ویزای تحصیلی کانادا

روند و شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا برای تحصیل در مقاطع مختلف، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های متقاضیان تحصیل در این کشور به‌شمار می‌رود. برای تحصیل در کانادا، دریافت ویزای تحصیلی ضروری است و اداره گذرنامه کانادا، شرایط مشخصی را برای ارائه ویزای کانادا به شخص درنظر می‌گیرد. شراط صدور ویزا، ربطی به پذیرش تحصیلی شخص ندارد. برای مثال، شخص ممکن است پذیرش از دانشگاه یا مدرسه‌ای را داشته باشد، اما در گرفتن ویزا با مشکل مواجه شود. به دلیل اهمیت آشنایی با شرایط گرفتن ویزای تحصیلی، در ادامه جزئیات و شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا بررسی می‌شود.

انواع ویزای تحصیلی کانادا

برای تحصیل در کانادا که یکی از بهترین مقاصد برای تحصیل ایرانیان به‌شمار می‌رود، دریافت ویزای تحصیلی ضروری است. علاوه‌بر ویزای تحصیلی، دریافت مجوز تحصیل (study permit) نیز برای متقاضیان تحصیل در این کشور، از موارد مهم به‌شمار می‌رود. اقدام برای تحصیل در مقاطع قبل از دانشگاه، حداقل ۶ ماه قبل از تاریخی که قصد شروع به تحصیل دارید، ضروری است. این مدت‌زمان برای کالج‌ها و دانشگاه‌ها، حداقل یک سال است. کشور کانادا برای صدور ویزای تحصیلی، شرایط معین و محدودیت‌هایی را در‌نظر گرفته است. در ادامه جزئیات مورد‌نیاز برای دریافت ویزای دانش‌آموزی و دانشجویی کانادا را بررسی خواهیم کرد.

ویزای دانش‌آموزی کانادا

برای تحصیل افرادی که زیر سن قانونی (۱۸ سال) هستند، امکان دریافت ویزای دانش‌آموزی وجود دارد. البته برخی ایالت‌های کانادا مانند بریتیش کلمبیا، نیوفاندلند و…، سن قانونی را ۱۹ سال تعیین کرده‌اند. ایالت‌هایی مانند ساسکاچوان، آلبرتا،کبک و… سن قانونی را ۱۸ سالگی در نظر گرفته‌اند و برای سن زیر ۱۸ سال، امکان دریافت ویزای دانش‌آموزی وجود دارد. به‌عبارت دیگر، تحصیل در مدارس و مهدکودک‌های کانادا، نیازمند دریافت ویزای دانش‌آموزی است.

برای تحصیل در مدارس کانادا، ابتدا باید مدرسه مقصد خود را مشخص نمایید. شرایط مدارس مختلف، متفاوت است و برای هرکدام مدارک متفاوتی مورد‌نیاز است. پس از اقدام و پر کردن درخواست و فرم‌های مورد نیاز، نامه پذیرش از سمت مدرسه برای شخص ارسال می‌شود که این نامه برای سفارت و دریافت مجوز تحصیل، مورد‌نیاز خواهد بود.

برای تحصیل افراد زیر سن قانونی در کانادا، حضور یک قیم قانونی نیز از موضوعات مهم است. منظور از قیم، شخصی است که بتواند کودک را حمایت و پشتیبانی نماید. قیم می تواند والدین اصلی فرزند یا قیم قانونی وی باشد. حتی می‌توان از دولت کانادا، درخواست قیم کرد.

موسسه مشخص شده برای یادگیری (DLI) : این عنوان برای مدارس و دانشگاه‌هایی به‌کار می‌رود که امکان پذیرش دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی را دارند.

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای دانش‌آموزی کانادا

بطورکلی مدارک موردنیاز برای اخذ ویزا جهت تحصیل در مدارس کانادا شامل موارد زیر است:
+ نامه پذیرش مدرسه موردنظر
+ مدارک شناسایی مانند پاسپورت، بلیت سفر و….

+ گواهی تمکن مالی (هزینه زندگی یک سال شخص+ هزینه شهریه مدرسه (برای هر نفر))

برای دریافت نامه پذیرش از مدرسه موردنظر
+ پرداخت هزینه اپلای
+ پرداخت شهریه
+ بیمه سلامت
+ تعیین محل سکونت و نحوه تامین هزینه‌های زندگی خود در کانادا
+ ارائه مدرک زبان
  • برای مقاطع پس از دبیرستان مانند پیش‌دانشگاهی، کالج، هنرستان‌های فنی‌حرفه‌ای نیاز به نامه تائیدیه از DLI است.
  • برای مدارس از ابتدایی تا دبیرستان بایستی ۶ ماه قبل از زمان تحصیل اپلای کرد.
  • برای مدارس پیش دانشگاهی، کالج‌ها و هنرستان‌های فنی‌حرفه‌ای، بایستی یک سال قبل از زمان تحصیل، اپلای کرد.

ویزای دانشجویی کانادا

ویزای دانشجویی کانادا، باتوجه به مدت‌زمانی که شخص قصد حضور در این کشور برای ادامه تحصیل دارد، متفاوت است. دو نوع ویزای تحصیلی کانادا عبارتند از:

  • ویزای TRV: اگر شخص قصد حضور در کانادا به مدت کمتر از ۶ ماه را داشته باشد می‌تواند از ویزای TRV که یک ویزای اقامت موقت است استفاده کند.
  • ویزای دانشجویی: اگر شخص قصد حضور بیشتر از ۶ ماه را در کشور کانادا داشته باشد باید برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام کند.

دانشجویان در حین تحصیل، اجازه کار در کانادا تا ۲۰ ساعت در هفته را دارند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا

برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا، معمولا مدارک زیر مورد‌نیاز است:

+ نامه پذیرش از طرف دانشگاه یا موسسه آموزش عالی
+ پاسپورت معتبر و قانونی
+ دو قطعه عکس در ابعاد پاسپورت
+ گواهی تمکن‌مالی (سلف‌فاند یا بورسیه) :هزینه زندگی یک سال شخص+ هزینه شهریه دانشگاه (برای هر نفر)
+ انگیزه‌نامه دانشجو مبنی بر هدف دانشجو از تحصیل در کانادا و فهم مسئولیت‌های دانشجویی
+ دانشجویانی که قصد تحصیل در کبک دارند، بایستی گواهی CAQ را از دولت کبک دریافت کرده باشند (CAQ یا گواهی پذیرش کبک، یک سند مهاجرتی اجباری برای کسانی است که قصد تحصیل در کبک را دارند)
+ هزینه ویزای تحصیلی: ۱۵۰ دلار کانادا
+ ارائه گواهی سوء پیشینه و سلامت جسمی و روحی

ملزومات دریافت ویزای تحصیلی کانادا
ملزومات دریافت ویزای تحصیلی کانادا

مجوز تحصیل (study permit) چیست؟

مجوز تحصیل، یک سند برای تایید امکان تحصیل شخص در کشور کانادا است. این مجوز ربطی به ویزا ندارد و امکان ورود شخص به کشور کانادا با این مجوز وجود ندارد بلکه برای استفاده از امکانات تحصیلی کشور کانادا توسط دانشجویان بین‌المللی است. قبل از سفر به کانادا، بایستی این مجوز دریافت شده باشد. معمولا مدت زمان اعتبار این مجوز به اندازه زمان تحصیل شخص به‌علاوه ۹۰ روز است. هزینه دریافت این مجوز، ۱۵۰ دلار کانادا  است. داشتن یک نامه پذیرش از سمت مدرسه یا دانشگاه، برای دریافت مجوز تحصیل در کشور کانادا ضروری است. برای دریافت مجوز تحصیل می‌توان به‌صورت آنلاین یا از طریق سفارت اقدام کرد. بسته به کشور مبدا، زمان دریافت مجوز تحصیل ممکن است تا ۳ ماه طول بکشد.

با توجه به مشکلات پاندمی کووید ۱۹، محصلین کشور کانادا برای سفر به این کشور، باید پیگیر شرایط تازه اداره مهاجرت کانادا در دوران کرونا باشند.

هزینه‌های دریافت ویزای تحصیلی کانادا

هزینه دریافت و اقدام برای ویزای تحصیلی کانادا، با احتساب هزینه‌های جانبی، ۱۵۰ دلار کانادا است. علاوه‌بر این هزینه، هزینه انجام فرآیند بیومتریک نیز برای تثبیت هویت شخص، نیاز است.

هزینه بیومتریک

برای اقدام برای دریافت ویزای کشور کانادا مانند اکثر کشورها، نیاز به ارائه مشخصات بیومتریک‌ شخص وجود دارد. منظور از بیومتریک،اثر انگشت و عکس شخص است که با مراجعه به سفارت، امکان ارائه این اطلاعات وجود دارد. هزینه انجام مراحل بیومتریک برای هر شخص ۸۵ دلار کانادا است. هزینه فرآیند بیومتریک برای ۲ نفر و بیشتر ۱۷۰ دلار کانادا است.

روند دریافت ویزای تحصیلی کانادا

برای تحصیل در کانادا، درصورتی‌که شهروند غیرکانادایی باشید، باید ابتدا برای گرفتن پذیرش از یکی از مدارس، موسسات یا دانشگاه‌های DLI اقدام کنید. پس از دریافت پذیرش، بایستی برای ویزا و مجوز تحصیل اقدام کنید. افرادی که عضور کشورهایی هستند که نیاز به دریافت ویزا برای ورود به کانادا ندارند، صرفا با درخواست یک اجازه مسافرت الکترونیکی (eTA) و یک مجوز تحصیل، می‌توانند وارد کشور کانادا شده و به تحصیل بپردازند. کشورهایی مانند ایران که برای ورود به کانادا نیاز به ویزا دارند، علاوه‌بر مجوز تحصیل، باید برای ویزای ویزیتوری گسترش‌یافته (extended visitor visa) نیز اقدام کنند. پس از دریافت این مجوز‌ها، اگر در ورود به کشور کانادا و در مرزبانی مشکلی برای شخص پیش نیاید، امکان ورود و ادامه تحصیل برای شخص فراهم خواهد بود.

برای دریافت مشاوره در مورد نحوه دریافت ویزای تحصیلی کانادا، می‌توانید با متخصصین مهاجرت ما در ارتباط باشید

تماس با ما


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱