تحصیل در مجارستان

امروزه افراد زیادی متقاضی تحصیل در دانشگاه های برتر اروپا هستند.در کنار تحصیل در این دانشگاه ها، داشتن شرایط زندگی مناسب و همچنین امکان داشتن کار دانشجویی در کنار تحصیل می تواند شرایط مناسبی را ایجاد نماید. اگر به دنبال تحصیل مقرون به صرفه در اروپا هستید می‌توانید به گزینه‌ی اعزام دانشجو به مجارستان فکر کنید.

مقدمه

شاید شناخت کشور مجارستان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی کمی سخت‌تر باشد قصد داریم از ابتدای امر موقعیت و شرایط این کشور را مورد بحث و بررسی قرار دهیم. کشور مجارستان یکی از کشورهای رو به پیشرفت است. جمعیتی حدود ۱۰ میلیون نفر داشته و با کشورهای اوکراین، اتریش، اسلواکی و صربستان همسایه است. پایتخت این کشور بوداپست است. این کشور کمی از نظر اقتصادی ضعیف است و ما تحصیل در مجارستان را به کسانی معرفی می‌کنیم که قصد دارند از طریق مجارستان به کشور‌های اروپایی نظیر آلمان، اسکاندیناوی و … مهاجرت کنند. دانشگاه‌های مجارستان از لحاظ اعتبار در حالت مناسبی قرار داشته و از کیفیت بالایی برخوردار هستند. کالج‌های مجارستان برای شما هزینه در بر دارد اما شرایط سنی و شرط معدل برای دانشجویان در نظر نمی‌گیرد. شما برای تحصیل در مجارستان به مدرک زبان احتیاجی ندارید اما اگر مدرک آیلتس ۶ ارائه دهید شرایط بهتری خواهید داشت.

تحصیل در کشور مجارستان

تحصیل در مجارستان در مقاطع ابتدایی و دبیرستان و دانشگاهی صورت می پذیرد که در مقطع دانشگاهی شامل ۳ مقطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری می باشد. از مزایای تحصیل در مجارستان امکان بردن همراه برای مقاطع تحصیلی فوق لیسانس و دکتری، امکان کار حین تحصیل به مدت ۲۰ ساعت در هفته، امکان تحصیل بدون مدرک زبان و تحصیل به دو زبان آلمانی و انگلیسی، و همچنین امکان اقامت دائم پس از تحصیل از طریق ویزای کار مجارستان می باشد.

تحصیل در مجارستان در کلیه رشته های پزشکی و فنی مهندسی برای متقاضیان جهت تحصیل در خارج کشور صورت میگیرد . متقاضیان می توانند از طریق بورسیه های تحصیل در مجارستان ، تحصیل رایگان در مجارستان داشته باشند . جهت اخد بورسیه تحصیلی و تحصیل در مجارستان باید دوره های کالج ، پری مدیکال و آموزش زبان انگلیسی را بگذرانند و وارد دانشگاه های مجارستان بشوند . آیا قصد دارید برای تحصیل به مجارستان بروید؟ در این مقاله قصد داریم درباره شرایط تحصیل در مجارستان و ویزای تحصیلی مجارستان توضیح دهیم .

تحصیل در مجارستان در مقاطع مختلف تحصیلی امکان پذیر است.سیستم آموزش عالی مجارستان دارای سه سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. سبک تدریس و برگذاری دوره های عملی در دانشگاه های این کشور مورد توجه بسیاری از دانشجویان قرار گرفته و باعث شده هرساله دانشجویان بسیاری از سراسر جهان به این کشور مهاجرت کنند . در سال های گذشته بسیاری از دانشجویان کشور مجارستان را برای تحصیل انتخاب کرده اند ( تحصیل در مجارستان ) و در دانشگاه های معتبر مجارستان مشغول به تحصیل شدند ، در واقع می توان گفت بیش از ۲۰ هزار دانشجو از ۱۰۰ کشور دنیا تحصیل در مجارستان را انتخاب کردند .

چرا تحصیل در مجارستان؟

 • کیفیت بالا و امکانات خوب آموزشی کشور کجارستان
 • هزینه پایین زندگی نسبت به سایر کشورهای اروپایی در مجارستان
 • معتبر بودن مدارک داشگاهی مجارستان در سایر کشورهای اروپایی
 • امکان انتقال به ایران
 • مجارستان عضو اتحادیه اروپا بوده و دارای مرزهای باز با سایر کشورهای اروپایی می باشد
 • کشور مجارستان دارای ویزای شنگن می باشد به همین علت دانشجویان به راحتی می توانند به سایر کشورهای اروپایی عضو شنگن مسافرت کنند
 • دانشگاه فنی بوداپست مجارستان دارای رتبه خوبی بین دانشگاه های برتر جهان می باشد و اساتید برجسته ای در آن مشغول به تدریس می باشند که نه جایزه نوبل را به خود اختصاص داده اند.
 • دانشجویان خارجی از حقوق یکسان با همشهریان مجاری برخوردار می باشند .
 • در طول کل دوره تحصیلی در دانشگاه های مجارستان بیمه درمانی اجباری می باشد .
 • ارائه و استفاده از خدمات ورزشی و اینترنتی با پرداخت حق عضویت در دانشگاه ها
 • مدارک تحصیلی مجارستان در ۲۵ کشور اروپایی و آمریکا و کانادا و ایران ارزشیابی شده و مورد تایید می باشد

دانشگاه های مجارستان مورد تایید وزارت علوم ایران می باشد به همین علت تحصیل در مجارستان دارای استاندارد بالایی می باشد . پس می توان گفت شرایط تحصیل در مجارستان موجب شده است که افراد زیادی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور این کشور را انتخاب کنند .

مزایای تحصیل در کشور مجارستان
مزایای تحصیل در کشور مجارستان

مقاطع آموزشی مجارستان

نظام آموزشی در کشور مجارستان برای عموم وجود دارد و توسط وزارت آموزش و پرورش و منابع انسانی اداره می‌شود. آموزش و پرورش کشور مجارستان، دوره مهد کودک را برای کودکان اجباری کرده است. طبق نظام آموزشی این کشور، همه کودکان بین ۳ تا ۶ سال باید دوره پیش از ورود به دبستان را پشت سر بگذارند. دوره آموزشی بعدی که تا ۱۶ سالگی ادامه دارد نیز در کشور مجارستان اجباری است. آموزش ابتدایی در کشور مجارستان معمولاً ۸ سال طول می‌کشد. آموزش متوسطه در این کشور شامل سه نوع مدارس مختلف می‌باشد که در سطوح متفاوت فعالیت می‌کنند. دانش‌آموزان با استعداد در دبیرستان‌های مجارستان ثبت نام می‌شوند و برای ورود به دانشگاه، آمادگی‌های لازم را کسب می‌کنند. مدارس دوره متوسطه برای دانش‌آموزان، حدود ۴ سال طول می‌کشد و دانشکده فنی نیز دانش‌آموزان را برای آموزش‌های حرفه‌ای و دنیای کارآموزی آماده می‌کند.

دانش‌آموزانی که به مدارس این کشور وارد می‌شوند, می‌توانند یک برنامه دو ساله را برای ورود به تحصیلات عالی به طور مثال در رشته مطالعات بین‌المللی، ریاضی و علوم، بگذرانند. این مواد درسی برای دانش‌آموزان ۱۳ و ۱۴ ساله در کشور مجارستان، بهترین رشته‌ها در دنیا شناخته شده‌اند.

دانشگاه‌های کشور مجارستان، موسسه‌های دولتی هستند و دانشجویان بدون پرداخت هزینه در دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند. طبق سیستم نظام آموزشی کشور مجارستان، آموزش عالی شامل دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، برنامه‌های آموزشی را در تمام مقاطع تحصیلی از لیسانس تا دکترا ارائه می‌دهند و همچنین زمینه فعالیت‌های پژوهشی را برای دانشجویان فراهم می‌کنند. استفاده از خدمات بیمه برای دانش ‌آموزان، آزاد است. در نظام آموزشی کشور مجارستان، دروس و آموزش‌ها عمدتاً به زبان انگلیسی و آلمانی می‌باشند. مقاطع تحصیلی مختلف در دانشگاه‌ها هر سال بیش از هزاران دانشجو جذب می‌کنند. آموزش و پرورش در کشور مجارستان از میان ۴۴۸ کشور جهان در رتبه 44 قرار دارد.

در حال حاضر تعداد ۶۷ مجتمع آموزش عالی از کالج‌های کوچک گرفته تا دانشگاه‌های برتر تحقیقاتی در کشور مجارستان وجود دارند. این موسسه‌ها، دانشگاه‌ها و کالج‌ها هم توسط دولت هم توسط سازمان‌های خصوصی اداره می‌شوند. اهداف آموزشی یا ساختار تحصیلات عالی در این کشور بر اساس سه دوره تدوین شده است. دوره لیسانس حدود ۳ سال و دوره فوق لیسانس حدود ۲ سال طول می‌کشد. در این میان، برخی از رشته‌های دانشگاهی دارای استثنائاتی هستند؛ به طور مثال، رشته داروسازی، خدمات دندانپزشکی، دامپزشکی، حقوق، آموزش معلم‌ها، رشته‌های مربوط به هنر صنایع دستی و طراحی، در دانشگاه‌های کشور مجارستان در یک برنامه پنج یا شش ساله ارائه می‌شوند.

دانش‌آموختگان این رشته‌ها در پایان دوره کامل تحصیلی، موفق به دریافت مدرک لیسانس می‌شوند .این دانشجویان می‌توانند در دوره دوم تحصیلی وارد مقطع کارشناسی ارشد شده و حدود ۲ تا ۴ ترم به تحصیل مشغول شوند. ادامه تحصیل در مراکز آموزش عالی کشور مجارستان هم به صورت تمام وقت یا نیمه وقت و حتی از طریق آموزش از راه دور امکان پذیر است. دوره دکترا در این کشور حدود چهار سال طول می‌کشد.

مدارس مجارستان

کودکان هفت ساله در کشور مجارستان وارد دوره آموزشی ابتدایی می‌شوند. دوره آموزش ابتدایی که معمولاً ۸ سال طول می‌کشد شامل دروسی مانند ادبیات، زبان، ریاضی، موسیقی، هنر، فیزیک و مطالعات محیطی از کلاس اول تا پنجم؛ دروس زیست شناسی برای کلاس ششم؛ درس جغرافیا از کلاس ششم؛ درس تاریخ در کلاس پنجم؛ تاریخ هنر و فیزیک از کلاس ششم؛ درس شیمی از کلاس هفتم و علاوه بر این‌ها، یک یا دو زبان خارجی که معمولاً انگلیسی، آلمانی یا فرانسه است برای آموزش افراد ارائه می‌شود.

 • آموزش متوسطه در مجارستان

آموزش متوسطه در مجارستان حدود چهار سال طول می‌کشد. پس از این که دانش‌آموزان دوره دبیرستان را به پایان رساندند، در یک آزمون کلی شرکت کرده تا بتوانند مدرک دبیرستان خود را دریافت کنند. از سال ۲۰۰۵ ، آزمونی که برای پایان سال تحصیلی دبیرستان برگزار می‌شود شامل موضوعاتی نظیر امتحان کتبی در ریاضیات، امتحانات کلامی و کتبی در دروس ادبیات مجارستانی و دستور زبان، امتحانی شامل یک زبان خارجی، درس تاریخ و امتحان کتبی یا کلامی درباره یک موضوع مورد انتخاب دانش‌آموز است. این امتحانات همچنین به عنوان امتحانات ورودی به دانشگاه‌ها و کالج‌ها به شمار می‌روند.

فهرست برترین مدارس در کشور مجارستان:

 • Berzsenyi Dániel Gimnázium
 • Bolyai János Gimnázium
 • Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium
 • Czuczor Gergely Bencés Gimnázium és Kollégium
 • Serbian High School Nikola Tesla in Budapest

فهرست برترین مدارس بین‌المللی در کشور مجارستان:

 • Gustave Eiffel French School of Budapest
 • Thomas Mann Gymnasium
 • The Budapest Japanese School
 • British International School Budapest
 • American International School of Budapest

لیسانس در مجارستان

تحصیل در کشور مجارستان در دوره لیسانس به زبان انگلیسی امکان پذیر است. دوره تحصیل در مقطع لیسانس حدود ۴ سال طول می‌کشد. دانشجویان متقاضی ورود به دوره لیسانس در مجارستان باید دارای مدرک دبیرستان باشند. در برخی از دانشگاه‌های مجارستان، تدریس دروس مقطع لیسانس به زبان آلمانی و فرانسوی نیز ارائه می‌شود. هزینه یک زندگی دانشجویی در شهر بوداپست مجارستان، حدود ۷ هزار یورو است. دانشگاه‌های مجارستان برای دانشجویان مقطع لیسانس، خوابگاه دانشجویی در نظر می‌گیرند. از رشته های تحصیلی پرطرفدار در مقطع لیسانس می توان به مواردی چون مهندسی مکانیک، بازرگانی، علوم کامپیوتر، مهندسی الکترونیک، روانشناسی و…. اشاره کرد.

فوق لیسانس در مجارستان

در کشور مجارستان حدود ۶۹ دانشگاه معتبر وجود دارد که اکثر رشته‌های معروف جهان در آن‌ها تدریس می‌شود. تحصیل در دوره فوق لیسانس در مجارستان حدود ۲ سال طول می‌کشد و شهریه دانشجویان در هر سال بیشتر از ۵۰۰۰ یورو است. دانشجویان دوره فوق لیسانس نیز مانند دانشجویان کارشناسی از کارت دانشجویی، خوابگاه و کمک هزینه تحصیلی برخوردار هستند. دانشجویان بین‌المللی که قصد ورود به دوره فوق لیسانس مجارستان را دارند باید به زبان انگلیسی مسلط باشند. همچنین برای ورود به مقطع فوق لیسانس در این کشور، متقاضیان باید مدرک تحصیلی لیسانس، مدارک هویتی، ویزای تحصیلی، نامه مبنی بر حمایت مالی به همراه ریزنمرات دوره های قبلی و یا سوابق تحصیلی خود را به دانشگاه محل تحصیل خود ارائه دهند

دکترا در مجارستان

متقاضیان ادامه تحصیل در دوره دکترا در کشور مجارستان می‌توانند از حمایت‌های مالی و بورسیه تحصیلی استفاده کنند. همچنین اگر دانشجویان بتوانند در طرح‌های پژوهشی و چاپ مقاله فعالیت داشته باشند، می‌توانند نظر سازمان‌های خصوصی برای حمایت مالی را جذب کنند. هزینه تحصیل در دوره دکترا در کشور مجارستان چیزی حدود ۶ تا ۷ هزار یورو است. دانشجویان دکترا در این کشور به زبان مجارستانی مسلط هستند. برای شرکت در دوره دکترا در دانشگاه‌های مجارستان، نیاز به مدارک تحصیلی دوره‌های قبلی به همراه ریز نمرات، مدارک هویتی، شناسنامه، اصل پاسپورت، نامه انگیزشی مبنی بر ارائه موضوع پایان‌نامه، نامه تمکن مالی و معرفی از اساتید معتبر را به همراه امضا داشته باشید. تحصیل در دوره دکترا حدود ۴ سال طول می‌کشد

اعتبار دانشگاه های مجارستان

در جدول زیر رتبه دانشگاه های برتر مجارستان در سال ۲۰۲۱ بررسی می شود.

دانشگاه رتبه بندی در رنکینگ Qs در سال ۲۰۲۱
دانشگاه دبرسن

University of Debrecen

۵۲۱
دانشگاه پچ

University of Pécs

۶۵۱
دانشگاه سگد

University of Szeged

۱۵۰
دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست

Budapest University of Technology and Economics

۸۰۱

معرفی دانشگاه های مجارستان

از جمله شهرهای دانشگاهی مجارستان می توان به بوداپست، دبرسن، میشکولتس، سگد و پچ اشاره کرد. برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان شما باید ابتدا از یکی از دانشگاه های مجارستان پذیرش بگیرید، بنابراین شناخت این دانشگاه ها مهم می باشد. در ادامه به معرفی اسامی و مشخصات برخی از دانشگاه های مجارستان خواهیم پرداخت.

دانشگاه رشته های تحصیلی
دانشگاه آندراسی بوداپست رشته های هنر، علوم اقتصادی، حقوق، علوم اجتماعی
دانشگاه فنی و اقتصادی بوداپست شته های علوم کامپیوتر و IT، علوم اقتصادی، علوم اجتماعی، علوم مهندسی
دانشگاه کوروینوس بوداپست رشته های علوم کامپیوتر و IT، علوم اقتصادی، علوم اجتماعی
دانشگاه استرهازی کارولی رشته های کشاورزی، هنر، علوم کامپیوتر و IT، علوم اقتصادی، علوم اجتماعی
دانشگاه دبرسن رشته های کشاورزی، هنر، علوم کامپیوتر و IT، علوم اقتصادی، پزشکی و علوم مهندسی

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش

 • اصل و ترجمه مدارک هویتی مانند شناسنامه
 • اصل و ترجمه مدارک تحصیلی
 • اصل و ترجمه ریز نمرات تمام مقاطع
 • کپی پاسپورت
 • نمره زبان آیلتس ( در صورت نیاز )
 • مدارک دال بر تحقیقات و پروپوزال و تالیف کتاب و یا مقالات ISI  ( با توجه به مقطع تحصیلی )

رشته های غیر پزشکی در مجارستان

دانشگاه‌های کشور مجارستان ارائه دهنده رشته‌های دانشگاهی در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا هستند. آموزش‌ها در این مراکز آموزش عالی به زبان انگلیسی است. دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان را دارند باید یک دوره یک ساله را در کالج بگذرانند. دانشگاه‌های کشور مجارستان از نظر تحصیلات، سیستم آموزش عالی و اعتبار مدرک در تمام اتحادیه اروپا و سایر کشورها معتبر شناخته شده است. اکثر رشته‌هایی که در دانشگاه‌های تمام کشورهای جهان تدریس می‌شود در مجارستان نیز برای دانشجویان ارائه می‌گردد.

بورسیه تحصیلی در مجارستان

تحصیل در مجارستان
بورسیه تحصیلی در مجارستان

مجارستان در حال تبدیل شدن به یک کشور میزبان محبوب‌تر برای دانشجویان بین‌المللی است. یکی از دلایل Stipendium Hungaricum، “بورس تحصیلی مجارستان” است. بورس تحصیلی بسیار سخاوتمندانه است: این شامل هزینه‌های تحصیل، بیمه پزشکی، کمک‌هزینه مسکن و کمک‌هزینه ماهیانه است. هرساله Stipendium Hungaricum به حدود ۵۰۰۰ دانشجو از بیش از ۷۰ کشور شریک تعلق می‌گیرد. معمولاً برای دریافت بورس تحصیلی برای تحصیلات خود در همان سال، باید درخواست خود را با تمام مدارک ارائه دهید.

مجارستان به دلیل ارائه آموزش با کیفیت بالا با هزینه‌های بسیار مقرون به‌صرفه شناخته‌شده است. این یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که سالانه بیش از ۲۸۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی از سراسر جهان برای تحصیل در دانشگاه مجارستان انتخاب می‌کنند.

به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، می‌توانید با درخواست یکی از بورسیه‌های تحصیلی مختلف مجارستان، هزینه‌های خود را بیشتر کاهش دهید.

 • Stipendium Hungaricum
 • بورس‌های تحصیلی دوجانبه
 • اراسموس +
 • CEEPUS
 • کمک‌هزینه تحصیلی EEA

شما همچنین می‌توانید بورس‌های تحصیلی دیگر را جستجو کنید یا برای بورس تحصیلی Studyportals: International Distinction Awards (جوایز بین‌المللی) درخواست دهید

 • بورس تحصیلی Hungaricum

در هر سال، هزاران دانشجو از سراسر جهان متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کشور مجارستان هستند. با توجه به این که تعداد دانشجویان متقاضی برای تحصیل در تمام مقاطع در حال افزایش است، تعداد بورسیه‌های تحصیلی که این کشور به دانشجویان می‌دهد نیز هر ساله به طور مشخصی افزایش پیدا می‌کند. بورس تحصیلی Hungaricum در طول سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ به بیش از پنج هزار دانشجو اعطا شده است. تعداد این بورسیه‌ها حدود ۴۱۰۰ عدد می‌باشد؛ بر همین اساس پیش‌بینی شده است در سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ ، بیشتر از پنج هزار دانشجو بتوانند تحصیلات خود در مجارستان، توسط بورس تحصیلی Hungarycum ادامه دهند.

این بورسیه تحصیلی بر اساس توافقنامه همکاری‌های میانه وزارتخانه‌های آموزشی در کشور مجارستان و همچنین وزارت علوم در سایر کشورها صادر می‌شود. در حال حاضر حدود ۷۰ کشور از پنج قاره مختلف جهان، دانشجویان خود را از طریق این بورسیه به کشور مجارستان می‌فرستند.

 • بورسیه تحصیلی Bilateral State

بر اساس بورسیه تحصیلی Bilateral State، دانشجویان خارجی می‌توانند تحصیلات خود را مطابق با رشته مورد علاقه خود در رشته‌های مهندسی، علوم یا رشته‌های هنری در یکی از دانشگاه‌های کشور مجارستان ادامه دهند. این بورسیه‌ها از نوع بورسیه‌های دولتی محسوب می‌شوند و بر اساس توافقنامه‌های همکاری علمی و آموزشی بین کشور مجارستان و کشور اعزام کننده دانشجو صادر می‌شوند. هر دانشجویی که قصد داشته باشد از این بورسیه تحصیلی استفاده کند باید درخواست خود را برای دانشگاه ارسال کند. این کار از طریق دفاتر پذیرش دانشجوی خارجی در مجارستان انجام می‌شود. یک سازمان معتبر از سوی وزارت ملی مجارستان بورسیه تحصیلی Bilateral State را ارائه می‌دهد.

برای دریافت این نوع بورسیه تحصیلی, از دو راه می‌توانید اقدام کنید:

 • اولین راه، این است که متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی، درخواست‌های خود را به اداره تحصیلی ملی در کشور خود ارائه می‌دهند؛ اداره ارزشیابی، مدارک دانشجو را بر اساس معیارهای موجود ارزیابی می‌کند و فهرستی از اسامی افرادی را که می‌توانند این بورسیه را دریافت کنند در سیستم آنلاین به مراکز اصلی در کشور مجارستان ارائه می‌دهد. برای اطلاع از مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی Bilateral State می‌توانید از طریق موسسه‌های معتبر مهاجرتی در این زمینه اقدام کنید.
 • راه دوم برای دریافت بورسیه تحصیلی Bilateral State در کشور مجارستان، اقدام از طریق سیستم‌های آنلاین است. در این روش، دانشجویان می‌توانند به طور انفرادی از طریق سیستم‌های آنلاین، درخواست خود را برای استفاده از بورسیه به سازمان مربوطه ارسال کنند.

در هر دو روش فوق، مدارک ارسالی دانشجو توسط اداره تحصیلی در کشور مجارستان مورد ارزیابی قرار داده می‌شود و اگر کارشناسان تشخیص دهند که دانشجو واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی است، تصمیم می‌گیرند او را پذیرش کنند. 

 • بورسیه تحصیلی Erasmus

بورسیه تحصیلی اراسموس در کشور مجارستان یکی از برنامه‌هایی است که توسط اتحادیه اروپا به منظور آموزش، مهارت و خلاقیت برای شهروندان اروپایی در جامعه ارائه شده است. این بورسیه تحصیلی در حال حاضر برای بیش از ۴ میلیون اروپایی جهت ادامه تحصیل، آموزش، تجربه کاری و همچنین اعزام به خارج از کشور فراهم می‌باشد. بورسیه تحصیلی Erasmus کمک می‌کند تا اعزام دانشجویان و متقاضیان ادامه تحصیل در دوره‌های دکترا به سایر کشورهای عضو این برنامه به راحتی انجام شود. برنامه بورسیه تحصیلی اراسموس برای تمام ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا و همچنین کشور ایسلند، لیختن اشتاین، مقدونیه، ترکیه و صربستان ارائه می‌شود که همگی دارای یک استراتژی مشابه هستند.

با استفاده از بورسیه تحصیلی Erasmus، دوره تحصیلی شما در کشور مجارستان و یا یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا, شامل سه ماه یا یک دوره تحصیلی بوده، یعنی حدود سه ماه و حداکثر ۱۲ ماه طول می‌کشد. اگر قصد دارید در بورسیه تحصیلی اراسموس موفق شوید، باید مدارک و اسناد مورد نیاز را به دفتر بین‌المللی در محل دانشگاه در کشور مجارستان ارائه کنید.

 مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه اراسموس, شامل یک رزومه قوی است که به صورت فردی تهیه شده است، معرفی نامه معتبر از اساتید دوره‌های قبلی یا یک توافق‌نامه امضا شده می‌باشد که نشان می‌دهد شما در دوره آموزشی در یکی از دانشگاه‌های مجارستان در حال تحصیل هستید. دانشجویانی که بورسیه اراسموس را دریافت می‌کنند می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی، فوق لیسانس و دکترا به خارج از کشور سفر کنند.

افرادی که بورسیه اراسموس کشور مجارستان را دریافت می‌کنند می‌توانند تحصیلات خود را در خارج از کشور با یک دوره کارآموزی آغاز کرده تا علاوه بر این که تحصیلات خود را به پایان می‌رسانند, بتواند تجربه کسب کنند. بورسیه تحصیلی Erasmus مبلغی را برای دانشجویانی که شرایط خاص جسمی یا سلامتی دارند به صورت بودجه اضافی در نظر می‌گیرد تا بتوانند به راحتی در خارج از کشور به تحصیلات خود ادامه دهند. اگر بورسیه تحصیلی Erasmus کشور مجارستان را دریافت کنید, می‌توانید تمام زمانی که به تحصیل مشغول هستید به عنوان یک کارآموز نیز مشغول به کار شوید؛ این مدت زمان ممکن است بیش از ۱۲ ماه در یک دوره تحصیلی طول بکشد.

هزینه تحصیل در مجارستان

هزینه تحصیل مقاطع مختلف در مجارستان هزینه سالانه (دلار)
هزینه تحصیل پزشکی در مجارستان ۱۳۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰دلار در هر سال
هزینه تحصیل دندانپزشکی در مجارستان ۱۵۰۰۰ تا ۱۷۰۰۰ دلار در هر سال
هزینه تحصیل داروسازی در مجارستان ۹۵۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار در هرسال
هزینه تحصیل دامپزشکی در مجارستان ۱۵۰۰۰ یورو در هر سال
هزینه تحصیل در کلیه رشته های مهندسی در مجارستان  ۳۲۰۰ یورو در هر ترم
هزینه تحصیل در رشته های علوم انسانی و مدیریت و هنر در مجارستان ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو در هر ترم

در کشور مجارستان ، تحصیل به زبان مجاری به صورت رایگان انجام می شود و اگر تحصیلات به زبان انگلیسی انجام شود هزینه بر خواهد بود . هزینه تحصیل در مجارستان به نسبت دیگر کشورهای اروپایی مناسب تر است . همچنین امکان دریافت بورسیه تحصیلی در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس و دکترا نیز امکان پذیر است . از جمله شرایط اصلی دریافت بورسیه تحصیلی در مجارستان ، داشتن رزومه تحصیلی و تحقیقاتی قوی است . در صورت دریافت بورسیه کامل ، دانشجو از پرداخت شهریه و هزینه مسکن و بیمه معاف خواهد شد و به صورت ماهیانه مبلغی جهت پوشش هزینه ها به او پرداخت می شود.

شهریه تحصیل در دانشگاه های کشور مجارستان عبارت است از :

تحصیل در دانشگاه های مجارستان رایگان نیست اما در مقایسه با کشورهای دیگر اروپا بسیار مقرون به‌صرفه هستند. بسته به دانشگاه و برنامه، می‌توانید حدود ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو در سال بپردازید. برنامه‌های مهندسی با حدود ۵۰۰۰ یورو در سال می‌توانند کمی گران‌تر باشند. تحصیل در رشته پزشکی یا دندان‌پزشکی معمولاً شهریه‌ای در حدود ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو در سال را شامل می‌شود. البته لازم به ذکر است هزینه های رشته های عملی و کارگاهی در مجارستان بین بین ۶ تا ۷ هزار یورو بوده و رشته های پزشکی در مجارستان بیشترین هزینه رو داشته و مقدار آن از ۱۴ تا ۱۶ هزار یورو است.

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی

دانشگاه‌های خصوصی معمول است که شهریه بیشتری می‌گیرند. مثل همیشه، ما توصیه می‌کنیم با مراجعه به صفحه رسمی دانشگاه میزان هزینه‌ای را که باید پرداخت کنید، پیدا کنید.

به خاطر داشته باشید که دانشگاه‌های دولتی و خصوصی هر دو در تصمیم‌گیری برای شهریه یکسان برای شهروندان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا آزاد هستند. بعضی اوقات، شهروندان غیر اتحادیه اروپا هزینه‌های بالاتری پرداخت می‌کنند.

مقرون به‌صرفه‌ترین دانشگاه‌های مجارستان

 • دانشگاه Dunaújváros – لیسانس‌ها از ۰ یورو در سال شروع می‌شوند (فقط برای شهروندان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا)
 • دانشگاه کاتولیک Pázmány Péter – کارشناسی ارشد از ۰ EUR / سال شروع می‌شود (فقط برای شهروندان اتحادیه اروپا / EEA)
 • دانشگاه Károli Gáspár کلیسای اصلاح شده در مجارستان – شروع کارشناسی ارشد با ۱۰۰۰ یورو در سال
 • دانشگاه Eötvös Loránd – لیسانس‌ها از ۱۶۰۰ یورو در سال شروع می‌شود.

شهریه‌ای که می‌پردازید به دانشگاه محل تحصیل و سطح تحصیلی بستگی خواهد داشت. اگر اهل کشور اتحادیه اروپا هستید، ممکن است بتوانید برای یک مکان با بودجه دولتی اقدام کنید. این تحت همان سیستم شهروندان مجارستان خواهد بود، بنابراین برنامه‌ها ممکن است رقابتی باشند. دانشجویان بین‌المللی نیز ممکن است واجد شرایط بورسیه تحصیلی ارائه‌شده توسط دولت مجارستان باشند. به‌طور متوسط ​​باید انتظار داشته باشید که سالانه بین ۵،۵۰۰ دلار / ۴،۹۰۰ € تا ۱۵،۰۰۰ $ / ۱۳۲۰۰ € بپردازید. همچنین باید انتظار داشته باشید هزینه‌های درخواست / معاینه را حدود ۵۰۰ دلار / ۴۴۰ یورو پرداخت کنید.

هزینه‌های زندگی دانشجویی در مجارستان

متوسط ​​هزینه‌های زندگی در مجارستان بسته به عادت‌های هزینه‌ای و نوع محل اقامت شما بین ۳۷۵ تا ۷۰۰ یورو است. هزینه زندگی در بوداپست حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه است. همچنین، هزینه زندگی در شهر پچ، به طور متوسط بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ یورو در ماه است که ۱۰۰ یورو نسبت به بوداپست کمتر است. درعین‌حال، زندگی دانشجویی در مجارستان بسیار مقرون به‌صرفه است.

هزینه‌های زندگی به محل انتخاب شما در مجارستان بستگی دارد. اگر در یک شهر بزرگ‌تر زندگی کنید هزینه آن بیشتر از یک شهر یا شهر کوچک‌تر خواهد بود. به‌طور متوسط ​​، شما باید سالانه بین ۷۲۰۰ دلار / ۶،۴۰۰ یورو تا ۱۰،۵۰۰ دلار / ۹،۳۰۰ یورو بودجه در نظر بگیرید. این هزینه اقامت، مواد غذایی، مسافرت و سایر هزینه‌های ضروری را به همراه دارد. هزینه دیگری که دانشجویان بین‌المللی باید در نظر بگیرند بیمه درمانی است. اگر یک دارنده کارت EHIC باشید، می‌توانید به همان مراقبت‌های بهداشتی شهروندان مجارستان دسترسی پیدا کنید، اما هزینه‌های زیادی را متحمل خواهید شد. اگر با بورس تحصیلی دولتی تحصیل می‌کنید، ممکن است بتوانید برای کارت تأمین اجتماعی (کارت TAJ) اقدام کنید. به شما این امکان را می‌دهد که به اکثر مراقبت‌های بهداشت عمومی به صورت رایگان دسترسی داشته باشید. اگر هیچ‌یک از این موارد اعمال نشد، شما باید یک بیمه‌نامه بهداشتی خریداری کنید. برخی از مؤسسات بیمه‌نامه‌های درمانی را ارائه می‌دهند، اما شما همچنین می‌توانید یک بیمه‌نامه خصوصی نیز خریداری کنید.

فورینت مجارستان (HUF) واحد پول رسمی است.

 هزینه‌های اسکان دانشجویان

انواع مختلفی از محل اقامت وجود دارد که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از آن‌ها انتخاب کنند:

 • خوابگاه دانشگاه: زیر ۱۰۰ یورو در ماه. آن‌ها علاوه بر ارزان‌ترین گزینه، به دانش آموزان امکان شناخت یکدیگر، معاشرت و برقراری روابط دوستانه را نیز می‌دهند.
 • خوابگاه خصوصی: زیر ۲۰۰ یورو در ماه و فقط در بعضی از شهرها موجود است. این امکانات معمولاً در مقایسه با خوابگاه‌های دانشگاه بهتر است.
 • آپارتمان اجاره‌ای خصوصی: ۲۷۵–۶۳۵ یورو در ماه بر اساس شهر و منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید. ودیعه اولیه (اجاره دو ماه) و آب و برق ماهانه هزینه‌های اضافی را نشان می‌دهد.

هزینه‌های خورد و خوراک در مجارستان

بسته به سبک زندگی شما، هزینه غذا و مواد غذایی بین ۱۱۵ تا ۱۵۰ یورو در ماه است. بیایید برخی از قیمت‌های متوسط ​​محصولات غذایی در مجارستان را بررسی کنیم:

 • ۱ قرص نان: ۰.۶۵ یورو
 • ۱ لیتر شیر: ۰.۶۵ یورو
 • ۱۲ تخم‌مرغ: ۰.۹۰ یورو
 • ۱ کیلوگرم سیب: ۱.۱۵ یورو
 • ۱ کیلوگرم موز: ۱.۲۰ یورو
 • ۱ وعده در رستوران‌های ارزان‌قیمت: ۵.۲۵ یورو

 هزینه‌های حمل‌ونقل

 • کارت حمل‌ونقل عمومی ماهانه: ۱۰-۱۵ یورو، برای دانشجویان با تخفیف
 • سیستم اشتراک دوچرخه (فقط در بوداپست): ۲۲ یورو در هر ترم
 • تاکسی: هزینه شروع ۱.۹۵ یورو. حدود ۰.۸۵ یورو در هر کیلومتر

هزینه‌های اضافی در مجارستان

سرگرمی (به‌عنوان‌مثال سینما، کنسرت، تئاتر): ۲۰–۳۵ یورو در ماه

بیمه پزشکی خصوصی: معمولاً توسط شهروندان غیر اتحادیه اروپا موردنیاز است. هزینه ماهانه بسته به مدت اقامت و نوع خدمات پزشکی متفاوت است.

معادل سازی مدارک در مجارستان

دانشجویانی که از دانشگاه‌های کشور مجارستان فارغ‌التحصیل می‌شوند می‌توانند بدون معادل‌سازی مدرک در دانشگاه‌های اروپایی ادامه تحصیل دهند. مدارک رشته‌های دانشگاهی مختلف در دانشگاه مجارستان از نظر مدرک توسط ایران به تأیید رسیده‌اند. به همین دلیل است که تحصیل در کشور مجارستان برای دانشجویان ایرانی نیز امکان پذیر است.

آزمون های ورودی مجارستان

دانشگاه‌های کشور مجارستان یک سری آزمون ورودی به صورت کتبی و شفاهی برای پذیرش دانشجویان در دوره‌های مختلف تحصیلی برگزار می‌کنند. آزمون‌های ورودی که در این کشور برگزار می‌شوند، شامل تعدادی سوالات چهار گزینه‌ای است که دانشجویان باید در مدت زمان مشخص شده به آنها پاسخ دهند. آزمون‌های ورودی در حوزه‌های زیست شناسی، شیمی، زبان انگلیسی و در برخی از رشته‌ها درس تاریخ و جغرافی می‌باشند. دانشجویانی که بتوانند حداقل نمره آزمون کتبی را دریافت کنند در دانشگاه پذیرش می‌شوند. البته در برخی از رشته‌های تحصیلی مانند رشته‌های داروسازی، پزشکی و دندانپزشکی، دانشجویان باید در یک مصاحبه شفاهی نیز به سوالات زیست شناسی و شیمی پاسخ دهند. آزمون‌های دانشگاه‌های کشور مجارستان در چند مرحله برگزار می‌شود؛ بنابراین دانشجویانی که نتوانند در یک دوره پذیرش شوند مجاز هستند در دوره بعدی شرکت کنند.

دانشجویان بین‌المللی که تمایل دارند در یکی از رشته‌های زیر مجموعه،  فنی و مهندسی  و یا  علوم پزشکی  ادامه تحصیل دهند می‌توانند از طریق آزمون ورودی وارد دانشگاه‌های مجارستان شوند.
آزمون ورودی برای هر رشته متفاوت است. این آزمون به دو بخش شفاهی و کتبی تقسیم می‌شوند و سوالات آن متشکل از دروس پایه رشته دیپلم متقاضی است. در صورت قبولی در آزمون ورودی، نیاز به گذراندن دوره‌های مقدماتی نمی‌باشد. آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های مجارستان هر سال از ماه آوریل (۱۳ فروردین ) تا ماه آگوست (هفته اول شهریور) بصورت ماهانه در بوداپست مجارستان برگزار می‌شوند. به جز مجارستان این آزمون‌ها در دیگر کشور‌های اروپایی، آسیایی و امریکایی نیز برگزار می‌شوند. نزدیک‌ترین و راحت‌ترین این کشورها برای متقاضیان ایرانی تحصیل در مجارستان، کشور  ترکیه است؛ که متقاضیان می‌توانند در تاریخ های ۱۵ و ۱۶ فروردین و نیز ۶ و ۷ تیر در استانبول ترکیه در این آزمون‌ها شرکت کنند.

چاپ مقالات علمی در مجارستان

چاپ مقالات علمی در ژورنال‌های بین‌المللی یا مجلات داخلی در کشور مجارستان یکی از بزرگ ترین امتیازاتی است که هر دانشجو باید در طول دوره تحصیلی خود برای آن اقدام کند. شرکت در کنفرانس‌ها و همایش‌ها، بهترین فرصت برای چاپ مقالات علمی است. این کار باعث می‌شود سابقه علمی دانشجو، ارتقا پیدا کند. به همین دلیل در قسمت بعدی، معتبرترین کنفرانس‌هایی که در کشور مجارستان برگزار می‌شوند را به شما معرفی می‌کنیم.

تسهیلات دانشجویی مجارستان

کنفرانس ها و جشن ها در مجارستان

کنفرانس‌های علمی و همایش‌های مختلفی در کشور مجارستان برگزار می‌شود که همه آنها از اعتبار بسیار بالایی برخوردار می‌باشند. کنفرانس‌هایی در حوزه علوم و فناوری، داروسازی، تجارت و کسب و کار، علوم پزشکی، اقتصاد، علوم پایه و زمین شناسی، محیط زیست، علوم درمانی، حوزه‌های مدیریت و … در کشور مجارستان برگزار می‌شود.

جشن های دانشگاه ها در مجارستان:

 • جشن‌های آغاز سال تحصیلی
 • مراسم فارغ‌التحصیلی برای دانشجویان رشته‌های پزشکی و غیر پزشکی
 • برگزاری مراسم جشن تقدیر از برگزیدگان کنفرانس‌ها و مسابقات علمی و ورزشی
 • جشن نوروز برای دانشجویان ایرانی
 • جشن سال نوی میلادی برای مسیحیان

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان مجارستان

دانشجویان در کشور مجارستان باید برای تسهیل امور پرداخت هزینه‌های زندگی و شهریه‌های دانشگاه و خوابگاه، یک حساب بانکی افتتاح کنند. با استفاده از یک حساب بانکی در طول مدت تحصیل، می‌توانند در زمان مورد نیاز از تسهیلات بانکی برای دریافت وام دانشجویی استفاده کنند.

تسهیلات درمانی دانشجویان مجارستان

استفاده از خدمات بیمه دانشجویی در کشور مجارستان مستلزم پرداخت هزینه سالانه برای بیمه است. بیمه دانشجویی برای تحصیل در مجارستان ضروری است. دانشجویانی که در دانشگاه‌های این کشور تحصیل می‌کنند باید پس از ورود به دانشگاه در ابتدای سال تحصیلی، هزینه بیمه سالانه را پرداخت کنند. خدمات درمانی با ارائه کارت دانشجویی در این کشور امکان پذیر است.

کارت دانشجویی مجارستان

کارت دانشجویی در دانشگاه‌های کشور مجارستان به عنوان یک کارت شناسایی برای دانشجویان به شمار می‌رود. برخی از مکان‌ها در این کشور مانند رستوران‌ها، کافه‌ها، مراکز تفریحی و اماکن دیدنی و … با استفاده از کارت دانشجویی، تخفیف‌هایی را برای دانشجویان در نظر می‌گیرند. برای دریافت کارت دانشجویی باید پس از ورود به دانشگاه مورد نظر اقدام کنید.

خوابگاه در مجارستان

دانشگاه‌های کشور مجارستان برای دانشجویان خود، به ویژه دانشجویان مقطع لیسانس، خوابگاه دانشجویی ارائه می‌دهد. هر فرد که در یک دانشگاه پذیرفته می‌شود باید علاوه بر هزینه شهریه دانشگاه، هزینه اقامت در خوابگاه را به صورت ماهیانه پرداخت کند. هزینه خوابگاه یکی از هزینه‌های زندگی دانشجویی در مجارستان است؛ به همین دلیل، دانشجویانی که تمایل دارند بخشی از هزینه‌های خود را تأمین کنند, می‌توانند به کار دانشجویی در این کشور مشغول شوند.

خوابگاه‌هایی که در دانشگاههای کشور مجارستان به دانشجویان داده می‌شود؛ شامل تمام امکانات رفاهی برای زندگی از جمله اینترنت، کتابخانه، تختخواب، لوازم مورد نیاز برای تهیه غذا و همچنین فضای سبز برای تفریح می‌باشند. در خوابگاه‌های دانشگاهی معمولاً اتاق‌ها حداقل چهار نفر ظرفیت دارد. هزینه اقامت در خوابگاه دانشجویی در این کشور حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ یورو متغیر است. این هزینه با توجه به شهر محل تحصیل و امکانات دانشگاه تغییر می‌کند. اگر دانشجویان از تمکن مالی خوبی برخوردار باشند می‌توانند یک آپارتمان دانشجویی برای خود اجاره کنند.

کار دانشجویی مجارستان

دانشجویانی که در کشور مجارستان تحصیل می‌کنند می‌توانند برای تامین بخشی از هزینه‌های زندگی دانشجویی به کار دانشجویی مشغول شوند. دانشجویان بین‌المللی که قصد یافتن شغل را دارند حتماً باید ویزای تحصیلی در اختیار داشته باشند و همچنین مجوز کار از اداره مهاجرت مجارستان را دریافت کند. برای انجام یک کار دانشجویی در کشور مجارستان نیاز به قرارداد کتبی میان دانشجو و کارفرما می‌باشد. ساعات کار مجاز برای کار دانشجویی در کشور مجارستان با توجه به مقطع تحصیلی انتخاب می‌شود. به طور متوسط، دانشجویان بین‌المللی مجاز هستند ۲۰ ساعت در هفته به کار دانشجویی مشغول شوند؛ به شرطی که بتوانند به درس‌های خود نیز بپردازند. بهترین موقعیت‌های کاری در این کشور برای کار دانشجویی، کافه، رستوران، مراکز گردشگری، مراکز خرید، کالج‌های آموزشی و غیره می‌باشد. با توجه به محل اقامت، غذا، حمل‌ونقل و سایر موارد، می‌توانید در بوداپست (پایتخت) ماهانه کمتر از ۶۰۰ یورو و در شهرهای کوچک‌تر با هزینه کمتر از ۵۰۰ یورو در هرماه درآمد کسب کنید.

برای اطلاعات بیشتر بخوانید.

خطرات احتمالی برای دانشجویان در مجارستان

کشور مجارستان یکی از مناطق اروپایی است که از سطح رفاه اجتماعی عالی برخوردار است. دانشجویانی که در این کشور تحصیل می‌کنند، یک محیط امن و آرامش بخش را تجربه خواهند کرد. به هر حال توصیه می‌کنیم دانشجویان خارجی، پس از ورود به مجارستانی، مراقب وسایل شخصی، مدارک هویتی و سایر موارد باشند.

مشاوره

جهت تحصیل در مجارستان و آشنایی با دانشگاه ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه‌ی مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد دارید فرزندتان را برای تحصیل به مجارستان اعزام کنید و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

ارزیابی تحصیلی
برای ارزیابی تحصیلی، با موسسه ما تماس بگیرید.
آیا امکان تحصیل رایگان در مجارستان وجود دارد؟
تحصیل رایگان در مجارستان به شکل خاصی وجود دارد. نکته قابل ملاحظه این است که هزینه تحصیل در این کشور نسبت به دیگر کشورها بسیار ارزان و کم هزینه تر است. دانشجویان خارجی باید در مجارستان تا حدودی هزینه تحصیل خود را بپردازند. این هزینه ها بسیار اندک است. تحصیل رایگان در مجارستان با بورسیه تحصیلی امکان پذیر است.در نظر داشته باشید که تحصیل در مجارستان یکی از ارزان ترین نمونه های تحصیل در کشورهای اروپاییست.
آیا امکان کار در حین تحصیل در مجارستان وجود دارد؟
دانشجویانی که در کشور مجارستان تحصیل می‌کنند می‌توانند برای تامین بخشی از هزینه های زندگی دانشجویی به کار دانشجویی مشغول شوند. دانشجویان بین‌المللی که قصد یافتن شغل را دارند حتما باید ویزای تحصیلی در اختیار داشته باشند و همچنین مجوز کار از اداره مهاجرت مجارستان را دریافت کند. مشاغل دانشجویی در این کشور بسیار وجود دارد و شما می‌توانید با توجه به شرایط خود شغل مناسب با موقعیتتان را پیدا کنید.
شرایط اقامت پس از تحصیل در مجارستان چگونه است؟
نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که امکان دارد شما کار مناسب خود را در مجارستان پیدا نکنید. پس بهتر است ابتدا به فکر هزینه‌ها و بودجه‌ی تحصیلی خود برای این کشور باشید. پس از این باید به دنبال کار مناسب خود در مجارستان بگردید و پس از اتمام دوران تحصیل خود به شدت به این مورد نیاز خواهید داشت که از طرف کار فرمایی دعوت به همکاری شوی. در این صورت می‌توانید اقامت تحصیلی خود را به کاری تبدیل کنید و در مجارستان بمانید.
بورسیه های تحصیلی در کشور مجارستان به چه صورت است؟
اگر به دنبال اخذ بورسیه و کمک هزینه ی تحصیلی در اعزام دانشجو به مجارستان هستید باید بدانید که این مسئله بیشتر در مفاطع کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر است. بورسیه تحصیلی در مجارستان به دو شکل صورت می پذیرد. برخی از این بورسیه ها به شکل کمک هزینه تنها بخشی از هزینه های تحصیل را پوشش می دهد. برخی دیگر از بورسیه ها نیز تحت شرایط خاص به افراد تعلق می گیرد و تحصیل رایگان را پوشش می دهد. دسترسی به بورسیه در پایه دکترا به تایید اساتید و سوپروایزرها قرار بگیرد.
وضعیت کار دانشجویی در کشور مجارستان به چه صورت است ؟
افراد می توانند برای پوشش دادن هزینه های تحصیل و زندگی در مجارستان به کار در حین تحصیل بپردازند. دانشجویان مقطع کارشناسی می توانند در هفته به 10 ساعت کار بپردازند. دانشجویان مقطع کارشناسی مجاز به 20 ساعت کار در هفته و دانشجویان مقطع دکترا 30 ساعت در هفته می توانند به کار بپردازند. این در حالی است که در ایام تعطیلات و فاصله ی بین دو ترم افراد می توانند زمان بیشتری را به کار بپردازند.
هزینه های تحصیل در کشور مجارستان به چه صورت است ؟
تحصیل و اعزام دانشجو به مجارستان برای افرادی که عضو اتحادیه ی اروپا هستند هزینه ی کمی در بر دارد. در صورتی که دانشجو تحصیل به زبان مجاری را انتخاب کند می تواند از مزایای تحصیل رایگان بهره مند شود. اگر شما تحصیل در دانشگاه های خصوصی را انتخاب کرده باشید باید بدانید که این دانشگاه ها هزینه های متفاوتی دریافت می کنند. این هزینه ها در سایر رشته ها مبلغی بالغ بر 5000 یورو، رشته های مهندسی 8000 تا 12000 یورو و رشته های پزشکی مبلغ 15000 یورو را دریافت می کنند. اگر قصد دارید دوره های زبان انگلیسی و آلمانی را بگذرانید این کشور موقعیت مناسبی برای شما ایجاد می کند. دوره های زبان در مجارستان بین 5 تا6 هزار یورو است.
آیا بدون مدرک زبان می توان در مجارستان تحصیل کرد؟
برای اینکه شانس دریافت ویزا پایین نیاید، توصیه می شود حتما مدرک زبان ارائه دهید.


2 دیدگاه برای “تحصیل در مجارستان

 1. Avatar
  ناشناس گفته:

  مدارک علمی کاربردی مورد قبول است یا نه

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز: شما اطلاعاتی راجب سن و رشته ی تحصیلیتون نداده اید،برای گرفتن اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره میتوانید با شماره: 02143000021 تماس بگیرید. قدردان شما تیم GO2TR.

 2. Avatar
  ناشناس گفته:

  سلام ببخشيد ميخواستم بدونم با مدرك كار و دانش امكانش هست پزشكي بخونم؟ديپلمم ١٢سالست،

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  بله امکانش می باشد.برای اطلاعات بیشتر با شماره 43000021-021 تماس بگیرید.
  قدردان شما هلدینگ بین المللی GO2TR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱