x
مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

کشور زیبای ترکیه مقصد تحصیل بسیاری از افراد است که می‌خواهند ارزان و سریع پذیرش بگیرند و آینده حرفه‌ای خود را تضمین کنند؛ چرا که برخی از دانشگاه‌های این کشور سیستم آموزششان از کشورهای اروپایی مثل آلمان و فرانسه سرچشمه می‌گیرد. ترکیه سکوی پرتابی به سوی کشورهای دیگر است و خودش به تنهایی کشوری کم هزینه و شاد برای زندگی دانشجویان است. 

برای اطلاعات بیشتر در ادامه مقاله با ما باشید و سپس برای سوالاتتان از مشاوران ما در GO2TR کمک بگیرید. ما تا انتهای مسیر در کنار شما خواهیم بود.

مقدمه

طی سال‌های اخیر، کشور دوست و همسایه خودمان یعنی ترکیه، بیشترین متقاضی را برای ادامه تحصیل داشته است. دلایل زیادی را می‌توان برای این موضوع بیان کرد؛ اما به‌طور کلی می‌توان گفت که چهار دلیل عمده برای این حجم از تقاضا وجود دارد که ما در ادامه این ۴ دلیل عمده را بیان خواهیم کرد.

اولین و مهم‌ترین دلیل که بسیاری از دانشجویان، ترکیه را برای تحصیل انتخاب می‌کنند، سیستم آموزش آمریکایی و کانادایی در این کشور است و دو مورد از مهم ترین و معتبر‌ترین آزمون‌هایی که هر ساله برای پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا و کانادا برگزار می‌شود، برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه هم استفاده می‌شود. در واقع دانشجویان با دادن این آزمون ها می‌توانند برای کشور‌های آمریکا و کانادا هم اقدام کنند.

این آزمون‌ها عبارتند از:

دلیل دوم این است که ترکیه جزء معاهده بولونیا است، این معاهده بین ۵۶ کشور اروپایی تنظیم شده است و به دانشجویانی که در کشورهایی که جزء این معاهده هستند، تحصیل می‌کنند امتیازات ویژه‌ای می‌دهد و بورسیه‌ای به حساب می‌آید که با آن می‌توان در کشوری دیگر به‌راحتی تحصیل کرد. همچنین بورسیه اراسموس که تحصیل 2 ترم در کشور دیگر را برای دانشجویان ترکیه فراهم می‌کند و یا بورسیه‌های ریاست جمهوری که در سایت TURKEY BURSLARI  ارائه می‌گردد، از دیگر گزینه‌هایی است که دانشجویان را ترغیب به تحصیل در این کشور می‌کند. 

 دلیل سوم اینکه ترکیه، ویزا لازم ندارد و فرهنگ این کشور شباهت‌های بسیاری به ایران دارد. به دلیل عدم نیاز به ویزا، خانواده‌های دانشجویان ایرانی به‌راحتی می‌توانند به این کشور سفر کنند و فرزند خود را ببینند. کشوری نزدیک به ایران است و ایرانی‌های زیادی برای معاشرت و دوستی در این کشور زندگی می‌کنند.

دلیل چهارم و آخرین دلیل، هزینه پایین زندگی در ترکیه نسبت به کشور‌های اروپاییست. در واقع دانشجویان می‌توانند با هزینه‌ای در حد زندگی در تهران و یا حتی کم‌تر از تهران در این کشور به تحصیل بپردازند و در این کشور بین 20 تا 24 ساعت و یا در صورت توان حتی زمانی از این بیشتر، کار دانشجویی کنند. در مقطع دکترا هم کار در دانشگاه امکان‌پذیر و درآمدزا است.

در یک کلام مطلب را خلاصه می‌کنیم! ترکیه، کشوریست در آسیا، با سطح کیفیت زندگی در اروپا!!!

 

سوالات متداول

آیا امکان تحصیل رایگان وجود دارد؟

آیا امکان کار در حین تحصیل وجود دارد؟

شرایط اقامت پس از تحصیل چگونه است؟

چرا باید در ترکیه تحصیل کنم ؟

آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه کدام است ؟

مشاوره تحصیل در ترکیه

اعزام دانشجو به ترکیه

اعزام دانشجو به ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

به‌موازات تحولات جهانی، آموزش عالی ترکیه تحولات بزرگی را تجربه می‌کند. اعزام دانشجو به ترکیه در پی اقدامات بسیاری تحت رهبری شورای آموزش عالی انجام می‌شود. ایران در لیست 10 کشوری است که بیشترین تعداد دانشجو را به ترکیه اعزام می‌کند. این واقعیت که ترکیه به دلیل اینکه هم به اروپا و هم به آسیا نزدیک است، با درخواست بسیاری از دانشجویان بین‌المللی مواجه است. هرسال دولت ترکیه شرایطی برای تحصیل مهیا می‌کند که زمینه را برای اعزام دانشجو خارجی به دانشگاه‌های این کشور امکان پذیر می‌کند.

 ترکیه از هر لحاظ بستر فرصت‌ها و امکانات جدیدی را برای دانشجویان خارجی فراهم می‌کند؛ بنابراین، ترکیه مرکز جدیدی برای جذب دانشجویان خارجی است.

برخي از فرصت‌هايي كه ابتكارهاي مهمي براي تقويت اين فرآيند وجود دارد عبارت‌اند از: پروسه بولونیا ترکیه، پروژه TURQUAS، برنامه‌های Erasmus و Erasmus + ترکیه بورسا، برنامه تبادل دانشجو، برنامه‌های درجه مشترک، برنامه مبادله بین‌المللی مبتنی بر پروژه، پروژه YABSİS، آیین‌نامه شناسایی و اعتباربخشی دانشگاه‌ها، تمدید مدت اقامت در ترکیه پس از فارغ‌التحصیلی دانشجویان دکترا، HEC اعطای بورس تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی.

برای اعزام دانشجو به ترکیه، چند مرحله وجود دارد که باید آن ها را دنبال کنید.

جستجوی مدرک و دانشگاه مناسب را شروع کنید

تحصیلات عالی در ترکیه تفاوت چندانی با سیستم اتحادیه اروپا –بولونیا- ندارد. همچنین امکان اعزام دانشجو در مقاطع تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه در 3 سطح لیسانس، کارشناسی ارشد و دکتری مقدور است.

صرف‌نظر از نوع مدرک تحصیلی، اعزام دانشجو به یکی از 104 دانشگاه دولتی و 62 واحد خصوصی امکان‌پذیر است. دو تا از دانشگاه‌های ترکیه در لیست 400 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. برخی از دانشگاه‌هایی که برنامه‌های آموزشی با آموزش انگلیسی را ارائه می‌دهند عبارت‌اند از:

با توجه به انتخاب گسترده دانشگاه‌های ترکیه، جای تعجبی نیست که برنامه‌های مطالعاتی حتی گسترده‌تر نیز هستند. رشته‌های زیادی برای تحصیل در ترکیه وجود دارد. در اینجا به برخی از رشته‌های تحصیلی محبوب اشاره می‌شود:

 • کارشناسی ارشد معماری در ترکیه
 • کارشناسی ارشد امور مالی در ترکیه
 • کارشناسی ارشد مدیریت در ترکیه
 • کارشناسی ارشد مهندسی در ترکیه
 • کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل در ترکیه

 در مورد شرایط ورود و اسناد درخواستی اطلاعات کسب کنید.

اگر برنامه تحصیلی موردنظر خود را در ترکیه یافتید، مرحله بعدی این است که بررسی کنید چه مدارکی برای اعزام لازم دارید. درحالی‌که شما همیشه باید الزامات دقیق را در وب‌سایت دانشگاه مطالعه و بررسی کنید.

متقاضی اعزام دانشجو به ترکیه در مقطع کارشناسی

اگر قصد اعزام دانشجو برای کسب مدرک لیسانس در ترکیه را دارید، باید حتماً از دبیرستان فارغ‌التحصیل شوید یا در حال فارغ‌التحصیلی باشید. اسناد بعدی باید در لیست شما باشند:

 • فرم درخواست
 • دیپلم دبیرستان
 • سوابق تحصیلی
 • نمره مهارت زبان (تافل یا آزمون تسلط به زبان انگلیسی موردنیاز دانشگاه)
 • اثبات پرداخت هزینه درخواست (35-100 دلار)
 • نامه‌ای که تضمین می‌کند بودجه مالی برای حمایت از خود در طی دوره تحصیلی را دارید.
 • آخرین‌مهلت ارسال مدارک درخواست شما (کارشناسی) قبل از اول مرداد است.

مدارک موردنیاز برای اعزام دانشجو به ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا

 • فرم درخواست
 • دیپلم لیسانس یا کارشناسی ارشد
 • بیانیه هدف (ارائه پروژه و انگیزه خود)
 • CV به‌روز شده
 • نامه‌های مرجع اساتید و کارفرمایان
 • متن سوابق
 • نمرات آزمون کارشناسی ارشد (بسته به برنامه: GRE یا GMAT)
 • نمره مهارت زبان (TOEFL یا هر آزمون دیگری)
 • امتحانات کتبی و / یا مصاحبه
 • نامه‌ای که به شما تضمین می‌کند بودجه مالی برای حمایت از خود در طی تحصیلات خود داشته باشید

برای برنامه‌های تحصیلات تکمیلی معمولاً دو مهلت برنامه وجود دارد:

 • برای ترم پاییز: پایان ماه مه
 • برای ترم بهار: پایان دسامبر

 درخواست را ارسال کنید و منتظر جواب باشید.

برای اعزام دانشجو به ترکیه، پس از تهیه کلیه اسناد و مقالات می‌توانید درخواست خود را ارسال کنید. توجه داشته باشید که حتی در صورت درخواست آنلاین، شاید مجبور شوید که قبل از اتمام مهلت تعیین‌شده توسط دانشگاه، مدارک را از طریق پست نیز ارسال کنید. همچنین در صورت داشتن امتحان ورودی یا مصاحبه دانشگاه موردنظر، باید برای شرکت در آن‌ها به ترکیه سفر کنید. اگر این مراحل را به‌درستی طی کنید کافی است منتظر نتیجه بمانید. اگر متقاضی لیسانس هستید در اواسط ماه آگوست نتیجه را دریافت خواهید کرد. اگر متقاضی کارشناسی ارشد یا دکتری هستید اواسط سپتامبر جواب پذیرش را می‌گیرید.

پس از دریافت نامه پذیرش باید برای مراحل بعدی اقدام کنید؛ مانند پرداخت شهریه یا درخواست ویزای دانشجویی در نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری ترکیه.

مشاوره

جهت اعزام دانشجو به ترکیه  و کسب اطلاعات بیشتر برای شرایط و روند آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه‌ی مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر خواهان اعزام دانشجو به ترکیه هستید و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

 

دانشگاه های برتر در ترکیه

دانشگاه های برتر در ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

یکی از مهم ترین و اصلی ترین مسائلی که هر دانشجویی باید برای اتنخاب دانشگاه به آن توجه کند رنکینگ جهانی آن دانشگاه است. خوشبختانه ترکیه در سال‌‌های اخیر سعی کرده است تا رنکینگ دانشگاه های خود را بهبود ببخشد و در این رابطه موفق نیز ظاهر شده است. ما دانشگاه های برتر ترکیه را برای شما شناسایی کرده ایم و در مطلب زیر برای شما جمع آوری کرده ایم تا به شما در انتخاب دانشگاه مورد نظر خود کمک کنیم. این که در کدام دانشگاه به تحصیل در ترکیه بپردازید نیز از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که شما پس از اخذ مدرک باید از مهارت‌ها و اطلاعات لازم برخوردار باشید تا بتوانید به عنوان یک نیروی حرفه‌ای وارد بازار کار شوید.

برای این منظور، ما بهترین دانشگاه‌های ترکیه در سال2020 را بر اساس رتبه بندی موسسه QSبه شما معرفی می‌کنیم و اطلاعات مختصری در این مورد به شما می‌دهیم.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ترکیه

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای بسیاری از دانشجویان مورد تایید بودن دانشگاه ها در وزارت علوم بسیار مهم است. و برای انتخاب دانشگاه حتما این مطلب را در نظر میگیرند. اما پیدا کردن دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کشور ها کار بسیار دشواری است در نتیجه ما برای شما لیستی از بهترین تا متوسط ترین دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ترکیه آماده کرده ایم تا در انتخاب دانشگاه درست بتوانیم به شما کمک کنیم. نکته‌ای که باید در تحصیل خارج از کشور مورد بررسی قرار بگیرد، زمینه‌های برگشت است. بررسی مواردی مانند این که مدرک دریافتی از دانشگاه خارجی چه اعتباری در ایران دارد، چه کارهایی با وجود این مدرک می‌توان انجام داد، آیا مدرک دریافتی از دانشگاه‌های خارجی در استخدام‌های دولتی و خصوصی اعتبار دارد و خلاصه این که آیا با مدرکی که دریافت کرده‌اید، می‌توانید کار خوبی در ایران داشته باشید یا خیر.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای بسیاری از دانشجویان مورد تایید بودن دانشگاه ها در وزارت بهداشت بسیار مهم است. و برای انتخاب دانشگاه حتما این مطلب را در نظر میگیرند. اما پیدا کردن دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کشور ها کار بسیار دشواری است در نتیجه ما برای شما لیستی از بهترین تا متوسط ترین دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه آماده کرده ایم تا در انتخاب دانشگاه درست بتوانیم به شما کمک کنیم. بسیاری از دانشجویان صرفا برای بازار کار رشته‌های علوم پزشکی در ایران به تحصیل در خارج از کشور می‌پردازند و قصد بازگشت حتمی دارند تا پس از فارغ التحصیلی در ایران مشغول به کار شوند.

اعتبار دانشگاه ها

اعتبار دانشگاه ها | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

رنکینگ دانشگاه ‌های ترکیه در چند سال اخیر با افزایش قابل توجهی رو به رو بوده است، به طوری که امروزه مدارک این دانشگاه‌ها در سطح بین الملل از اعتبارات خوبی برخوردار است و در دانشگاه‌های معتبر جهان شناخته شده است. همچنین دانشگاه‌‌های ترکیه با ارائه‌ی مدرک بین الملل این امکان را برای شما فراهم می‌کنند که در هر کشوری بتوانید در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهید. دانشگاه‌های این کشور بعد از برخی دانشگاه ‌های اروپایی در رتبه‌های بسیار خوبی قرار دارند و جالب است بدانید که این مراکز به منظور تبادل اطلاعات و ارتقای سطح علمی با دانشگاه‌های مطرح اروپا همکاری مستقیم دارند. بی تردید این موارد بر علاقمند شدن دانشجویان خارجی به تحصیل در ترکیه موثر بوده است.

رتبه بندی دانشگاه های ترکیه

بر اساس رتبه بندی دانشگاه ها توسط موسسه‌ی CIRرتبه‌ی یک دانشگاه‌های منطقه‌ی خاورمیانه به دانشگاه حاجت تپه در ترکیه اختصاص یافته است و رتبه‌ی جهانی این دانشگاه 354 است. از دیگر دانشگاه ‌های کشور ترکیه که از رتبه‌ی خوبی در این رنکینگ برخوردارند، می‌توان به دانشگاه استانبول، دانشگاه آنکارا، دانشگاه اژه، دانشگاه مرمره، دانشگاه فنی استانبول، دانشگاه آتاتورک و... اشاره کرد. 

معادل سازی مدارک

معادل سازی مدارک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

متقاضیانی که قصد تحصیل در ترکیه در تخصص رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی را دارند ابتدا باید مدارک خود را مطابق استاندارد شورای آموزش عالی ترکیه معادل سازی کنند. روند معادل سازی مدارک شامل دو مرحله‌ی کلی است  که بخش اصلی آن به وسیله‌ی واحد مربوطه در شورای آموزش عالی ترکیه انجام می‌گیرد. متقاضیان باید در آزمونی موسوم به آزمون STS که به منظور تعیین سطح برگزار می‌شود، شرکت کنند. این آزمون هر سال دو بار برای متقاضیان پزشکی و دندان پزشکی برگزار می‌شود. ابتدا متقاضیان باید در وب سایت رسمی شورای آموزش عالی ترکیه ثبت نام کنند. پس از بررسی‌های مربوط، دانشجویان می‌توانند در آزمون شرکت کنند.

امور معادل سازی مدارک در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد توسط شورای آموزش‌های عالی ترکیه و معادل سازی در مقاطع بالاتر توسط ریاست شورای بین دانشگاهی انجام می‌شود. پس از بررسی مدارک، دانشجویان بایستی اقدام به شرکت در آزمون‌های تعیین سطح نمایند و در صورت قبولی، سایر مراحل مربوط به پذیرش در دانشگاه‌ها را طی کنند.

سیستم آموزشی در ترکیه تقریباً شبیه به ایران است؛ یعنی در این کشور دانشجویان پنج سال در مقطع ابتدایی، سه سال در مقطع راهنمایی و چهار سال را در مقطع دبیرستان درس می خوانند و سپس می توانند در آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه که YOS نام دارد، شرکت کنند؛ بنابراین اگر از جمله افرادی هستید که قصد ادامه تحصیل در ترکیه، در مقطع کارشناسی را دارید، باید فارغ‌التحصیل پیش‌دانشگاهی باشید یا در این مقطع مشغول به تحصیل باشید به صورتی که تا زمان انجام پروسه‌ی پذیرشِ تان در دانشگاه، مدرک پیش‌دانشگاهی را دریافت کنید. یکی از ویژگی های مهم ادامه تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی، این است که در صورتی که مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی داشته باشید، می توانید اقدام به معادل‌سازی مدرک خود کنید و با هر دیپلمی، در رشته موردعلاقه‌تان مشغول به ادامه تحصیل شوید.

اجازه بدهید با یک مثال ساده، معادل‌سازی را توضیح دهیم؛ فرض کنید شما در دبیرستان در رشته ی انسانی تحصیل کردید و اکنون با داشتن مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی، آیا می توانید در دانشگاه های ترکیه در رشته ی پزشکی، به تحصیل بپردازید؟ پاسخ مثبت است در دانشگاه های ترکیه این امکان وجود دارد که بدون تطابق مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی، در صورتی که نمره ی لازم را در آزمون YOS کسب کنید، در هر رشته ای که دوست داشته باشید، ادامه تحصیل دهید. تنها شرط لازم برای معادل‌سازی مدارک در ترکیه، این است که متقاضیان حتماً دوره ی پیش‌دانشگاهی را گذرانده باشند، در غیر این صورت متاسفانه موفق به ادامه تحصیل در رشته های دیگری به غیر از رشته های مخصوص به خود، نمی شوند. اما اگر بخواهید در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در ترکیه مشغول به تحصیل شوید، باید مدارک تحصیلی خود را معادل سازی کنید. توجه به نکات زیر در طی فرآیند معادل سازی ضروری است:

 •  آیا مدرک ارائه شده برای معادل سازی باید واقعی می باشد، دارای تحریفات، خدشه و یا موارد مشابه می باشد یا خیر،
 •   آیا مدرک متعلق به شخص مراجعه کننده می باشد یا خیر،
 •  آیا موسسه آموزش عالی صادر کننده دانشنامه و برنامه آموزشی ارائه شده به فرد از منظر مقامات دارای صلاحیت آن کشور دارای اختیار و صلاحیت اعطاء دانشنامه می باشد یا خیر.
 •   در صورتی که از سوی نهادهای تضمین کیفیت و اعتبار سنجی اعتبار آن تایید گردیده باشد و از سوی شورا به رسمیت شناخته شود؛ سطح آموزشی برنامه آموزش عالی برای معادل سازی بررسی می گردد.

 اینکه آیا از منظر دانش و مهارتی که باید کسب گردد مطابق با آموزش عالی ترکیه می باشد یا خیر، مورد بررسی قرار می گیرد. در شرایطی که استفاده از عنوان الزامی می باشد، بر اساس ماده 43 قانون آموزش عالی بررسی لازمه انجام خواهد گرفت.

در صورتی که از سوی کمیسیون صلاح دیده شود، حتی اگر دانشنامه دریافت شده در سطح بین المللی و یا در قالب تفاهم نامه های دو جانبه  از دانشگاه های به رسمیت شناخته شده دریافت شده باشد هم، ممکن است مدارک ذکر شده در ماده 4، 5 و 6  از موسسه آموزش عالی مربوطه و یا مقامات دارای صلاحیت کشور مربوطه در خصوص صحت مدرک،  ماهیت، نوع و سطح برنامه آموزشی طلب گردد.

در هر صورت اگر قصد ادامه تحصیل در کشورهای خارجی را دارید، در ابتدا تحقیق کنید که نظام آموزشی کشور مقصد و ایران تا چه اندازه به هم شبیه هستند، در موارد بسیاری شباهت نظام آموزشی باعث می شود نیازی به ارزیابی و معادل سازی مدارک نباشد. اما اگر کشور مقصد مدارک دانشگاهی شما را قبول نداشت، می توانید با معادل سازی مدارک در مقاطع بالاتر مشغول به ادامه تحصیل شوید.

آزمون های ترکیه

آزمون های ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

رقابت در این آزمون‌ ها برای قبولی در دانشگاه‌ های دولتی به دلیل سطح علمی بالاتر و هزینه‌های تحصیلی کم‌تر، تنگاتنگ است. آزمون‌ها به دو زبان انگلیسی و ترکی گرفته می‌شوند. چنان‌چه قصد تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی را دارید، ارائه‌ی مدرک تافل یا آیلتس ضروری است.

آزمون YOS (یوس) 

چنان‌چه در حال کسب اطلاعات و تحقیق درباره‌ی تحصیل در ترکیه هستید، حتما نام آزمون YOS را شنیده‌اید. این آزمون همه ساله برای متقاضیان تحصیل در کشور ترکیه برگزار می‌شود. دانشگاه ‌های دولتی و موسسات خصوصی ترکیه، برگزارکنندگان این آزمون هستند. شرکت کنندگان در این آزمون باید حداقل نمره‌ی 45 را کسب کنند. این آزمون شامل 80 سوال است که 45 تست هوش، 30 سوال ریاضی و 5 سوال هندسه را در بر می‌گیرند.

آزمون یوس

برای اطلاعات بیشتر در مورد آزمون یوس

اطلاعات بیشتر

آزمون Sat ( ست )‌

آزمون دیگری که در کشور ترکیه برگزار می‌شود آزمون اس ای تی (‌ ست )‌ است. این آزمون ویژه‌ی متقاضیان کارشناسی است و علاوه بر ترکیه در کشورهای زیادی برگزار می‌شود. برای ورود به دانشگاه‌های این کشور از طریق این آزمون، باید حداقل نمره‌ی 1100 و نمره‌ی 650 ریاضی کسب کنید. این آزمون شامل دروس ریاضی و زبان، درک مطلب و مهارت‌های نوشتاری می‌شود. سوالات این آزمون به صورت تستی، تشریحی و انشا مطرح می‌شوند و مدت زمان پاسخ گویی به آن‌ها 3 ساعت و 45 دقیقه است. 

آزمون ست

برای اطلاعات بیشتر در مورد آزمون ست

اطلاعات بیشتر

چنان‌چه قصد تحصیل به زبان ترکی را دارید، باید نمره‌ی قبولی در آزمون زبان ترکی تومر را کسب کنید تا تسلط شما به زبان ترکی اثبات شود. 

درباره‌ی آزمون‌های مقطع کارشناسی توضیحاتی ارائه شد. در ادامه به بررسی آزمون‌های مقاطع بالاتر خواهیم پرداخت. امتحان ورود به مرحله‌ی فوق لیسانس LES نام دارد و مرکز انتخاب و جایگزینی دانشجویان این آزمون را برگزار می‌کند. این آزمون در ماه‌های می و دسامبر برگزار می‌شود. این امتحان در جهت بررسی اطلاعات و مهارت‌های فکری داوطلبان برگزار می‌شود و سوالات آن نیز تستی است. 

 آزمون‌های تخصصی پزشکی در ماه‌های آوریل و سپتامبر و در شهر آنکارا برگزار می‌شوند و به بررسی تسلط دانشجو به زبان خارجی و سنجش سطح علمی وی می‌پردازند. ابتدا آزمون زبان خارجی برگزار می‌شود و داوطلبانی که موفق به کسب نمره‌ی 60 از 100 بشوند، می‌توانند در آزمون علمی شرکت کنند.

آزمون‌های زبان در دو گروه برگزار می‌شود. گروه اول زبان‌های انگلیسی، فرانسه و آلمانی است که به صورت تستی است. گروه دوم زبان‌های اسپانیولی، ایتالیایی و روسی است که تشریحی است.

تحصیل رایگان در ترکیه

تحصیل رایگان در ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

یکی از گزینه های مناسب برای دانشجویان علاقه مند به این موضوع تحصیل رایگان در ترکیه است. دانشگاه های ترکیه از لحاظ سطح علمی دارای موقعیت استاندارد همسو با دانشگاه های معتبر در دنیا است. در حال حاضر برای ارتقای سطح تحصیل دانشگاه های این کشور شرایطی مناسبی را ایجاد کرده اند.

اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین المللی باعث شده که متقاضیان تحصیل رایگان در ترکیه افزایش پیدا کند. هزینه زندگی با توجه به استاندارد های موجود در این کشور نیز برای دانشجویان مناسب است. این مسئله باعث شده است تا این کشور در یک مدت زمان کوتاه به یکی از مقاصد تحصیل رایگان در دنیا تبدیل شود. ناگفته نماند که برخی از دانشگاه های ترکیه در حال حاضر با دانشگاه های معتبری مانند هاروارد در ارتباط هست.ند

بورسیه تحصیلی ترکیه

بورسیه تحصیلی ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در کشور ترکیه به دلیل اینکه ایران جزء کشور های محروم نیست عملا بورسیه ای برای دانشجویان ایرانی در نظر گرفته نشده است. اما تحت یکسری شرایط خاص دانشجویان ایرانی می‌توانند از این بورسیه ها استفاده کنند. در این مطلب به توضیح این شرایط می‌پردازیم.

پزشکی در ترکیه

پزشکی در ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

هر ساله افراد زیادی کشور ترکیه را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. یکی از رشته های پرطرفدار که خیلی از ایرانیان و دانشجویان دیگر از سراسر دنیا به ترکیه برای تحصیل مهاجرت می کنند رشته پزشکی است.

دانشگاه های ترکیه هر سال بر اساس لیست QS جزء دانشگاه های برتر دنیا هستند و ترکیه در زمینه علم پزشکی، دندان پزشکی و پیرا پزشکی جزء کشور هاییست که حرفی برای گفتن دارد. برای مثال دانشگاه حاجت تپه امسال در زمینه پزشکی و دندان پزشکی رتبه ۱۳۴ جهان را ازعان خود کرد.

همچنین آزمون هایی که برای ورودی دانشگاه ها برگزار می‌شود برای ما ایرانی ها بسیار راحت تر از آزمون سایر کشور هاست.

یکی دیگر از دلایلی که دانشجویان زیادی این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند هزینه پایین تحصیل و زندگی در این کشور است. دانشجویان می توانند با هزینه ای بسیار پایین تر از دانشگاه های اروپایی در برترین دانشگاه های بین المللی تحصیل کنند و از یک زندگی نرمال رو به بالا برخوردار باشند.

دندانپزشکی در ترکیه

دندانپزشکی در ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

هر ساله افراد زیادی کشور ترکیه را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. یکی از رشته های پرطرفدار که خیلی از ایرانیان و دانشجویان دیگر از سراسر دنیا به ترکیه برای تحصیل مهاجرت می کنند رشته دندان پزشکی است.

دانشگاه های ترکیه هر سال بر اساس لیست QS جزء دانشگاه های برتر دنیا هستند و ترکیه در زمینه علم پزشکی، دندان پزشکی و پیرا پزشکی جزء کشور هاییست که حرفی برای گفتن دارد. برای مثال دانشگاه حاجت تپه امسال در زمینه پزشکی و دندان پزشکی رتبه ۱۳۴ جهان را ازعان خود کرد.

همچنین آزمون هایی که برای ورودی دانشگاه ها برگزار می‌شود برای ما ایرانی ها بسیار راحت تر از آزمون سایر کشور هاست.

یکی دیگر از دلایلی که دانشجویان زیادی این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند هزینه پایین تحصیل و زندگی در این کشور است. دانشجویان می توانند با هزینه ای بسیار پایین تر از دانشگاه های اروپایی در برترین دانشگاه های بین المللی تحصیل کنند و از یک زندگی نرمال رو به بالا برخوردار باشند.

 

رشته های غیر پزشکی

رشته های غیر پزشکی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

رشته‌‌ی خلبانی یکی از رشته‌های مورد علاقه در بین دانشجویان ایرانی است. این رشته به صورت اختصاصی در دانشگاه هوانوردی ترکیه واقع در شهر آنکارا تدریس می‌شود. دوره‌ی آموزش پرواز و مدیریت هواپیمایی هر کدام چهار ساله هستند و دروس به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. در این دانشگاه سایر رشته‌های مربوط مانند مهندسی هوانوردی نیز تدریس می‌شود.

شاخه‌های مختلف هنر نیز از رشته‌های مورد علاقه‌ی دانشجویانی است که قصد تحصیل در ترکیه را دارند. افراد ممتاز در این رشته می‌توانند بورس تحصیلی اخذ کنند. ارسال portfolio (نمونه کار)، ریز نمرات و مدرک زبان مدارک مورد نیاز برای درخواست تحصیل در رشته های هنری هستند. همچنین دانشجویان باید علاوه بر آزمون‌های ورودی و مصاحبه در آزمون‌های عملی نیز شرکت نمایند. از دانشگاه‌های معروف هنر و موسیقی ترکیه می‌توان به دانشگاه Ozyrgin، دانشگاه Yasar و دانشگاه Okan اشاره کرد که در آن‌ها رشته‌هایی مانند هنر، گرافیک، سینما، کارگردانی و... تدریس می‌شود.

موسیقی نیز یکی از زیرشاخه‌های هنر و شرایط تحصیل در این رشته نیز مانند رشته‌های هنر است. کنسرواتوار موسیقی یک مرکز دولتی واقع در استانبول است که در آن رشته‌هایی مانند موسیقی، موسیقی شناسی و هنرهای نمایشی تدریس می‌شود.

در کشور ترکیه یک دانشگاه و یک دانشکده‌ی اختصاصی برای رشته‌ی معماری وجود دارد. دانشگاه معمار سینان استانبول در شهر استانبول واقع شده است و قدیمی‌ترین دانشگاه هنر ترکیه محسوب می‌شود. علاوه بر رشته‌ی معماری و زیرشاخه‌های آن، برخی از رشته های هنر نیز در این دانشگاه تدریس می‌شود. زبان اصلی این دانشگاه ترکی است. در دانشکده‌ی معماری نیز به ارائه‌ی رشته های طراحی صنعتی، معماری داخلی، معماری، برنامه‌ریزی شهری پرداخته می‌شود.

 

کامپیوتر نیز به دلیل بازار کاری که دارد مورد استقبال بسیاری از دانشجویان واقع شده است. این رشته در بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه تدریس می‌شود. علاوه بر مهندسی کامپیوتر، دانشجویان علاقمند می‌توانند به تحصیل در رشته‌ی علوم کامپیوتر در دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه TED، دانشگاه استانبول و دانشگاه بلیکنت بپردازند.

رشته‌ی هوافضا به دلیل جذابیت‌هایی که دارد مورد توجه دانشجویان زیادی واقع شده‌است. این رشته در مراکزی مانند دانشکده‌ی هوانوردی دانشگاه استانبول و دانشگاه هوانوردی شهر آنکارا تدریس می‌شود. دانشجویان علاقمند می‌توانند با شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها و کسب نمره‌ی قبولی به تحصیل در این رشته بپردازند.

بعد از پزشکی و دندان‌پزشکی، داروسازی هدف بسیاری از دانشجویان علاقمند به حوزه‌ی طبابت است. تحصیل در این رشته در کشور ترکیه 5 سال طول می‌کشد. این رشته در دانشگاه‌های مختلف و اغلب به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. نکته‌ای که درباره‌ی این رشته وجود دارد این است که دانشجویان صرفاً نیاز به دیپلم تجربی برای تحصیل در این رشته ندارند و دانش‌آموزان دارای دیپلم ریاضی نیز می‌توانند در این رشته تحصیل کنند. همچنین اگر متقاضیان این رشته دوره‌ی پیش دانشگاهی را سپری نکرده باشند، می‌توانند این دوره را در کشور ترکیه بگذرانند.

بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه نسبت به جذب دانشجویان بین‌الملل در رشته‌های مهندسی تمایل خود را نشان داده‌اند. دانشگاه‌های فنی این کشور موقعیت خوبی برای تحصیل در گرایش‌های مختلف مهندسی برای دانشجویان ایجاد می‌کنند. برای تحصیل در رشته‌های مهندسی باید در آزمون‌های ورودی و زبان شرکت کنید و ریزنمرات خود را همراه با سایر مدارک ارسال نمایید.

با تحصیل در رشته‌ی حقوق و گرفتن مدرک LLM در ترکیه می توانید در بسیاری از کشورها وارد بازار کار شوید. شما می‌توانید برای گرفتن این مدرک در مدرسه‌ی حقوق دانشگاه کوچ، دانشگاه بیلکنت، دانشگاه حاجت تپه و... تحصیل کنید.

بهترین مکان برای تحصیل در صنعت گردشگری کشور ترکیه و به ویژه شهر آنتالیا است. صنعت توریسم یکی از منابع درآمد در ترکیه است و به همین دلیل اساتید می‌توانند به صورت کاملاً تجربی دروس را برای دانشجویان ارائه دهند. در کالج گردشگری آنتالیا رشته‌هایی مانند مدیریت گردشگری، هتلداری و... تدریس می‌شود.

ترکیه یکی از کشورهای پیشرو در صنعت مد و لباس است؛ از این رو با تحصیل در زمینه‌های طراحی مانند طراحی لباس یا طراحی جواهرات در این کشور می‌‌توانید به یک طراح حرفه‌ای تبدیل شوید. ترکیه دارای دانشگاه طراحی مد به صورت اختصاصی است که دوره‌های طراحی در این دانشگاه چهار ساله است. این دانشگاه هرساله ده درصد از دانشجویان خود را بورس تحصیلی می‌کند.

علوم تغذیه در کشور ترکیه

کشور ترکیه یکی از کشورهای مورد توجه ایرانیان می‌باشد، مساعد بودن شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان، مرقوم به صرفه بودن هزینه های زندگی، امکان تحصیل رایگان در ترکیه، صدور ویزای راحت برای ایرانیان، امکان انتقالی گرفتن به دانشگاهها و کشورهای اروپایی، امکان تحصیل به زبان ترکی و انگلیسی، نزدیک بودن به ایران، داشتن مقاربت فرهنگی با ایران از مهمترین دلایل توجه ایرانیان برای تحصیل رایگان در ترکیه می‌باشد.

زبان تحصیل در کشور ترکیه، ترکی، انگلیسی فرانسه و آلمانی می باشد؛ در صورتی که به یکی از زبان‌های فرانسوی و آلمانی در ترکیه تحصیل نمایید به راحتی می‌توانید به دانشگاه های این کشورها برای ادامه تحصیل اقدام نمایید. زندگی در کشور ترکیه نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی چون آلمان، مجارستان، فرانسه، روسیه نسبت به بسیاری از کشورهای آسیایی مانند گرجستان و مالزی هزینه کمتری دارد. خوشبختانه امکان تحصیل رایگان در ترکیه و اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه های این کشور برای ایرانیان امکان پذیر می‌باشد. دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه شوند از مزایای زیادی برخوردار خواهند شد. به دانشجویان دوره لیسانس ماهانه ۷۰۰ لیر، دانشجویان دوره ارشد ماهانه ۹۵۰ لیر و به دانشجویان دوره دکتری ماهانه حدود ۱۴۰۰ لیر تعلق خواهد گرفت. به دانشجویانی که دوره های پژوهشی را پشت سر می گذارند ماهانه ۳ هزار لیر تعلق می‌گیرد. بیمه درمانی رایگان، کمک هزینه سفر از دیگر تسهیلاتی است که به دانشجویان بورسیه ای تعلق می‌گیرد.

دانشگاه های دولتی ترکیه و برخی از دانشگاه های خصوصی آزمون های ورودی یوس و تومر را برای دانشجویان بین المللی متقاضی ورود به دانشگاه های ترکیه برگزار می‌نمایند.  افرادی که تمایل دارند در دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی تحصیل نمایند باید در آزمون تومر و افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند باید در آزمون یوس شرکت نمایند. امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی وجود داشته و یک وعده غذای رایگان به همراه خوابگاه به دانشجویان تعلق میگیرد. هزینه زندگی در کشور ترکیه ماهانه حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار می‌باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه برای مقطع لیسانس به زبان انگلیسی حداکثر ۱۸۰۰ دلار، در مقطع ارشد حداکثر ۹۰۰ دلار در مقطع دکترا ۸۰۰ دلار در سال می‌باشد. هزینه تحصیل به زبان ترکی در دانشگاه های دولتی ترکیه برای مقطع لیسانس حداکثر ۸۰۰ دلار و برای مقطع ارشد حداکثر ۶۰۰ دلار می باشد. مدارک دانشگاه های ترکیه از اعتبار جهانی برخوردار بوده و شما به راحتی با مدارک این دانشگاه میتوانید به دانشگاه های سراسر جهان برای ادامه تحصیل اقدام نمایید‌.

حقوق در کشور ترکیه

کشور ترکیه همواره یکی از مقاصد مورد توجه برای دانشجویان ایرانی است. پذیرش راحت و آسان، پذیرش بدون آزمون در رشته بدون محدودیت سنی، امکان ترانسفر به اروپا و آمریکا از مزیت های تحصیل در ترکیه به شمار می رود؛ به همین جهت ایرانیان رغبت زیادی به تحصیل در ترکیه داشته و ترکیه را پلی برای ورود به کشور های اروپایی و آمریکایی می‌دانند.

زبان تحصیل در ترکیه ترکی، انگلیسی و فرانسوی است. پس از ورود به دانشگاه می توان زبان را به صورت فشرده گذراند و سپس شروع به تحصیل نمود. دانشگاه باشکنت و دانشگاه اکان استانبول از دانشگاه‌های مهم برای تحصیل در رشته حقوق هستند. هزینه تحصیل در ترکیهبا توجه به نوع دانشگاه، مقطع تحصیلی، خصوصی و یا دولتی بودن دانشگاه، زبان تدریس در دانشگاه می تواند متفاوت باشد. هزینه تحصیل دانشگاه های دولتی ترکیه در مقطع لیسانس در صورتی که زبان دانشگاه ترکی باشد مبلغی بین ۳۰۰ تا ۸۰۰ دلار در سال و اگر دانشگاه انگلیسی زبان باشد هزینه آن ۵۰۰ تا ۱۸۰۰ دلار در سال است.

هزینه تحصیل در مقطع ارشد در دانشگاه دولتی ترکیه برای دانشگاه های ترکی زبان ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار در سال و برای دانشگاه های انگلیسی زبان ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار در سال خواهد بود. تحصیل در مقطع دکترا در ترکیه به صورت انگلیسی بوده و هزینه آن سالانه ۵۰۰ تا ۸۰۰ دلار است. دانشجویان حقوق ترکیه بعد از فراغت از تحصیل می‌توانند به عنوان وکیل فعالیت نمایند؛ برای این کار باید پس از فراغت از تحصیل یک دوره کارآموزی یک ساله را بگذرانند. دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان خود خوابگاه در نظر می‌گیرند و دانشجویان می‌توانند در خوابگاه های دولتی یا خوابگاه های متعلق به دانشگاه ها یا سوئیت های دانشجویی اقامت داشته باشند. هزینه زندگی در ترکیه ماهانه بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار بوده و در صورتی که دانشجویان از غذا های سلف دانشجویی استفاده نمایند این هزینه به طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کند. هزینه خورد و خوراک در ترکیه برای هر فرد تقریبا بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه است. دانشجویان می‌توانند از تخفیفات دانشجویی برای حمل و نقل استفاده کرده و در نتیجه مبلغ اندکی را برای ایاب و ذهاب بپردازند.

خلبانی در کشور ترکیه

دانشگاه هوانوردی ترکیه از جمله دانشگاه‌هایی محسوب می‌شود که طرفداران زیادی برای رشته خلبانی دارد. به دلیل همسایگی با کشور ایران و مقاربت فرهنگی و دینی مردم ایران با مردم ترکیه دانشجویان و دانش آموزان زیادی تحصیل در ترکیه را انتخاب می کنند. دانشگاه هوانوردی ترکیه که در شهر آنکارا واقع شده‌است، هر ساله میزبان تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی است، به همین دلیل تدریس در دانشگاه هوانوردی ترکیه به زبان انگلیسی است.

رشته خلبانی در کشور ترکیه در دانشگاه دولتی DEVLET و دانشگاه خصوصی اُزل ارائه می شود. بسیاری از ایرانیان تصور می کنند که در کشور ترکیه راحت تر از ایران می توان زندگی کرد و حتی ادامه‌ی تحصیل داد. در صورتی که بهتر است این افراد در خصوص هزینه های زندگی در کشور ترکیه تحقیقات بیشتری به عمل آورند. تحصیل در ترکیه و یا حتی زندگی در آن به مراتب گران تر از ایران است، هزینه‌ی تحصیل در رشته خلبانی و هوانوردی در ترکیه حتی بسیار بیشتر از برخی از کشورهای مطرح اروپایی خواهد بود. هزینه‌ی زندگی در ترکیه برای یک زندگی متوسط دانشجویی ماهانه حدود 600 دلار است. هزینه‌ی تحصیل در ترکیه در رشته خلبانی با توجه به مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود.

هزینه‌ی تحصیل در دوره‌ی PPL حدود 20 هزار دلار و برای اینکه بتوانید دوره ی خلبان حرفه ای را با هواپیمای چند موتوره به اتمام برسانید، به مبلغی حدود 50 هزار دلار نیاز پیدا خواهید کرد. مدرک تحصیلی لیسانس خلبانی دانشگاه هوانوردی ترکیه مورد تایید وزارت علوم ایران است، اما در صورتی مدرک ارشد این دانشگاه مورد پذیرش خواهد بود که دانشجو معدل بالای 15 داشته باشد و بتواند یک مقاله ی علمی معتبر در ژورنال های تخصصی ترکیه به چاپ برساند. تسلط کامل به زبان انگلیسی، مدرک آیلتس یا تافل، مدرک قبولی در تست های بین المللیFCE, CPE, CAE، قبولی در آزمون UTAA با حداقل نمره‌ی 60 از جمله شرایط قبولی در آزمون خلبانی هوانوردی ترکیه است.

رشته مهندسی مواد در کشور ترکیه

دانشگاه آتاتورک ترکیه همه ساله پذیرای دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در رشته متالوژی یا مهندسی مواد در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می‌باشد.

بورس های تحصیلی دانشگاه های ترکیه به دانشجویان برجسته اعطا می شود و خوشبختانه امکان تحصیل رایگان در ترکیه وجود دارد.

بورس تحصیلی کشور ترکیه شامل، دریافت کمک هزینه ماهیانه (کارشناسی: 800 TL در ماه ؛ کارشناسی ارشد: 1،100 TL در ماه ؛ دکترا: 1600 TL در هر ماه) ، شهریه ، هزینه بلیط رفت و برگشت ، پرداخت هزینه بیمه درمانی ، اقامت و همچنین پرداخت هزینه آموزش یک سال دوره زبان ترکی می باشد. امکان تحصیل رایگان در ترکیه سبب شده تا دانشجویان ایرانی رغبت زیادی برای مهاجرت به ترکیه داشته باشند.

معیارهای دانشگاهی:

 • حداقل پیشرفت تحصیلی برای متقاضیان مقطع لیسانس: 70٪
 • حداقل پیشرفت تحصیلی برای متقاضیان دوره کارشناسی ارشد و دکترا: 75٪
 • حداقل پیشرفت تحصیلی برای متقاضیان علوم بهداشتی (پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی): 90٪

معیارهای سن:

 • برای مقطع کارشناسی زیر 21 سال باشد
 • برای مقطع کارشناسی ارشد زیر 30 سال باشد
 • برای مقطع دکترا زیر 35 سال باشد

گروه های واجد شرایط:

 • شهروندان همه کشورها
 • فارغ التحصیلان یا متقاضیانی که می توانند در پایان سال تحصیلی کنونی فارغ التحصیل شوند
 • محققان و دانشگاهیان با سطح علمی بالا.

هنرهای اسلامی در ترکیه

 

در سال های اخیر دانشگاه های ترکیه به دلیل ارائه برنامه‌های آموزشی باکیفیت و شهریه مناسب مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی قرارگرفته‌اند. ترکیه دارای دانشگاه‌های معتبر بسیار زیادی است. در چند سال اخیر تعداد دانشجویان بین‌المللی که دانشگاه‌های ترکیه را برای تحصیل انتخاب می‌کنند، به طرز چشمگیری افزایش یافته است. دانشگاه‌های ترکیه دارای شهرت و اعتباری بین المللی هستند. در بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه رشته هنرهای اسلامی و دیگر رشته‌های مرتبط با آن در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌شوند. زبان تحصیل در دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی زبان ترکی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری زبان تحصیل اغلب انگلیسی است. البته برخی از دانشگاه‌های ترکیه برنامه‌های آموزشی خود را در مقطع کارشناسی نیز به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. البته هزینه تحصیل در دوره‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، بیشتر است. به طور کلی هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه بسیار مناسب تر از کشورهای دیگر مانند آمریکا است. میانگین هزینه تحصیل در رشته هنرهای اسلامی در دانشگاه‌های ترکیه 2900 تا 8700 لیر در سال است. همچنین میانگین هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه بین 1500 تا 2000 لیر در ماه است. هزینه زندگی در ترکیه به مقدار زیادی به سبک زندگی دانشجو بستگی دارد.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه:

 • اجاره بها خوابگاه: 150 تا 600 لیر در ماه
 • خورد و خوراک: 800 تا 1000 لیر در ماه
 • حمل و نقل: 400 لیر در ماه

ادبیات انگلیسی در ترکیه

کشور ترکیه دارای دانشگاه های معتبر بسیار زیادی می‌باشد. هر ساله بر تعداد دانشجویان بین المللی که کشور ترکیه را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند افزوده می شود. سیستم آموزشی ترکیه هماهنگ با استاندارد های جهانی می باشد و به همین دلیل دانشگاه های ترکیه از رتبه علمی بسیار خوبی برخوردار هستند. در دانشگاه های ترکیه زبان تحصیل در مقطع کارشناسی زبان ترکی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری زبان تحصیل عموما انگلیسی می باشد. البته برخی از دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی نیز برنامه‌های آموزشی خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند اما هزینه تحصیل در دوره هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند بیشتر از دوره هایی است که به زبان ترکی ارائه می شوند. شهریه و هزینه های زندگی در ترکیه از بسیاری از کشورهای دیگر مانند کشورهای اروپایی پایین تر است اما کیفیت آموزش همچنان بالاست. دانشگاه‌های ترکیه به تعداد زیادی از دانشجویان بورسیه تحصیلی اعطا می‌کنند که این بورسیه ها نه تنها شهریه بلکه هزینه های اقامت، بیمه و مسافرت را نیز پوشش می دهند. در اکثر دانشگاه های ترکیه رشته ادبیات انگلیسی ارائه می شود. میانگین هزینه تحصیل در رشته ادبیات انگلیسی در دانشگاه های ترکیه  2900 تا 8700 لیر در سال است. همچنین میانگین هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه بین 1500 تا 2000 لیر در ماه می باشد و این هزینه به مقدار زیادی به سبک زندگی دانشجو بستگی دارد.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه:

  • اجاره بها خوابگاه: 150 تا 600 لیر در ماه
  • خورد و خوراک: 800 تا 1000 لیر در ماه
  • حمل و نقل: 400 لیر در ماه

هنر های نمایشی در ترکیه

دانشگاه های ترکیه در رشته هنرهای نمایشی، جزء دانشگاه های برتر جهان محسوب می شوند. هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه مناسب است. شهریه تحصیل در دانشگاه های دولتی به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی حدود 500 تا 1800 دلار در سال در دوره کارشناسی است .

در دوره کارشناسی ارشد شهریه تحصیل در دانشگاه های دولتی به زبان انگلیسی 600 تا 900 دلار  در سال است. در مقطع دکتری اکثر دورخه ها  رایگان هستند. هزینه زندگی در کشور ترکیه برای دانشجویان بین المللی حداقل400  دلار در ماه است. دانشگاه های ترکیه در رشته هنرهای نمایشی از استانداردهای آموزشی بالایی برخوردارند. به دلیل هزینه زندگی و شهریه مناسب کشور ترکیه یکی از بهترین مقاصد برای تحصیل در رشته هنرهای نمایشی به شمار می رود. یکی از مزیت های تحصیل در کشور ترکیه مجاورت این کشور با ایران است بنابراین به راحتی می توانید رفت و آمد کنید. هم چنین واحد پول ترکیه لیر است بنابراین برای ایرانی ها کشور بسیار گرانی محسوب نمی شود.

همچنین اگر موفق به دریافت بورسیه از دانشگاه های ترکیه شوید، تمامی هزینه های زندگی و شهریه دانشگاه برای شما رایگان می شود. بورسیه دانشگاه های ترکیه تمام هزینه های زندگی و تحصیلی شما را پوشش می دهد.

رشته ژنتیک در کشور ترکیه

کشور ترکیه یکی از کشورهای محبوب برای دانشجوهای ایرانی است یکی از دلایل آن این است که ترکیه مقاربت فرهنگی زیادی با ایران داشته و به همین سبب ایرانیان تمایل زیادی برای مهاجرت به این کشور را دارند یکی دیگر از دلایل رغبت ایرانیان برای ادامه تحصیل در ترکیه این است که دانشگاه‌های ترکیه اعتبار بین المللی داشته و مدرک تحصیلی آنها در تمامی کشور ها دارای اعتبار هستند. جالب است بدانید که استاندارد آموزشی ترکیه با دانشگاه های آمریکا مطابقت داشته و رشته های بسیار زیادی با گرایش های مختلف در دانشگاههای ترکیه در سطح عالی تدریس می شود.

دانشگاه های ترکیه به سه دسته دانشگاه های خصوصی، دولتی و  نیمه خصوصی تقسیم بندی می شوند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ۱۲ تا ۳۰ هزار لیر در سال، دانشگاه های نیمه خصوصی بین ۶ تا ۱۰ هزار لیر در سال است.

هزینه تحصیل دانشگاه های دولتی ترکیه بسیار پایین بوده به طوری که اگر بخواهید برای دوره ارشد و دکتری رشته ژنتیک اقدام نمایید هزینه سالانه شما حدود ۳ هزار لیر می شود.

بسیاری از افراد گمان می کنند که هزینه زندگی و تحصیل در ترکیه از ایران ارزانتر است در حالی که این تصور اشتباه بوده و هزینه زندگی و تحصیل در ترکیه ۱۵ درصد از ایران گرانتر خواهد بود.

اگر قصد دارید که برای دوره ارشد و دکترا در دانشگاه های خصوصی ترکیه در شهر استانبول تحصیل نمایید باید سالانه چیزی حدود بیست و یک هزار لیر هزینه کنید.

اگر بخواهیم به طور میانگین هزینه زندگی در ترکیه را به صورت ماهانه بررسی کنیم باید چیزی حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ لیر که معادل 500 تا ۶۰۰ دلار است را هزینه کنید.

زبان تحصیل در کشور ترکیه به دو صورت ترکی و انگلیسی است.

جالب است بدانید که زبان تدریس در ترکیه نقش مهمی در هزینه‌ی تحصیل ایفا می کند.

به عنوان مثال دانشجوی دوره کارشناسی در دانشگاههای ترکی زبان سالانه باید ۳۰۰ تا ۸۰۰ دلار هزینه کند در حالی که دانشجوی دوره کارشناسی دانشگاه انگلیسی زبان باید سالانه ۵۰۰ تا ۱۸۰۰ دلار در سال هزینه نماید.

هزینه تحصیل در دانشگاه ترکی زبان برای کارشناسی ارشد کمتر بوده و بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار در سال خواهد بود در حالی که برای دانشگاه انگلیسی زبان حدود ۹۰۰ دلار است.

دانشجویان دوره دکتری در ترکیه صرفاً در دانشگاههای انگلیسی زبان تحصیل کرده و هزینه آنها بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ دلار خواهد بود.

توجه داشته باشید که این هزینه ها برای دانشگاه های دولتی ترکیه است.

یکی از ویژگی‌های بارز دانشگاه های ترکیه چه نوع دولتی و چه خصوصی این است که امکاناتی مجهز و مدرن را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند، تمامی دانشگاه های ترکیه مجهز به خوابگاه های لوکس بوده و در مناطق امن شهر یا در داخل دانشگاه دایر شده اند.

دانشگاه های ترکیه دارای سالن های غذاخوری بزرگ و تمیز هستند که کیفیت غذا های ارائه شده آنها بالا بوده و در نتیجه دانشجویان می‌توانند هزینه های تغذیه خود را از این طریق رفع نمایند؛ در صورتی که دانشجویان از غذاهای دانشگاه استفاده نمایند هزینه های خورد و خوراک آنها به شدت کاهش پیدا کرده و حتی می‌توانند مبالغی را برای خود پس انداز نمایند امکانات حمل و نقل عمومی در ترکیه از سطح کیفی بالایی برخوردار بوده و دانشجویان می توانند به راحتی از مترو، تراموا و اتوبوس تندرو استفاده نمایند.

 به دانشجویان تخفیف حمل و نقل داخل شهر تعلق می‌گیرد. دانشجویان ایرانی که نمی توانند در خوابگاه اقامت داشته باشند می توانند از آپارتمان ها و  خانه های دانشجویی که در اطراف دانشگاه قرار دارد استفاده نمایند که هزینه اجاره آنها برای دانشجویان مناسب است.

معماری در ترکیه

تعداد دانشجویان بین المللی که در ترکیه تحصیل می کنند، در سال های اخیر افزایش چشمگیری پیدا کرده است. در حال حاضر حدود 650000 دانشجوی خارجی در ترکیه مشغول به تحصیل هستند که این نشان دهنده کیفیت بالای آموزشی دانشگاه های ترکیه است. دانشگاه های ترکیه در سال 2019، 29 برنامه آموزشی معماری در مقطع کارشناسی و 22 برنامه آموزشی معماری در مقطع کارشناسی ارشد ارائه دادند. همچنین در اکثر دانشگاه‌های ترکیه امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد. هزینه تحصیل در رشته معماری در یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه به زبان انگلیسی 450 تا 1500 دلار در سال است. میانگین هزینه زندگی در ترکیه 1000 تا 2000 لیر خواهد بود.

جزئیات هزینه های زندگی در ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی:

 • اجاره بها خوابگاه: 1500 تا 2000 لیر در ماه
 • خورد و خوراک: 1500 لیر در ماه
 • حمل و نقل: 400 لیر در ماه

رشته جغرافیا در ترکیه

تعداد دانشجویان بین المللی در ترکیه رو به افزایش است. دانشگاه های ترکیه در حال رقابت با برترین دانشگاه های جهان می باشند و سعی می کنند بهترین خدمات آموزشی را به دانشجویان خود ارائه دهند. سطح علمی دانشگاه های ترکیه بسیار بالا می باشد و سیستم آموزش عالی این کشور مطابق با استانداردهای آموزشی جهان است. زبان تحصیل در دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی زبان ترکی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری زبان تحصیل انگلیسی و ترکی است. برخی از دانشگاه های ترکیه برنامه های آموزشی خود در مقطع کارشناسی را نیز به زبان انگلیسی ارائه می دهند البته هزینه تحصیل در دوره هایی که به زبان انگلیسی برگزار می شوند بیشتر است. بسیاری از دانشگاه های ترکیه رشته جغرافیا و گرایش های آن را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می دهند. میانگین هزینه تحصیل در رشته جغرافیا در دانشگاه های ترکیه 2900 تا 8700 لیر در سال می باشد. همچنین میانگین هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه بین 1500 تا 2000 لیر در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه:

 • اجاره بها خوابگاه: 150 تا 600 لیر در ماه
 • خورد و خوراک: 800 تا 1000 لیر در ماه
 • حمل و نقل: 400 لیر در ماه

رشته مدیریت در ترکیه

ترکیه یکی از کشور های پیشرو در زمینه آموزش عالی محسوب می‌شود. هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه برای دانشجویان بین المللی بسیار مناسب است. برخی از دانشگاه های ترکیه دوره های آموزشی خود را در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند و این برای دانشجویان بین المللی یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود. هزینه تحصیل در رشته مدیریت در دانشگاه های دولتی بین 300 تا 1500 دلار در سال است. شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه بسیار بالاست و به بیش از 20000 دلار در سال می‌رسد. میانگین هزینه زندگی در کشور ترکیه 2000 تا 3000 لیر در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در ترکیه:

 • اجاره بها خوابگاه: 150 تا 600 لیر در ماه
 • خورد و خوراک: 800 تا 1000 لیر در ماه
 • حمل و نقل: 180 لیر در ماه 

شرایط خوابگاه

شرایط خوابگاه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

پیش از این گفتیم دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه‌ی تحصیلی ترکیه از دانشگاه‌های این کشور می‌شوند، می‌توانند در خوابگاه‌های دولتی که برای آن‌ها در نظر گرفته شده است، به صورت رایگان اقامت کنند. بهتر است دانشجویان از دانشگاه مورد نظر خود درباره‌ی شرایط اقامت مستقیما سوال کنند تا از کلیه‌ی جزئیات آن مطلع شوند.

خوابگاه‌ها بسته به شرایط دانشگاه، به صورت مشترک یا اختصاصی ارائه می‌شوند که هر کدام از آن‌ها از امکاناتی مانند آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی، مبلمان و سایر وسایل اساسی برخوردارند. همچنین برخی از دانشگاه‌های این کشور علاوه بر خوابگاه، آپارتمان‌هایی را نیز برای اسکان دانشجویان در نظر می‌گیرند. در صورتی که تمایل به اسکان در هیچ یک از محل‌های مشخص شده توسط دانشگاه ندارید، می‌توانید اقدام به اجاره‌ی مسکن دانشجویی کنید.

خوابگاه‌ها برای دانشجویان تمامی مقاطع در نظر گرفته شده است و در ظرفیت‌های تک نفره، دو نفره و چهار نفره وجود دارند. در ادامه به معرفی انواع خوابگاه‌های دانشجویی که در کشور ترکیه وجود دارند می‌پردازیم.

خوابگاه های دولتی ارزان ترین محل برای اقامت دانشجویان هستند. دانشجویان متقاضی این خوابگاه‌ها، باید از طریق وب سایت سازمان خوابگاه‌های ترکیه KYK درخواست خود را ثبت کنند. خوابگاه‌های دولتی برای 4 یا 6 نفر ارائه می‌شوند.

خوابگاه‌های خصوصی: خوابگاه‌های دولتی ظرفیت محدودی دارند و امکانات آن‌ها نسبت به خوابگاه‌های خصوصی کم‌تر است؛ از این رو دانشجویان بین الملل معمولاً خوابگاه‌های خصوصی را برای اسکان انتخاب می‌کنند. ظرفیت اتاق‌های این خوابگاه‌ها برای 1 تا 4 دانشجو است و قیمت ماهانه‌ی آن‌ها چیزی در حدود 500 تا 600 دلار تخمین زده می‌شود.

کارت دانشجویی

کارت دانشجویی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

ترکیه؛ يكي از كشورهاي مقصد، جهت ادامه تحصيل است. اين كشور با داشتن مجموع 183 دانشگاه دولتي و خصوصي، بر اساس توافقنامه بولونيا، برنامه‌هاي تحصيلي يكساني را با دانشگاه‌هاي اروپا دارد. عضويت بسياري از دانشگاه‌هاي ترکیه در برنامه اراسموس، امكان تبادل دانشجو در سطح بين‌الملل را براي دانشگاه‌ها و دانشجويان اين كشور فراهم مي‌سازد. ساليانه سهميه پذيرش دانشجوي خارجي (غيرترك) در مؤسسات آموزش عالي و مراكز دانشگاهي ترکیه، افزون بر 4500 نفر است. دولت‌هاي مختلف در بخش‌هاي مختلف فرهنگي، اقتصادي، سياسي، علمي و... سرمايه‌گذاري مي‌كنند. امكان تحصيل رايگان در دانشگاه در پي تحقق اهداف علمي كشور است. مقاطع تحصيلي دانشگاهي شامل كارداني، كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري است. هر كدام از اين مقاطع تحصيلي از امكانات و تسهيلات خاصي برخوردار است.

ترکیه نيز مانند بسياري از كشورهاي ديگر، درصدد افزايش رنكينگ دانشگاه‌هاي خود است؛ اين هدف حاصل نمي‌شود مگر با افزايش امكانات و تسهيلات جذب دانشجو. بهره‌مندي از اساتيد شايسته از اولويت‌هاي هر دانشگاهي است. دانشگاه‌هاي ترکیه با افزايش امكانات تحصيلي، در سال‌هاي اخير توانسته‌اند بخشي از دانشجويان و دانش‌پژوهان جوان را به خود جذب كنند. اين امكانات كه در قالب خدمات خوابگاهي، كتابخانه‌اي، آزمايشگاهي، ورزشي، درماني و ساير كمك‌هزينه‌هاي دانشجويي ارائه مي‌شود؛ نقش به سزايي در جلب محصلين و فارغ‌التحصيلان مقاطع مختلف تحصيلي براي ادامه تحصيل در اين دانشگاه‌ها دارد. يكي از تسهيلاتي كه در اختيار دانشجويان در برخي دانشگاه‌ها ارائه مي‌شود؛ تسهيلاتي است كه بر روي كارت دانشجويي اعمال مي‌شود. براي مثال شارژ ژتون غذا در بسياري از دانشگاه‌هاي ايران، بر روي كارت دانشجويي امكان‌پذير است. ورود و خروج به فضاي خوابگاه يا دانشگاه نيز با اين كارت قابل انجام است. با ارائه كارت دانشجويي مي‌توان از تخفيفات خاصي در بازديد از اماكن گردشگري بهره برد. همچنين برخي خدمات درماني مخصوص دانشجويان است كه با ارائه كارت دانشجويي مي‌توان از آن استفاده نمود.

تحصيل اتباع ايراني 

تحصيل در دانشگاه، جدا از بهره‌هاي علمي، مزايا و لذت‌هاي ديگري نيز دارد. تجربه تحصيل در دانشگاه امكان دارد در محل زادگاه و يا محلي دورتر از موطن اشخاص حاصل شود. بسياري از اتباع ايراني، به منظور بهره‌مندي از فرصت‌هاي شغلي مرتبط با زمينه تحصيلي، ترجيح مي‌دهند در مراكز آموزشي معتبر مشغول به تحصيل شوند. برخي از ايرانيان ترجيح مي‌دهند سختي‌هاي راه دور را بر خود هموار نموده و در عوض از مدرك علمي معتبرتري برخوردار شوند. تجربه زندگي در خوابگاه، خود درس‌هاي ديگري را علاوه بر دروس علمي سر كلاس‌ها به همراه دارد. تحصيل در دانشگاهي دور از زادگاه، باعث خودساختگي و غلبه بر وابستگي‌هاي خانواده مي‌شود. از اين رو برخي خانواده‌ها زمينه تحصيل فرزندانشان را حتي در كشوري ديگر فراهم مي‌كنند. ترکیه؛ از جمله كشورهايي است كه با آماده نمودن بستر مناسب علمي در فضاي دانشگاهي، در سال‌هاي اخير تبديل به قطب علمي غرب آسيا شده است. رنكينگ دانشگاه‌هاي ترکیه در بين دانشگاه‌هاي دنيا، بين 400-500 است. سالانه ايرانيان زيادي متقاضي اقامت تحصيلي در ترکیه‌اند.

تسهيلات دانشجويي استفاده از سيستم حمل و نقل عمومي

دانشجويان دانشگاه‌هاي ترکیه مي‌توانند با ارائه كارت دانشجويي خود، از تخفيف‌هاي 50 درصدي ويژه استفاده از سيستم حمل و نقل درون‌شهري در ترکیه بهره‌مند شوند. تردد در برخي شهرهاي ترکیه از جمله آنكارا، استانبول و ازمير به دليل وسعت اين شهرها، نياز به استفاده از سيستم حمل و نقل ارزان و مقرون به صرفه است، بر طبق توافقات دانشگاه‌ها و شهرداري‌هاي استانبول، دانشجويان مي‌توانند با ارائه كارت دانشجويي يا معرفي‌نامه‌اي از دانشگاه، كارت آبي رنگ حمل و نقل را از كيوسك‌هاي ارائه و شارژ كارت حمل و نقل دريافت كنند. كارت آبي كه به كارت حمل و نقل دانشجويي معروف است ويژه مدارس ترك، دانشجويان و كاركنان ادارات دولتي است.

تسهيلات خوابگاه دانشجويان

اقامت در ترکیه به دليل اجاره‌بهاي سنگين، براي دانشجويان بسيار هزينه‌بر است؛ در صورتي كه دانشجويان مي‌توانند با ارائه كارت دانشجويي و ساير مدارك دانشجويي خود، از تخفيفات خوابگاهي بهره‌مند شوند.

تسهيلات مراكز تفريحي براي دانشجويان

ترکیه نيز مانند بسياري از كشورهاي ديگر، فرصت‌هاي مناسبي را براي دانشجويان خارجي خود جهت بازديد از مراكز تفريحي و گردشگري اين كشور فراهم نموده است؛ اين فرصت‌ها اغلب با اعمال تخفيفات دانشجويي و با ارائه كارت دانشجويي قابل دسترسي است.

تسهيلات درماني و بيمه دانشجويان

از ديگر مزاياي دانشجويان، بهره‌مندي از خدمات بيمه و به طور خاص، تسهيلات درماني در اين كشور است. بر طبق توافقات دانشگاه‌ها و مراكز پزشكي در ترکیه، مراكز درماني ويژه دانشجويان در دانشگاه‌ها احداث شده است كه ملزم به ارائه خدمات درماني رايگان به دانشجويان مي‌باشند. خدمات درماني اعم از مشاوره و درمان است. لازم به ذكر است كه كليه دانشجويان جهت ثبت نام در مؤسسات آموزش عالي و دانشگاه‌هاي ترکیه ملزم به ارائه بيمه دانشجويي هستند؛ همچنين يكي از شرايط دريافت مجوز اقامت براي دانشجويان، ارائه بيمه دانشجويي است. بهره‌مندي از خدمات درماني در بيمارستان‌هاي تحت پوشش بيمه سلامت، صرفا منوط به دريافت بيمه سلامتي اجباري است. هزينه تهيه دارو با ارائه بيمه درماني دانشجويان، تنها 20 درصد هزينه اصلي داروست.

کار و اجازه کار

کار و اجازه کار | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

به تازگی امکان کار حین تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین الملل فراهم شده است. البته در این زمینه برای دانشجویان سال اول محدودیت‌هایی وجود  دارد به این صورت که آن‌ها ملزمند سال اول خود را به پایان برسانند و از سال دوم به بعد با کسب مجوز کار در حین تحصیل، کار کنند. کارهای پاره وقت و دانشجویی مادامی که دانشجو انصراف نداده باشد، می‌توانند انجام شوند. به محض انصراف یا فارغ التحصیلی دانشجو، ویزای تحصیلی او باطل شده و باید به کشور خود بازگردد و چنان‌چه قصد ادامه‌ی کار در ترکیه را داشته باشد، باید درخواست ویزای کار دهد تا دوباره مجوز ورود به ترکیه را دریافت کند. 

مجوزهای کار دانشجویی باید زیر نظر وزارت امور داخلی ترکیه و پلیس مهاجرت این کشور صادر شوند. صدور مجوز فعالیت دانشجویی به صورت آنلاین انجام می‌شود. دانشجویان پس از پر کردن تمامی فرم‌ها و ضمیمه‌ی مدارک مورد نیاز ، درخواست خود را ثبت می‌کنند. مدت زمانی حدود 30 روز باید سپری شود تا مجوز مورد نیاز به ایمیل دانشجو ارسال شود. چنان چه مشکل خاصی در پرونده‌ی شما وجود نداشته باشد و مدارک ارسالی کمبودی نداشته باشد، مجوز کار ضمن تحصیل در ترکیه برای شما به سادگی صدور خواهد شد و معمولاً با مخالفت مواجه نمی‌شوید.

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در ترکیه

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

پیش از این، کمی در مورد بیمه و خدمات درمانی رایگان برای دانشجویان ترکیه صحبت کردیم. در این قسمت توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می‌دهیم. 

کادر پزشکی و بیمارستانی ترکیه از سطح بالایی برخوردار است و معمولاً در این مراکز به زبان انگلیسی صحبت می‌شود. همه‌ی دانشگاه‌های ترکیه دارای خدمات رایگان در مراکز پزشکی خود هستند. این مراکز درمان‌های اورژانسی و مشاوره‌هایی در زمینه‌های درمانی و بهداشتی ارائه می‌دهند. با این حال چون خدماتی مانند بستری شدن یا خدمات درمانی خاص در مراکز موجود در دانشگاه‌ها ارائه نمی‌شود، ترکیه سیاست بیمه‌ی درمانی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است.

اطلاعات تمامی دانشجویانی که بیش از 6 ماه مشغول به تحصیل در ترکیه هستند، در موسسه امنیت ملی ترکیه ثبت می‌شود. با این حال برای دانشجویان با در دست داشتن مجوز اقامت، پاسپورت معتبر و کارت دانشجویی باید اقدام به ثبت نام در بیمه‌ی سلامت و سازمان تأمین اجتماعی ترکیه نمایند. 

بیمه‌ی سلامت این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا با پرداخت 20 درصد از هزینه‌ها، داروهای مورد نیاز خود را تهیه کنند. بسیاری از بیمارستان‌های ترکیه دارای قرارداد با این بیمه‌ها هستند که دانشجویان وابسته به سیاست بیمارستان، تنها بخشی از هزینه را پرداخت می‌کنند که این هزینه‌ها تقریبا رایگان یا بسیار کم است. بیمه‌ی دانشجویی برای ثبت نام در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در ترکیه الزامی است.

شما بدون بیمه‌ی دانشجویی موفق به اخذ مجوز اقامت نخواهید شد. لازم به ذکر است که برخی از بیماری‌ها مانند آلرژی، پزشکی و بیماری‌های داخلی، بیماری‌های پوستی، بیماری‌های گوارشی، جراحی‌های عمومی، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های گوش و حلق و بینی، ارتوپدی، روان پزشکی، اورولوژی، آزمایش‌ها و عکس برداری‌ها تحت پوشش کامل بیمه‌های دانشجویی نیستند.

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

این کشور در بخش منابع مالي، عمدتا متكي بر نظام بانكداري است. سهم بانكداري در تأمين منابع مالي آن 60 درصد است. وظايف بانك‌ها تقريبا در تمام دنيا مشخص است؛ بانك‌ها مسئول جمع‌آوري و كنترل وجوه نقد سرگردان در كشور هستند. بانك‌ها با دريافت اين وجوه در قالب انواع سپرده‌گذاري، اين وجوه را در بخش‌هاي مختلف، سرمايه‌گذاري و هدفمند مي‌كنند. تزريق اين پول‌ها عمدتا در بخش‌هاي توليدي و اقتصادي است. مقداري از اين مبالغ نيز صرف انواع وام و تسهيلات مي‌شود. افرادي كه تقيدات مذهبي دارند و قصد سرمايه‌گذاري در بانك‌ را دارند؛ لازم است بدانند كه در ترکیه نيز مانند بسياري از كشورها، نظام بانكداري منطبق با نظام بانكداري غربي است. خدمات مالي به صورت‌هاي مختلفي انجام مي‌پذيرد؛ انواع خدمات بانكي (بانك‌هاي سپرده، بانك‌هاي مشاركتي، بانك‌هاي توسعه و سرمايه‌گذاري)، بازار بورس و سرمايه، ليزنيگ مالي، سيستم بازنشستگي فردي، خدمات بيمه و تأمين مالي توليدكننده و مصرف‌كننده در ترکیه ارائه مي‌شود. دانشجويان ايراني محصل در دانشگاه‌هاي ترکیه از جمله اتباع ايراني هستند كه قادر به استفاده از برخي خدمات بانكداري اين كشور هستند.

افتتاح حساب بانكي اتباع ايراني 

در تمام كشورها كليه عمليات بانكي با نظارت بانك مركزي كشور انجام مي‌شود. در ترکیه برخي اختيارات براي اجازه افتتاح حساب بانكي توسط اتباع خارجي، بر عهده بانك است و برخي اختيارات از الزامات بانك مركزي اين كشور است. اتباع خارجي كه اقامت ترکیه را دارند، اجازه افتتاح حساب بانكي را در اين كشور دارند؛ در برخي موارد اين اجازه به اتباع خارجي كه اقامت اين كشور را ندارند نيز داده مي‌شود؛ لذا شرط افتتاح حساب بانكي براي اتباع خارجي، داشتن اقامت نيست. اين موضوع در حوزه اختيارات و قوانين بانك مربوطه است. لازم به ذكر است كه به دليل تحريم‌ها عليه ايران، برخي از بانك‌ها با وجود اقامت داشتن اتباع ايراني در اين كشور، از افتتاح حساب بانكي آنها امتناع مي‌كنند. دانشجويان ايراني مشغول به تحصيل در اين كشور به دليل داشتن اقامت تحصيلي قادر به افتتاح حساب در بانك‌هاي مربوطه هستند. 

بانك‌هاي ترکیه‌اي ارائه‌دهنده خدمات به اتباع ايراني

برخي از بانك‌ها در ترکیه حاضر به همكاري با اتباع ايراني ساكن در اين كشور هستند. در استانبول بانك ملت، با سرمايه ايرانيان فعال است و ايرانيان مي‌توانند در اين بانك حساب بانكي باز كنند؛ با اين حال خدمات اين بانك محدود به سپرده‌گذاري و نگه‌داري پول است و براي مشتريان خود، عابربانك صادر نمي‌كند. عدم برخورداري از حساب عابربانك، ايرانيان را تشويق به افتتاح حساب در ساير بانك‌هاي اين كشور نموده است؛ بانك‌هاي زراعت، ايش‌ بانك، آك بانك و... با وضع شرايط و قوانين خاص، اجازه افتتاح حساب به ايرانيان را مي‌دهند.

اتباع ايراني لازم است شماره مالياتي و كارت اقامت خود را به منظور افتتاح حساب بانكي در برخي بانك‌هاي ترکیه به همراه داشته باشند. مؤسسه بين‌المللي گلوبال كادرو در استانبول، مركز راهنمايي ايرانيان در ترکیه است؛ يكي از خدمات اين مؤسسه معرفي اتباع ايراني به بانك‌هاي ترکیه‌اي و افتتاح حساب براي آنها پيش از دريافت اقامت است. اين خدمات در صورتي قابل ارائه است كه متقاضيان حقيقي و حقوقي، سابقه ثبت شركت، خريد ملك و يا سرمايه‌گذاري در اين مؤسسه را داشته باشند. در اين صورت اين متقاضيان واجد اعتبار لازم مؤسسه‌اند و گلوبال كادرو قادر به معرفي اين متقاضيان جهت افتتاح حساب بانكي و در برخي موارد صدور كرديت كارت نزد بانك‌ها خواهد بود.

اشخاص حقيقي و حقوقي مي‌توانند حساب‌هايي را به نام شخص يا شركت افتتاح كنند. ترجمه تركي پاسپورت و تأييديه نوتر؛ جهت افتتاح حساب شخصي توسط اشخاص حقيقي الزامي است. بسته به قوانين هر بانك، داشتن هر كدام از اين دو مورد ممكن است كافي باشد. دستگاه خودپرداز ATM در ترکیه، اجازه تراكنش برداشت تا سقف 1500 تا 2500 لير را به صاحبان عابركارت مي‌دهد. چنانچه افراد قصد انتقال وجه بين حساب‌هاي بانكي ترکیه را داشته باشند، تا سقف 30000 لير مجاز به انجام تراكنش بين بانكي مشابه هستند. انجام اين تراكنش از طريق اپليكيشن‌هاي موبايل بانك مقدور است. در صورتي كه بانك‌هاي مبدأ و مقصد در چنين تراكنشي متفاوت باشند؛ در حدود 5 لير به منظور هزينه كارمزد يا انتقال وجه بايد بپردازند.

اصطلاحات رايج بانكي 

اصطلاح EFT و HAVALE دو اصطلاح رايج در نظام بانكداري ترکیه است؛ EFT مربوط به نقل و انتقالات پولي بين دو بانك متفاوت است و صرفا در ساعات اداري انجام‌پذير است. چنانچه اين انتقال وجه در غير از ساعت اداري انجام شود؛ با 24 ساعت تأخير در حساب مقصد، قابل برداشت است.

اصطلاح HAVALE مربوط به نقل و انتقالات پولي ميان دو شعبه از يك بانك است و فرقي نمي‌كند كه اين جابه‌جايي در چه ساعتي از شبانه‌روز يا ايام تعطيلات انجام شود؛ در هر صورت همان لحظه در حساب مقصد، قابل برداشت خواهد بود.

نظام آموزشی

نظام آموزشی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای این که مراحل تحصیل در ترکیه را به خوبی پشت سر بگذارید، لازم است اطلاعاتی درباره‌ی نظام آموزشی این کشور داشته باشید. نظام آموزش ترکیه شامل دو قسمت کلی آموزش رسمی و آموزش غیر رسمی است. آموزش‌های رسمی شامل دوره‌هایی است که افراد در مدرسه و دانشگاه‌ها می‌گذرانند و آموزش‌های غیر رسمی مختص به افرادی است که از آموزش رسمی بهره‌مند نبوده‌اند.

موسسات آموزش‌های عالی در ترکیه تحت پوشش سازمانی به همین نام هستند که اعضای اصلی آن را 21 نفر تشکیل می‌دهند و یک سوم آن‌ها مستقیماً از سوی رییس جمهور کشور انتخاب می‌شوند. یک سوم بعدی توسط اعضای مجلس و یک سوم آخر نیز توسط شورای میان دانشگاهی انتخاب می‌شوند.

موسسات آموزش عالی در ترکیه به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. دانشکده، دانشکده فوق لیسانس، موسسات آموزشی چند مقطعی، دانشکده هنر، مدارس عالی حرفه‌ای و مراکز تحقیقاتی و علوم کاربردی این موسسات را تشکیل می‌دهند. شیوه‌های آموزش به دو روش آموزش حضوری و آموزش مجازی یا مکاتبه‌ای تقسیم می‌شود که با بررسی شرایط دانشجو و دانشگاه می‌توان به یکی از این دو روش اقدام به تحصیل نمود. زبان اصلی آموزش در ترکیه، زبان ترکی است؛ اما بسیاری از موسسات و دانشگاه‌ها دروس خود را به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و فرانسه ارائه می‌دهند.

چک لیست شرایط پذیرش در دوره لیسانس دانشگاه های ترکیهدانلود چک لیست شرایط پذیرش در دوره لیسانس دانشگاه های ترکیه - 230.1 کیلوبایت
تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی به دلیل بالا بودن کیفیت آموزش و مقرون به صرفه بودن هزینه تحصیل و زندگی نسبت به سایر کشورهای دیگر در بین بسیاری از دانشجویان خارجی به خصوص دانشجویان ایرانی محبوب شده است. محبوب‌ترین رشته‌ها در ترکیه که مورد استقبال دانشجویان بین الملل بوده‌اند عبارتند از بازرگانی و مدیریت، بانکداری و امور مالی، انواع رشته‌های مهندسی مانند نفت یا کامپیوتر، فناوری اطلاعات، روابط بین الملل، گردشگری و مهمان داری و انواع شاخه‌های هنر مانند معماری و موسیقی.

شرایط اخذ پذیرش در مقطع لیسانس

شرایط اخذ پذیرش در مقطع لیسانس | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی به دلیل بالا بودن کیفیت آموزش و مقرون به صرفه بودن هزینه تحصیل و زندگی نسبت به سایر کشورهای دیگر در بین بسیاری از دانشجویان خارجی به خصوص دانشجویان ایرانی محبوب شده است. محبوب‌ترین رشته‌ها در ترکیه که مورد استقبال دانشجویان بین الملل بوده‌اند عبارتند از بازرگانی و مدیریت، بانکداری و امور مالی، انواع رشته‌های مهندسی مانند نفت یا کامپیوتر، فناوری اطلاعات، روابط بین الملل، گردشگری و مهمان داری و انواع شاخه‌های هنر مانند معماری و موسیقی.

پیش از این درباره‌ی آزمون‌های ورودی و شرایط بورسیه تحصیلی در ترکیه و شرط معدل برای مقاطع مختلف تحصیل صحبت کردیم. برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌ها ابتدا لازم است مدارک خود را معادل سازی کنید و برای ثبت نام ارسال نمایید. 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی در ترکیه

 • ارائه اصل مدارک هویتی.
 • ارائه اصل پاسپورت.
 • شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های مورد نظر و کسب نمره‌ی قبولی.
 • ارائه‌ی مدارک و ریز نمرات به صورت معادل سازی شده طبق استانداردهای ارائه شده.
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی یا شرکت در آزمون زبان ترکی.

شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در ترکیه

شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

شرایط گرفتن پذیرش برای تحصیل در ترکیه و دانشگاه های این کشور در مقاطع بالاتر از لیسانس دشوارتر خواهد شد و باید رزومه‌ی قوی‌تری درباره‌ی دوران قبلی تحصیل خود ارائه کنید. پیش از این درباره‌ی آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها توضیح دادیم.  

مدارک لازم تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

 • ارائه اصل مدارک هویتی
 •  ارائه اصل پاسپورت
 • شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های مورد نظر و کسب نمره‌ی قبولی
 •  ارائه‌ی مدارک و ریز نمرات به صورت معادل سازی شده طبق استانداردهای ارائه شده
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی یا شرکت در آزمون زبان ترکی

 به سایر شرایط پذیرش که از طرف دانشگاه‌ها تعیین می‌شود توجه کنید چرا که ممکن است این شرایط در جزئیات باهم اختلاف داشته باشند.ارائه دهندگان دوره‌های کارشناسی ارشد هم دانشگاه‌های دولتی و هم مراکز خصوصی هستند که شما با توجه به نمره‌ای که کسب می‌کنید و رزومه‌ای که دارید، می‌توانید در دانشگاهی که پذیرفته می‌شوید، تحصیل کنید.

دوره‌ی کارشناسی ارشد حداقل دو سال است که نیمی از آن به گذراندن 20 تا 30 واحد اختصاص می‌یابد و مابقی این زمان صرف ارائه‌ی پایان نامه می‌شود. انتخاب رشته‌ی کارشناسی ارشد بعد از اعلام نتایج آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد و لزوماً ارتباطی به رشته‌ی تحصیلی در دوره‌ی قبلی ندارد.

دکترا و شرایط اخذ پذیرش

دکترا و شرایط اخذ پذیرش | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

چنان‌چه قصد تحصیل در ترکیه در مقطع دکترا  را دارید، لازم است ابتدا مدرکی مبنی بر تسلط شما به زبان ترکی و انگلیسی ارائه دهید. بعد از آن می‌توانید وارد مراحل سنجش سطح علمی و اخذ پذیرش در رشته‌ی مورد نظرتان شوید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل دکترا در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای دکترا در هر دانشگاه متفاوت است، اما به طور کلی باید فرم درخواست خود را به صورت آنلاین پر کنید و مدارک مربوط را نیز در سامانه‌ی مورد نظر آپلود نمایید. مدارک مورد نیاز برای سطح دکترا عبارتند از: 

 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
 • مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات
 • مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات
 • CV اخیر متقاضی
 • کپی گذرنامه به همراه انگیزه نامه و توصیه نامه.
 • همچنین باید در کنار مدارک زبان انگلیسی و ترکی باید یک کپی از پروژه‌ی پایان نامه‌ی کارشناسی ارشد را نیز ارسال نمایید.

بسیاری از رشته‌ها در سطح دکترا با کیفیت عالی در ترکیه ارائه می‌شوند که چند نمونه را به عنوان مثال ذکر می‌کنیم؛ اقتصاد، روابط بین الملل، مهندسی مواد و علوم، انواع علوم پایه، انواع زمینه‌های هنر، رشته‌های مهندسی و... .

خطرات احتمالی برای دانشجویان

خطرات احتمالی برای دانشجویان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

ترکیه یکی از بهترین کشورهایی است که می‌توانید برای ادامه تحصیل به آن مراجعه کنید. همسایه بودن ترکیه با ایران، کم‌تر بودن هزینه‌های تحصیل در ترکیه نسبت به سایر کشورها و نزدیک بودن فرهنگ مردم این کشور به فرهنگ مردم ایران از جمله عواملی است که زندگی و تحصیل در ترکیه را برای شما راحت‌تر می‌کند. از طرفی موقعیت کشور ترکیه که یک کشور اوراسیایی و توریستی است، باعث می‌شود تا تمام وقت شما صرف درس خواندن نشود و بتوانید تفریحات متعددی داشته باشید. آب و هوای خوب ترکیه لذت درس خواندن در این کشور را برای شما چند برابر می‌کند.

شاید با خود فکر کنید که در چند سال اخیر امنیت ترکیه زیر سوال رفته است و پای گروهک‌های تروریستی به این کشور باز شده است یا ممکن است تحولات سیاسی ترکیه امنیت شما را به خطر بیندازد. در پاسخ به این افکار باید به شما بگوییم که این‌ها همه احتمال است درست مثل این که یک شهاب سنگ همین الان به زمین برخورد کند!

تعداد زیادی دانشجو در ترکیه تحصیل می‌کنند و باز می‌گردند. بسیاری از آن‌ها برای کار در ترکیه باقی می‌مانند و اقامت می‌گیرند. تحولات سیاسی و جنگ‌ها و سایر عوامل مانند این‌ها در همه جای دنیا وجود دارد. 

نکته‌ای که وجود دارد این است که شما باید در زندگی دور از خانواده بیش از پیش جانب احتیاط را رعایت کنید. این که بخواهید از امنیت صد در صدی خود اطمینان داشته باشید، امری غیر ممکن است. پس چنان‌چه نگرانی شما به علت وجود خطرات احتمالی در ترکیه است، می‌توان گفت ترکیه یک کشور امن برای زندگی است.

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در ترکیه

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مدارس ترکیه در مدل‌های آلمانی، ایتالیایی، ایرانی و ... فعالیت می‌کنند. زبان تحصیل در مدارس ترکیه اغلب انگلیسی و ترکی است. هزینه تحصیل به زبان ترکی ارزان‌تر از زبان انگلیسی است. مدارس بین‌المللی ترکیه برای مهاجران دوره آموزش زبان را در نظر گرفته است. مدارس غیردولتی در ترکیه اغلب از نظر هزینه کمی گران هستند اما فعالیت‌های فوق‌برنامه گسترده‌ای را شامل می‌شوند. شرایط تحصیل در مدارس ترکیه، هزینه، موقعیت مکانی و روند ثبت‌نام از موضوعات مهمی هستند که نیاز به بررسی دارد.

درباره مدارس ترکیه

در مدارس ترکیه برخی برنامه‌های درسی آمریکایی یا انگلیسی با سایر زبان‌های رسمی تحصیلی ادغام شده است. همین‌طور سیستم آموزش زبان فرانسه، ایتالیایی یا آلمانی نیز در این چهارچوب وجود دارد. آموزش در ترکیه شامل شبکه‌ای از دوره‌های ابتدایی و متوسطه است که توسط نظام آموزشی ترکیه تنظیم شده است. تحصیل به مدت 12 سال رایگان و اجباری است که معمولاً به آن "4 + 4 + 4" گفته می‌شود. یعنی 4 سال آموزش ابتدایی (سطح پایین)، 4 سال آموزش ابتدایی (سطح 2) و 4 سال آموزش متوسطه. دانش‌آموزان به طور کلی به زبان ترکی تدریس می‌شوند. تحصیل در مقطع دبیرستان در ترکیه موقعیت خوبی دارد. وکیل مهاجرت اروپا موقعیت خوبی برای مهاجرت تحصیلی ترکیه فراهم می‌سازد.

کودکان تحصیلات ابتدایی خود را از ماه سپتامبر و پس از ششمین سالگرد تولد آغاز می‌کنند. گواهی آموزش ابتدایی در سن 14 سالگی اعطا می‌شود. در پایان دوره متوسطه به دانشجویان یک لیز دیپلماتی (دیپلم دبیرستان) اعطا می‌شود که بدین معنی است که آن‌ها می‌توانند امتحان ملی را بگیرند و برای تحصیلات عالی درخواست دهند.


مدارس بین‌المللی می‌توانند راه حل مناسبی برای یک دانش آموز متقاضی مهاجرت (فرزند مدیران شرکت‌های چندملیتی، فرزندان دیپلمات‌ها، کارمندان سازمان‌های غیردولتی) در ترکیه باشند. ممکن است جمعیت محلی وجود داشته باشد، اما مدارس دانش‌آموزان بین‌المللی آماده شده‌اند. مدارس معمولاً از برنامه درسی ایالات متحده، انگلیس، یا فرانسه پیروی می‌کنند و آموزش اصلی ممکن است به هر زبانی باشد(زبان‌های مختلف معمولاً آموزش داده می‌شوند)، اما معمولاً به زبان انگلیسی است. بسیاری از مدارس معیارهای مشابهی را برای آموزش در سراسر جهان ارائه می‌دهند، انتقال آسان میان مدارس برای کشورهای فرانسه و یا ویتنام فراهم می‌شود. مدارس غالباً اعتبارنامه پذیرفته شده بین‌المللی مانند کارشناسی ارشد بین‌المللی را ارائه می‌دهند.

مراحل ورود و ثبت‌نام در مدرسه متفاوت است. فضا اغلب محدود است و ممكن است براساس ملیت دانشجویان ترجیح داده شود. شهریه بر اساس استانداردهای محلی گران است، اما امکانات یادگیری بی نظیر را ارائه می‌دهد و هزینه‌ها طبق اندازه کلاس‌ها ، امکانات درجه یک و فوق‌برنامه اخذ می‌شود. در برخی مدارس امکانات شبانه‌روزی موجود است، اما بیشتر آن‌ها کلاس‌های روزانه را ارائه می‌دهند.

انواع مدارس بین‌المللی ترکیه

مدرسه بین‌المللی انگلیس در استانبول

در مدرسه بین‌المللی انگلیس در استانبول طیف کاملی از برنامه‌های دبستانی، ابتدایی و متوسطه ارائه می‌شود. همه برنامه‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. این مدرسه در قالب خصوصی تنظیم شده است. دروس به تصویب شورای مدارس بین‌المللی انگلیس رسیده‌اند. در این مدرسه رده سنی 2 الی 14 سال پذیرش می‌شود. برای اتمام دوره آموزش متوسطه گواهی عمومی به فرد اعطا می‌شود. همین‌طور یک سری امتحانات بین‌المللی کمبریج نیز در این مدرسه برگزار می‌شود. وسیع‌ترین دوره انتخاب رشته بین‌المللی برای مدرک دیپلم نیز در این مدرسه تنظیم شده است. ویزای تحصیلی ترکیه طبق قانون به متقاضی صادر می‌شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با مدارس بین المللی ترکیه اینجا را کلیک کنید.

مدرسه پیش دبستانی PLUS

پیش دبستانی PLUS یک برنامه پیش دبستانی برای کودکان 2 الی 6 سال فراهم کرده است. برنامه‌ها در قالب‌های روزانه و نیمه روزانه در نظر گرفته می‌شود و زبان صحبت در پیش دبستانی PLUS انگلیسی و ترکی است. در پیش دبستانی PLUS گروه بازی کاریچ و سایر بازی‌های مهیج فراهم شده است.

مدرسه پیر لوتی ترکیه

اگر به لیست مدارس ترکیه دقت کنید از مدرسه پیر لوتی ترکیه بسیار یاد شده است. این مدرسه در بیوغلو استانبول قرار دارد. مدرسه پیر لوتی ترکیه دارای سیستم آموزش ملی ترکیه است و همه دروس به زبان فرانسه تدریس می‌شود. دوره تحصیل از مهدکودک تا فرانسه ارزیابی شده است. زبان دوم در مدرسه پیر لوتی ترکیه انگلیسی است. مدرک تحصیلی داده شده اغلب فرانسوی است به طوری که امتحانات طبق استاندارد دانشگاه‌های ایالتی فرانسه برگزار می‌شود.

مدرسه سنت لوزه فرانسیسز

مدرسه سنت لوزه فرانسیسز یکی از قدیمی‌ترین مدارس ترکیه است و آموزش در این مدرسه نیز از زبان فرانسه استفاده می‌کند. دروس ادبیات و مطالعات اجتماعی ترکیه در مدرسه سنت لوزه فرانسیسز به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. زبان انگلیسی در این مدرسه دومین زبان خارجی است.

دبیرستان فرانسوی سنت پالچری

دبیرستان فرانسوی سنت پالچری در سال 1846 توسط خواهران جماعت خیریه تأسیس شد. دبیرستان فرانسوی سنت پالچری یک مدرسه دو زبانه ( فرانسوی و ترکی) است. مدت تحصیلات در این مدرسه 5 سال است به طوری که سال اول آموزش زبان فرانسه به طور فشرده صورت می‌گیرد. دیپلم در دبیرستان فرانسوی سنت پالچری معادل با گواهینامه دیپلم بین‌المللی مدارس کشور فرانسه است. نرخ شهریه سالانه برای دبیرستان فرانسوی سنت پالچری توسط سایت این مدرسه به روز رسانی نشده است.

مدارس انگلیسی زبان در ترکیه

مدرسه جامع بین‌المللی استانبول

رده سنی پذیرش در مدرسه جامع بین‌المللی استانبول از 3 الی 18 سال است. هزینه سالانه تحصیل در این مدرسه از 97.999 TL تا 195.842 TL ارزیابی شده است. زبان تحصیل در این مدرسه انگلیسی است و از معلمان بومی انگلیسی زبان استفاده می‌شود. بیشترین افراد موجود در کلاس درس 20 نفر هستند و مدرسه شامل فعالیت‌های فوق‌برنامه و همین‌طور سرویس رفت‌وآمد است.

متداول‌ترین ملیت‌هایی که در مدرسه جامع بین‌المللی استانبول تحصیل می‌کنند از ایالات متحده، آلمان، انگلیس و کره هستند. در این مدرسه مهارت زبان انگلیسی به درستی آموزش داده می‌شود و همین‌طور کلاس‌های اضافی برای یادگیری فرانسوی از امتیاز 2تا 6 نیز فراهم شده است. زمان شروع مدرسه از 8:30 دقیقه و زمان پایان مدرسه 15 است و فعالیت‌های خارج از برنامه مانند دو و میدانی، بسکتبال، فوتبال، والیبال و ... را شامل می‌شود. سرویس ناهارخوری نیز در مدرسه موجود است. این مدرسه در سال 1911 تأسیس شد و برای تربیت فرزندان تمهیدات ویژه‌ای در نظر گرفت. مدرسه در قالب روزانه فعالیت می‌کند.

امکانات ورزشی در مدرسه:

 • زمین بسکتبال 33 مترمربع
  زمین فوتبال
  180 مترمربع دیوار صعود
 • زمین بازی کمتر از 408 مترمربع و زمین بازی بیشتر از 160 مترمربع به همراه فضای باز برای کودکان در محل بازی

پردیس مارمارا:

 • یک سالن ورزشی دو نفره
  دو سالن ورزشی چند منظوره ، در کل 1760 مترمربع
  زمین بسکتبال و تنیس در فضای باز ، در کل
  2730 مترمربع
 • زمین فوتبال 6230 متر مربع، زمین‌بازی‌های تفریحی 13،000 مترمربع برای دانش‌آموزان ابتدایی و متوسطه

مدرسه بین‌المللی علوم و فناوری اجزاری استانبول

برنامه تحصیلی در مدرسه بین‌المللی علوم و فناوری اجزاری استانبول، آمریکایی است. رده سنی از 3 الی 18 سال را پوشش می‌دهد و هزینه سالانه از سوی سایت رسمی مدرسه بین‌المللی علوم و فناوری اجزاری استانبول اعلام نشده است. زبان تحصیل در این مدرسه انگلیسی بوده و از معلمان بومی استفاده شده است. اندازه کلاس‌ها به طول میانگین 15 دانش‌آموز است که در بیشترین شرایط به 20 نفر می‌رسد. اطلاعاتی در مورد فعالیت فوق‌برنامه در مدرسه بین‌المللی علوم و فناوری اجزاری استانبول اعلام نشده است اما در لیست خدمات مدرسه از اتوبوس ویژه نامبرده شده است. کلاس آموزش زبان عربی و ترکی در این مدرسه دیده می‌شود و از فناوری روز دنیا نیز در مدرسه برای آموزش رسمی دانش‌آموزان استفاده شده است.

مهلت ثبت‌نام در مدرسه بین‌المللی علوم و فناوری اجزاری استانبول اغلب تا پایان 20 ژوئن هر سال است. مدرسه بین‌المللی علوم و فناوری اجزاری استانبول دارای سیستم یادگیری ویژه برای بخش‌های رشد و استعدادیابی توسط مشاوران محبوب است. در این مدرسه شرایط بورسیه برای دانش‌آموزان با استعداد و توانمند فراهم شده است. زمان شروع مدرسه از 9 صبح است. فعالیت‌های ورزی شامل تیراندازی با کمان، فوتبال، بسکتبال، تنیس و هندبال است.

مدرسه بین‌المللی یاس

مدرسه بین‌المللی یاس یک مدرسه خصوصی در ترکیه است که برنامه درسی عربی و انگلیسی را فراهم ساخته است. در مدرسه بین‌المللی یاس از آموزش سطح بالا برای ایجاد یک محیط دانشگاهی استفاده می‌شود. نگرش و درک مثبت در این زمینه بر اساس نظریه‌های یادگیری ارزیابی می‌شود. هزینه سالانه تحصیل در مدرسه بین‌المللی یاس از 25.328 TL تا 44.325 TL ارزیابی شده است. زبان عربی و ترکی نیز برای برخی از دروس در مدرسه بین‌المللی یاس تدریس می‌شود. مدرسه دارای یک آزمایشگاه کامل کامپیوتر بوده و هر کلاس دارای برد هوشمند و پروژکتور هوشمند است و یک محیط یادگیری پویا ایجاد شده است. ارزیابی در مدرسه بین‌المللی یاس بر اساس امتحان و در سطح مشخصی دنبال می‌شود. مدرسه دارای سرویس اتوبوس است. سرویس ناهارخوری نیز در مدرسه بین‌المللی یاس وجود دارد.

مدرسه بین‌المللی کیستون

برنامه درسی مدرسه بین‌المللی کیستون، کانادایی است و رده سنی 3 الی 18 سال را پذیرش می‌کند. تا به امروز بیش از 35 ملیت در مدرسه بین‌المللی کیستون تحصیل کرده‌اند. کلاس اضافی زبان فرانسوی در مدرسه بین‌المللی کیستون بر قرار است. مدرسه دارای فعالیت‌های خارج از برنامه است که شامل: هنرهای تجسمی، داستان‌نویسی، هندبال، کلوپ موسیقی و ... . مدرسه دارای سیستم ناهارخوری مخصوص است.

مدرسه بین‌المللی MEF استانبول

برنامه درسی مدرسه بین‌المللی MEF استانبول انگلیسی است و رده سنی 3 الی 18 سال را می‌پذیرد. هزینه سالانه مدرسه بین‌المللی MEF استانبول از 105.691 TL تا 204.625 TL در نظر گرفته شده است. حداکثر تعداد دانش‌آموز در این مدرسه 24 نفر است و فعالیت‌های فوق‌برنامه را نیز شامل می‌شود. 53 ملیت در مدرسه بین‌المللی MEF استانبول تحصیل می‌کنند. در کلاس‌های مربوط به پیش دبستانی در حدود 16 الی 18 دانش‌آموز تحصیل می‌کنند. 22 دانش‌آموز برای کلاس‌های 1 تا 5 و 24 دانش‌آموز برای کلاس‌های 6 تا 12 تحصیل می‌کنند. زبان تحصیل در مدرسه بین‌المللی MEF استانبول انگلیسی است اما کلاس‌های اضافی ترکی، فرانسوی و اسپانیایی نیز در آن وجود دارد. در سراسر مدرسه دسترسی به اینترنت بی‌سیم وجود دارد و کلاس‌های درس مجهز به میز هوشمند هستند و دسترسی به امکانات تحصیلی در مدرسه بین‌المللی MEF استانبول خوب است.

در مدرسه بین‌المللی MEF استانبول بخش پشتیبانی مربوط به خواندن و نوشتن و مشاوره و همین‌طور مربوط به فضای محیطی فراهم شده است. زمان شروع مدرسه 8:20 دقیقه و زمان پایان مدرسه نیز 15:25 دقیقه ارزیابی شده است در هفته 4 ساعت برای بررسی موقعیت مهارت سنجی در نظر گرفته می‌شود تا رشد دانش‌آموزان در یک فضای دقیق صورت بگیرد.

برای دانش‌آموزان هر روز ناهار گرم سرو می‌شود و علاوه بر غذای اصلی ، غذای جانبی و دسر نیز وجود دارد. اغلب برای کلاس‌های بعدازظهر سرو میان وعده نیز دیده می‌شود.

مدرسه بین‌المللی MEF استانبول دارای دو زمین فوتبال در فضای باز، زمین تنیس، استودیوی رقص و همین‌طور استخر گرم و سرپوشیده است. فضای تفریحی رو باز نیز وجود دارد.

مدارس آلمانی در ترکیه

دبیرستان خصوصی آلمانی استانبول

دبیرستان خصوصی آلمانی استانبول یک مدرسه آلمانی است و زبان تحصیل در آن نیز آلمانی اعلام شده است. دوره مطالعات اجتماعی و ادبیات در دبیرستان خصوصی آلمانی استانبول به زبان ترکی صورت می‌گیرد. انگلیسی دومین زبان خارجی در دبیرستان خصوصی آلمانی استانبول است. این مدرسه در سال 1868 برای فرزندان تجار و هنرمندان و همین‌طور برای گروه خاصی از تبعه ترکیه شروع به کار کرد.

دبیرستان سنت جورج اتریشی

دبیرستان سنت جورج اتریشی یکی از معتبرترین مدارس ترکیه محسوب می‌شود و دارای چندین مدرسه راهنمایی است که توسط هیئت اروپایی تأسیس شده است. این آموزشگاه توسط وزارت آموزش‌وپرورش ملی ترکیه بر اساس مقررات تحصیلی وسیعی آغاز به کار کرده است. برنامه‌های درزشی دو زبانه ترکی و اتریشی در دبیرستان سنت جورج اتریشی دیده می‌شود.

ثبت‌نام در مدارس ترکیه

برای اینکه بتوانید در مدارس ترکیه ثبت‌نام کنید نیاز به مدارک آموزشی و اقامتی دارید. در مدارس خصوصی ترکیه شرایط پرداخت شهریه با شما در میان گذاشته می‌شود، مدرسه با توجه به شرایطی که دارد می‌تواند هزینه‌های لازم را به صورت کامل یا به شکل قسطی از شما دریافت کند. مقدار هزینه تحصیل بر اساس مدرسه و امکانات آن متفاوت است. دانش‌آموزان باید مدارک تحصیلی خود را قبل از ثبت‌نام معادل‌سازی کنند. مدارک سال‌های قبل نیز باید برای مدارس ترکیه به صورت ترجمه شده ارائه شود.

افراد نیاز به اصل مدارک آموزشی و همین‌طور کپی آن دارند. در برخی از مدارس خصوصی نیاز است که آزمون ورودی را پشت سر بگذارید و از شرایط لازم استفاده کنید.

مدارس بین‌المللی ترکیه بر اساس پشتیبانی از کشورهایی مانند کانادا و طبق یک سری نظام آموزشی مشخص هم به صورت روزانه و هم به صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند. در بیشتر مدارس بین‌المللی ترکیه زبان تحصیلی انگلیسی اعلام شده است. برای تحصیل و ثبت‌نام در مدارس ترکیه نیاز است کپی پاسپورت دانش‌آموز و والدین وی فراهم باشد. نیاز به چند قطعه عکس از دانش‌آموزان و والدین وی است. نیاز است سوابق بیماری دانش‌آموز و خانواده وی ( در صورت تأکید مدرسه) ارزیابی شود. افراد نیاز به ریزنمرات در سال‌های گذشته دارند و نیاز است ترجمه ریزنمرات به درستی صورت بگیرد.

هزینه ثبت‌نام اغلب بین 100 الی 200 دلار بسته به مدارک دانش‌آموز خواهد بود از سوی دیگر نیاز است هزینه مربوط به اسکان و زندگی نیز لحاظ شود.

مدارس ایرانی در ترکیه

حتماً شرایطی که برای ثبت‌نام در مدارس ایرانیان در کشورهای مختلف را مطالعه کرده‌اید. مدارس ایرانی در ترکیه زیر نظر وزارت آموزش‌وپرورش ایران بوده و به زبانی ساده‌تر فعالیت این مدارس طبق قوانین مخصوص ایران است. در این مدارس تدریس توسط معلمان با تجربه کشور صورت می‌گیرد، آزمون‌ها به صورت مختلف هستند و سطح علمی مدارس ایرانیان نیز مشخص است. مدرسه ایرانی در ترکیه اغلب دارای سه مقطع است. مدرسه ایرانیان ترکیه زیر نظر وزارت امور خارجه فعالیت داشته و تدریس در آن نیز به زبان فارسی صورت می‌گیرد.

یکی از مدارس ایرانی در ترکیه مجتمع آموزشی 22 بهمن آنکارا است که شرایط تحصیل برای سه مقطع ابتدایی، متوسطه و دبیرستان را فراهم ساخته است. ثبت‌نام در این مدرسه در ابتدای ماه تیر هر سال تحصیلی است. در ترکیه دو مدرسه ایرانی یکی در استانبول و دیگری در آنکارا وجود دارد. مدرسه فجر ایرانیان در استانبول موقعیت ثبت‌نام را به نسبت مدرسه آنکارا آسان‌تر اعلام کرده است. شما برای ثبت‌نام در مدرسه ایرانی آنکارا نیاز به تنظیم مدارک دارید:

هر شخص باید اصل کپی شناسنامه به همراه‌کارت اقامت معتبر داشته باشد. اصل پاسپورت معتبر نیاز است. هزینه اولیه ثبت‌نام باید برآورد و پرداخت شود. نیاز است که کارنامه تحصیلی سال قبل ارائه شود. یک کد دانش‌آموزشی از مدرسه قبل به فرد تعلق می‌گیرد که بسیار مهم است. افراد نیاز به دفترچه سلامت دارند و تعهد انضباطی نیز اهمیت زیادی دارد.

برای اطلاعات بیشتر به لینک منبع مراجعه کنید.

نظام آموزشی مدرسه ایرانی در ترکیه

نظام آموزشی که در مدارس ایرانی ترکیه دیده می‌شود مانند نظام آموزشی در ایران است. در واقع نوع کتابی که تدریس می‌شود نیز به همان شکل است. مدارس در قالب مختلط برگزار می‌شود (به دلیل کم بودن تعداد متقاضی برای تحصیل).

پیگیری

اعزام دانش‌آموز به ترکیه برای تحصیل از موضوعاتی مهم و اثرگذار است و نیاز به دقت بالا و اطلاعات به روز خواهد داشت. پیگیری در خصوص مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه، شرایط ثبت‌نام در مدارس ترکیه، هزینه تحصیل در مدارس بین‌المللی ترکیه و ... از موضوعات بسیار مهمی هستند که نیاز به مشاور مخصوص و کار بلد خواهد داشت.

هزینه مدارس ترکیه

جنبه مهمی که به تعیین هزینه تحصیل در ترکیه کمک می‌کند، اما بسیاری از دانش‌آموزان از آن غافل می‌شوند، این واقعیت است که تفاوت قابل‌توجهی در شهریه بین دوره‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، در مقایسه با دوره‌هایی که به زبان ترکی تدریس می‌شود، وجود دارد. دانشگاه‌های ترکیه اغلب زبان انگلیسی را به جای زبان مادری این کشور انتخاب می‌کنند، شاید در تلاش برای جذب بیشتر جمعیت جهانی دانشجویی هستند. بااین‌حال باید توجه داشت که تفاوت هزینه در هنگام زبان فقط در مؤسسات دولتی اعمال می‌شود.

برای دانش‌آموزان بین‌المللی که به اندازه کافی با زبان ترکی آشنا هستند و می‌توانند در یک مدرسه دولتی ترکیه تحصیل کنند ، شهریه سالانه مورد انتظار ارزان نیز است. افرادی که ترجیح می‌دهند در یک مدرسه دولتی به تحصیل به زبان انگلیسی بپردازند، باید انتظار داشته باشند که شهریه سالانه آن‌ها کمی بالاتر رود. خوشبختانه، در هر دو مورد، هزینه بسیار پایین تر از مدارس خصوصی در ترکیه است و هر دو مدارس خصوصی و دولتی - صرف‌نظر از زبان - به طور متوسط ​​نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر به شهریه قابل‌توجهی کمتری نیاز دارند.

در صورتی که قصد داشته باشید در یکی از مدارس ترکیه تحصیل کنید بررسی شرایط و هزینه اهمیت زیادی دارد. مدارس ترکیه در دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند و سیستم آموزشی ترکیه نیز 12 سال آموزشی را شامل شده است. زبان تحصیل اغلب انگلیسی و ترکی هستند اما در مدارس خصوصی بیشتر از زبان ترکی برای آموزش استفاده می‌شود. مدارس دولتی ترکیه رایگان هستند. مدارس خصوصی شامل شهریه هستند که وابسته به کیفیت آموزش و امکانات آموزشی هزینه‌ها متفاوت خواهد بود. طبق آمار موجود هزینه تحصیل در مدارس ترکیه از 1000 لیر بیشتر است، مدارس بین‌المللی به طبع هزینه بالاتری نیز دارند. دبیرستان‌های ترکیه اغلب طول دوره 4 ساله برای تحصیل در نظر می‌گیرد. در برخی از مدارس آموزش یک ساله دوره زبان خارجی هم وجود دارد که هزینه مخصوص به خود دارد.

 مشاوره

جهت مهاجرت به ترکیه و کسب اطلاعات بیشتر برای شرایط و روند تحصیل در مدارس ترکیه لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر خواهان مهاجرت به ترکیه هستید و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

 

 

چاپ مقالات علمی در ترکیه و تاثیر آن

چاپ مقالات علمی در ترکیه و تاثیر آن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

نوشتن مقالات علمی و تأثیر آن در روند تحصیل در تمام مقاطع بر کسی پوشیده نیست. دانشگاه های ترکیه نیز مانند تمام دانشگاه های دیگر برای دانشجویانی که مقاله ارائه می‌دهند، تشویق‌هایی را در نظر می‌گیرد.

مهم‌ترین حسن ارائه‌ی مقاله این است که مقاله‌ی شما یک برگ برنده برای اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه و دانشگاه های برتر این کشور خواهد بود. همچنین شما می‌توانید با انجام کار دانشجویی، ارائه‌ی مقالات و تحقیق و پژوهش در زمینه‌ی مورد نیاز دانشگاه خود به کسب در آمد نیز بپردازید.

ارائه‌ی مقاله، رزومه‌ی شما را قوی‌تر می‌کند و این امر در بازار کار یا ادامه تحصیل در دانشگاه های مطرح جهان یک نقطه‌ی قوت محسوب می‌شود.

پس چنان‌چه توانایی ارائه‌ی مقاله دارید، سریعا دست به کار شوید. همچنین هرچه تعداد مقالات بیشتری ارائه دهید و یا مقالات شما در زمینه‌ها و موضوعات جدیدی ارائه شوند با استقبال بیشتری رو به رو خواهید شد و از مزایایی که کمی قبل گفتیم، استفاده‌ی بیشتری خواهید برد.

شرکت در آزمون های بین المللی

شرکت در آزمون های بین المللی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

شما در حین تحصیل در ترکیه می‌توانید در آزمون های بین المللی زیادی شرکت کنید و با کسب مدارک قبولی در این آزمون ها صاحب یک رزومه‌ی پرقدرت شوید. 

بهتر است راهنمایی‌های دقیق‌تر در مورد آزمون های بین الملل که در رشته‌ی خودتان برگزار می‌شود را از دانشکده و استادان خود دریافت کنید.

یکی از مهم‌ترین آزمون های سطح بین المللی که در ترکیه برگزار می‌شوند، آزمون های زبان انگلیسی مانند تافل و آیلتس هستند.

در ترکیه آزمون های بین المللی برای زبان ترکی نیز برگزار می‌شود. چنان‌چه قصد تحصیل در این کشور به زبان ترکی را دارید، باید در آن‌ها شرکت کنید و نمره‌ی قبولی بگیرید.

یکی دیگر از آزمون های ترکیه در سطح بین الملل، آزمون TUMERاست. تمامی کسانی که قصد اشتغال یا تحصیل در ترکیه را دارند، می‌توانند در این آزمون  شرکت کنند. این آزمون به دو روش دیپلما و سرتیفیکا برگزار می‌شود. نوع سرتیفیکا دارای اعتبار موقتی است و مدت اعتبار دوره‌ی مقدماتی آن 6 ماه و دوره‌ی متوسطه‌ی آن 2 سال است، در طی این مدت شما باید اقامت خود در ترکیه را بگیرید. برای قبولی در این آزمون کسب حداقل نمره‌ی B2الزامی است. دیپلم آزمون تومر که با نام دیپلما شناخته می‌شود، دارای اعتبار دائمی است و مدرک آن در تمامی دانشگاه های ترکیه معتبر است. این مدرک برای اشتغال در شاخه‌های ترجمه و تور لیدر نیز کاربردی است. دانشجویانی که برای دانشگاه ها اقدام به شرکت در این آزمون می‌کنند، باید نمره‌ی 70 از 100 و افرادی که صرفا برای اشتغال در این آزمون شرکت می‌کنند باید نمره‌ی 60 تا 70 از 100 کسب کنند. شما با داشتن مدرک این آزمون می‌توانید در کارخانجات، ادارات دولتی، شرکت‌ها و حتی گرفتن تابعیت ترکیه استفاده نمایید.

کنفرانس های علمی

کنفرانس های علمی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

ترکیه به عنوان كشوري كه از ثبات سياسي نسبتا مطلوبي برخوردار است؛ چند سالي است كه به دنبال تثبيت جايگاه علمي خود در منطقه غرب آسيا است. مرتبه و جايگاه علمي هر كشور با چند عامل سنجيده مي‌شود. تعداد و رنكينگ دانشگاه‌ها،‌ تعداد دانشجويان و فارغ‌التحصيلان دانشگاهي، تعداد نخبگان رشته‌هاي مختلف علمي، تعداد و كيفيت كنفرانس‌ها و همايش‌هاي علمي هر كشور،‌ آزمون‌هاي علمي و نتايج آن، المپيادهاي علمي دانش‌آموزي و دانشجويي و... همگي از عواملي هستند كه نشان‌دهنده اهميت و جايگاه علم در يك جامعه است. در جوامع فرهيخته ولو اينكه مجامع علمي، اسپانسر مالي نداشته باشند، خود افراد باني شده و گاه منازل خود را در اختيار انجمن‌هاي علمي قرار مي‌دهند. اين انجمن‌ها در تاريخ بسياري كشورها فعال بوده‌اند و نقش به سزايي در رونق و شكوفايي شاخه‌هاي مختلف علمي و فرهنگي يك جامعه دارند. در ايران هم در سده‌هاي مختلف انجمن‌هاي ادبي و علمي برگزار مي‌شده و بسياري از دستآوردهاي اين حوزه‌ها محصول اجتماعات كوچك در گوشه خانه‌ها و منازل است.

امروزه با گسترش نقش دولت‌ها در فراهم آوردن زمينه‌هاي علمي كشورها، راهكارهاي متنوعي جهت شكوفايي عرصه‌هاي مختلف جوامع پيشنهاد مي‌شوند. برگزاري كنفرانس‌هاي علمي از جمله كارآمدترين اين راهكارهاست. در كنفرانس‌ها نخبگان علمي هر رشته‌اي، پژوهش‌هاي علمي سالانه خود را به صورت فشرده در قالب مقالات و سخنراني‌هاي علمي با سايرين به اشتراك مي‌گذارند. كليه ايده‌ها،‌ دستآوردها،‌ نتايج آزمايش‌هاي علمي،‌ نوآوري‌ها، ابداعات، اختراعات، نظرات و پژوهش‌هايي كه در طول يك يا چند سال توسط پژوهشگران انجام مي‌شود؛ با برگزاري همايش‌ها و كنفرانس‌هاي علمي به بار نشسته و ثبت علمي مي‌شوند.

موضوعات و شاخه‌هاي كنفرانس‌ها

بخش‌هاي مختلف صنعت،‌ اقتصاد، كشاورزي، سياست،‌ پزشكي،‌ دندانپزشكي، علوم پايه،‌ مهندسي، علوم انساني و... همه ساله موضوعات چالشي حوزه‌هاي مختلف خود را استخراج نموده و با دعوت از انديشمندان هر حوزه، زمينه ثبت پژوهش‌هاي علمي و تحقيقي را فراهم مي‌كنند. در این کشور طي سال‌هاي گذشته همايش‌ها و كنفرانس‌هاي متعددي برگزار شده است. اين كنفرانس‌ها اغلب با حمايت دولت، مراكز علمي و پژوهشي،‌ دانشگاه‌ها و يا بخش‌هاي صنعتي و فرهنگي برگزار مي‌شوند.

كنفرانس‌هاي برگزارشده و در حال برگزاري

حوزه مديريت از جمله زمينه‌هاي مهم پژوهشي در سال‌هاي اخير است؛ مديريت در بخش‌هاي مختلف توليدي،‌ صنعتي، فرهنگي، اقتصادي و سياسي بسيار چالش‌برانگيز بوده و بخشي عمده‌اي از احتياجات شركت‌هاي دولتي و خصوصي مربوط به حوزه مديريتي است. كنفرانس بين‌المللي پيشرفت در مديريت كسب و كار، تجارت، اقتصاد و امور مالي براي اولين بار در استانبول در خرداد ماه سال جاري 1398 برگزار شده است. در حوزه علوم سياسي، اغلب، همايش‌هايي در سطح مسائل منطقه‌اي برگزار مي‌شود كه نمونه‌اش همايش بين‌المللي همكاري‌هاي ترکیه،‌ پاكستان و ايران است كه توسط مركز مطالعات ايراني آنكارا (ايرام) در ارديبهشت ماه سال جاري، در شهر آنكار برگزار شده است. شهر ازمير در حوزه علوم پايه؛ ميزبان چهارمين كنفرانس محاسبات تحليلي و شيمي تئوري در سطح بين‌المللي در بهمن ماه سال گذشته بوده است. استانبول نيز در شهريور ماه سال جاري، پذيرايي مهمانان كنگره بين‌المللي بيماري‌هاي دستگاه گوارش (ACG) در حوزه پزشكي خواهد بود. آذر ماه سال گذشته، استانبول ميزبان سومين كنفرانس بين‌المللي پژوهش‌هاي كاربردي در علوم و مهندسي بوده است؛ اين كنفرانس توسط انجمن مهندسي و تكنولوژي لندي برپا شده است. در حوزه آموزش و يادگيري، سال گذشته كنفرانسي با عنوان رويكردهاي نوين آموزش و ارزيابي زبان انگليسي در شهر استانبول برگزار شد؛‌ اين ششمين كنفرانسي است كه با اين عنوان برپا شده است. دانشگاه ييلديز استانبول در مرداد سال 1397، دومين كنفرانس بين‌المللي افق‌هاي نو در علوم مهندسي را برگزار نمود؛ اين كنفرانس حوزه‌هاي برق، صنايع، عمران، فناوري اطلاعات، مهندسي آب، مهندسي دريا، مهندسي زلزله، مهندسي شيمي، نفت، پليمر، مهندسي معدن، مهندسي پزشكي، مواد و متالوژي، مكانيك، منابع طبيعي و چند حوزه ديگر را تحت پوشش قرار داد. چالش‌هاي نوين در مهندسي صنايع و مديريت عمليات نيز عنوان دوازدهمين كنفرانس بين‌المللي بود كه در شهريور 1397، توسط دانشگاه ييلديريم بايزيد آنكارا و مؤسسه توسعه دانش كانادا در شهر آنكارا برگزار شد. اين كنفرانس حوزه‌هاي مديريت و صنايع را در بر مي‌گرفت. در سال‌هاي گذشته نيز، ترکیه نقش فعالي در برگزاري همايش‌ها و پويش‌هاي عملي داشته است؛ همايش خلاقيت در بسته‌بندي پاريس (ADF) در بهمن ماه 1396 در شهر استانبول برگزار شده و حوزه‌هاي صنايع، فناوري اطلاعات و صنايع چوب و كاغذ را تحت پوشش قرار داده است. تجارت و سرمايه‌گذاري كشورهاي حوزه خليج فارس و ترکیه عنوان همايشي است كه در آذر 1396 در استانبول برگزار شده است. مديريت، تجارت و توسعه اقتصادي، عنوان سومين كنفرانسي است كه دانشگاه اسن يورت استانبول در حوزه مديريت، كارآفريني و كسب و كار در شهريور 1396 برپا نموده است. مجموعه بين‌المللي كارين استانبول برگزاركننده پنجمين كنفرانس بين‌المللي مديريت،‌ اقتصاد و علوم انساني در اسفند 1395 بوده و دانشگاه زعيم اين شهر نيز پنجمين كنفرانس بين‌المللي پژوهش در مهندسي،‌ علوم و تكنولوژي را در همان تاريخ برگزار نموده است.

جشن های دانشگاه ها

جشن های دانشگاه ها | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

جشن های دانشجویی یکی از مهم‌ترین نکاتی است که توجه دانشجویان را به خود جلب می‌کند. جشن های فارغ التحصیلی در دانشگاه ها برای دانشجویان فارغ التحصیل برگزار می‌شود. اما اگر بخواهیم درباره‌ی جشن های عمومی که در این کشور برگزار می‌شود، صحبت کنیم باید به 4 جشن مهم در ترکیه اشاره کنیم.

اولین مناسبتی که در ترکیه جشن گرفته می‌شود، روز حاکمیت ملی و روز کودک در 23 آوریل است. این روز علاوه بر این که برای بزرگداشت حاکمیت ترکیه برگزار می‌شود، در جهت حمایت از کودکانی که والدین خود را از دست داده‌اند نیز برگزار می‌شود.

دومین جشن مهم، روز یادبود آتاتورک و روز جوانان و ورزش است. این جشن همه ساله در 19 ماه می برگزار می‌شود. این جشنواره به جوانان و ورزش اختصاص دارد چرا که اولین یادبود آتاتورک در ورزشگاه فنرباغچه در سال 1935 برگزار شده است.

در این کشور 30 آگوست هر سال به مناسبت روز پیروزی جشن گرفته می‌شود. این جشن به مناسبت پیروزی نبرد دوملیپ یار در آخرین نبرد جنگ‌های یونان و ترکیه است. 

و جشن آخر روز جمهوری است که برای ترکی‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. این جشن در 29 اکتبر برگزار می‌شود و یادبود اعلامیه جمهوری ترکیه در سال 1923 است. در این روز پرچم ترکیه و عکس آتاتورک را در همه‌جا مشاهده می‌کنید و می‌توانید به تماشای آتش بازی معروفی که در استانبول برگزار می‌شود بروید.

با توجه به مواردی که گفته شد، می‌توانیم نتیجه بگیریم که مهاجرت تحصیلی یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای دانشجویانی است که قصد ادامه‌ی پروسه‌ی تحصیلات خود در خارج از کشور را دارند. علاوه بر این که دانشگاه های کشور از سطح علمی بالایی برخوردار هستند، شرایط بورس تحصیلی در آن‌ها نیز برای دانشجویان بسیار کمک کننده است. حتی اگر شما موفق به اخذ بورس تحصیلی نشوید و با هزینه‌ی شخصی به تحصیل بپردازید، میزان مخارج شما نسبت به سایر کشورها بسیار کم‌تر خواهد بود. از طرفی همسایگی با ایران باعث شده است که فرهنگ مردم این کشور به فرهنگ مردم ایران نزدیک باشد. مردم این کشور انسان‌های خون گرمی هستند و شما می‌توانید در حین تحصیل به سادگی دوستانی برای خود پیدا کنید و از تنهایی در این کشور رهایی یابید. ترکیه دارای آب و هوای مناسبی است و به دلیل وجود امکانات توریستی در این کشور، شما از تفریحات بسیار خوبی برخوردار خواهید بود. اقتصاد به سرعت در حال پیشرفت است و همین امر می‌تواند برای شما یک فرصت شغلی مناسب برای کسب درآمد ایجاد کند. این کشور اوراسیایی تجربه‌ی زندگی در یک محل امن را برای شما به ارمغان می‌آورد و زمینه‌های زیادی برای پیشرفت در این کشور وجود دارد؛ چه بسا شما کسب و کاری برای خود راه بیندازید و موفق به اخذ اقامت دائم  و کسب درآمد شوید.

انستیتو تکنولوژی ازمیر

انستیتو تکنولوژی ازمیر | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

انستیتو تکنولوژی ازمیر یکی از دانشگاه های تمام انگلیسی ترکیه در زمینه ی رشته های مهندسی و علوم است. این ویژگی و امکانات تحقیقاتی گسترده، دانشجویان خارجی بسیاری را برای ادامه تحصیل در ترکیه راهی این دانشگاه می‌کند.

با این حال؛ ذکر این نکته ضروری‌ است که انستیتو تکنولوژی ازمیر مورد تائید وزارت علوم ایران نیست پس ممکن است از لحاظ اعتبار مدرک در ایران دچار مشکل شود ولی دانشگاه ایده‌آلی برای کار و زندگی در ترکیه است.

آخرین ویرایش: 2020-06-03 12:56:47 282,509

دانشگاه‌ها

مشاهده دانشگاه های برتر در ترکیه