری که لازم است 250 هزار دلار آمریکا است. این مبلغ در گذشته یک میلیون دلار آمریکا بود اما اخیرا بر اساس قانون جدید ترکیه به 250 هزار دلار آمریکا کاهش پیدا کرده است. و این دلیلی برای جذب سرمایه‌گذاران به این کشور است. یکی از شرایط مهم سرمایه‌گذاری در این روش این است که شخص صاحب ملک نمی‌تواند به مدت سه سال ملک خریداری شده را بفروشد.

البته خرید ملک با مبالغ کمتر نیز می‌تواند موجب سرمایه‌گذاری در این کشور باشد. افرادی که قادر خواهند بود با خریدن ملکی به ارزش حداقل 60،000 دلار آمریکا سرمایه‌گذاری کنند، می‌توانند به مدت 3 سال در ترکیه اقامت برای خود و خانواده‌شان کسب کنند. البته لازم است ذکر شود که این اقامت از نوع توریستی است، به این معنا که افراد اجازه کار در ترکیه را نخواهند داشت. البته در یک روش می‌توان مجوز کار را دریافت کرد، در صورتی که افراد به صورت قانونی استخدام شده باشند. هم‌چنین اقامت از طریق خریدن ملک قابل تمدید است.

سرمایه‌گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه

یکی دیگر از روش‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه که برای سرمایه‌گذاران محبوب است خریدن اوراق قرضه است. در این روش نیز باید شرایط لازم را برای این کار فراهم نمود. در روش سرمایه‌گذاری از طریق خرید اوراق قرضه سرمایه‌گذار موظف است که مبلغ قریب به 500000 دلار آمریکا را در کشور برای خریدن اوراق عرضه فراهم نماید. یا این مبلغ را در حساب بانکی ترکیه نگه دارد. فرد متقاضی نمی تواند به مدت 3 سال اوراق قرضه را بفروشد یا سهام خود را برداشت نماید. در این روش نیز فرد سرمایه گذار قادر خواهد بود برای مدت زمان 3 سال در این کشور اقامت خود و خانواده خود را کسب کند. و در صورتی می تواند اقامت خود را تمدید کند که سرمایه او سود قابل توجهی را برای کشور ترکیه در پی داشته باشد.

سرمایه‌گذاری در ترکیه و اخذ اقامت

سرمایه گذاری در ترکیه

از طریق سرمایه‌گذاری در ترکیه افراد متقاضی می‌توانند اقامت خود و خانواده‌شان را کسب کنند. به شرطی که فرزندان آنها کمتر از 18 سال سن داشته باشند. برای کسب اقامت در ترکیه متقاضیان باید یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در این کشور را انتخاب کنند. و برای هر کدام از آنها مقدار مبلغ لازم را در نظر بگیرند. لازم است ذکر شود که برای اخذ اقامت در کشور ترکیه 3 تا 6 ماه زمان لازم است. افراد می‌توانند به مدت 3 سال اقامت خود و خانواده‌شان را دریافت کنند. در کشور ترکیه هر 6 ماه یک بار می‌توان برای تمدید اقامت خود اقدام کرد.

مزایای رقابتی سرمایه‌گذاری در ترکیه

به طور مشخص زمانی که چندین سرمایه‌گذار می‌خواهند در ترکیه شروع به کسب و کار کنند موضوع رقابتی بین آنها پیش خواهد آمد. و همین مسئله موجب می‌شود که مزیت‌هایی برای هر سرمایه‌گذار در پی داشته باشد. و هر کدام از آنها در تلاش خواهند بود که سود شرکت یا تجارت خود را افزایش دهند. و در نهایت این امر موجب سود بیشتری برای کشور ترکیه خواهد بود. در شرح زیر به چندین مزیت رقابتی سرمایه‌گذاری در ترکیه اشاره خواهیم کرد:

 • هزینه‌های تاسیس و راه‌اندازی تجارت در ترکیه به مراتب پایین‌تر می‌آیند.
 • سود شرکت‌ها بیشتر خواهند شد.
 • سالانه سود بیشتری برای دولت ترکیه در پی خواهد داشت.
 • افتتاح حساب بانکی برای افراد پیش خواهد آمد و سود زیادی را برای بانک‌های ترکیه در پی خواهد داشت.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه‌بندی: سرمایه‌گذاری