x
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در کشور ایتالیا 

کشور ایتالیا نخستین کشور در اروپا و سومین کشور در دنیا در پذیرش آسان دانشجویان برای تحصیل است. تحصیل در ایتالیا از مزیت‌های بسیاری برخوردار است، این کشور یکی از کشورهای اروپایی است که نسبت به جذب استعدادهای درخشان در سطح بین‌‌الملل علاقه نشان می‌دهد. این کشور تهسیلاتی برای زندگی دانشجویی برای این دسته از دانشجویان در نظر می‌گیرد و از آن‌ها حمایت می‌کند. کشور ایتالیا از سطح علمی بالایی برخوردار است و فارغ‌ التحصیلان رشته‌های مختلف در این کشور در بازار کار جهانی از اعتبار خوبی برخوردارند و می‌توانند در شغلی پر درآمد مشغول به کار شوند. از طرفی امکان اقامت و کار بعد از فارغ‌التحصیلی در ایتالیا وجود دارد. شرایط زندگی دانشجویی در این کشور به گونه‌ای است که خارج از حد توان نمی‌باشد. تمامی این موارد باعث می‌شود بسیاری از دانشجویان، کشور ایتالیا را به عنوان مقصد خود برای تحصیل انتخاب کنند. بررسی این موارد به صورت جزئی‌تر در قسمت‌های بعدی انجام می‌شود. دانشگاه ایتالیا یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های دنیا محسوب می‌شود. با توجه به موارد ذکر شده سالانه افراد زیادی در سرتاسر جهان علاقه‌مند به تحصیل در این کشور هستند.

دانشگاه های برتر

کشور ایتالیا دارای دانشگاه‌های دولتی و ممتاز بسیار معتبر و بینظیری مانند:

جهت تحصیل در ایتالیا می‌توانید به زبان ایتالیایی یا انگلیسی تحصیل کنید. قبل از درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا باید دوره‌های زبان ایتالیایی و گرفتن نمره قبولی  که 160 از 200 در آزمون Esterni که در مدرسه ایتالیایی در تهران برگزار می‌شود را بگذرانید.

تحصیل در ایتالیا در مقاطع مختلف از طریق سفارت این کشور صورت می‌گیرد. جهت اخذ بورسیه تحصیلی و تحصیل در ایتالیا می‌توانید با مشاوران موسسه go2tr در رابطه با تحصیل کارشناسی، تحصیل کارشناسی ارشد، و..... مشورت نمایید.

بورسیه DSU ایتالیا

 بورسیه کشور ایتالیا که معروف به DSU است از مقطع ارشد اقدام می‌شود که پس از به اتمام رساندن مقطع کارشناسی دانشجویان ‌می‌توانند برای بورسیه مقطع ارشد اقدام کنند. معمولا افراد در سال اول تحصیل خود شرایط گرفتن DSU را دارند. نکته حائز اهمیت این است که برای بهره گیری از بورس DSU در سال دوم تحصیلی دانشجو می‌بایست ۳۵ واحد درسی را سپری کرده باشد تا بتواند از شرایط این بورس استفاده نماید و برای سال سوم نیز حتما باید ۸۵ واحد درسی را گذرانده باشند. کل دوره فوق لیسانس معمولا دو ساله است وسپری کردن ۱۲۰ واحد درسی الزامیست.

نکته پیمانی در دانشگاه بولونیا ایتالیا بسته شده به نام معاهده بولونیا٬ به این صورت است که اگر دانشجویی در کشور اروپایی مشغول به تحصیل است٬ می‌تواند به راحتی از دانشگاهی به دانشگاه دیگر انتقالی بگیرد.

آزمون IMAT ایتالیا

یک آزمون ۶۰ سوالی و تستی که مدت زمان آن ۱۰۰ دقیقه است، این آزمون ویژه متقاضیانی که قصد تحصیل در دوره پزشکی یا دوره جراحی را دارند و این آزمون به زبان انگلیسی بوده است و در کشورهای زیادی این امتحان برگزار می‌گردد.

بخش اول این آزمون 

 • دانش عمومی و تحلیل منطقی شامل ۲۷ سوال است.

بخش دوم وسوم و چهارم  این آزمون

 • دانش علمی شامل بیولوژی، شیمی، فیزیک و ریاضی بوده که شامل ۳۳ سوال است.

زمان ثبت‌نام سالانه این آزمون در اواسط بهمن ( فوریه ) و تاریخ امتحان در اردیبهشت (آوریل ) قرار دارد.

از سال ۲۰۰۹ دانشگاه‌های ایتالیا، دوره‌ی پزشکی به زبان انگلیسی را ارئه کردند. اولین دانشگاه، دانشگاه پاویا و پس از آن دانشگاه میلان و دانشگاه‌های رم و ناپل بودند. دوره پزشکی در ایتالیا یکی از معتبرترین دوره‌ها در کل دنیا است. متقاضیان از تمام دنیا حتی از کشورهای کانادا و امریکا برای تحصیل در رشته پزشکی راهی این کشور می‌شوند، زیرا بر خلاف امریکا و کانادا تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا بسیار ارزان است.

مقطع کارشناسی

زبان تحصیلی در ایتالیا در مقطع کارشناسی در کلیه رشته‌ها به زبان ایتالیایی و فقط چند رشته به زبان انگلیسی ارائه می‌شود جهت ورود به کشور ایتالیا باید مدرک زبان ایتالیایی ارائه داده شود، و همچنین طول دوره تحصیل در این مقطع ۳ تا ۴ سال بوده و امکان اخذ بورسیه برای ایرانیان وجود دارد. در کارشناسی نمره آیلتس باید بین ۶ و ۶.۵ باشد.

نکته دانشگاه‌های محدودی هستند که با نمره آیلتس ۵ و ۵.۵ می‌شود در آن تحصیل کرد، اما آیلتس با نمره بالا مورد قبول‌تر است.

مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی است، که طول دوره‌ی تحصیل ۲ سال بوده و جهت اخذ پذیرش در این کشور باید مدرک زبان ایتالیایی یا مدرک زبان انگلیسی ارائه داده شود و لازم به ذکر است امکان اخذ بورسیه هم وجود دارد. در کارشناسی ارشد نمره آیلتس باید بین ۶ و ۶.۵ باشد.

مقطع دکتری در ایتالیا

طول دوره تحصیل در این مقطع ۳ تا ۵ سال است و به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی ارائه می‌شود که دارا بودن مدرک زبان ایتالیایی و انگلیسی الزامیست و امکان اخذ بورسیه برای متقاضیان نیز وجود دارد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

 

یکی از بهترین کشورها برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی کشور ایتالیا است. از مزایای تحصیل در این کشور کیفیت بالای آموزش بوده، برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی در ایتالیا باید در آزمون آیمت شرکت کنید که سالی یکبار در شهرهای مهم دنیا برگزار می‌شود، این آزمون شامل دروس ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، اطلاعات عمومی و هوش بوده است.

نکته: آزمون آیمت برای کسانی است که می‌خواهند به زبان انگلیسی تحصیل کنند. 

سخن آخر اینکه افرادی که متقاضی اعزام دانشجو به ایتالیا هستند باید برای اطلاع دقیق از شرایط تحصیل در این کشور یک موسسه اعزام دانشجو معتبر را انتخاب کرده و از آن طریق اقدام نماید. شما می‌توانید از طریق قانونی در معتبرترین دانشگاه‌های ایتالیا تحصیل کرده همچنین از این طریق کار مناسبی یافته و امکان اخذ اقامت دائم اروپا را دریافت کنید. فراموش نکنید که هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور ایتالیا نسبت به دیگر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه تر است.

بهترین روش مهاجرت

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها

سوالات متداول

آیا امکان تحصیل رایگان در ایتالیا وجود دارد؟

آیا امکان کار در حین تحصیل در ایتالیا وجود دارد؟

شرایط اقامت پس از تحصیل در ایتالیا چگونه است؟

شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا چیست؟

تحصیل رایگان در ایتالیا را توضیح دهید؟

اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا چگونه است؟

مزایایی تحصیل در ایتالیا چیست؟

اجازه کار در حین تحصیل در ایتالیا چگونه است؟

چرا متقاضیان کشور ایتالیا را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می‌کنند ؟

مشاوره تحصیل در ایتالیا
فهرست

تحصیل رایگان در ایتالیا

تحصیل رایگان در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا یکی از جستجوهای علاقمندان به تحصیل در کشور ایتالیا به شمار می رود. با توجه به اینکه سالانه افراد زیادی در سراسر دنیا متقاضی تحصیل در دانشگاه های خارجی هستند، یکی از گزینه های مناسب برای تحصیل بین المللی یعنی تحصیل رایگان در ایتالیا را بررسی کنیم.

ایتالیا یکی از کشورهایی است که تمایل به جذب دانشجویان خارجی دارد. ایتالیا کشوری است که دانشگاه های معتبری را در اروپا دارد. شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا بسیار مطلوب است با توجه به اینکه شما می توانید از مزایایی تحصیل رایگان یا تحصیل با هزینه پایین در این کشور بهره مند شوید یکی از گزینه های مناسب برای تحصیل در سطح بین المللی است.

تحصیل رایگان در ایتالیا برخلاف اکثر کشورها شامل مقطع کارشناسی نیز می شود. این موضوع یک ویژگی منحصر به فرد محسوب می شود. شما با انتخاب ایتالیا برای تحصیل در سطح بین الملل می توانید از مزایایی دیگری مانند استفاده از بورسیه تحصیلی در مقاطع بالاتر مانند کارشناسی ارشد و دکتری استفاده کنید.

بورسیه تحصیلی در ایتالیا

بورسیه تحصیلی در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بورسیه یک کمک هزینه‌ی مالی بلاعوض است که به دانشجویان بومی و بین‌المللی اختصاص می‌یابد. 

بورسیه‌ی تحصیلی به دانشجویان کارشناسی بر اساس میزان درخواست و بررسی نیازهای آن‌ها و با در نظر گرفتن نمره‌ی زبان و معدل آن‌ها اعطا می‌شود. و لازم به ذکر است در مقطع لیسانس نیاز به مدرک پیش دانشگاهی دارد. دانشجویان پس از گذراندن دو ترم اولیه‌ی تحصیل و مشخص شدن سطح علمی‌شان، می‌توانند اقدام به درخواست برای بورسیه‌ی تحصیلی نمایند.

شرایط بورسیه برای دانشجویان مقاطع بالاتر مانند کارشناسی ارشد و دکترا وابسته به رشته‌ی تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل آن‌ها متفاوت است. از این رو بهتر است شرایط را به صورت اختصاصی بررسی کنید.

دانشجویان مقاطع بالاتر می‌توانند درخواست بورسیه تحصیلی خود را همراه با درخواست پذیرش برای دانشگاه‌های ایتالیا ارسال نمایند. دانشگاه با بررسی شرایط و رزومه‌ی دانشجو مبلغ بورسیه را تعیین می‌کند.

انواع بورسیه‌های تحصیلی در کشور ایتالیا به دو دسته‌ی بورسیه‌های دانشگاهی و بورسیه‌های استانی تقسیم‌بندی می‌شود. تسلط حداقلی بر زبان ایتالیایی در دریافت بورسیه‌های استانی تأثیر به سزایی خواهد داشت. برای دریافت بورسیه‌های دانشگاهی، اساتید مربوطه رزومه‌ی شما را به طور کامل بررسی خواهند کرد و مبلغ بورسیه‌های تحصیلی برای شما مشخص خواهد شد.

بورسیه آی اس ای ای ایتالیا:
اگر در آمد سرپرست خانوار + بیست درصد ارزش ملک شخصی اش زیر بیست و سه هزار یورو شود دولت ایتالیا دانشجو را از پرداخت شهریه معاف میکند.

 برای اطلاعات بیشتر و اخذ این بورسیه با مشاورین ما تماس بگیرید:

02143000021

در واقع در کشور ایتالیا مانند برخی دیگر از کشورهای اروپایی بورسیه‌هایی که دارای نام خاصی باشند و به گروه خاصی از دانشجویان تعلق بگیرند، وجود ندارد. دانشجویان واجد شرایط در تمام مقاطع می‌توانند به تصمیم دانشگاه‌شان از این بورسیه‌های تحصیلی استفاده کنند. 

اعتبار دانشگاه های ایتالیا و انتقال به کشور های دیگر

اعتبار دانشگاه های ایتالیا و انتقال به کشور های دیگر | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 

دانشگاه‌های ایتالیا اعتبار علمی خوبی در سطح جهان دارند و از این رو تحصیل در این دانشگاه‌ها به یافتن شغل مناسب در بسیاری از کشورهای دنیا کمک می‌کند. در آخرین آمارهای ارائه شده، 30 دانشگاه در کشور ایتالیا در بین 900 دانشگاه برتر جهان قرار دارند و تعدادی از آن‌ها از جایگاه‌های خوبی در این لیست برخوردارند.

اعتبار دانشگاه‌های ایتالیا تنها به چند رشته محدود نمی‌شود. در دانشگاه‌های این کشور رشته‌های متنوعی با کیفیت مناسب و استانداردهای روز جهانی ارائه می‌شوند. لازم به ذکر است که بسیاری از این رشته‌ها در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

در قسمت‌های بعدی جزئیات بیشتری درباره‌ی دانشگاه‌های برتر کشور ایتالیا ارائه می‌شود.

کشورهای اروپایی نیز در تمام این سال ها در این زمینه پیشرو بودند و گام های مهمی در راستای ارتقای کیفیت آموزشی جهان برداشته اند. یکی از این گام های مهم، قرارداد بولونیا است که در راستای یکسان سازی نظام آموزشی در کشورهای اروپایی، بسیار موثر عمل کرده است. در این مطلب قصد داریم شما را با قرارداد بولونیا و هرآنچه باید از آن بدانید، آشنا کنیم.

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، مابین کشورهای اروپایی قراردادهای بسیاری در راستای ارتقای نظام آموزشی منعقد شده است که یکی از آن ها قرارداد بولونیا است.

از دیگر قراردادها و برنامه های معروف اروپایی می توان به برنامه ی اراسموس اشاره کرد، بر اساس این برنامه که در مقالات پیشین به صورت مفصل درباره ی آن توضیح دادیم، همه ی کشورهای عضو اتحادیه اروپا موظف هستند برای تامین نیروی انسانی و کمک به ارتقای سطح علمی کشورهای در حال توسعه، امکانات و بورس های تحصیلی را در اختیار سایر کشورها قرار دهند.

قرارداد بولونیا نیز کارکرد دیگری در راستای ارتقای سطح علمی دنیا دارد. علاوه بر کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا میان کشورهای اروپایی دیگری نیز منعقد شده است. بر اساس این پیمان که در سال 1999، میان وزرای آموزش 29 کشور اروپایی در دانشگاه بولونیای ایتالیا منعقد شد، همه ی کشورهای عضو این پیمان باید در راستای نظام آموزشی یکپارچه در اروپا گام بردارند. با این کار دانشجویان می توانند به راحتی و بدون دردسرهای تطبیق مدرک در همه ی کشورهای اروپایی عضو این پیمان مشغول به تحصیل شوند. در نتیجه ی قرارداد بولونیا مقرر شد، همه ی کشورهای عضو این پیمان تا سال 2010 میلادی به یک نظام آموزشی واحد برسند که درباره ی کم و کیف آن بعدا به صورت مفصل توضیح خواهیم داد.

قرارداد بولونیا علاوه بر ارتقای سطح علمی در کشورهای اروپایی، اهداف دیگری را نیز پیگیری می کند که از جمله آن ها می توان به هدف گردش مغزها به جای فرار مغزها اشاره کرد. بر این اساس از آنجایی که آموزش در همه ی کشورهای اروپایی عضو این پیمان به یک صورت است، نخبه گان می توانند تنها به منظور استفاده از امکانات بیش تر به سایر کشورها بروند و پس از اتمام تحصیل به کشور خود بازگردند.

از سوی دیگر با این قرارداد، قاره ی سبز توانست گام مهمی را در راستای نزدیک شدن به اروپای یکپارچه بردارد و آموزش و اعتبار مدارک در بیش تر کشورهای اروپایی به یک سطح رسید.

از دیگر اهداف قرارداد بولونیا می توان به کمک در راستای بهبود کیفیت علمی در کشورهای ضعیف تر اشاره کرد، بر این اساس همه ی کشورهای عضو این پیمان باید تا زمان مشخصی نظام آموزشی خود را با مفاد این قرارداد هماهنگ کنند؛ بنابراین تغییرات مثبتی که ممکن است در حالت عادی با سرعت بسیار کمی اتفاق بیافتد باید در زمان محدودی به وقوع بپیوندد و همین امر توجه بیش تر این کشورها را بر امر آموزشی معطوف کرد.

در هر صورت قرارداد بولونیا فرصت مناسبی برای همه ی دانشجویان اروپایی است تا بتوانند بدون دغدغه در سایر کشورهای عضو این پیمان مشغول به ادامه تحصیل شوند و حتی در مواردی بتوانند به سادگی جذب بازار کار در کشور خود یا سایر کشورهای اروپایی شوند.

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در ایتالیا

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشجویانی که قصد تحصیل در گرایش‌های مختلف مهندسی، پزشکی، دندانپزشکی و دامپزشکی را دارند باید برای پذیرش در آزمون ورودی شرکت نمایند. این آزمون آلفا تست نام دارد و شامل مجموعه‌ای از کتاب‌هاست که دانشجویان برای شرکت در این آزمون باید مطالعه کنند. این آزمون در ابتدای هر سال تحصیلی برگزار می‌شود.

در کشور ایتالیا ممکن است برخی از رشته‌ها در برخی از دانشگاه‌ها دارای آزمون ورودی باشند که به طور اختصاصی توسط مراکز مربوطه برگزار می‌شوند.

آزمون‌های آلفا شامل 60 تست پنج گزینه‌ای هستند که شامل سوالات ادبیات، بیولوژی، شیمی، ریاضی و فیزیک می‌شوند. هر جواب درست به شما یک نمره‌ی مثبت می‌دهد و هر جواب اشتباه 25/0 نمره‌ی منفی خواهد داشت؛ سوال‌های بدون پاسخ نمره‌ای ندارند.

زمان این آزمون در هر سال متفاوت در نظر گرفته می‌شود. 

کتاب‌های مورد نیاز برای آزمون آلفا شامل دو دسته می‌شوند. دسته‌ی اول خلاصه‌ای از درسنامه‌هایی هستند که در دبیرستان‌های این کشور تدریس می‌شود. دسته‌ی دوم کتاب‌هایی هستند که شامل نمونه سوالات سال‌های قبل می‌شوند.

دانشجویانی که موفق به کسب نمره‌ی قبولی برای رشته‌ی مورد علاقه‌ی خود نمی‌شوند، می‌توانند در رشته‌هایی که به آن‌ها پیشنهاد می‌شود ثبت نام کنند. این رشته‌ها معمولاً شامل رشته‌هایی هستند که دارای ظرفیت خالی می‌باشند و نسبت به سایر رشته‌ها کم طرفدارند. 

آزمون IMAT، صرفا در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، جراحی و... برگزار می‌شود. این آزمون به زبان انگلیسی  برگزار می‌شود.  این آزمون نیز به صورت تستی پنج گزینه‌ای برگزار می‌شود و به دو بخش مهارت تفکر و سنجش میزان دانش متقاضیان تقسیم بندی می‌شود. مدت زمان این آزمون نود دقیقه می‌باشد. هر پاسخ صحیح 5/1 نمره‌ی مثبت و هر پاسخ غلط 4/0 نمره‌ی منفی دارد. سوالات بدون پاسخ نیز نمره‌ای ندارند.

معادل سازی مدارک در ایتالیا

معادل سازی مدارک در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

یکی از سوالاتی که در زمینه‌ی تحصیل در کشورهای خارجی وجود دارد، مدارک مورد نیاز برای ثبت نام و نحوه‌ی معادل‌ سازی آن‌هاست. در کل می‌توان گفت هرچه رزومه‌ی قوی‌تری داشته باشید، شانس بیشتری برای قبولی خواهید داشت. در ادامه مدارک مورد نیاز برای درخواست پذیرش در کشور ایتالیا را مورد بررسی قرار می‌دهیم. 

مدارک مورد نیاز برای پذیرش کارشناسی عبارتند از

 • رزومه‌ی کامل تحصیلی و کاری
 • اصل مدرک دیپلم و پیش‌ دانشگاهی به همراه ریز نمرات و کپی برابر با اصل آن‌ها: این مدارک باید به تأیید اداره کل آموزش پرورش محل تحصیل شما برسند. شش مرکز مورد تأیید سفارت ایتالیا در ایران وجود دارد که باید مدارک خود را برای ترجمه به یکی از این مراکز بسپارید؛ ترجمه‌ی مدارک شما باید دارای مهر قوه قضاییه و وزارت امور خارجه نیز باشد. نامه‌ی تأییدیه تحصیلی نیز باید ضمیمه‌ی این مدارک باشد؛ این نامه را می‌توانید از دفاتر پیشخوان دولت بگیرید.
 • گواهی ارزشیابی صادر شده از سفارت ایتالیا: این گواهی نشان می‌دهد سطح تحصیلات دانشجو با سطح مشابه در کشور ایتالیا مطابقت دارد.
 • انگیزه‌ نامه: این نامه باید حداکثر در دو صفحه به زبان انگلیسی نوشته شود. در این نامه دانشجو باید از انگیزه‌ها و اهداف خود برای سفر به کشور ایتالیا و تحصیل در رشته‌ی مورد نظر صحبت کند.
 • مدرک زبان انگلیسی: دانشجو باید نمره‌ی مورد نظر از آزمون‌های آیلتس، تافل یا iBT را گرفته باشد. مدرک آزمون‌های زبان ایتالیایی می‌توانند یکی از نقاط قوت رزومه‌ی شما برای پذیرش باشند.
 • گذرنامه: برای دریافت گذرنامه باید تمام مراحل اداری را طی کنید. لازم به ذکر است دانشجویان پسر که گواهی پایان خدمت ندارند، پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر می‌توانند اقدام به دریافت گذرنامه نمایند.
 • عکس پرسنلی: این عکس باید به روز باشد و در ابعاد 5/3×5/4 مطابق با چارچوب ویزای شینگن ارائه شود.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دوره‌ی کارشناسی ارشد شامل موارد بالا به همراه مدارک زیر می‌باشند:

 • اصل مدرک کارشناسی و گواهی ریزنمرات: این مدرک باید به تأیید اداره‌ی مرکزی دانشگاه مربوطه برسد. ترجمه‌ی این مدارک نیز باید مانند مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی و با مهرهای لازم انجام شود.
 • توصیه‌نامه‌ی استاد: شما باید نامه‌ای از یک یا دو استاد داوطلب در دوره‌ی قبلی خود مبتنی بر توانایی شما در تحصیل و به پایان رساندن این دوره، دریافت کنید و به مدارک خود پیوست نمایید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دوره‌ی دکترا علاوه بر مدارکی که در بالا ذکر شد، شامل موارد زیر نیز می‌شود:

 • طرح تحقیقاتی پیشنهادی: شما باید در سه الی چهار صفحه درباره‌ی طرحی که برای پژوهش در نظر دارید، توضیحاتی ارائه دهید.
 • خلاصه موضوع پایان نامه فوق لیسانس: این خلاصه باید در یک یا دو صفحه و به زبان انگلیسی نوشته شود.
 • مقالات و کتاب‌های به چاپ رسیده در ژورنال‌ها و کنفرانس‌های مختلف داخلی و بین المللی. این مقالات به همراه خلاصه‌ی آن‌ها باید به زبان انگلیسی ارسال شوند.

توجه کنید که ممکن است دانشگاه مورد نظر شما، مدرکی اضافه بر موارد ذکر شده درخواست نماید؛ لذا پیش از ارسال مدارک سایت دانشگاه مورد نظر را بررسی کنید تا پذیرش شما به دلیل کمبود مدارک با تأخیر مواجه نشود.

خوابگاه در ایتالیا

خوابگاه در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بعد از انتخاب مقصد و دانشگاه برای تحصیل، محل اقامت و نحوه‌ی زندگی دانشجویی در کشور مقصد در اولویت دوم قرار می‌گیرد. بهتر است پیش از اقدام برای درخواست پذیرش وضعیت اسکان خود را مشخص کنید.

در کشور ایتالیا محل‌های مختلفی برای اسکان دانشجویان وجود دارد و دانشجویان با توجه به هزینه‌ها و راحتی آن‌ها قدرت انتخاب دارند. اگر می‌خواهید اطلاعاتی درباره‌ی این اقامتگاه‌ها داشته باشید، ادامه‌ی مقاله را دنبال کنید.

خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌ها

این خوابگاه‌ها کم هزینه‌ترین محل برای اقامت دانشجویان در کشور ایتالیا می‌باشند. این خوابگاه‌ها که وابسته به دانشگاه‌ها هستند، معمولا در محوطه‌ی دانشگاه یا محلی نزدیک به آن قرار دارند. امکانات این خوابگاه‌ها شامل بوفه‌ی  24 ساعته، سالن مطالعه، سالن کامپیوتر، اینترنت، امکانات ورزشی و امکانات بهداشتی مانند رختشویخانه، انبار و... می‌باشد.

هزینه‌ی این خوابگاه‌ها برای دانشجویانی که موفق به کسب بورسیه‌ی تحصیلی شده‌اند، کم‌تر است. اتاق‌های این خوابگاه‌ها به صورت تک نفره و دو نفره وجود دارند. لازم به ذکر است که باید خوابگاه را پیش از سفر به ایتالیا رزرو کنید.

خوابگاه‌های خصوصی دانشجویی

این خوابگاه‌ها وابسته به دانشگاه نیستند و به همین دلیل هزینه‌های بیشتری را در بر می‌گیرند. اتاق‌های این خوابگاه‌ها یک یا دو تخته هستند و دارای سرویس‌های مشترک و یا مستقل در هر طبقه می‌باشند. ساختمان‌های خوابگاه‌های خصوصی دانشجویی معمولاً به صورت آپارتمانی است.

سوئیت‌ها و آپارتمان‌های اختصاصی

برای پیدا کردن این دسته از اقامتگاه‌ها باید از طریق آژانس‌های املاک اقدام نمایید. این مسکن‌ها معمولاً به صورت مبله و فول امکانات ارائه می‌شوند و طبیعتاً نسبت به دو مورد قبلی هزینه‌ی بیشتری نیاز دارد. نرخ اجاره بین شهرهای مختلف کشور ایتالیا متفاوت است.چنانچه پیش از مشخص شدن تکلیف خوابگاه دائمی خود، نیاز به اسکان داشته باشید؛ می‌توانید در هتل‌های مختلف شهرهای ایتالیا بمانید. 

امتیازات کارت دانشجویی در ایتالیا

امتیازات کارت دانشجویی در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

پیش از این دانشجویان بین‌المللی در ایتالیا با مشکلات زیادی در زمینه‌ی کارت دانشجویی مواجه می‌شدند. مرکز CIFRA با همکاری مراکز آموزشی و رفاهی و خدماتی مختلف در کشور ایتالیا به منظور افزایش کارایی و خدمات دانشجویی اقدام به ایجاد سامانه‌ی هوشمند خدمات دانشجویی ایتالیا کرد. 

دانشجویان می‌توانند در این سامانه ثبت نام کنند و کارت دانشجویی هوشمند خود را دریافت کنند. دانشجویان صاحب این دسته از کارت‌ها می‌توانند از خدمات مراکز تجاری، خدماتی، رفاهی تحت قرارداد با سازمان مربوط استفاده کنند. بسیاری از فروشگاه‌ها و مراکز این کشور نیز با ارائه‌ی کارت دانشجویی هوشمند برای شما تخفیف‌های خوبی در نظر خواهند گرفت.

مشاغل دانشجویی

مشاغل دانشجویی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشجویان بین‌المللی در تمام کشورهای خارجی معمولاً برای تأمین تمام یا بخشی از هزینه‌ی تحصیل خود اقدام به انجام کارهای دانشجویی می‌کنند. تدریس دانشجویان و دانش‌آموزان، تدریس زبان انگلیسی، مراقبت از سالمندان و کودکان، مترجم و کار در برخی از هتل‌ها فرصت‌های کار موجود برای دانشجویان کشور ایتالیا هستند. همچنین در فصل تابستان بسیاری از رستوران‌ها و کافه‌ها به خصوص در شهرهای رم و میلان به دنبال کارکنان غیر ایتالیایی هستند. 

چنانچه برای کسب مهارت و تجربه اقدام به کار دانشجویی می‌کنید و شغلی متناسب با رشته‌ی تحصیلی خود می‌خواهید، بهتر است با دانشگاه‌ خود مشورت کنید. بسیاری از موسسات تحقیقاتی و... در کشور ایتالیا، انجام برخی از وظایف و کارها را به دانشجویان می‌سپارند و از دانشگاه‌ها می‌خواهند که دانشجویان متقاضی و دارای صلاحیت‌های لازم را به آن‌ها معرفی کند.

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در ایتالیا

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تسلط به زبان ایتالیایی و تسلط به یک مهارت کاربردی برای پیدا کردن یک شغل دانشجویی مناسب، بسیار کمک‌کننده خواهد بود. چنان‌چه مهارت شما متناسب با رشته‌ی تحصیلی شما باشد، شرایط مطلوب‌تر خواهد بود.

دانشجویان ایتالیایی به طور قانونی می‌توانند 20 ساعت در هفته کار کنند. معمولاً دانشجویان برای افزایش مهارت و تجربه‌ی کاری در ایتالیا مشغول به کار می‌شوند. البته شرایط کار کردن برای دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا مانند دانشجویان ایرانی سخت‌تر می‌شود. آن‌ها نمی‌توانند بیش از بیست ساعت در هفته کار کنند، اجازه‌ی کار در تعطیلات را ندارد و نمی‌توانند در یک حرفه‌ی شخصی به فعالیت بپردازند. 

در مورد کار دانشجویی در ایتالیا دو نکته وجود دارد که لازم است پیش از سفر از آن‌ها اطلاع داشته باشید. نکته‌ی اول این‌ است که کار پاره وقت دانشجویی که دانشجویان بین‌الملل مجاز به انجام آن هستند، معمولاً کفاف تمام خرج‌های زندگی دانشجویی را نمی‌دهد و تنها یک کمک هزینه‌ برای شما خواهد بود؛ به همین دلیل شما برای تحصیل در کشور ایتالیا به یک پشتوانه‌ی مالی نیاز دارید. نکته‌ی دوم این است که نباید انتظار داشته باشید که بلافاصله پس از ورود به ایتالیا بتوانید کار پیدا کنید. لازم است ترم‌های اولیه‌ی خود را بگذرانید و پس از آشنایی با محیط، بفهمید کجا باید دنبال چه کارهایی باشید

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در ایتالیا

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بیمه‌های دانشجویی از دیگر امکاناتی است که برای دانشجویان در طول تحصیل در کشور ایتالیا فراهم می‌شود. این بیمه‌ها دو نوع هستند؛ بیمه‌ی عمومی و بیمه‌ی A.S.L. بیمه‌ی عمومی فقط شامل درمان‌های سرپایی و هزینه‌های درمانی اورژانسی می‌شود. هزینه‌ی این نوع بیمه نسبت به سایر بیمه‌ها کم‌تر است. بیمه‌های عمومی برای دریافت و یا تمدید اقامت در ایتالیا لازم هستند. اعتبار این بیمه یک سال است. دانشجویان می‌توانند با مراجعه به دفاتر خدمات پستی که کارهای مربوط به اقامت در این کشور را انجام می‌دهند، مراجعه کنند. بیمه‌ی A.S.L نوع دیگر بیمه در کشور ایتالیا است هزینه‌ی آن چیزی در حدود 50 یورو از بیمه‌ی عمومی بالاتر است و در عوض خدمات ارائه شده توسط این بیمه بیشتر است. افراد تحت پوشش این بیمه می‌توانند تحت نظر یک پزشک شخصی قرار بگیرند، ویزیت پزشک عمومی برای آن‌ها رایگان است، هزینه‌ی ویزیت پزشک متخصص طبق تعرفه‌ی بیمه پرداخت می‌شود و از همه مهم‌تر این‌ که بیمه‌ی A.S.L در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا معتبر است. برای دریافت بیمه‌ی A.S.L ابتدا باید درخواست خود را در اداره‌ی پست ثبت کنید و سپس به شعب این بیمه در نزدیکی محل سکونت خود مراجعه نمایید. فرم درخواست، کد مالیاتی، مجوز اقامت، گذرنامه، گواهی ثبت نام در دانشگاه و رسید پرداخت مدارک مورد نیاز برای دریافت بیمه‌ی A.S.L است.

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در ایتالیا

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

پیش از این دانشجویان می‌توانستند به راحتی پس از ورود به ایتالیا با استفاده از کدیچه فیسکاله و پاسپورت در پست بانک این کشور حساب باز کنند؛ اما اخیراً داشتن کارت کدیچه فیسکاله برای باز کردن حساب در پست بانک الزامی است. صدور این کارت در حدود ده روز طول می‌کشد.

در طول این مدت دانشجویان می‌توانند در بانک‌های unicredit موجود در دانشگاه خود حساب باز کنند. دانشجویان همچنین می‌توانند در بانک popolare di Sondrio افتتاح حساب نمایند. 

پس از صدور کارت و دریافت مجوز اقامت دانشجویان می‌توانند در همه‌ی بانک‌ها و با توجه به شرایط و خدماتی که ارائه می‌دهند، افتتاح حساب کنند.  

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

پیش از رفتن به کشور ایتالیا باید درباره‌ی دوره‌ی بعد از فارغ التحصیلی تصمیم بگیرید. چنان‌چه قصد بازگشت به ایران را دارید، باید در دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم تحصیل کنید تا بتوانید با استفاده از مدرک تحصیلی خود در ایران کار پیدا کنید. وزارت علوم لیستی از دانشگاه‌های مورد تأیید خود در کشور ایتالیا ارائه داده است که در این لیست دانشگاه‌ها به سه دسته‌ی ممتاز، خوب و متوسط تقسیم بندی می‌شوند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ایتالیا

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

وزارت بهداشت نیز مانند وزارت علوم لیستی از دانشگاه‌های مورد تأیید خود ارائه داده است، با این تفاوت که دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت دسته‌‌بندی ندارند. دانشجویان فارغ التحصیل از این دانشگاه‌ها پس از بازگشت به ایران می‌توانند با گذراندن چند واحد محدود، مدرک خود را معادل‌سازی کنند و در ایران مشغول به کار شوند.

دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت در ایتالیا شامل موارد زیر هستند:

 • University of Milan
 • Alma Master Studiorum University of Bologna
 • Sapienza University of Rome
 • University of Padova

دانشگاه های برتر در ایتالیا

دانشگاه های برتر در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور ایتالیا امروزه به یکی از مقصدهای پرطرفدار برای تحصیل در رشته‌های مختلف تبدیل شده است. دانشگاه بولونیا که قدیمی‌ترین دانشگاه جهان است در این کشور واقع شده است و جز برترین دانشگاه‌های ایتالیا است. سطح علمی دانشگاه‌های ایتالیا بالا است و از رتبه‌های خوبی در سطح جهانی برخوردارند.

نظام آموزشی ایتالیا

نظام آموزشی ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیلات دانشگاهی برای افراد مختلف در کشور ایتالیا اجباری نیست و تنها افراد علاقمند به دانشگاه‌ها می‌روند. از سال 1998 متقاضیان دارای مدرک دیپلم با تکمیل فرم‌های مخصوص و ارسال آن به وزارت دانشگاه‌ها و تحقیقات علوم و فناوری می‌توانند وارد دانشگاه شوند. البته این شرایط تنها برای دانشجویان ایتالیایی است. دانشجویانی که از کشورهای دیگر قصد تحصیل در این کشور را دارند باید مدارک و ریزنمرات دوره‌های تحصیلی قبلی خود (دیپلم به بعد) را ارائه دهند و در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها شرکت کنند. تحصیلات دانشگاهی در کشور ایتالیا به سه بخش تقسیم می‌شود. بخش اول شامل دوره‌های کارآموزی و درسی می‌باشد که دانشجو مدرک DU دریافت می‌کند و معادل فوق دیپلم است. دوره‌ی بعدی دانشگاهی چهار تا شش سال طول می‌کشد و در پایان این دوره مدرک DL به دانشجو اعطا می‌شود که معادل مدرک کارشناسی است. سطح سوم دانشگاهی در ایتالیا به دوره‌های تخصصی و پژوهشی اختصاص می‌یابد و بین دو تا شش سال طول می‌کشد. دانشجویان در پایان دوره‌های تخصصی مدرک DS و در پایان دوره‌های پژوهشی مدرک DR دریافت می‌کنند.

لیسانس در ایتالیا و شرایط اخذ پذیرش لیسانس در ایتالیا

لیسانس در ایتالیا و شرایط اخذ پذیرش لیسانس در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دوره لیسانس در ایتالیا یک دوره 3 ساله است.

تحصیل درمقطع لیسانس دانشگاه‌های ایتالیا به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی امکان پذیر می‌باشد.

ادامه تحصیل درتمامی رشته‌های تحصیلی (بدون محدودیت در رشته انتتخابی) ازطریق یادگیری زبان ایتالیایی امکان پذیر است.

خوشبختانه علاوه بر دوره‌های ایتالیایی زبان، تعداد زیادی از دوره‌ها به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های مختلف ایتالیا ارایه می‌شود که می‌تواند پاسخگوی نیاز متقاضیان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا باشد.

معمولا پذیرش در مقطع لیسانس یا رشته‌های مهندسی دانشگاه‌های ایتالیا پس از بررسی ریزنمرات و مدارک تحصیلی مقطع دبیرستان و پیش دانشگاهی انجام می‌شود.

دانشجویان در صورت درخواست دانشگاه باید در مصاحبه (حضوری یا از راه دور از طریق اسکایپ) یا آزمون ورودی دانشگاه نیز شرکت نمایند.

فوق لیسانس در ایتالیا و شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در ایتالیا

فوق لیسانس در ایتالیا و شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

امکان تحصیل در مقطع فوق لیسانس در ایتالیا وجود دارد و مرسوم است. دانشگاه‌های این کشور دارای رشته‌های متنوع می‌باشند و بسیاری از رشته‌ها در مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. بهترین زمان جهت اقدام برای اخذ پذیرش مقطع فوق لیسانس دانشگاه‌های ایتالیا،حین تحصیل در مقطع لیسانس می‌باشد که شما پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه بتوانید بلافاصله ادامه تحصیل خود در مقطع بالاتر را پیگیری نمایید. برای اخذ پذیرش می‌توان پس از فارغ التحصیلی یا حین تحصیل در مقطع لیسانس (با ارائه گواهی اشتغال به تحصیل) اقدام نمود.برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا نیازی به ارائه‌ی اصل ریزنمرات تایید شده نیست و با ارسال ریزنمرات غیر رسمی یا کپی از مدارک تحصیلی و ترجمه غیر رسمی آن‌ها نیز می‌توان جهت درخواست پذیرش اقدام کرد. نکته‌ای که در باره‌ی مدرک زبان در دانشگاه‌های ایتالیا وجود دارد این است که هنگام درخواست پذیرش به دانشگاه، ارائه‌ی مدرک زبان الزامی نیست. چنان‌چه موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه شوید و برای ویزای تحصیلی اقدام کنید باید مدرک زبان ارائه دهید.

دکترا در ایتالیا و شرایط اخذ پذیرش دکترا در ایتالیا

دکترا در ایتالیا و شرایط اخذ پذیرش دکترا در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

سیستم آموزش عالی اروپا دارای سه چرخه تحصیلی می باشد، این سه چرخه در سال 1999 معرفی شد: اولین دوره: (“LAUREA”سه سال)، دوره دوم (“specialistica LAUREA” یا “magistrale LAUREA” ) دو سال و سوم چرخه به عنوان دکترای پژوهشی ( “Dottorato de Ricierca”)چهار سال به طول می انجامد این سیستم به نام ” روند بولونیا ” شناخته شده است و هدف آن ایجاد یک فضای مشترک آموزش عالی در اروپا برای انتقال آسان علم می باشد و چارچوب (به نام ECTS) در اروپا به رسمیت شناختن شده است. شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا بستگی به دانشگاه انتخابی شما در این کشور دارد. معمولا اخذ پذیرش در دانشگاه‌های خصوصی راحت‌تر از دانشگاه‌های دولتی است، اما حتما دقت فرمایید دانشگاه انتخابی مورد تایید وزارت علوم باشد. شهریه دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا معمولا بالا می‌باشد. بسیاری از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا ، تمام فعالیت‌های پژوهشی خود را از لحاظ مالی میزبانی می‌کنند. حدود 90 دوره دکترا پژوهشی در دانشگاه‌های ایتالیا وجود دارد، موسسات دولتی بزرگ سالانه میزبانی حدود 100،000 دانشجوی دکترا را دارند به نهادهای تخصصی بسیار کوچک‌تر تا چند هزار دانشجوی دکترا را سالانه می‌پذیرند. دانشگاه‌های دولتی تماما مستقل هستند و اولویت تصمیم‌گیری دولتی خود را دارند. از همه دانشگاهیان ارشد و هیات تحقیقاتی در دانشگاه‌های دولتی انتظار می‌رود تحقیقات سطح بالا را انجام دهند، و دانشگاه در تحقیقات خود به عنوان یک نهاد مستقل ارزیابی می‌شود.

تحصیل پزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

رشته پزشکی در کشور ایتالیا یکی از بهترین گزینه ها برای هر دانشجویی است و هر ساله تعداد بسیار زیادی از دانشجویان در کل دنیا، قصد اقامت در کشور ایتالیا را داشته و خواهان این هستند که در رشته پزشکی کشور ایتالیا به تحصیل بپردازند.کشور ایتالیا یک کشور اروپایی است که پایتخت آن شهر زیبا و تاریخی رم باشد. زبانی که در کشور ایتالیا به رسمیت شناخته میشود و مردم آن برای مکالمه از آن استفاده میکنند، زبان رسمی ایتالیایی بوده و دین اکثریت مردم ساکن این کشور مسیحیت میباشد.
کشور ایتالیا از نظر وسعت در جایگاه پنجم در این کشور اروپایی قرار دارد و همچنین آب و هوای اکثر مناطق موجود در کشور ایتالیا در چهار فصل مختلف سال به مناطق مختلف ایران بسیار شباهت دارد. در ایتالیا دانشگاه های بسیار معتبری وجود دارند که در زمینه رشته پزشکی به دانشجویان خود خدمات بسیار عالی و با کیفیت را ارائه مینمایند و از همین رو، تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا طرفداران بسیار زیادی دارد.

   

 

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دندانپزشکی در کشور ایتالیا موضوع مورد بحث این مقاله می‎باشد. رشته دندانپزشکی از رشته های بسیار پرطرفدار در کشور ایتالیا و همچنین کل دنیا به حساب می‎آید و هر ساله متقاضیان زیادی خواهان تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور ایتالیا هستند. چنانچه شما قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور ایتالیا را داشته و می‎خواهید در مورد موضوعات پیرامون این امر مانند چگونگی اخذ ویزا جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور ایتالیا و همچنین هزینه‌های مربوط به تحصیل و یا هزینه های مربوط به اقامت و موضوعات دیگر این چنین اطلاعات کافی کسب نمایید، می‎توانید مطالب ارائه شده در این مقاله را تا انتها مطالعه کرده و به اطلاعات کافی در این زمینه دست پیدا کنید.

مجموعه‌ای از شگفتی های هنری، فرهنگی و تاریخی و همچنین جاذبه‌های فراوان موجود در این کشور، یعنی کشور ایتالیا، این کشور را به کشوری تبدیل کرده است که از نظر گردشگری و توریستی بسیار مورد توجه جهانیان بوده است.

رشته های غیر پزشکی در ایتالیا

رشته های غیر پزشکی در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

هنگام صحبت درباره‌ی دانشگاه‌ها اشاره‌ی مختصری به شرایط خوب تحصیل در برخی از رشته‌ها در کشور ایتالیا کردیم. تنوع رشته در کشور ایتالیا بالاست و تقاضا برای اکثر آن‌ها وجود دارد. در ادامه به بحث و بررسی درباره‌ی برخی از رشته‌های پر طرفدار در این کشور می‌پردازیم. رشته‌ی مهندسی نفت جز رشته‌های پر طرفدار مهندسی است که در دانشگاه‌های کاتانیکا، گنوا، لوییس و مسینا در ایتالیا به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی در تمامی مقاطع ارائه می‌شود. همان‌طور که گفتیم دانشگاه‌های ایتالیا یکی از مناسب‌ترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در گرایش‌های مختلف هنر می‌باشند. رشته‌های هنر در آکادمی‌ها و دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند. تفاوت اصلی اکادمی با دانشگاه در شیوه تدریس و طرح دروس هنری به صورت کارگاه محور در اکادمی است؛ در حالی که عموما تدریس در دانشگاه به صورت ترکیبی از واحدهای نظری، پژوهشی و کارگاهی است. انتخاب کشور ایتالیا برای تحصیل در رشته‌ی موسیقی، با نام دانشگاه موسیقی میلان شناخته می‌شود. این دانشگاه برترین مرکز برای رشته‌ی موسیقی در کشور ایتالیا است و دارای موزه‌ی آلات موسیقی و کتابخانه‌ی بزرگ موسیقی است و تدریس اولین دوره‌های موسیقی شناسی باعث تبدیل آن به یکی از مهمترین دانشگاه‌های مطالعاتی موسیقی در دنیا شده است. در میان تمام دوره‌های ارائه شده در این دانشگاه فقط مقاطع لیسانس و فوق لیسانس مورد تایید وزارت علوم ایران هستند. تحصیل معماری در ایتالیا که به عنوان یکی از کشورهای مهمه معماری در دنیا شناخته می‌شود بسیار جذاب و پرطرفدار است 13 مورد از دانشگاه‌هاي ایتالیا در رشته‌ی معماری رتبه زير 300 در رنکينگ جهاني دارند. این رشته به زبان‌های ایتالیایی و انگلیسی ارائه می‌شود. دانشگاه‌ پلی تکنیک میلان و دانشگاه پادوا بهترین دانشگاه‌های ارائه دهنده‌ی رشته‌ی معماری در کشور ایتالیا هستند. رشته‌ی طراحی لباس، جواهر و... نیز در کشور ایتالیا در سطح بالایی قرار دارد. تمام دوره ی طراحی مد به شکلی برنامه ریزی شده است که به دانشجو ابزار لازم، بک‌گراند فرهنگی مناسب و متدهای صحیح را برای طراحی مجموعه‌های لباس و زیورآلات بدهد؛ مجموعه‌هایی که در کنار احترام گذاشتن به اصالت و نوآوری، بتوانند پاسخ گوی نیاز بازار باشند و نیازهای جریان‌های مد را تأمین کنند. دانشگاه لینک کمپوس رم جز برترین دانشگاه‌های اروپا در رشته‌ی سینما می‌باشد. علاقمندان می‌توانند در گرایش‌های مختلف مربوط به این رشته در دانشگاه تحصیل کنند. تحصیل در این دانشگاه وابسته به زبان‌های انگلیسی و ایتالیایی انجام می‌شود و دارای دوره‌های آموزشی زبان ایتالیایی است. رشته‌ی توریسم نیز در کشور ایتالیا از رونق خوبی برخوردار است و در تمام مقاطع ارائه می‌شود. این رشته معمولاً به زبان انگلیسی ارائه می‌شود و برای اخذ پذیرش در آن، ارائه‌ی مدرک زبان الزامی است. دوره‌ی داروسازی در ایتالیا معمولا یک دوره پیوسته ۵ ساله می‌باشد که در پایان آن متقاضی به عنوان داروساز می‌تواند مشغول به فعالیت شود و مدرک این دوره معادل فوق لیسانس در ایران است. هدف اصلی رشته‌ی داروسازی در ایتالیا تربیت متخصصان جوان با داشتن دانش تئوری و عملی است تا به داروشناسان خبره و کارشناس در محصولات دارویی در بخش صنعتی تبدیل شوند. ورود به رشته‌ی داروسازی در ایتالیا از طریق آزمون ورودی است که در خود دانشگاه‌ها برگزار می‌شود. گرایش‌های مختلف مهندسی مانند مهندسی کامپیوتر در ایتالیا دارای کیفیت بالایی است و مهندسین فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های این کشور می‌توانند از موقعیت‌های شغلی خوبی برخوردار شوند. رشته‌ی هوافضا در دانشگاه‌هایی که نام آن‌ها در لیست برترین دانشگاه‌های ایتالیا قرار دارد، ارائه می‌شود. دانشگاه پلی تکنیک میلان، دانشگاه بولونیا و دانشگاه پیزا جزو دانشگاه‌های ارائه دهنده‌ی این رشته هستند. مدیریت بازرگانی BBM و برنامه‌های کارشناسی تحصیل در رشته مدیریت ایتالیا تمرکز خاصی بر توسعه حرفه طراحی خواهد داشت. مدرک کارشناسی مدیریت در ایتالیا پس از تکمیل موفقیت آمیز یک دوره در دانشگاه به اشخاص اعطا می‌گردد. به طور معمول چهار سال تحصیل و به صورت تمام وقت برای اخذ مدرک کارشناسی مدیریت در ایتالیا نیاز می‌باشد.

علوم تغذیه در کشور ایتالیا

رشته علوم تغذیه در کشور ایتالیا از جایگاه بالایی برخوردار بوده و در گرایش های متنوع و در دانشگاههای مختلف این کشور این رشته تدریس می‌شود. دانشگاه بولونیا از دانشگاه‌های مطرح ایتالیا می باشد که در دانشکده پزشکی این دانشگاه رشته علوم تغذیه تدریس می شود؛ ضمن اینکه در دانشکده علوم کشاورزی و دامپزشکی همین دانشگاه رشته صنایع غذایی نیز تدریس می شود. دانشگاه پروجا ایتالیا یکی از دانشگاه های مطرح ایتالیایی می باشد که رشته ی اقتصاد و فرهنگ تغذیه، رشته بیوتکنولوژی و فناوری تغذیه را تدریس می‌نماید. کشور ایتالیا برای مدرک دکتری علوم تغذیه و دوره های پست دکترا بورسیه های قابل توجهی به دانشجویان واجد شرایط ارائه می دهد. هزینه زندگی در کشور ایتالیا کاملاً بستگی به نوع شهر و سبک زندگی فرد دارد؛ اما به طور متوسط هزینه زندگی در کشور ایتالیا ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه می باشد. هزینه تحصیل در کشور ایتالیا با توجه به پارامترهای مختلفی تعیین می شود؛ البته این نکته را در نظر داشته باشید که خوشبختانه امکان تحصیل رایگان در کشور ایتالیا وجود داشته و کشور ایتالیا در صورتی که رزومه پرباری داشته باشید از مقاطع تحصیلی لیسانس تا دکتری بورسیه های تحصیلی اعطا می‌کند.

حقوق در کشور ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهایی است که سالانه تعداد زیادی دانشجوی بین المللی را دانشگاه های مختلف به خود جذب می کند. هزینه تحصیل در کشور ایتالیا با توجه به رشته، مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد.

کشور ایتالیا یکی از کشورهایی است که امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان فراهم کرده و دانشجویان می‌توانند با توجه به سوابق تحصیلی خود برای اخذ بورسیه برای این کشور اقدام نمایند. به عنوان مثال دانشگاه پادوآ و بولونیا پنج هزار تا ۱۲ هزار یورو در سال به دانشجویان خود بورسیه می‌دهند.

هزینه تحصیل در ایتالیا نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی بسیار پایین است. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا بین ۸۰۰ تا هفت هزار یورو در سال می تواند متغیر باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه های غیر دولتی ایتالیا مبلغی بین ۶ هزار تا ۲۰ هزار یورو در سال است. یکی از نکات جالب توجه دردانشگاه های  ایتالیا این است که با توجه به میزان درآمد والدین شهریه دانشگاه برای دانشجو تعیین می‌شود.

همانطور که بیان شد دانشگاه تاثیر زیادی در هزینه های تحصیلی دارد به عنوان مثال شهریه دانشگاه پادوآ سالانه نزدیک به چهار هزار یورو خواهد بود.

برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه بولونیا شهریه های تحصیل را برای دانشجویان قسط بندی می کنند و کمک هزینه هایی برای دانشجویان خود در نظر می‌گیرند. هزینه زندگی در ایتالیا به صورت متوسط ماهانه بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو است، این هزینه ها شامل غذا، مسکن، حمل و نقل و تفریح می‌شود. هزینه زندگی در شهرهای ایتالیا می‌تواند متفاوت باشد، هزینه زندگی در شهر رم و میلان نسبت به شهرهای دیگر به اندازه 100تا ۳۵۰ یورو می تواند گران تر باشد. اگر قصد اقامت در خوابگاه را داشته باشید؛ باید ماهانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ یورو و اگر قصد اقامت در خانه  را داشته باشید ماهانه باید مبلغی حدود ۴۰۰ تا 1000 یورو را برای هزینه مسکن کنار بگذارید. هزینه خورد و خوراک برای هر فرد با احتساب غذای رستوران حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو در ماه می‌شود. برای صرفه جویی در هزینه ها می توانید در خوابگاه اقامت کرده و از غذاهای سلف دانشگاه استفاده نمایید. زبان تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا به زبان ایتالیایی و انگلیسی است. از آنجا که زبان رسمی کشور ایتالیایی است یاد گرفتن زبان ایتالیایی زندگی را در کشور ایتالیا برای شما راحت تر می‌کند. اما با داشتن مدرک زبان آیلتس می توانید از دانشگاه های بین المللی مانند پادوآ و بولونیا پذیرش بگیرید.

مهندسی مواد در کشور ایتالیا

رشته هایی که در زمینه علوم مواد در دانشگاه ها اجرا می شوند زیر شاخه هایی از رشته های مهندسی مواد و شیمی می باشند و جهت تولید و توسعه مواد جدید در صنایع برای دانشجویان در چند مقطع مختلف ارائه می شود. در این بین مقطع کارشناسی، ارشد مهندسی مواد و متالوژی بسیار حائز اهمیت بوده و می تواند نوآوری در صنعت مواد را در پی داشته باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی

به منظور فراهم کردن شرایط جهت تحصیل در دانشگاه های ایتالیا، هر فرد باید مقطع دبیرستان خود را با موفقیت پشت سر بگذارد و با در دست داشتن مدرک تحصیلی معتبر و واجد شرایط تحصیل در مقاطع بالاتر در کشور خود باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های ایتالیا، نیازمند مدرک کارشناسی با نمرات قابل قبول می باشد. مدارک مورد نیاز برای تحصیل در رشته مهندسی مواد در دانشگاه های کشور ایتالیا:

 • مدارک شناسایی (شناسه، عکس پاسپورتی و...)
 •  پرونده تحصیلی و سوابق تحصیلی
 •  فرم تکمیل شده درخواست دانشگاه مورد نظر
 •  توصیه نامه
 •  مدرک زبان آیلتس با نمره 6.5 به بالا (انگلیسی یا ایتالیایی بسته به رشته تحصیلی)

شهریه رشته مهندسی مواد در دانشگاه های ایتالیایی متفاوت و تا حدودی مناسب می باشد، پذیرش بالای دانشجو از سایر کشور ها و مناسب بودن هزینه تحصیل و زندگی در این کشور باعث می شود که دانشگاه های ایتالیا جز اولویت های اولیه دانشجویان مهندسی مواد که قصد ادامه تحصیل در کشور های اروپایی را دارند، باشد.

طبق اطلاعات به دست آمده هزینه دانشگاه ها معمولا به طور متوسط از 3,000 یورو تا 20,000 یورو در سال متغیر می‌باشد. البته دانشجویان اتحادیه اروپا هزینه پایین تری را نسبت به دانشجویان بین الملل برای تحصیل پرداخت می‌کنند.

هزینه زندگی دانشجویان در ایتالیا در صورت اخذ بورسیه تحصیلی سالانه بر عهده این کشور می باشد و سالانه مبلغی را برای کمک هزینه تحصیلی و زندگی و همچنین مخارج بیمه و ... برای دانشجویان بین الملل  پرداخت می‌کنند.

از بین بهترین دانشگاه های ایتالیا برای رشته مهندسی مواد می توان به دانشگاه های، پلی تکنیک میلان، پلی تکنیک تورین، پادوا، ساپینزای رم، بولونیا، ناپل فدریکو دوم، دانشگاه پیزا،پروجا، سالرنو، دی پلی تکنیک باری، فلورانس، پالرمو، جنوا اشاره کرد.

هنرهای اسلامی در ایتالیا

کشور ایتالیا دارای قدیمی ترین و بهترین دانشگاه‌ها در جهان است. دانشگاه‌های ایتالیا دارای تراز علمی و استاندارهای آموزشی بسیار بالایی هستند. دانشگاه‌های ایتالیا تجربه زیادی را در زمینه ارائه خدمات آموزشی دارند. این دانشگاه‌ها دارای اساتید برجسته ای در رشته های مختلف هستند. اکثر دانشگاه‌های ایتالیا از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار هستند. هر ساله دانشجویان بین المللی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا با یکدیگر رقابت می‌کنند. دانشجویانی که قصد دارند برای مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های ایتالیا تحصیل کنند باید به زبان ایتالیایی مسلط باشند زیرا در دانشگا‌ه‌های ایتالیا زبان تحصیل در مقطع کارشناسی، زبان ایتالیایی است. البته برخی از دانشگاه‌های ایتالیا برنامه‌های آموزشی خود را در مقطع کارشناسی را نیز به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. در اکثر دانشگاه‌های ایتالیا زبان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، زبان انگلیسی است. دانشگاه‌های ایتالیا طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی را ارائه می‌دهند. برخی از دانشگاه‌های ایتالیا رشته هنرهای اسلامی و گرایش های مرتبط با آن را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. هزینه تحصیل در دانشگاه های ایتالیا بسیار مناسب است. میانگین هزینه تحصیل در رشته هنرهای اسلامی در دانشگاه‌های ایتالیا بین 900 تا 4000 یورو در سال است، به علاوه هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا سالانه 6000 یورو تا 20000 یورو است. میانگین هزینه زندگی در کشور ایتالیا برای یک دانشجوی بین المللی حدود 1000 تا 1500 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در ایتالیا:

 • اجاره بها خوابگاه: 250 تا 300 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 200 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 25 تا 35 یورو در ماه

ادبیات انگلیسی در ایتالیا

کشور ایتالیا دارای دانشگاه های دولتی و خصوصی معتبر بسیار زیادی می باشد. تعدادی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان در کشور ایتالیا واقع شده اند. دانشگاه های ایتالیا سابقه ای طولانی در ارائه خدمات آموزشی دارند. دانشگاه های ایتالیا در جهان دارای اعتبار و شهرت بسیار زیادی می باشند. دانشگاه های ایتالیا با آغوشی باز از دانشجویان بین المللی استقبال می کنند و هر ساله دانشجویان بین المللی زیادی موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا می شوند. بسیاری از دانشگاه های ایتالیا رشته ادبیات انگلیسی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهند. داوطلبانی که قصد دارند در مقطع کارشناسی در یکی از دانشگاه های ایتالیا تحصیل کنند باید به زبان ایتالیایی مسلط باشند زیرا در دانشگاه های ایتالیا زبان تحصیل در مقطع کارشناسی زبان ایتالیایی می باشد. همچنین اکثر دانشگاه های ایتالیا برنامه های آموزشی خود در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. هزینه تحصیل در دانشگاه های ایتالیا نسبت به بسیاری از کشور های دیگر مناسب می باشد. شهریه دانشگاه های دولتی ایتالیا بین 900 تا 4000 یورو در سال است، در حالی که  هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا سالانه 6000 یورو تا 20000 یورو می باشد. به علاوه میانگین هزینه زندگی در کشور ایتالیا برای یک دانشجوی خارجی حدود 1000 تا 1500 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در ایتالیا:

  • اجاره بها خوابگاه: 250 تا 300 یورو در ماه
  • خورد و خوراک: 200 یورو در ماه
  • حمل و نقل عمومی: 25 تا 35 یورو در ماه

هنر های نمایشی در ایتالیا

ایتالیا مهد هنرهای نمایشی و خصوصا تئاتر است. تمام گرایش های رشته هنرهای نمایشی در اکثر دانشگاه های ایتالیا تدریس می شوند. میزان شهریه در دانشگاه های ایتالیا بسیار متفاوت است اما میانگین شهریه در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا بین۱۵۰ تا ۵۰۰۰ یورو در سال است  همچنین هزینه زندگی در ایتالیا با توجه به شهری که در آن زندگی می کنید، بین ۵۰۰ تا 1۲00 یورو در ماه خواهد بود.

معماری در ایتالیا

دانشگاه‌های معماری ایتالیا از دانشگاه‌های بسیار معروف جهان هستند. کشور ایتالیا مقصد تحصیلی بسیار ایده آلی برای دانشجویان معماری است. زبان تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ایتالیایی و در مقطع ارشد و دکتری انگلیسی و ایتالیایی است. هزینه تحصیل در رشته معماری در دانشگاه‌های ایتالیا بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا در رشته معماری حدود 1000 یورو در سال است. البته شهریه بعضی از دانشگاه‌های برتر ایتالیا ممکن است بیشتر از 1000 یورو در سال باشد. هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا به طور میانگین 750 تا1450 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی:

 • اجاره بها خوابگاه: 250 تا 300 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 200 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 25 تا 35 یورو در ماه

رشته جغرافیا در ایتالیا

برخی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان در کشور ایتالیا واقع شده اند. دانشگاه های ایتالیا بهترین برنامه های آموزشی را در رشته های تحصیلی مختلف ارائه می دهند. دانشگاه های ایتالیا سطح علمی بالایی دارند و درصد مشارکت آن ها در پروژه های تحقیقاتی بسیار بالا است. بسیاری از دانشگاه های ایتالیا رشته جغرافیا را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می دهند. زبان تحصیل در دانشگاه های ایتالیا در مقطع کارشناسی، زبان ایتالیایی است. البته برخی از دانشگاه های ایتالیا بعضی از برنامه های آموزشی خود را در مقطع کارشناسی نیز به زبان انگلیسی ارائه می دهند. در اکثر دانشگاه های ایتالیا زبان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری زبان انگلیسی است. هزینه تحصیل و زندگی در کشور ایتالیا برای دانشجویان بین المللی بسیار مناسب می باشد. هزینه تحصیل در رشته جغرافیا در دانشگاه های دولتی ایتالیا بین 900 تا 4000 یورو در سال است، به علاوه هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا سالانه 6000 یورو تا 20000 یورو می باشد. میانگین هزینه زندگی در کشور ایتالیا برای یک دانشجوی بین المللی حدود 1000 تا 1500 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در ایتالیا:

 • اجاره بها خوابگاه: 250 تا 300 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 200 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 25 تا 35 یورو در ماه

رشته مدیریت در ایتالیا

تحصیل در کشور ایتالیا انتخاب بسیار مناسبی برای دانشجویان بین المللی است. رشته مدیریت در اکثر دانشگاه های کشور ایتالیا ارائه می‌شود. زبان تحصیل در مقطع کارشناسی ایتالیایی است اما زبان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری انگلیسی است و دانشجویان باید برای شرکت در این دوره ها مدرک زبان آیلتس یا تافل داشته باشند. هزینه تحصیل در دانشگاه های مختلف ایتالیا متفاوت است. میانگین هزینه تحصیل در رشته مدیریت در این دانشگاه ها 1000 یورو در سال است اما شهریه برخی از دانشگاه های ایتالیا بسیار بالاتر از این مقدار خواهد بود. میانگین هزینه زندگی در کشور ایتالیا 750 تا1450 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در ایتالیا:

 • اجاره بها خوابگاه: 250 تا 300 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 200 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 35 یورو در ماه

خطرات احتمالی برای دانشجویان در ایتالیا

خطرات احتمالی برای دانشجویان در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

زندگی در کشورهای اروپایی جز زندگی‌های سطح بالای دنیا دسته‌بندی می‌شود و کشور ایتالیا نیز از این قاعده مستثنی نیست. مردمان کشور ایتالیا دارای فرهنگ‌های مختلفی هستند و به همین دلیل زندگی برای یک دانشجو در این کشور سخت نیست. کشور ایتالیا از نظر اجتماعی و سیاسی، کشور آرامی است. پلیس و نیروهای امنیتی ایتالیا پرقدرت هستند و از ایجاد آشوب و اغتشاش در این کشور جلوگیری می‌کنند. به طور کلی می‌توان گفت خطری متوجه دانشجویان در کشور ایتالیا نیست. اقتصاد کشور ایتالیا نیز از رونق خوبی برخوردار است و در این مورد نیز امنیت دانشجویان تأمین است.نکته‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که دانشجویان باید پیش از سفر درباره‌ی هزینه‌های دوره‌ی تحصیل خود برآوردی داشته باشند تا با اتفاق غیر منتظره‌ای مواجه نشوند و مشکلات اقامتی برای آن‌ها به وجود نیاید. دانشجویان باید توجه داشته باشند که ممکن است در ایتالیا کار دانشجویی که بتوانند با آن تمامی هزینه‌های تحصیل خود را پرداخت کنند، پیدا نشود و لازم است حتما یک پشتوانه‌ی مالی داشته باشند.

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در ایتالیا

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در تمامی کشورهایی که سفارت ایران در آن‌ها وجود دارد مدارس بومی و ایرانی نیز هستند. بسیاری از افراد مقیم خارج از کشور به تحصیل فرزندان خود در مدارس ایرانی فکر می‌کنند تا فرزندانشان از فرهنگ ایرانی دور نمانند. این مدارس در مقاطع ابتدایی و متوسطه در ایتالیا وجود دارند و سیستم کاری آن‌ها مطابق با نظام آموزشی ایتالیا است. شما باید با بررسی و پرس و جو مدرسه‌ی ایرانی موجود در منطقه و شهر محل زندگی خود را پیدا کنید.چنان‌چه قصد دارید فرزند خود را برای تحصیل پیش از دانشگاه به کشور ایتالیا بفرستید باید به نکاتی مانند محل اقامت، نوع مدرسه روزانه یا شبانه‌روزی، مسافرت تنهایی یا به همراه یکی از اعضای خانواده و... توجه کنید. ایتالیا دارای فرهنگ غنی و مردمان بافرهنگی است؛ با این وجود چنان‌چه فرزند شما در سنین حساس نوجوانی است، توصیه می‌کنیم او را به تنهایی برای تحصیل به یک کشور خارجی نفرستید. 

 

 

چاپ مقالات علمی در ایتالیا و تاثیر آن

چاپ مقالات علمی در ایتالیا و تاثیر آن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

یکی از مواردی که در پذیرش و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کشورهای خارجی اهمیت دارد، رزومه‌ی قوی است. موارد زیادی مانند ریزنمرات و معدل بالا می‌توانند در تقویت رزومه‌ی شما موثر باشند. اما یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در تقویت رزومه‌ی تحصیلی ارائه‌ی مقاله است. ارائه‌ی مقاله برای همه‌ی دانشگاه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که باعث افزایش رتبه و سطح علمی آن‌ها می‌شود. ارائه‌ی مقاله‌ی خوب امتیازاتی را برای اساتید راهنما به دنبال دارد.

وجود یک یا چند مقاله در رزومه‌ی تحصیلی شما که در مجلات معتبر به چاپ رسیده‌ باشند یا به تأیید کنفرانس‌های معتبر داخلی و بین‌المللی رسیده باشند، شانس شما را برای اخذ بورسیه‌ها و کمک‌ هزینه‌های تحصیلی نیز افزایش می‌دهد و شما می‌توانید از امتیازات ویژه‌ای که دانشگاه برای شما در نظر می‌گیرد استفاده کنید.هنگام ورود به بازار کار نیز رزومه‌ی تحصیلی شما بررسی خواهد شد و وجود مقاله در آن باعث افزایش اعتبار شما نزد کارفرما و در برخی از شرایط افزایش حقوق شما خواهد شد، به ویژه اگر به عنوان یک پژوهشگر مشغول به کار شوید و کار شما تحقیقاتی باشد.

 

 

شرکت در آزمون های بین المللی در ایتالیا

شرکت در آزمون های بین المللی در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آزمون‌های زبان‌های مختلف و به ویژه زبان انگلیسی مهمترین آزمون‌های بین‌المللی محسوب می‌شوند. دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند در اغلب موارد ملزم به دریافت این مدرک و قبولی با نمره‌ی خوب هستند. چنان‌چه اجباری در این امر وجود نداشته باشد؛ به عنوان یک نقطه‌ی قوت در تحصیلات شما محسوب می‌شود.علاوه بر آزمون‌های زبان، آزمون‌ها و رقابت‌های دیگری در سطح بین‌الملل و در زمینه‌های مختلف به صورت تئوری و عملی برگزار می‌شود که شرکت در آن‌ها خالی از لطف نیست. شرکت در این آزمون‌ها سطح علمی و تجربه‌ی شما را افزایش می‌دهد و در صورت کسب مقام در آن‌ها می‌توانید از تشویقاتی که در نظر گرفته شده است استفاده کنید. در ضمن وجود مقام در آزمون‌های بین المللی نیز می‌تواند یکی از برگ برنده‌های شما در رزومه‌ی تحصیلی باشد.

 

 

کنفرانس های علمی در ایتالیا

کنفرانس های علمی در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اگر کنفرانس‌هایی که شما می‌توانید در آن‌ها مقاله ارائه دهید در کشور ایتالیا برگزار شوند، شما از فرصت بسیار خوبی بهره‌مند خواهید شد که توانایی‌های خود را به اثبات برسانید. معمولا در کشورهایی که دارای دانشگاه‌های مرتبه بالا هستند، کنفرانس‌های بین المللی در زمینه‌های مختلف برگزار می‌شود و از همه‌ی کشورهای جهان در این کنفرانس‌ها شرکت می‌کنند. ارائه‌ی مقاله و طرح در این کنفرانس‌ها ممکن است منجر به کسب یک فرصت شغلی ایده‌آل برای شما شود؛ چرا که بسیاری از کارآفرینان و صاحبان شرکت‌های مختلف در این کنفرانس‌ها شرکت می‌کنند و تنها کافی است متوجه توانایی‌های منحصر به فرد شما شوند!کنفرانس‌ مهندسی مکانیک ساخت یافته، کنفرانس مهندسی معماری و محیط‌های پیش ساخته، کنفرانس دسترسی به اینترنت اشیاء و محیط‌های هوشمند، کنفرانس مفاهیم موسیقی جدید و... از جمله کنفرانس‌هایی هستند که اخیراً در کشور ایتالیا برگزار شده‌اند.

 

 

جشن های دانشگاه ها در ایتالیا

جشن های دانشگاه ها در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 

کشور ایتالیا دارای جشن‌ها و فستیوال‌های حیرت انگیزی است که ممکن است شرکت در آن‌ها تبدیل به یکی از بهترین خاطرات شما شود. این جشن‌ها در سطح شهرهای ایتالیا و در دانشگاه‌های این کشور برگزار می‌شوند که در ادامه چند مورد از آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

ماه ژانویه با مراسم سال نو و مراسم های مخصوص به آن آغاز می‌شود. از جشنواره‌های ایتالیا در ماه ژانویه می‌توان به روز بزرگداشت قدیس Antonio Abate و قدیس Sebastiano و نمایشگاه Sant'Orso که آثار منبت کاران را به نمایش می‌گذارد و به مدت هزار سال است که هر سال برگزار می‌شود اشاره کرد.

کارناوال ایتالیایی در رأس فستیوال‌های ماه فوریه قرار دارد. در کاتانیا (Catania) و سیسیل (Sicily) روز بزرگداشت سنت آگاتا (Saint Agatha's Feast Day) دومین راهپیمایی بزرگ مذهبی در جهان است.

جشنواره‌های موسیقی و شکلات از فستیوال‌های شاخص ماه مارس به شمار می‌آیند. روز پدر و روز زن نیز در این ماه برگزار می‌شود و گاهی یکشنبه‌های عید پاک نیز در این ماه جشن گرفته می‌شود.

در آوریل می‌توانید شاهد مسابقه غورباقه‌ها، مراسم تولد رم، فستیوال سنت مارکو (San Marco) و روز بزرگداشت سنت جورج باشید. روز استقلال ایتالیا در بیست و پنجم ماه آوریل، از تعطیلات رسمیایتالیامحسوب می‌شود و روز عید پاک نیز معمولاً در این ماه جشن گرفته می‌شود. جشنواره‌های غذا نیز در ماه آوریل بسیار فرا‌گیرند.

در کشور ایتالیا در ماه‌های دیگر نیز جشن‌ها و فستیوال‌های بسیار دیگری مانند جشن روز عروج حضرت مریم، فستیوال‌های غذا و آتش بازی در ماه ژانوئیه و... نیز برگزار می‌شود که به علت محدودیت در فضای مقاله نمی‌توانیم مفصل درباره‌ی آن‌ها صحبت کنیم.

دانشگاه بولونیا ایتالیا

دانشگاه بولونیا ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه بولونیا ایتالیا در سال ۱۰۸۸ میلادی تاسیس گردید، لذا یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان محسوب می‌شود. دانشگاه در شهر بولونیا واقع شده و یک مرکز آموزش عالی معتبر و پیشرو در اروپا شناخته می‌شود. دانشگاه با ساختمانهای زیبا و معماری قدیمی آن در شهر زیبای بولونیا جای گرفته است. دانشگاه دارای ۳3 دانشکده بوده و بیش از ۲۲۱ دوره آموزشی در آن برگزار می‌شود. دانشگاه دارای 11 مدرسه آموزش عالی و بیش از ۸5۰۰۰ دانشجو است. تعداد ۵۰۰۰ دانشجوی دوره دکتری در رشته‌ها و گرایش‌های مختلف دانشگاه مشغول به تحقیق و پژوهش هستند. دانشگاه بولونیا بر روی جذب دانشجویان خارجی، تحقیق و پروژه‌های پژوهشی سرمایه‌گذاری زیادی انجام داده است. دانشگاه با مراکز دولتی و خصوصی زیادی در ارتباط بوده و به عنوان یک مرکز بین‌المللی شناخته می‌شود. در میان دوره‌های ارائه شده در دانشگاه، حدود ۴۹ دوره به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. دانشگاه دارای ۵ سایت مختلف بوده که در مناطق بولونیا، سسنا، فورلی، راونا و ریمینی قرار دارند. علاوه بر این دانشگاه بولونیا دارای یک سایت بین‌المللی است که در شهر بوینوس آیرس آرژانتین واقع شده که یک مرکز تحقیقات بین‌المللی بوده و دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا در آن ارائه می‌شود.

آخرین ویرایش: 2020-03-30 13:46:05 45,044