x
اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!
جستجوی تحصیل در مجارستان
شما می‌توانید با جستجوی کلیدواژه مورد نظر مقاله کاملی در ارتباط با تحصیل در مجارستان در سایت موسسه مهاجرتی گوتوتی‌آر مطالعه کنید.

تحصیل در مجارستان

امروزه افراد زیادی متقاضی تحصیل در دانشگاه های برتر اروپا هستند.در کنار تحصیل در این دانشگاه ها، داشتن شرایط زندگی مناسب و همچنین امکان داشتن کار دانشجویی در کنار تحصیل می تواند شرایط مناسبی را ایجاد نماید. اگر به دنبال تحصیل مقرون به صرفه در اروپا هستید می‌توانید به گزینه ی اعزام دانشجو به مجارستان فکر کنید.

مقدمه

تحصیل در مجارستان

شاید شناخت کشور مجارستان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی کمی سخت‌تر باشد قصد داریم از ابتدای امر موقعیت و شرایط این کشور را مورد بحث و بررسی قرار دهیم. کشور مجارستان یکی از کشورهای رو به پیشرفت است. جمعیتی حدود 10 میلیون نفر داشته و با کشورهای اوکراین، اتریش، اسلواکی و صربستان همسایه است. پایتخت این کشور بوداپست است. این کشور کمی از نظر اقتصادی ضعیف است و ما تحصیل در مجارستان را به کسانی معرفی می‌کنیم که قصد دارند از طریق مجارستان به کشور‌های اروپایی نظیر آلمان، اسکاندیناوی و ... مهاجرت کنند. دانشگاه‌های مجارستان از لحاظ اعتبار در حالت مناسبی قرار داشته و از کیفیت بالایی برخوردار هستند. کالج‌های مجارستان برای شما هزینه در بر دارد اما شرایط سنی و شرط معدل برای دانشجویان در نظر نمی‌گیرد. شما برای تحصیل در مجارستان به مدرک زبان احتیاجی ندارید اما اگر مدرک آیلتس 6 ارائه دهید شرایط بهتری خواهید داشت.

دانشگاه های مجارستان مورد تایید وزارت علوم ایران می باشد به همین علت تحصیل در مجارستان دارای استاندارد بالایی می باشد . پس می توان گفت شرایط تحصیل در مجارستان موجب شده است که افراد زیادی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور این کشور را انتخاب کنند .

تحصیل در مجارستان در مقاطع ابتدایی و دبیرستان و دانشگاهی صورت می پذیرد که در مقطع دانشگاهی شامل 3 مقطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری می باشد. از مزایای تحصیل در مجارستان امکان بردن همراه برای مقاطع تحصیلی فوق لیسانس و دکتری، امکان کار حین تحصیل به مدت 20 ساعت در هفته، امکان تحصیل بدون مدرک زبان و تحصیل به دو زبان آلمانی و انگلیسی، و همچنین امکان اقامت دائم پس از تحصیل از طریق ویزای کار مجارستان می باشد.

صفر تا صد تحصیل در مجارستان 2020

 • پایتخت کشور مجارستان : بوداپست
 • زبان تحصیل در مجارستان : زبان تدریس به انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و مجاری
 • مدت زمان تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی : 4 سال
 • مدت زمان تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی ارشد : 1 الی 2 سال
 • مدت زمان تحصیل در مجارستان در مقطع دکترا : 3 الی 4 یال
 • مدت زمان تحصیل در مجارستان در گروه پزشکی : 5الی6 سال
 • هزینه تحصیل پزشکی در مجارستان : 16000 تا 18000 یورو در هر سال
 • هزینه تحصیل دندانپزشکی در مجارستان : 16000 تا 18000 یورو در هر سال
 • هزینه تحصیل در کلیه رشته های مهندسی در مجارستان :   2 الی 8000 یورو در هر سال
 • هزینه تحصیل در رشته های علوم انسانی و مدیریت و هنر در مجارستان  : ۲۵۰۰ تا 30000 یورو در هر سال

تحصیل در مجارستان در کلیه رشته های پزشکی و فنی مهندسی برای متقاضیان جهت تحصیل در خارج کشور صورت میگیرد . متقاضیان می توانند از طریق بورسیه های تحصیل در مجارستان ، تحصیل رایگان در مجارستان داشته باشند . جهت اخد بورسیه تحصیلی و تحصیل در مجارستان باید دوره های کالج ، پری مدیکال و آموزش زبان انگلیسی را بگذرانند و وارد دانشگاه های مجارستان بشوند . آیا قصد دارید برای تحصیل به مجارستان بروید؟ در این مقاله قصد داریم درباره شرایط تحصیل در مجارستان و ویزای تحصیلی مجارستان توضیح دهیم .

تحصیل در مجارستان در مقاطع مختلف تحصیلی امکان پذیر است.سیستم آموزش عالی مجارستان دارای سه سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. سبک تدریس و برگذاری دوره های عملی در دانشگاه های این کشور مورد توجه بسیاری از دانشجویان قرار گرفته و باعث شده هرساله دانشجویان بسیاری از سراسر جهان به این کشور مهاجرت کنند . در سال های گذشته بسیاری از دانشجویان کشور مجارستان را برای تحصیل انتخاب کرده اند ( تحصیل در مجارستان ) و در دانشگاه های معتبر مجارستان مشغول به تحصیل شدند ، در واقع می توان گفت بیش از 20 هزار دانشجو از 100 کشور دنیا تحصیل در مجارستان را انتخاب کردند .

مقاطع آموزشی مجارستان

نظام آموزشی در کشور مجارستان برای عموم وجود دارد و توسط وزارت آموزش و پرورش و منابع انسانی اداره می‌شود. آموزش و پرورش کشور مجارستان، دوره مهد کودک را برای کودکان اجباری کرده است. طبق نظام آموزشی این کشور، همه کودکان بین ۳ تا ۶ سال باید دوره پیش از ورود به دبستان را پشت سر بگذارند. دوره آموزشی بعدی که تا ۱۶ سالگی ادامه دارد نیز در کشور مجارستان اجباری است. آموزش ابتدایی در کشور مجارستان معمولاً ۸ سال طول می‌کشد. آموزش متوسطه در این کشور شامل سه نوع مدارس مختلف می‌باشد که در سطوح متفاوت فعالیت می‌کنند. دانش‌آموزان با استعداد در دبیرستان‌های مجارستان ثبت نام می‌شوند و برای ورود به دانشگاه، آمادگی‌های لازم را کسب می‌کنند. مدارس دوره متوسطه برای دانش‌آموزان، حدود ۴ سال طول می‌کشد و دانشکده فنی نیز دانش‌آموزان را برای آموزش‌های حرفه‌ای و دنیای کارآموزی آماده می‌کند.

دانش‌آموزانی که به مدارس این کشور وارد می‌شوند, می‌توانند یک برنامه دو ساله را برای ورود به تحصیلات عالی به طور مثال در رشته مطالعات بین‌المللی، ریاضی و علوم، بگذرانند. این مواد درسی برای دانش‌آموزان ۱۳ و ۱۴ ساله در کشور مجارستان، بهترین رشته‌ها در دنیا شناخته شده‌اند.

دانشگاه‌های کشور مجارستان، موسسه‌های دولتی هستند و دانشجویان بدون پرداخت هزینه در دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند. طبق سیستم نظام آموزشی کشور مجارستان، آموزش عالی شامل دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، برنامه‌های آموزشی را در تمام مقاطع تحصیلی از لیسانس تا دکترا ارائه می‌دهند و همچنین زمینه فعالیت‌های پژوهشی را برای دانشجویان فراهم می‌کنند. استفاده از خدمات بیمه برای دانش ‌آموزان، آزاد است. در نظام آموزشی کشور مجارستان، دروس و آموزش‌ها عمدتاً به زبان انگلیسی و آلمانی می‌باشند. مقاطع تحصیلی مختلف در دانشگاه‌ها هر سال بیش از هزاران دانشجو جذب می‌کنند. آموزش و پرورش در کشور مجارستان از میان ۴۴۸ کشور جهان در رتبه 44 قرار دارد.

در حال حاضر تعداد 67 مجتمع آموزش عالی از کالج‌های کوچک گرفته تا دانشگاه‌های برتر تحقیقاتی در کشور مجارستان وجود دارند. این موسسه‌ها، دانشگاه‌ها و کالج‌ها هم توسط دولت هم توسط سازمان‌های خصوصی اداره می‌شوند. اهداف آموزشی یا ساختار تحصیلات عالی در این کشور بر اساس سه دوره تدوین شده است. دوره لیسانس حدود ۳ سال و دوره فوق لیسانس حدود ۲ سال طول می‌کشد. در این میان، برخی از رشته‌های دانشگاهی دارای استثنائاتی هستند؛ به طور مثال، رشته داروسازی، خدمات دندانپزشکی، دامپزشکی، حقوق، آموزش معلم‌ها، رشته‌های مربوط به هنر صنایع دستی و طراحی، در دانشگاه‌های کشور مجارستان در یک برنامه پنج یا شش ساله ارائه می‌شوند. دانش‌آموختگان این رشته‌ها در پایان دوره کامل تحصیلی، موفق به دریافت مدرک لیسانس می‌شوند .این دانشجویان می‌توانند در دوره دوم تحصیلی وارد مقطع کارشناسی ارشد شده و حدود ۲ تا ۴ ترم به تحصیل مشغول شوند. ادامه تحصیل در مراکز آموزش عالی کشور مجارستان هم به صورت تمام وقت یا نیمه وقت و حتی از طریق آموزش از راه دور امکان پذیر است. دوره دکترا در این کشور حدود چهار سال طول می‌کشد.

تحصیل در دوره ابتدایی در کشور مجارستان

کودکان هفت ساله در کشور مجارستان وارد دوره آموزشی ابتدایی می‌شوند. دوره آموزش ابتدایی که معمولاً ۸ سال طول می‌کشد شامل دروسی مانند ادبیات، زبان، ریاضی، موسیقی، هنر، فیزیک و مطالعات محیطی از کلاس اول تا پنجم؛ دروس زیست شناسی برای کلاس ششم؛ درس جغرافیا از کلاس ششم؛ درس تاریخ در کلاس پنجم؛ تاریخ هنر و فیزیک از کلاس ششم؛ درس شیمی از کلاس هفتم و علاوه بر این‌ها، یک یا دو زبان خارجی که معمولاً انگلیسی، آلمانی یا فرانسه است برای آموزش افراد ارائه می‌شود.

آموزش متوسطه در کشور مجارستان

آموزش متوسطه در مجارستان حدود چهار سال طول می‌کشد. پس از این که دانش‌آموزان دوره دبیرستان را به پایان رساندند، در یک آزمون کلی شرکت کرده تا بتوانند مدرک دبیرستان خود را دریافت کنند. از سال ۲۰۰۵ ، آزمونی که برای پایان سال تحصیلی دبیرستان برگزار می‌شود شامل موضوعاتی نظیر امتحان کتبی در ریاضیات، امتحانات کلامی و کتبی در دروس ادبیات مجارستانی و دستور زبان، امتحانی شامل یک زبان خارجی، درس تاریخ و امتحان کتبی یا کلامی درباره یک موضوع مورد انتخاب دانش‌آموز است. این امتحانات همچنین به عنوان امتحانات ورودی به دانشگاه‌ها و کالج‌ها به شمار می‌روند.

لیسانس در مجارستان

تحصیل در کشور مجارستان در دوره لیسانس به زبان انگلیسی امکان پذیر است. دوره تحصیل در مقطع لیسانس حدود ۴ سال طول می‌کشد. دانشجویان متقاضی ورود به دوره لیسانس در مجارستان باید دارای مدرک دبیرستان باشند. در برخی از دانشگاه‌های مجارستان، تدریس دروس مقطع لیسانس به زبان آلمانی و فرانسوی نیز ارائه می‌شود. هزینه یک زندگی دانشجویی در شهر بوداپست مجارستان، حدود ۷ هزار یورو است. دانشگاه‌های مجارستان برای دانشجویان مقطع لیسانس، خوابگاه دانشجویی در نظر می‌گیرند.

رشته‌های زیر برای ارائه به دانشجویان مقطع لیسانس در دانشگاه‌های این کشور طرفداران زیادی دارند:

 • زبان انگلیسی
 • شیمی
 • الکترونیک
 • مهندسی مکانیک
 • بازرگانی
 • حسابداری
 • علوم کامپیوتر
 • مهندسی الکترونیک
 • روانشناسی
 • امور مالی و بازرگانی
 • تجارت
 • رشته‌های هنری

فوق لیسانس در مجارستان

در کشور مجارستان حدود 69 دانشگاه معتبر وجود دارد که اکثر رشته‌های معروف جهان در آن‌ها تدریس می‌شود. تحصیل در دوره فوق لیسانس در مجارستان حدود ۲ سال طول می‌کشد و شهریه دانشجویان در هر سال بیشتر از 5000 یورو است. دانشجویان دوره فوق لیسانس نیز مانند دانشجویان کارشناسی از کارت دانشجویی، خوابگاه و کمک هزینه تحصیلی برخوردار هستند. دانشجویان بین‌المللی که قصد ورود به دوره فوق لیسانس مجارستان را دارند باید به زبان انگلیسی مسلط باشند. همچنین برای ورود به مقطع فوق لیسانس در این کشور، متقاضیان باید مدرک تحصیلی لیسانس، مدارک هویتی، ویزای تحصیلی، نامه مبنی بر حمایت مالی به همراه ریزنمرات دوره های قبلی و یا سوابق تحصیلی خود را به دانشگاه محل تحصیل خود ارائه دهند

دکترا در مجارستان

متقاضیان ادامه تحصیل در دوره دکترا در کشور مجارستان می‌توانند از حمایت‌های مالی و بورسیه تحصیلی استفاده کنند. همچنین اگر دانشجویان بتوانند در طرح‌های پژوهشی و چاپ مقاله فعالیت داشته باشند، می‌توانند نظر سازمان‌های خصوصی برای حمایت مالی را جذب کنند. هزینه تحصیل در دوره دکترا در کشور مجارستان چیزی حدود ۶ تا ۷ هزار یورو است. دانشجویان دکترا در این کشور به زبان مجارستانی مسلط هستند. برای شرکت در دوره دکترا در دانشگاه‌های مجارستان، نیاز به مدارک تحصیلی دوره‌های قبلی به همراه ریز نمرات، مدارک هویتی، شناسنامه، اصل پاسپورت، نامه انگیزشی مبنی بر ارائه موضوع پایان‌نامه، نامه تمکن مالی و معرفی از اساتید معتبر را به همراه امضا داشته باشید. تحصیل در دوره دکترا حدود ۴ سال طول می‌کشد

مدارس مجارستان

فهرست برترین مدارس در کشور مجارستان:

 • Berzsenyi Dániel Gimnázium
 • Bolyai János Gimnázium
 • Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium
 • Czuczor Gergely Bencés Gimnázium és Kollégium
 • ELTE Apáczai Csere János Gyakorlógimnázium
 • ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskola
 • ELTE Trefort Ágoston Gyakorlóiskola
 • Eötvös József Gimnázium
 • Budapesti Evangélikus Gimnázium (Fasori Gimnázium)
 • Fazekas Mihály Gimnázium (Budapest)
 • Fazekas Mihály Gimnázium (Debrecen)
 • Földes Ferenc Gimnázium
 • Herman Ottó Gimnázium
 • Jurisich Miklos Gimnázium (JMG)
 • Katona József Gimnázium és Számítástechnikai Szakközépiskola
 • Kazinczy Ferenc Gimnázium és Kollégium
 • Kölcsey Ferenc Gimnázium (Budapest)
 • Lovassy László Gimnázium
 • Madách Imre Gimnázium (Budapest)
 • Magyar-Angol Tannyelvű Gimnázium
 • Móra Ferenc Secondary School
 • Pannonhalmi Bencés Gimnázium és Kollégium
 • Petőfi Sándor Gimnázium
 • Piarista Gimnázium
 • Révai Miklós Gimnázium
 • Szent István Gimnázium
 • Szent László Gimnázium
 • Szent Margit Gimnázium
 • Toldy Ferenc Gimnázium
 • Városmajori Gimnázium
 • Weiss Manfréd Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium
 • Serbian High School Nikola Tesla in Budapest

فهرست برترین مدارس بین‌المللی در کشور مجارستان:

 • Gustave Eiffel French School of Budapest
 • Thomas Mann Gymnasium
 • The Budapest Japanese School
 • British International School Budapest
 • American International School of Budapest

اعتبار دانشگاه های مجارستان

در جدول زیر رتبه دانشگاه های مجارستان در سال 2021 بررسی می شود.

دانشگاه رتبه جهانی2021
University of Debrecen 521
University of Pécs 651
University of Szeged 150
Budapest University of Technology and Economics 801
 

معرفی دانشگاه های این کشور

از جمله شهرهای دانشگاهی مجارستان می توان به بوداپست، دبرسن، میشکولتس، سگد و پچ اشاره کرد. برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان شما باید ابتدا از یکی از دانشگاه های مجارستان پذیرش بگیرید، بنابراین شناخت این دانشگاه ها مهم می باشد. در ادامه به معرفی اسامی و مشخصات برخی از دانشگاه های مجارستان خواهیم پرداخت.

دانشگاه رشته های تحصیلی
دانشگاه آندراسی بوداپست رشته های هنر، علوم اقتصادی، حقوق، علوم اجتماعی
دانشگاه فنی و اقتصادی بوداپست شته های علوم کامپیوتر و IT، علوم اقتصادی، علوم اجتماعی، علوم مهندسی
دانشگاه کوروینوس بوداپست رشته های علوم کامپیوتر و IT، علوم اقتصادی، علوم اجتماعی
دانشگاه استرهازی کارولی رشته های کشاورزی، هنر، علوم کامپیوتر و IT، علوم اقتصادی، علوم اجتماعی
دانشگاه دبرسن رشته های کشاورزی، هنر، علوم کامپیوتر و IT، علوم اقتصادی، پزشکی و علوم مهندسی

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش

 • اصل و ترجمه مدارک هویتی مانند شناسنامه
 • اصل و ترجمه مدارک تحصیلی
 • اصل و ترجمه ریز نمرات تمام مقاطع
 • کپی پاسپورت
 • نمره زبان آیلتس ( در صورت نیاز )
 • مدارک دال بر تحقیقات و پروپوزال و تالیف کتاب و یا مقالات ISI  ( با توجه به مقطع تحصیلی )

چاپ مقالات علمی در مجارستان و تاثیر آن

چاپ مقالات علمی در ژورنال‌های بین‌المللی یا مجلات داخلی در کشور مجارستان یکی از بزرگ ترین امتیازاتی است که هر دانشجو باید در طول دوره تحصیلی خود برای آن اقدام کند. شرکت در کنفرانس‌ها و همایش‌ها، بهترین فرصت برای چاپ مقالات علمی است. این کار باعث می‌شود سابقه علمی دانشجو، ارتقا پیدا کند. به همین دلیل در قسمت بعدی، معتبرترین کنفرانس‌هایی که در کشور مجارستان برگزار می‌شوند را به شما معرفی می‌کنیم.

رشته های غیر پزشکی در مجارستان

دانشگاه‌های کشور مجارستان ارائه دهنده رشته‌های دانشگاهی در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا هستند. آموزش‌ها در این مراکز آموزش عالی به زبان انگلیسی است. دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان را دارند باید یک دوره یک ساله را در کالج بگذرانند. دانشگاه‌های کشور مجارستان از نظر تحصیلات، سیستم آموزش عالی و اعتبار مدرک در تمام اتحادیه اروپا و سایر کشورها معتبر شناخته شده است. اکثر رشته‌هایی که در دانشگاه‌های تمام کشورهای جهان تدریس می‌شود در مجارستان نیز برای دانشجویان ارائه می‌گردد.

مهمترین رشته‌های تحصیلی در مجارستان:

 • علوم اقتصادی
 • علوم کشاورزی
 • طراحی
 • هنر و صنایع دستی
 • ریاضیات
 • شیمی
 • زیست شناسی
 • فیزیک
 • آموزش‌های تربیت معلم
 • علوم مهندسی و فناوری
 • علوم رایانه
 • مدیریت
 • تاریخ
 • جغرافیا

بورسیه تحصیلی در مجارستان

 • بورس تحصیلی Hungaricum

در هر سال، هزاران دانشجو از سراسر جهان متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کشور مجارستان هستند. با توجه به این که تعداد دانشجویان متقاضی برای تحصیل در تمام مقاطع در حال افزایش است، تعداد بورسیه‌های تحصیلی که این کشور به دانشجویان می‌دهد نیز هر ساله به طور مشخصی افزایش پیدا می‌کند. بورس تحصیلی Hungaricum در طول سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ به بیش از پنج هزار دانشجو اعطا شده است. تعداد این بورسیه‌ها حدود 4100 عدد می‌باشد؛ بر همین اساس پیش‌بینی شده است در سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ ، بیشتر از پنج هزار دانشجو بتوانند تحصیلات خود در مجارستان، توسط بورس تحصیلی Hungarycum ادامه دهند.

این بورسیه تحصیلی بر اساس توافقنامه همکاری‌های میانه وزارتخانه‌های آموزشی در کشور مجارستان و همچنین وزارت علوم در سایر کشورها صادر می‌شود. در حال حاضر حدود ۷۰ کشور از پنج قاره مختلف جهان، دانشجویان خود را از طریق این بورسیه به کشور مجارستان می‌فرستند.

 • بورسیه تحصیلی Bilateral State

بر اساس بورسیه تحصیلی Bilateral State، دانشجویان خارجی می‌توانند تحصیلات خود را مطابق با رشته مورد علاقه خود در رشته‌های مهندسی، علوم یا رشته‌های هنری در یکی از دانشگاه‌های کشور مجارستان ادامه دهند. این بورسیه‌ها از نوع بورسیه‌های دولتی محسوب می‌شوند و بر اساس توافقنامه‌های همکاری علمی و آموزشی بین کشور مجارستان و کشور اعزام کننده دانشجو صادر می‌شوند. هر دانشجویی که قصد داشته باشد از این بورسیه تحصیلی استفاده کند باید درخواست خود را برای دانشگاه ارسال کند. این کار از طریق دفاتر پذیرش دانشجوی خارجی در مجارستان انجام می‌شود. یک سازمان معتبر از سوی وزارت ملی مجارستان بورسیه تحصیلی Bilateral State را ارائه می‌دهد.

برای دریافت این نوع بورسیه تحصیلی, از دو راه می‌توانید اقدام کنید:

 • اولین راه، این است که متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی، درخواست‌های خود را به اداره تحصیلی ملی در کشور خود ارائه می‌دهند؛ اداره ارزشیابی، مدارک دانشجو را بر اساس معیارهای موجود ارزیابی می‌کند و فهرستی از اسامی افرادی را که می‌توانند این بورسیه را دریافت کنند در سیستم آنلاین به مراکز اصلی در کشور مجارستان ارائه می‌دهد. برای اطلاع از مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی Bilateral State می‌توانید از طریق موسسه‌های معتبر مهاجرتی در این زمینه اقدام کنید.
 • راه دوم برای دریافت بورسیه تحصیلی Bilateral State در کشور مجارستان، اقدام از طریق سیستم‌های آنلاین است. در این روش، دانشجویان می‌توانند به طور انفرادی از طریق سیستم‌های آنلاین، درخواست خود را برای استفاده از بورسیه به سازمان مربوطه ارسال کنند.

در هر دو روش فوق، مدارک ارسالی دانشجو توسط اداره تحصیلی در کشور مجارستان مورد ارزیابی قرار داده می‌شود و اگر کارشناسان تشخیص دهند که دانشجو واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی است، تصمیم می‌گیرند او را پذیرش کنند. 

 • بورسیه تحصیلی Erasmus

بورسیه تحصیلی اراسموس در کشور مجارستان یکی از برنامه‌هایی است که توسط اتحادیه اروپا به منظور آموزش، مهارت و خلاقیت برای شهروندان اروپایی در جامعه ارائه شده است. این بورسیه تحصیلی در حال حاضر برای بیش از ۴ میلیون اروپایی جهت ادامه تحصیل، آموزش، تجربه کاری و همچنین اعزام به خارج از کشور فراهم می‌باشد. بورسیه تحصیلی Erasmus کمک می‌کند تا اعزام دانشجویان و متقاضیان ادامه تحصیل در دوره‌های دکترا به سایر کشورهای عضو این برنامه به راحتی انجام شود. برنامه بورسیه تحصیلی اراسموس برای تمام ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا و همچنین کشور ایسلند، لیختن اشتاین، مقدونیه، ترکیه و صربستان ارائه می‌شود که همگی دارای یک استراتژی مشابه هستند.

با استفاده از بورسیه تحصیلی Erasmus ، دوره تحصیلی شما در کشور مجارستان و یا یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا, شامل سه ماه یا یک دوره تحصیلی بوده، یعنی حدود سه ماه و حداکثر ۱۲ ماه طول می‌کشد. اگر قصد دارید در بورسیه تحصیلی اراسموس موفق شوید، باید مدارک و اسناد مورد نیاز را به دفتر بین‌المللی در محل دانشگاه در کشور مجارستان ارائه کنید.

 مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه اراسموس, شامل یک رزومه قوی است که به صورت فردی تهیه شده است، معرفی نامه معتبر از اساتید دوره‌های قبلی یا یک توافق‌نامه امضا شده می‌باشد که نشان می‌دهد شما در دوره آموزشی در یکی از دانشگاه‌های مجارستان در حال تحصیل هستید. دانشجویانی که بورسیه اراسموس را دریافت می‌کنند می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی، فوق لیسانس و دکترا به خارج از کشور سفر کنند.

افرادی که بورسیه اراسموس کشور مجارستان را دریافت می‌کنند می‌توانند تحصیلات خود را در خارج از کشور با یک دوره کارآموزی آغاز کرده تا علاوه بر این که تحصیلات خود را به پایان می‌رسانند, بتواند تجربه کسب کنند. بورسیه تحصیلی Erasmus مبلغی را برای دانشجویانی که شرایط خاص جسمی یا سلامتی دارند به صورت بودجه اضافی در نظر می‌گیرد تا بتوانند به راحتی در خارج از کشور به تحصیلات خود ادامه دهند. اگر بورسیه تحصیلی Erasmus کشور مجارستان را دریافت کنید, می‌توانید تمام زمانی که به تحصیل مشغول هستید به عنوان یک کارآموز نیز مشغول به کار شوید؛ این مدت زمان ممکن است بیش از ۱۲ ماه در یک دوره تحصیلی طول بکشد.

 • بورسیه تحصیلی CEEPUS

یکی از بورسیه‌های تحصیلی که به دانشجویان دانشگاه‌های کشور مجارستان داده می‌شود بورسیه تحصیلی CEEPUS نام دارد. هدف این بورسیه، مبادلات علمی در مرکز اروپاست. بورسیه تحصیلی CEEPUS یک راهکار موثر برای تشویق دانشجویان و مدرسان برای گذراندن یک دوره تحصیلی در کشورهای اروپای مرکزی و جنوب شرقی می‌باشد. با این بورسیه تحصیلی، مدرسان یا معلمان می‌توانند دوره آموزشی خود را در یک دانشگاه به صورت اشتراکی ادامه دهند. سازمان اعطا کننده بورسیه تحصیلی CEEPUS در کشور مجارستان توسط بنیاد دولتی اداره می‌شود. این بورسیه برای تقویت روابط حرفه‌ای و فردی میان محققین در کشورهای مرکزی اروپا طراحی شده است. این کشورها شامل موارد زیر هستند:

آلبانی، اتریش، بلغارستان، بوسنی و هرزگوین، کرواسی، جمهوری چک، مجارستان، مقدونیه، مولداوی، مونته نگرو، لهستان، رومانی، صربستان، اسلوونی، اسلوواکی و کوزوو.

منابع مالی بودجه بورسیه تحصیلی CEEPUS توسط کشور میزبان تامین می‌شود. بنابراین هزینه این بورسیه بر اساس استانداردهای زندگی کشور میزبان تعیین می‌گردد. استفاده از این بورسیه در کشورهای مرکزی اروپا برای دانشجویانی است که در دانشگاه‌های کشورهای عضو تحصیل می‌کنند اما اگر شما در یکی از کشورهای غیر عضو تحصیل می‌کنید، می‌توانید از برنامه‌های آموزشی آزاد از طریق بورسیه تحصیلی CEEPUS اقدام کنید. با این تفاوت که ممکن است کشور پذیرنده برای ارائه یک دوره مطالعاتی، هزینه اضافی را برای خدمات از شما دریافت کند.

دانشجویان، زمانی عضو بورسیه تلقی می‌شوند که حداقل دو ترم تحصیلی خود را به عنوان یک شهروند در کشورهای عضو این بورسیه سپری کرده باشند. تحصیل در کشورهای عضو این بورسیه شرایط و قوانین خاصی دارد که بهتر است قبل از دریافت بورسیه از آنها اطلاع پیدا کنید.

اگر متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی CEEPUS در کشور مجارستان هستید می‌توانید مدارک لازم را از دانشگاه خود دریافت کرده و درخواست خود را تا ماه نوامبر برای آغاز ترم بهاره دانشگاه ارسال کنید. مدارک هویتی شامل اطلاعات فردی، تأمین بودجه مالی و همچنین فرم درخواست به علاوه ویزای تحصیلی را نیز در اختیار داشته باشید.

به طور کلی برای هر ترم فرصت دارید مدارک خود را به همراه فرم درخواست برای دریافت بورسیه تحصیلی CEEPUS ارسال کنید. ترم زمستان در پانزدهم ژوئن و ترم تابستان در ۳۱ اکتبر آغاز می‌شود. اولین ترم معمولاً از تاریخ ۱ جولای آغاز می‌شود. پیگیری زمان دقیق ثبت نام برای دریافت این بورسیه از طریق وب سایت CEEPUS امکان پذیر است. علاوه بر مدارک فوق، بهتر است یک معرفی‌نامه از اساتید معتبر به همراه امضا نیز آماده کنید.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی CEEPUS:

 • متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی CEEPUS, نباید هیچ کمک مالی دیگری را برای ادامه تحصیل از کشور خود دریافت کرده باشد.
 • مدت تحصیل در دوره کارشناسی با بورسیه تحصیلی CEEPUS حدود ۳ تا ۱۰ ماه است.
 • دانشجویانی که در دوره دکترا در کشور مجارستان تحصیل می‌کنند و یا دانشجویانی که در حال کار بر روی پایان‌نامه‌های خود هستند می‌توانند برای مدت یک یا دو ماه از بورسیه تحصیلی CEEPUS استفاده کنند.
 • این دوره در هر بار در هر دوره مطالعاتی، یک بار قابل تمدید است اما نباید از ۱۰ ماه تجاوز کند.

تسهیلات دانشجویی مجارستان

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در مجارستان

دانشجویان در کشور مجارستان باید برای تسهیل امور پرداخت هزینه‌های زندگی و شهریه‌های دانشگاه و خوابگاه، یک حساب بانکی افتتاح کنند. با استفاده از یک حساب بانکی در طول مدت تحصیل، می‌توانند در زمان مورد نیاز از تسهیلات بانکی برای دریافت وام دانشجویی استفاده کنند.

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در مجارستان

استفاده از خدمات بیمه دانشجویی در کشور مجارستان مستلزم پرداخت هزینه سالانه برای بیمه است. بیمه دانشجویی برای تحصیل در مجارستان ضروری است. دانشجویانی که در دانشگاه‌های این کشور تحصیل می‌کنند باید پس از ورود به دانشگاه در ابتدای سال تحصیلی، هزینه بیمه سالانه را پرداخت کنند. خدمات درمانی با ارائه کارت دانشجویی در این کشور امکان پذیر است.

کارت دانشجویی در مجارستان

کارت دانشجویی در دانشگاه‌های کشور مجارستان به عنوان یک کارت شناسایی برای دانشجویان به شمار می‌رود. برخی از مکان‌ها در این کشور مانند رستوران‌ها، کافه‌ها، مراکز تفریحی و اماکن دیدنی و ... با استفاده از کارت دانشجویی، تخفیف‌هایی را برای دانشجویان در نظر می‌گیرند. برای دریافت کارت دانشجویی باید پس از ورود به دانشگاه مورد نظر اقدام کنید.

خوابگاه در مجارستان

دانشگاه‌های کشور مجارستان برای دانشجویان خود، به ویژه دانشجویان مقطع لیسانس، خوابگاه دانشجویی ارائه می‌دهد. هر فرد که در یک دانشگاه پذیرفته می‌شود باید علاوه بر هزینه شهریه دانشگاه، هزینه اقامت در خوابگاه را به صورت ماهیانه پرداخت کند. هزینه خوابگاه یکی از هزینه‌های زندگی دانشجویی در مجارستان است؛ به همین دلیل، دانشجویانی که تمایل دارند بخشی از هزینه‌های خود را تأمین کنند, می‌توانند به کار دانشجویی در این کشور مشغول شوند.

خوابگاه‌هایی که در دانشگاههای کشور مجارستان به دانشجویان داده می‌شود؛ شامل تمام امکانات رفاهی برای زندگی از جمله اینترنت، کتابخانه، تختخواب، لوازم مورد نیاز برای تهیه غذا و همچنین فضای سبز برای تفریح می‌باشند. در خوابگاه‌های دانشگاهی معمولاً اتاق‌ها حداقل چهار نفر ظرفیت دارد. هزینه اقامت در خوابگاه دانشجویی در این کشور حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ یورو متغیر است. این هزینه با توجه به شهر محل تحصیل و امکانات دانشگاه تغییر می‌کند. اگر دانشجویان از تمکن مالی خوبی برخوردار باشند می‌توانند یک آپارتمان دانشجویی برای خود اجاره کنند.

مجوز کار دانشجویی در مجارستان

دانشجویانی که در کشور مجارستان تحصیل می‌کنند می‌توانند برای تامین بخشی از هزینه‌های زندگی دانشجویی به کار دانشجویی مشغول شوند. دانشجویان بین‌المللی که قصد یافتن شغل را دارند حتماً باید ویزای تحصیلی در اختیار داشته باشند و همچنین مجوز کار از اداره مهاجرت مجارستان را دریافت کند. برای انجام یک کار دانشجویی در کشور مجارستان نیاز به قرارداد کتبی میان دانشجو و کارفرما می‌باشد. ساعات کار مجاز برای کار دانشجویی در کشور مجارستان با توجه به مقطع تحصیلی انتخاب می‌شود. به طور متوسط، دانشجویان بین‌المللی مجاز هستند ۲۰ ساعت در هفته به کار دانشجویی مشغول شوند؛ به شرطی که بتوانند به درس‌های خود نیز بپردازند.

بهترین موقعیت‌های کاری در این کشور برای کار دانشجویی، کافه، رستوران، مراکز گردشگری، مراکز خرید، کالج‌های آموزشی و غیره می‌باشد.

معادل سازی مدارک در مجارستان

دانشجویانی که از دانشگاه‌های کشور مجارستان فارغ‌التحصیل می‌شوند می‌توانند بدون معادل‌سازی مدرک در دانشگاه‌های اروپایی ادامه تحصیل دهند. مدارک رشته‌های دانشگاهی مختلف در دانشگاه مجارستان از نظر مدرک توسط ایران به تأیید رسیده‌اند. به همین دلیل است که تحصیل در کشور مجارستان برای دانشجویان ایرانی نیز امکان پذیر است.

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در مجارستان

دانشگاه‌های کشور مجارستان یک سری آزمون ورودی به صورت کتبی و شفاهی برای پذیرش دانشجویان در دوره‌های مختلف تحصیلی برگزار می‌کنند. آزمون‌های ورودی که در این کشور برگزار می‌شوند، شامل تعدادی سوالات چهار گزینه‌ای است که دانشجویان باید در مدت زمان مشخص شده به آنها پاسخ دهند. آزمون‌های ورودی در حوزه‌های زیست شناسی، شیمی، زبان انگلیسی و در برخی از رشته‌ها درس تاریخ و جغرافی می‌باشند. دانشجویانی که بتوانند حداقل نمره آزمون کتبی را دریافت کنند در دانشگاه پذیرش می‌شوند. البته در برخی از رشته‌های تحصیلی مانند رشته‌های داروسازی، پزشکی و دندانپزشکی، دانشجویان باید در یک مصاحبه شفاهی نیز به سوالات زیست شناسی و شیمی پاسخ دهند. آزمون‌های دانشگاه‌های کشور مجارستان در چند مرحله برگزار می‌شود؛ بنابراین دانشجویانی که نتوانند در یک دوره پذیرش شوند مجاز هستند در دوره بعدی شرکت کنند.

دانشجویان بین‌المللی که تمایل دارند در یکی از رشته‌های زیر مجموعه،  فنی و مهندسی  و یا  علوم پزشکی  ادامه تحصیل دهند می‌توانند از طریق آزمون ورودی وارد دانشگاه‌های مجارستان شوند.
آزمون ورودی برای هر رشته متفاوت است. این آزمون به دو بخش شفاهی و کتبی تقسیم می‌شوند و سوالات آن متشکل از دروس پایه رشته دیپلم متقاضی است. در صورت قبولی در آزمون ورودی، نیاز به گذراندن دوره‌های مقدماتی نمی‌باشد. آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های مجارستان هر سال از ماه آوریل (۱۳ فروردین ) تا ماه آگوست (هفته اول شهریور) بصورت ماهانه در بوداپست مجارستان برگزار می‌شوند. به جز مجارستان این آزمون‌ها در دیگر کشور‌های اروپایی، آسیایی و امریکایی نیز برگزار می‌شوند. نزدیک‌ترین و راحت‌ترین این کشورها برای متقاضیان ایرانی تحصیل در مجارستان، کشور  ترکیه است؛ که متقاضیان می‌توانند در تاریخ های ۱۵ و ۱۶ فروردین و نیز ۶ و ۷ تیر در استانبول ترکیه در این آزمون‌ها شرکت کنند.

کنفرانس ها و جشن ها در مجارستان

کنفرانس‌های علمی و همایش‌های مختلفی در کشور مجارستان برگزار می‌شود که همه آنها از اعتبار بسیار بالایی برخوردار می‌باشند. کنفرانس‌هایی در حوزه علوم و فناوری، داروسازی، تجارت و کسب و کار، علوم پزشکی، اقتصاد، علوم پایه و زمین شناسی، محیط زیست، علوم درمانی، حوزه‌های مدیریت و ... در کشور مجارستان برگزار می‌شود. نمونه‌هایی از این همایش ها به صورت زیر معرفی می‌شوند.

کنفرانس بین‌المللی تکنولوژی و مدیریت علوم:

 • کنفرانس بین‌المللی علوم اجتماعی و مطالعات جوامع انسانی
 • کنفرانس بین‌المللی با موضوع پیشرفت هایی در علوم مهندسی و فناوری
 • کنفرانس بین‌المللی پزشکی بیولوژی و علوم دارویی
 • کنفرانس بین‌المللی مکانیک و مهندسی هوافضا
 • کنفرانس بین‌المللی علوم طبیعی و محیط زیست
 • کنفرانس بین‌المللی رباتیک و مهندسی
 • کنفرانس بین‌المللی مدیریت کسب و کار و اقتصاد
 • کنفرانس بین‌المللی علوم اجتماعی جوامع انسانی مشاغل و حوزه آموزش
 • کنفرانسبین‌المللی علوم دارویی و سلامت
 • کنفرانس بین‌المللی مکانیک و مکاترونیک
 • کنفرانس بین‌المللی علوم تربیت بدنی و تغذیه ورزشی کنفرانس بین‌المللی غذا و دارو
 • کنفرانس بین‌المللی تحقیق و پژوهش
 • کنفرانسبین‌المللی حسابداری، سرمایه گذاری، اقتصاد
 • کنفرانس بین‌المللی مهندسی الکترونیک
 • کنفرانس بین‌المللی محیط زیست و مهندسی سازه
 • کنفرانسبین‌المللی مهندسی بیوشیمی و شیمی
 • کنفرانس بین‌المللی فیزیولوژی رفتاری و ژنتیک حیات وحش
 • کنفرانس بین‌المللی علوم، محیط زیست، زیست شناسی، کشاورزی و شیمی
 • کنفرانس بین‌المللی علوم مرتبط با نرم افزارهای حسابداری و اقتصاد
 • کنفرانس بین‌المللی علوم نانو، نانو تکنولوژی و پیشرفت هایی در علوم مواد
 • کنفرانس بین‌المللی مدیریت اطلاعات
 • کنفرانسبین‌المللی فرهنگ ادبیات و زبان
 • کنفرانسبین‌المللی علوم مهندسی مواد، مهندسی معدن و مهندسی متالورژی
 • کنفرانس بین‌المللی مشاغل الکترونیکی، آموزش الکترونیک و مدیریت الکترونیکی
 • کنفرانس بین‌المللی مربوط به علوم طبیعی و مهندسی
 • کنفرانس بین‌المللی مهندسی کشاورزی و علوم قضایی
 • کنفرانس بین‌المللی سلامتی و میکروبیولوژی مواد غذایی
 • کنفرانس بین‌المللی توریسم، حمل و نقل و لجستیک کالا
 • کنفرانس بین‌المللی ریاضیات و فیزیک کاربرد 
 • کنفرانس بین‌المللی علوم حقوقی و قضایی
 • کنفرانس بین‌المللی روانشناسی، زبان و آموزش
 • کنفرانس بین‌المللی پیشرفت های نوین در علم پزشکی 
 • کنفرانس بین‌المللی جامعه شناسی

جشن های دانشگاه ها در مجارستان:

 • جشن‌های آغاز سال تحصیلی 
 • مراسم فارغ‌التحصیلی برای دانشجویان رشته‌های پزشکی و غیر پزشکی
 • برگزاری مراسم جشن تقدیر از برگزیدگان کنفرانس‌ها و مسابقات علمی و ورزشی
 • جشن نوروز برای دانشجویان ایرانی
 • جشن سال نوی میلادی برای مسیحیان

خطرات احتمالی برای دانشجویان در مجارستان

کشور مجارستان یکی از مناطق اروپایی است که از سطح رفاه اجتماعی عالی برخوردار است. دانشجویانی که در این کشور تحصیل می‌کنند، یک محیط امن و آرامش بخش را تجربه خواهند کرد. به هر حال توصیه می‌کنیم دانشجویان خارجی، پس از ورود به مجارستانی، مراقب وسایل شخصی، مدارک هویتی و سایر موارد باشند.

مشاوره

جهت تحصیل در مجارستان و آشنایی با دانشگاه ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه‌ی مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد دارید فرزندتان را برای تحصیل به مجارستان اعزام کنید و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

مشاوره تحصیل در مجارستان
آخرین ویرایش: ‏3 روز پیش - 16,703 نمایش

سوالات متداول

آیا امکان تحصیل رایگان در مجارستان وجود دارد؟

آیا امکان کار در حین تحصیل در مجارستان وجود دارد؟

شرایط اقامت پس از تحصیل در مجارستان چگونه است؟

نظرات

مدارک علمی کاربردی مورد قبول است یا نه

2019-08-21 10:29:08

سلام دوست عزیز: شما اطلاعاتی راجب سن و رشته ی تحصیلیتون نداده اید،برای گرفتن اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره میتوانید با شماره: 02143000021 تماس بگیرید. قدردان شما تیم GO2TR.

2020-05-04 12:41:49

سلام دوست عزیز: شما اطلاعاتی راجب سن و رشته ی تحصیلیتون نداده اید،برای گرفتن اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره میتوانید با شماره: 02143000021 تماس بگیرید. قدردان شما تیم GO2TR.

2020-05-04 12:41:49

سلام ببخشيد ميخواستم بدونم با مدرك كار و دانش امكانش هست پزشكي بخونم؟ديپلمم ١٢سالست،

2020-09-21 20:28:16

سلام دوست عزیز بله امکانش می باشد.برای اطلاعات بیشتر با شماره 43000021-021 تماس بگیرید. قدردان شما هلدینگ بین المللی GO2TR

2020-09-22 11:56:37

دانشگاه‌ها

مشاهده دانشگاه های برتر در ترکیه

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱